Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Łodzie rybackie - szkutnicy, wymierające rzemiosło
Autor Wiadomość
Nauticus 


Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 128
Wysłany: Pon Sty 17, 2005 11:18 pm   Łodzie rybackie - szkutnicy, wymierające rzemiosło

Jednym z elementów pejzażu plaż i przybrzeżnych akwenów Zatoki Gdańskiej są tradycyjne drewniane łodzie rybackie. Były i jeszcze teraz są narzędziem do połowu ryb. W lecie, w okresie kiedy połowy ryb ustają, służą one jako jednostki pasażerskie. Przez lata budową tych drewnianych, o charakterystycznych ksztaltach jednostek byli anonimowi szkutnicy. Budowano je w wielu miejscowościach nad zatoką i na brzegach Mierzei Wiślanej. Do budowy wystarczał kawałek ziemi położony w pobliżu wody. Zjawiali się tam szkutnicy z drewnem i materiałami do budowy i rozpoczynali dzieło. Po miesiącu lub dwóch następowało wodowanie nowej łodzi. Doskonalona od wieków konstrukcja tych łodzi była prosta, podobnie proste były narzędzia jakimi posługiwali się budujący łodzie szkutnicy. Czasy, gdy drewniane, tradycyjne łodzie rybackie żeglowały i poławiały na pobliskich nam akwenach juz minęły. Wypierają je łodzie o kadłubach z laminatu i metalowe. Na plażach Mierzei Wiślanej pojawiają się szkaradne konstrukcje łodzi rybackich. Pomysły w tamtych rejonach biorą się chyba ze scenariusza dobranocki "Sąsiedzi". Na brzegach Zatoki Puckiej sytuacja jest bardziej estetyczna. W portach i przystaniach kołysze się jeszcze wiele łódek drewnianych. Ja znam dwóch budowniczych takich jednostek: w Jastarni i Chałupach. Budują oni nowe łodzie rybackie i jednostki rekreacyjne wzorowane żaglowych łodziach rybackich. Poszukuję informacji o miejscach, gdzie były lub są nadal budowane takie łodzie. Mile widziana dokumentacja fotograficzna lub inna.

LODZIE1bb.jpg
Plik ściągnięto 573 raz(y) 28,1 KB

Letnicy1a.jpg
Plik ściągnięto 548 raz(y) 18,14 KB

LODZIE4a.jpg
Plik ściągnięto 543 raz(y) 34,68 KB

 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 204
Wysłany: Czw Sie 18, 2005 10:30 am   

Witaj! Bywam na półwyspie prawie co roku i wie jedynie ogólnie żetakie łodzie robi sie jeszcze w jastarni czy w Helu. Ale osobiście żadnych zbiorów na ten temat nie posiadam. Wpisuje się aby podsunąc taka ciekawą lekturę. Chyba że ja znasz i masz to nie ma tematu.

Kaszubskie łodzie, Aleksander Celarek, Wydawnictwo BiT, Gdańsk 2004

Monograficzne opracowanie prezentujące konstrukcję i sposób użytkowania morskich łodzi rybackich stosowanych na przełomie XIX i XX wieku na Pobrzeżu Kaszubskim. Całość uzupełniają doskonałe archiwalne zdjęcia łodzi i miejscowości Półwyspu Helskiego oraz techniczne rysunki łodzi. Autor to znany szkutnik i żaglomistrz, m.in. budowniczy repliki łodzi św. Wojciecha.
Objętość: 128 str., cena ok. 20 zł
Można zamawiac przez internet. ja nie mam nic wspólnego z tą publikacja i księgarnia ale to w jakis sposób może ci pomóc.
Pozdrawiam!
_________________

 
Horhe 
Twierdza Gdańsk

Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 234
Wysłany: Pią Sie 19, 2005 11:26 am   

Jeden z ostatnich działających warsztatów szkutniczych
Chwała szkutnikom :== Tak trzymać, bo marzy mi się taka 25 stopowa dębowa krypa :wow:
_________________
Czeladź rządzi!
 
 
Szkuta 

Dołączył: 20 Lut 2006
Posty: 5
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 2:52 am   Re: Łodzie rybackie - szkutnicy, wymierające rzemiosło

Nauticus napisał/a:
Poszukuję informacji o miejscach, gdzie były lub są nadal budowane takie łodzie. Mile widziana dokumentacja fotograficzna lub inna.


Np. tu Trzebieski szkutnik
 
ważka 


Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 8
Wysłany: Sob Lut 16, 2008 6:46 pm   

Mi się udało znaleźć zdjęcie z Helu

szkutnikkom.jpg
Plik ściągnięto 10430 raz(y) 31,76 KB

 
 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Sob Lut 16, 2008 11:26 pm   

Horhe napisał/a:

Chwała szkutnikom :== Tak trzymać, bo marzy mi się taka 25 stopowa dębowa krypa :wow:


Byłem tam parę razy, jest na co popatrzeć http://galeria.makiela.pl/album177/P7181070?full=1 (i następnych parę zdjęć)
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Maj 06, 2008 6:31 am   

a w Kątach Rybackich.....

Cytat:
Najciekawiej jest gdy czegoś się dotknie, przesunie, podniesie, stąd pomysł na edukacyjny kącik - mówi Jacek Bielecki z Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. - Opracowaliśmy stanowiska, gdzie będzie można ciągnąć liny i przekonać się jak działają poszczególne elementy takielunku.
Poza tym będzie miejsce do nauki wiązania żeglarskich węzłów. Zainteresowani krok po kroku według wzoru sami zrobią odpowiednie mocowania z liny...


Cytat:
... Na razie będzie można się przyglądać ale w planach są warsztaty dla zainteresowanych tradycyjnym szkutnictwem. Chętni będą mogli nauczyć się podstaw budowy łodzi - opowiada Jacek Bielecki. - W przyszłości chcemy otworzyć także warsztat, gdzie będą produkowane powrozy, liny wykonane tak jak w przeszłości...
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 8:34 am   

Pracownicy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich szukają kontaktu i wszelkich informacji

Cytat:
Kąty Rybackie. Wizja architektoniczna muzeum nad Zalewem

Zakończył się konkurs na projekt przyszłego, głównego budynku Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. W planach na najbliższe lata jest zdobycie środków potrzebnych do budowy całorocznego ośrodka muzealnego. Na razie w ramach realizowanego od 2005 roku unijnego projektu Lagomar, w którym współuczestniczyło Centralnego Muzeum Morskie i gmina Sztutowo opracowano koncepcję architektoniczną muzealnego budynku pod nazwą "Zabytkowa stocznia, Centrum Historii Zalewu Wiślanego" w Kątach Rybackich.

Projekt jest oryginalny i nawiązujący do wodnej tematyki - obok obecnych obiektów ma powstać nowy budynek w kształcie łodzi, z jedną całkowicie szklaną ścianą, przez którą można będzie oglądać ekspozycję łodzi i żaglówek.

- Jednym z celów inwestycji jest stworzenie warunków do całorocznej pracy muzeum - mówił w czasie prezentacji architektonicznego projektu Jerzy Litwin, dyrektor CMM w Gdańsku. - Dzięki tej budowie nie tylko uda się stworzyć nową ofertę wystawienniczą, ale także opracować innowacyjny program edukacyjny. Będzie oparty na interaktywnych zajęciach z zakresu szkutnictwa i powroźnictwa a skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 14 mln zł. Budowa miałaby rozpocząć się w przyszłym roku. W październiku pomysłodawcy złożą wniosek o finansowanie projektu z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Sezonowa filia Centralnego Muzeum Morskiego co roku przyciąga coraz większą grupę odwiedzających. Placówka muzealna w Kątach Rybackich działa od sześciu lat. W halach szkutniczych położonych w pobliżu portu nad Zalewem Wiślanym co roku od maja do września prezentowane są wystawy związane z historią lokalnego rybołówstwa i szkutnictwa.

- Wierzę, że nowe muzeum będące wyjątkową atrakcją turystyczną na tym terenie, przyciągnie dużą liczbę zwiedzających i zwiększy konkurencyjność gminy na tle pozostałych miejsc Mierzei Wiślanej - podkreślił Stanisław Kochanowski, wójt gminy Sztutowo.

Dzięki tej inwestycji Centralne Muzeum Morskie zyska profesjonalne miejsce do eksponowania i przechowywania dużej liczby cennych eksponatów w tym kolekcji drewnianych łodzi rybackich i narzędzi szkutniczych.

Cenna wiedza o towarowych bojerach
Obecnie Muzeum Zalewu Wiślanego funkcjonuje w dawnych pomieszczeniach szkutniczych, jest czynne od początku maja. Pojawiły się nowe eksponaty oraz edukacyjne stanowiska. Jednocześnie trwają poszukiwania dotyczące historii bojerów towarowych, które jeszcze przed wojną stosowano na Zalewie Wiślanym. Prawdopodobnie takie jednostki, różnej wielkości były częstym widokiem na zamarzniętym akwenie.

Pracownicy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich szukają kontaktu i wszelkich informacji na temat urządzeń na płozach z żaglem, napędzanych siłą wiatru. Mały projekt badawczy ma przynieść wiedzę na temat budowy, kształtu i wykorzystania bojerów na obszarze wokół Zalewu Wiślanego. Nie jest pewne czy tego typu sprzęt rzeczywiście służył mieszkańcom do transportu towarów, lub ludzi. Badacze mają informacje, że przewozowe bojery stosowano na jeziorach, rzekach w innych częściach Polski i Europy.

- Takie rozwiązania transportowe stosowano na terenie handlowym Hanzy- tłumaczy Jacek Bielecki z Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. - Nie jesteśmy pewni czy także na Zalewie Wiślanym. Stąd tak ważne dla nas są informacje i przekazy osób, które interesują się lub znają historię żeglugi i wykorzystywanego sprzętu na tym akwenie.

Nie ma wielu wiadomości o tych konstrukcjach, na razie wszystko opiera się na przypuszczeniach.

- Interesują nas wszelkie informacje związane z historią żeglugi na tym terenie. Zdjęcia, zapisy, ustne relacje- podkreśla Bielecki. - Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych. Chętni mogą kontaktować się pod numerem 055 247 87 77.


Kąty Rybackie.jpg
Plik ściągnięto 9921 raz(y) 23,95 KB

 
 
Federico 


Dołączył: 02 Kwi 2005
Posty: 155
Wysłany: Wto Paź 21, 2008 1:16 pm   

O muzeum w Kątach i odtwarzanej tam żakówce ma być tekst również w listopadowej "Pomeranii".
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Paź 31, 2008 6:24 pm   

Rybackie lekcje w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Cytat:
Młodzi mieszkańcy Mierzei Wiślanej oceniali edukacyjną ofertę przygotowaną przez muzealników. W ciągu kilku godzin uczniowie podstawówki i gimnazjum testowali konspekty lekcji zatytułowanych: "Jak szkutnik łódź budował", "Życie i praca rybaka", "Historia i tradycja rybołówstwa", "Szkutnictwo na Zalewie Wiślanym".............

........W przyszłym roku muzealnicy będą także organizować dla zwiedzających krótkie rejsy repliką dawnej łodzi rybackiej, żakówki.
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk