Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Targ Sienny

Grün - Sob Mar 27, 2004 1:00 pm
Temat postu: Targ Sienny
Czy ktoś z Was ma może jakieś przedwojenne zdjęcie Targu Siennego? Potrzebne mi do rzyczliwego artykułu do Galerii Niezrealizowanych (oby) Projektów....
Marek Z - Wto Mar 30, 2004 9:22 pm

Czy taki może być ? Jeżeli tak, prześlę Ci mailem większy - lepszej jakości.
Grün - Nie Kwi 04, 2004 10:35 pm

Taki to ja mam - to ten sam co był w gazecie. Ale dzięki za dobre chęci.
Zoppoter - Sro Kwi 28, 2004 3:08 pm
Temat postu: Re: Targ Sienny
Grün napisał/a:
Czy ktoś z Was ma może jakieś przedwojenne zdjęcie Targu Siennego? Potrzebne mi do rzyczliwego artykułu do Galerii Niezrealizowanych (oby) Projektów....


Moze się wygłupię (nie pierwszy raz zresztą), ale w którymś albumie "Był sobie Gdańsk" jest dwustronicowe zdjęcie pełne autobusów i samochodów, z początku lat 30-ych.

Grün - Sro Kwi 28, 2004 7:03 pm

O - zaraz przejrzę...
Sabaoth - Sob Wrz 11, 2004 7:48 pm

Nie wiem, czy znasz takie zdjęcie? Mogę Ci wysłać w większej rozdzielczości.
Grün - Nie Wrz 12, 2004 7:51 pm

To jest cudne :) dziękuję. Nie widzę copyrajta czerwonego na środku, więc pewnie nie masz nic przeciwko temu, żeby się pojawiło w Akademii?
Sabaoth - Nie Wrz 12, 2004 9:01 pm

Grün-ie drogi, nie przeczytałeś dokładnie mojego posta. Widocznie zdjęcie zaćmiło tekst (albo i co innego). A pisałem, że mogę Ci to wysłać mailem w lepszej rozdzielczości. Co też czynię ku chwale Akademii :D
Grün - Nie Wrz 12, 2004 10:03 pm

Dzięki :) faktycznie treść samego posta dzieś mi umkła :)
pumeks - Pon Wrz 13, 2004 9:25 am

Sabaoth napisał/a:
mogę Ci to wysłać mailem w lepszej rozdzielczości.

A to ty kadrowałeś? bo mnie interesuje budynek, który jest dokładnie w lewym górnym rogu zdjęcia, nie masz go "więcej"?

PS. Grün, zobacz jeszcze zdjęcia w wątku "Zagadka Pumeksa" http://www.forum.dawnygda...topic.php?t=524

Sabaoth - Pon Wrz 13, 2004 9:51 am

Cytat:
A to ty kadrowałeś?


:haha: kadrowalem, ale skanerem.. Zobacze co sie da zrobic, ale to chyba wszystko co mam.

Sabaoth - Pią Gru 03, 2004 6:16 pm

A tu macie widok z Promenade w stronę Targu Siennego, po prawej Radunia.
Mikołaj - Pią Gru 03, 2004 7:57 pm

Coś mi tu nie gra... Promenade to chyba nie ta Promenade o której myślę, jak by nie patrzeć to ona przy Raduni nie biegnie.
Makabunda - Pią Gru 03, 2004 8:56 pm
Temat postu: Kanał Raduni
Kanał Raduni chłopaki :co_jest:
Sabaoth - Pią Gru 03, 2004 9:16 pm

Wygląda na to, że ulica Kleines Irrgarten była traktowana jako część Promenade. Na niektórych mapach była nawet tak zaznaczona. I jeszcze jedno ujęcie, dom po prawej to ten sam, co na poprzedniej pocztówce.
Mikołaj - Pią Gru 03, 2004 9:18 pm

Cytat:
Kanał

Wojtek, chcesz się rehabilitować widzę... :hihi:

Makabunda - Pią Gru 03, 2004 9:24 pm

No!!! :^^
Makabunda - Pią Gru 03, 2004 9:28 pm

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
Kanał

Wojtek, chcesz się rehabilitować widzę... :hihi:

Obym sie tylko bardziej nie pogrążył. :hmmm:

Mikołaj - Pią Gru 03, 2004 9:33 pm

Wróćmy do ad remu - skąd i na co jest to waszym zdaniem widok - w miarę możliwości o zaznaczenie na mapce poproszę. Bo jak dla mnie to nie może być widok z Promenade.
Grün - Pią Gru 03, 2004 9:35 pm

Chyba, że nie jest to wcale Kanał Radunii...
Sabaoth - Pią Gru 03, 2004 9:56 pm

To jest jak najbardziej widok z Promenade (rozumianej szeroko, albo raczej długo - czyli z Kleines Irrgarten według innych map), po prawej kanał Raduni (na drugiej pocztówce widać wyraźnie pozostałość po przepuście z herbem Gdańska), a na wprost Heumarkt.
Sabaoth - Pią Gru 03, 2004 10:48 pm

Ten sam obszar na różnych mapach różnie był oznaczony, jako Promenade, Kleines Irrgarten a nawet jako Krebsmarkt.
pumeks - Pon Gru 06, 2004 10:45 am

To jest południowa Promenade, czyli coś co obecnie jest szlakiem pieszo-rowerowym wzdłuż kanału Raduni, równolegle do Traktu św. Adalberta. Zajrzyjcie do "30 Dni" z marca/kwietnia 2003, artykuł "Promenada nad kanałem", szczególnie obrazek na s. 30.
Mikołaj - Pon Gru 06, 2004 9:07 pm

Pumeks - RESPEKT, jak mawia młodzież :wink:
Przydałby spis treści 30 dni w wersji elektronicznej, obsługiwany przez wyszukiwarkę!
Tak sobie pomyślałem... jak zrobimy taką wyszukiwarkę to nazwiemy ją właśnie Pumeks. Potem będą kolejne wersje: Pumeks 2.0, Pumeks XP... :hihi:

Opis do poniższej litografii z 1820 r. :
Promenada Południowa nad kanałem Raduni, fragment między kościołem Zbawiciela, a nieistniejącą ulicą Stawki. Po prawej widoczna kaplica grobowa kupca Wagenfelda (zwieńczona kopułą). W tym miejscu był stary cmentarz Zbawiciela.

parker - Pon Gru 06, 2004 9:12 pm

Ja to bym chciała na początek MIEC "30 dni" w wersji elektronicznej... w całości, nie tylko spisy tresci :hihi:
pumeks - Wto Gru 07, 2004 9:57 am

Mikołaj napisał/a:
RESPEKT, jak mawia młodzież

:wink: W tym artykule do którego Was odesłałem, jest zresztą potwierdzenie tego o czym pisał Sabaoth - że pierwotnie - przed zniesieniem obwałowań - była jedna promenada, której obie części (później znane jako Horst-Hoffmann-Wall i Günther-Schaffer-Wall) łączyły się esownicą biegnącą przez targi Rakowy i Sienny.

Sabaoth - Wto Gru 07, 2004 10:01 am

Ja bym jeszcze dodał, że nazwa Kleines Irrgarten początkowo nie odnosiła się do ulicy tylko do, jakby to ująć, parku przy tej ulicy.
pumeks - Czw Gru 09, 2004 2:51 pm

He he, a ja już wiem, dlaczego Sabaoth napisał, że to "widok z Promenade w stronę Targu Siennego". Spisał to z książki, z której skanował pocztówkę :hihi: Ale wydaje mi się, że tym razem pan Popiński się omylił.
Sabaoth - Czw Gru 09, 2004 4:40 pm

Pumeksie, pocztówka podpisana jest Promenade i jest to promenade, a widok w stronę Targu Siennego dodałem od siebie.
pumeks - Czw Gru 09, 2004 4:43 pm

Tak? ale w książce "Dawny Gdańsk na pocztówkach wydawnictwa Trenkler" przy tej pocztówce też jest mowa o Targu Siennym.
Sabaoth - Czw Gru 09, 2004 5:05 pm

A druga pocztowka, Irrgarten, z tym samym budynkiem? Widok w ta sama strone.
pumeks - Czw Gru 09, 2004 9:00 pm

Nie sądzę żeby to był ten sam dom. Zresztą na drugiej pocztówce kanał Raduni biegnie lekkim łukiem, a na pierwszej prosto. I mostki są zupełnie inne.
Budynek z drugiej pocztówki to chyba (?) Hotel Vanselow.

Sabaoth - Czw Gru 09, 2004 10:05 pm

Teraz już nie wiem, zacząłem przeglądać te pocztówki w dużym powiększeniu porównując z różnymi planami. To nie jest ten sam dom, chociaż za mostkiem z łukowyą balustradą widać na drugiej pocztówce jeszcze inne mosty. Na planie widać w tym rejonie bardzo dużo mostków, jeden przy drugim. Z drugiej strony dom mógł byc przebudowany. Można jeszcze założyć, że dom z drugiej pocztówki to ten, którego na tej pocztówce widać tylko fragment po prawej stronie, a właściwie tylko nasyp i mały kawałek ściany. A co tam za tym domem takiego wyższego wystaje?

Mimo wszystko ja stawiałbym jednak na okolice Targu Siennego, może trochę bliżej Sandgrube.

Grün - Pią Gru 10, 2004 12:12 am

PUMEKS to się powinien nazywać program do wyszukiwania dziur w... systemach :hiihihi:
Sabaoth - Pon Sty 10, 2005 9:29 pm

Nie wiem, czy to ujęcie znacie. Stare ale ciekawe.
pumeks - Wto Sty 11, 2005 9:35 am

To samo zdjęcie dawał Marek na poczatku tego wątku, tylko że niewyraźne. :wink: Tylko że to jest Heumarkt, a nie Holzmarkt. A mnie interesuje budynek z lewej strony zdjęcia. Czy to nie jest przypadkiem siedziba starostów powiatów Danziger Hoehe i Danziger Niederung, której kiedyś szukaliśmy.
Sabaoth - Wto Sty 11, 2005 10:18 am

Holzmarkt to moja pomylka, z rozpedu zapisywalem za duzo poskanowanych zdjec. Wieczorem wrzuce lepszy skan tego fragmentu.
pumeks - Wto Mar 15, 2005 11:15 am

Sytuacja typowa - manifestacja na Targu Siennym (tu akurat - wydarzenia tzw. rewolucji listopadowej w 1918 r.). Tylko że ujęcie nietypowe, bo robione nie w stronę pomnika Kaisera, a w stronę Targu Rakowego. Tak przy okazji - czy ktoś zna datę wybudowania gmachu przy Targu Rakowym 7/8, tam gdzie teraz jest poczta? kiedyś myślałem, że on powstał w latach dwudziestych, ale teraz wiem że jest wcześniejszy - pewnie powstał w podobnym czasie co budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia na Elisabethwall.
Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 11:43 am

A co to za buda na palach i do czego ona mogla sluzyc? Garaz dla samolotow?
Corzano - Wto Mar 15, 2005 11:46 am

Domek na drzewie, albo stanowisko dla komentatorów i sprawozdawców z wieców i manifestacji. :^^
pumeks - Wto Mar 15, 2005 11:48 am

A może do przechowywania serów, a w razie konieczności - jako sprzęt bojowy, do przewrócenia na Moskali? :hihi:
Sabaoth - Pon Sie 10, 2009 11:47 am

Dzisiaj dotarły do mnie dwie pocztówki przedstawiające Mały Błędnik i Promenadę. Widać na nich altankę bardzo podobną do tej z litografii w tym wątku na str. 2 (załączam poniżej dla porównania). Czyżby to była ta sama altanka? Jeśli tak to znaczyłoby że zdjęcie do litografii wykonano z okolic Huciska!
Sabaoth - Pon Sie 10, 2009 11:55 am

I jeszcze jedno ujęcie Heu Markt z odsłonięcia pomnika cesarza Wilhelma. Jeśli zdjęcie do litografii wykonano z okolic Huciska to dom po prawej za altanką mógłby być budynkiem stojącym przy Krebs Markt (widoczny w tle na poniższym zdjęciu).
danziger - Pon Sie 10, 2009 12:19 pm

Altanka faktycznie podobna, ale chyba jednak nie ta sama - ta z pierwszych zdjęć ma chyba podstawę w kształcie kwadratu, ta druga jest raczej okrągła, lub ośmiokątna.
Ale może to być przekłamanie w rysunku (litografii).

Sabaoth - Pon Sie 10, 2009 12:36 pm

Litografia wygląda jakbyy była rysunkiem wykonanym (niestarannie) na podstawie zdjęcia. Mostek przed altanką jest zupełnie inny (prosta barierka, a nie łukowa jak na zdjęciu) ale kopuła altanki jest bardzo podobna. Pomijając drobne przekłamania i nieścisłości na litografii cała reszta mogłaby się zgadzać. Zdjęcie do litografii wykonano według mnie gdzieś z prawego brzegu kanału (pomiędzy kanałem a domami przy Kleiner Irrgarten w okolicy Huciska, pierwszy mostek na litografii to ten z oryginalnie łukową barierką, za nim altanka na lewym brzegu, a za nią most Promenade (czyli Krebs Markt). Za mostem dom widoczny na kolejnym zdjęciu.

Można ewentualnie przyjąć, że litografię wykonano dużo wcześniej niż powyższe zdjęcia i wtedy barierka mostu była właśnie taka jak na litografii czyli prosta, a zmieniono ją później.

groszek - Wto Sie 25, 2009 10:35 pm

Wg. mnie to ta sama altanka- córka Groszka. Groszek tez tak uważa.(maje dziecko ma lepsze oczy niż ja ,ale ja mam nowe okulary :wink: )
bijouM - Sro Sie 26, 2009 8:08 pm

Mam zapytanie ... czy na skanach 1035 i 1036, te białe budynki, to ul Dominikwall? i czy istnieje jakaś możliwość abym mogła sprawdzić jakie one miały numery?
i jeszcze jedno.. ten park który znajdował się w tamtym rejonie, przed General Kommando, Irrgarten Partie, dzisiejsze pozostałości jego to ten skwer z pomnikiem M Konopnickiej?
Jak duży był ten park?

Sabaoth - Sro Sie 26, 2009 9:30 pm

Tak, te budynki to kamienice przy Dominikswall. Na poniższej pocztówce to te białe domy po prawej, pocztówka przedstawia widok mniej więcej sprzed budynku komendantury / siedziby Wysokiego Komisarza LN w stronę Dominikswall.

Park miał zbliżony obszar do dzisiejszego (poszerzono ul. Wały Jagiellońskie), zaznaczyłem go na zielono, a domy z pocztówek na pomarańczowo. Ich numery można znaleźć w księdze adresowej. Numeracja na Dominikswall zaczynała się od Targu Siennego i te kamienice miały kolejne numery od 1 do 5 (pod nr 3 mieścił się konsulat generalny Niemiec i Deutsche Passstelle - oznaczone na mapce). Kolejne numery od 6 do 14 były po przeciwnej stronie ulicy i biegły w tym samym kierunku od Targu Siennego do Targu Drzewnego. Pasaż (Passage) rozdzielał numery 6 i 7a/7b.

groszek - Sro Sie 26, 2009 10:00 pm

Tych kamienic oczywiście już nie ma? Szkoda :II .Co do oceny altanki przez moje dziecko ma ono nie jakie pojecie o tym co pisze ponieważ ukończyła ODK . na wydz. szt pięknych na UMK w Toruniu.
Piotr J. - Sro Sie 26, 2009 10:28 pm

Saab, próbuję wtłoczyć w zdjęcie , które przedstawiasz budynek Lebenversicherungsanstaldt Wespreussen, Silberhutte 1, na planie Mikołaja z 1940 nie mogę wyraźnie przybliżyć, czy zajął on część terenu wskazanego na zdjęciu od Ciebie? Wklejam fotkę z http://www.skyscrapercity...d.php?t=327546, z pewnością jest też gdzieś na naszym FDG.
renekk - Sro Sie 26, 2009 10:59 pm

Ubezpieczalnia była tutaj:
Sabaoth - Sro Sie 26, 2009 11:00 pm

groszek napisał/a:
Tych kamienic oczywiście już nie ma?

Nie ma, znikęły całkowicie po poszerzeniu Wałów Jagiellońskich. Nie mam pewności czy wszystkie ale część przetrwała wojnę.

Piotr J. napisał/a:
...próbuję wtłoczyć w zdjęcie , które przedstawiasz budynek Lebenversicherungsanstaldt Wespreussen, Silberhutte 1, na planie Mikołaja z 1940 nie mogę wyraźnie przybliżyć, czy zajął on część terenu wskazanego na zdjęciu od Ciebie?


Miałem gdzieś lepsze ujęcie z widocznym fragmentem Dominikswall ale nie mogę go znaleźć w czeluściach mojego dysku. Załączam za to inne, widok z Targu Siennego na Hucisko, na rogu Huciska i Wałów Jagiellońskich widać za pomnikiem fragment tego budynku.

Piotr J. - Sro Sie 26, 2009 11:39 pm

Dzięki koledzy, a więc budynek Lebensversicherungsanstalt Westpreussen dłuższą ścianą położony był przy Wałach Św Dominika, a o adresie decydowało wejście położone w krótszym boku gmachu. Przy okazji ciekawostka ,załączam pismo z LVAWP do Sądu w sprawie wysłania listów hipotecznych, dotyczących kredytu na budynek, którego jestem obecnie właścicielem (ul Ludowa nr 10). Jest to ostatni wpis w niemieckiej księdze wieczystej, następne wpisy są już w nowej księdze z 1959 roku. Warto dodać, że wszystkie hipoteki zostały po II Wojnie Światowej unieważnione, a nieruchomości ,czy to Skarb Państwa , czy osoby fizyczne ( np. Niemcy z polskim obywatelstwem) nabyli bez obciążeń.
Sądzę, że wojnę przetrwał tylko jeden z budynków przy Małym Błędniku, pokazuje to zdjęcie z monografii Stankiewicza i Szermera "Gdańsk Rozwój architektoniczny i urbanistyczny" wyd. Arkady 1959 r. str. 203. Ten sam budynek widać na zdjęciu za gmachem LVAWP.

villemo - Czw Sie 27, 2009 7:49 am

Mam pytanko :) Czy ten budynek dzisiaj istnieje? Jeśli tak to w którym miejscu mogę go zlokalizować? Proszę-napisz dokładniej :)
Piotr J. - Czw Sie 27, 2009 8:12 am

Budynek został rozebrany, prawdopodobnie w związku z poszerzeniem Wałów Jagiellońskich. Co do lokalizacji, wystarczy cofnąć się o stronę i porównać z pocztówką Saaba. Ciekawe za to, jaki gmach miał adres.
villemo - Czw Sie 27, 2009 9:41 am

Ach już widzę! :) Dzięki za odpowiedź. A co do numeru, to nie mam bladego pojęcia :)
bijouM - Czw Sie 27, 2009 10:41 am

Sabaoth napisał/a:
Tak, te budynki to kamienice przy Dominikswall. Na poniższej pocztówce to te białe domy po prawej, pocztówka przedstawia widok mniej więcej sprzed budynku komendantury / siedziby Wysokiego Komisarza LN w stronę Dominikswall.

Park miał zbliżony obszar do dzisiejszego (poszerzono ul. Wały Jagiellońskie), zaznaczyłem go na zielono, a domy z pocztówek na pomarańczowo. Ich numery można znaleźć w księdze adresowej. Numeracja na Dominikswall zaczynała się od Targu Siennego i te kamienice miały kolejne numery od 1 do 5 (pod nr 3 mieścił się konsulat generalny Niemiec i Deutsche Passstelle - oznaczone na mapce). Kolejne numery od 6 do 14 były po przeciwnej stronie ulicy i biegły w tym samym kierunku od Targu Siennego do Targu Drzewnego. Pasaż (Passage) rozdzielał numery 6 i 7a/7b.


Bardzo dziękuje.

Budynki stały na dzisiejszych torach tramwajowych??

Piękne był

Sabaoth - Pią Paź 29, 2010 6:08 pm

Jeszcze dwa ujęcia kamieniczek przy Dominikswall, tym razem od strony Huciska i hotelu Danziger Hof.
Sabaoth - Pią Paź 29, 2010 6:21 pm

Kolejne zdjęcie okolic Heumarkt / Targu Siennego. Wszystko mi tu pasuje, jest budynek widoczny na innym zdjęciu z charakterystycznymi podłużnymi oknami, jest fontanna w parku Irrgarten, pasuje też układ ulic. Jedna rzecz mnie zastanawia - kominy, nie pamiętam, żeby widział je na jakimś innym zdjęciu. Czy mogą to być np. kominy kotłowni przy szpitalu diakonisek?

A może te kominy to jakiś cień z innego zdjęcia, np. podczas naświetlania albo wywoływania odbitki?

bijouM - Pią Paź 29, 2010 9:10 pm

Sabaoth napisał/a:
Jeszcze dwa ujęcia kamieniczek przy Dominikswall, tym razem od strony Huciska i hotelu Danziger Hof.


Dominikswall..moja ulica

pewnie juz wiesz że Cie wielbię.. dziękuje, za każdą informacje dotycząca tej ulicy

jayms - Pią Paź 29, 2010 9:18 pm

Sabaoth napisał/a:
A może te kominy to jakiś cień z innego zdjęcia, np. podczas naświetlania albo wywoływania odbitki?


Przejrzałem album z lotniczymi zdjęciami Gdańska i wyraźnie widać na nich, ten smukły komin po prawej - strony 10,12 i 24. Zagadką jest ten niższy,którego nie widać na żadnej fotografii.

Sabaoth - Pią Paź 29, 2010 11:30 pm

Obejrzałem zdjęcia lotnicze tego obszaru ze szkłem powiększającym. Na zdjęciu nr 2 faktycznie widać komin, a nawet dwa! Chyba, że się mylę co do tego mniejszego, zeskanowałem ten fragment i oznaczyłem kominy strzałkami. Na zdjęciu 16 nie widać małego komina ale za to dokładnie można zobaczyć położenie tego wyższego.
feyg - Sob Paź 30, 2010 9:42 am

A może to komin elektrowni tramwajowej?
grzechuu - Nie Paź 31, 2010 12:20 am

Małe przy okazji:
Czy dość znana panorama nie była czasem z jednego z tych kominów?
(niby mogło być z głowy, ale skoro były tam 2 kominy... - bardziej by pasował ten niższy)

Podlinkowuję fragment tej panoramy ze strony Akademii Rzygaczy:

Sabaoth - Czw Lis 25, 2010 8:35 pm

Jeszcze dwa fragmenty prosto ze skanera, hotele zum Stern i Vanselow oraz kominy (fotograf miał niezłą wspinaczkę).
jayms - Pią Lis 26, 2010 2:55 pm

Swoją drogą to jakiś dziwny ten niższy komin. Bardziej mi przypomina wieżę :hmmm:
Krzysztof - Pią Lis 26, 2010 4:42 pm

Kiedyś na terenie Politechniki stała podobna konstrukcja (chyba już nie stoi).
W zamierzchłych czasach służyła do chłodzenia wody. Ten komin i ta chłodnia mogły być elementami małej elektrowni :hmm:

feyg - Pią Lis 26, 2010 5:39 pm

Krzysztof napisał/a:
Ten komin i ta chłodnia mogły być elementami małej elektrowni :hmm:

Jeśli tak, to mogła być to elektrownia tramwajowa (dziś w tym miejscu znajduje się podstacja zasilająca sieć tramwajową).
Pytanie z którego roku może tyć to zdjęcie?

jayms - Pią Lis 26, 2010 6:37 pm

Wydaje mi się,że komin zniknął w latach dwudziestych. Na zdjęciach datowanych na te lata pojawia się i znika.
feyg - Pią Lis 26, 2010 8:59 pm

Nawet chłodnię widać!
grzechuu - Pią Lis 26, 2010 9:15 pm

Na terenie PG - jak pisał Krzysztof - rzeczywiście podobna. Stoi dziś w jej miejscu tablica - "chłodnia kominowa - do schładzania wody chłodzącej silniki cieplne (...)".
Ale dlaczego by taka postawiono na Targu Siennym....

grzechuu - Pią Lis 26, 2010 9:27 pm

Przy okazji skanów Sabaoth'a podlinkuję kilka forumowych zdjęć, bo hasają po różnych tematach :glina:

Heumarkt 5, 4 i 3 - St. Elizabeth Stift, Hotel zum Stern i Hotel Vanselow:




i po wojnie:



i dziś (trojmiasto.pl) - bo niedługo wyburzą:

feyg - Sro Gru 22, 2010 7:41 am

Okazuje się, że też mam pocztówkę z rzeczonym kominem:
grzechuu - Wto Lut 01, 2011 7:12 pm

nieco przysłonięta pierzeja i komin
z http://bilder.sz-photo.de/

jayms - Wto Lut 01, 2011 8:55 pm

Na tym zdjęciu też widać ten sam komin. Widzę,że zdjęcia z Süddeutsche Zeitung robią furorę na forumie. :hihi:
Sabaoth - Czw Lis 10, 2011 4:49 pm

Targ Sienny raz jeszcze.
Dana - Czw Lis 10, 2011 6:25 pm

Jako laik i raczej tylko czytacz FDG zapytam :oops: co to był za kościół, którego wieże widać w centrum tego fantastycznego zdjęcia.
Może w ramach rehabilitacji odgrzebię posty w tym wątku o kominie i chłodni przy Targu Siennym. W 30dniach nr 2 z 2003 jest rozkładówka - Panorama Gdańska z 1908. Z prawej strony, ponad budynkiem Szkoły Wojennej b.dobrze widoczne powyższe obiekty. Do wygrzebania gazety natchnął mnie Pumeks swoimi postami w tym wątku o przebiegu Promenady.

dandola - Czw Lis 10, 2011 6:35 pm

To i ja pospieszę z prośbą o objaśnienie. Nie widzę jeszcze schroniska na Bischofsberge. I co to za kamienice po lewej stronie, chyba nieistniejące i kaplica mennonitów. W prawo to chyba Na Stoku. Potem w prawo Sandgrube i kościół ks. Rogaczewskiego. Ta kamienica na wprost to chyba dom zakonny i sierociniec, czy też przytułek. Tu chyba urzęduje dziś Gildia.
Sabaoth - Czw Lis 10, 2011 7:54 pm

Dana napisał/a:
co to był za kościół, którego wieże widać w centrum tego fantastycznego zdjęcia

To nie żaden kościół tylko budynek dawnego szpitala chirurgicznego przy Sandgrube:



Najbliższym kościołem był kościół Św. Apostołów przy Schwarzes Meer ale nie widać go na zdjęciu:


Dana - Czw Lis 10, 2011 8:16 pm

No i tego budynku mi brakowało, ale nie kojarzyłam, że przed wojną miał takie wieżyczki a bryła główna jest na tym zdjęciu zasłonięta. Wielkie dzięki rzekł Koziołek
A jeśli chodzi o schronisko, to nawet jeśli już by było to z tego ujęcia raczej niewidoczne, usytuowane bardziej na lewo, po za kadrem.

pumeks - Czw Lis 10, 2011 11:50 pm

Sabaoth napisał/a:
Najbliższym kościołem był kościół Św. Apostołów przy Schwarzes Meer ale nie widać go na zdjęciu:

Ten kościół nie nazywał się "Świętych Apostołów" tylko "kościół gminy katolicko-apostolskiej", potocznie "apostolski".

Dana napisał/a:
A jeśli chodzi o schronisko, to nawet jeśli już by było to z tego ujęcia raczej niewidoczne, usytuowane bardziej na lewo, po za kadrem.

A kościół menonitów jeszcze dalej w lewo...

dandola - Pią Lis 11, 2011 11:25 am

A te kamienice po lewej w okolicy zboru mennonitów istnieją, bo jakoś ich nie kojarzę?
pumeks - Pią Lis 11, 2011 2:55 pm

Nie istnieją i moim zdaniem nie były w okolicy zboru menonitów, tylko mniej więcej naprzeciw Prezydium Policji.
dandola - Pią Lis 11, 2011 2:57 pm

Czyli na niemalże dzisiejszym "wiadukcie" i okolicy tamtejszego dworca kolejowego?
pumeks - Pią Lis 11, 2011 3:01 pm

Nie nie, znacznie bliżej Bramy Wyżynnej - pisałem o dawnym Prezydium Policji, czyli obecnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obecnie jest tam pewnie wjazd na estakadę skręcającą w Podwale Przedmiejskie (zwane dawniej trasą W-Z lub Al. Leningradzką)
Sabaoth - Nie Lis 13, 2011 3:48 pm

W najbliższej okolicy Targu Siennego, przy skrzyżowaniu z ulicą Schwarzes Meer można było podziwiać ciekwae skrzyżowanie dróg. Była tu droga wodna, kolejowa i samochodowa. Zdjęcie tego miejsca zrobił na początku 1939 r. student Technische Hochschule Alexander Geelen. Negatyw opisał w albumie jako "Verkehrswege!" Zdjęcie było kiedyś omawiane na siostrzanym forum ale warto umieścić je też tutaj.
Sabaoth - Nie Lis 13, 2011 4:29 pm

Gdybyśmy stanęli na torach kolejowych i obrócili się o 180 stopni to zobaczylibyśmy taki widok jak na poniższych pocztówkach. Jest to widok w stronę Targu Siennego, a jadąc pociągiem dalej dojechalibyśmy do dworca głównego. Ciekawostką są różne podpisy na pocztówkach przedstawiających to samo miejsce.
bavar - Nie Lis 13, 2011 7:41 pm

Przepraszam ale czy ten ciąg budynków w centrum powyższych zdjęć, to aby nie teren gdzie do niedawna była Gildia?
dandola - Nie Lis 13, 2011 8:17 pm

Budynek stoi. Po lewej był kościół Salwatora. Tam gdzie biegły tory dziś jest ulica prowadząca na Bischofsberge. Gildia jest daleko w przodzie.
bavar - Nie Lis 13, 2011 8:57 pm

dandola napisał/a:
Budynek stoi. Po lewej był kościół Salwatora. Tam gdzie biegły tory dziś jest ulica prowadząca na Bischofsberge. Gildia jest daleko w przodzie.


Zmylił mnie ten łukowaty mostek nad Kanałem Raduni, gdyż faktycznie podobny ceglany jest przy ex-Gildii.. Dzięki

P.S. W takim razie dawniej linia kolejowa nie przecinała Raduni.. Trudno mi jest to sobie wyobrazić :%

Sabaoth - Nie Lis 13, 2011 8:57 pm

dandola napisał/a:
Po lewej był kościół Salwatora.

Wystarczy żebyś spojrzał na plan u góry. Kościół Zbawiciela jest daleko za nami. Pomiędzy nim, a budynkiem na pocztówkach jest jeszcze kościół Mennonitów (zaznaczony na planie). Później mamy Schwarzes Meer (mniej więcej część jezdni dzisiejszej Armii Krajowej) i dopiero nasz dom.

slowik45 - Nie Lis 13, 2011 9:03 pm

A mi się wydaje że jest to ten budynek .
bavar - Nie Lis 13, 2011 9:06 pm

Co by znowu potwierdzało, że jednak stał on +- na terenie ex-Gildii.. :%
pumeks - Nie Lis 13, 2011 9:28 pm

bavar napisał/a:
Co by znowu potwierdzało, że jednak stał on +- na terenie ex-Gildii.. :%

Ja sądzę, że znacznie bliżej obecnego wiaduktu na Armii Krajowej.
Swoją drogą - czy zastanawialiście się, jak w tej chwili tory kolejowe przechodzą nad kanałem Raduni? :hmm:

Dopisane:A jednak masz rację, Bavar. W miejscu tego budynku była południowa, niedawno rozebrana część Gildii. Natomiast linia kolejowa została "naprostowana" i w związku z tym odsunięta od tego miejsca o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów w kierunku wzgórz.

renekk - Nie Lis 13, 2011 9:38 pm

Nie odkrywajcie Ameryki, tylko zajrzyjcie na "siostrzane" forum.
Kanał obecnie przechodzi w syfonie, a górna część jego konstrukcji, równoległa do torów jest w tej chwili odkryta.

Marek Z - Nie Lis 13, 2011 9:39 pm

dandola napisał/a:
Po lewej był kościół Salwatora. Tam gdzie biegły tory dziś jest ulica prowadząca na Bischofsberge. Gildia jest daleko w przodzie.


Jeśli chodzi o fotki 1380 1381, to chyba po lewej jest właśnie teren Gildii, a daleko, ale w tyle mamy kościół Salvatora/Zbawiciela.

pumeks - Nie Lis 13, 2011 9:40 pm

renekk napisał/a:
zajrzyjcie na "siostrzane" forum.

Nie warto, bo widzę tam tylko teksty bez obrazków :%

bavar - Nie Lis 13, 2011 9:41 pm

pumeks napisał/a:
Swoją drogą - czy zastanawialiście się, jak w tej chwili tory kolejowe przechodzą nad kanałem Raduni? :hmm:


Ja uważam, że Radunia została puszczona jakąś rurą o sporym przekroju i biegnie pod torami.. Bo przestajemy ją widzieć przy Mennonitach. Jednak nie pokuszę się, na obstawianie w którym dokładnie miejscu ta podziemna mijanka Raduni z koleją ma miejsce. Potem widzimy ją dopiero przy ex-Gildii :hmm: Zresztą podobnie jest na Zaroślaku, gdzie od Raduni odbija pod ziemią jej odnoga, która przecina Trakt i wypływa przy Bastionie św. Gertrudy.

renekk - Nie Lis 13, 2011 9:41 pm

Ciekawe, dlaczego :hmm:
bavar - Nie Lis 13, 2011 9:46 pm

Faktycznie, Gildia składała się z 2 części. Najpierw zbudowano niebieską [północną] a kilka lat później osobną, czerwoną [wiśniową] - południową :lol:
Sbigneus - Nie Lis 13, 2011 9:48 pm

Zamieszało się w głowie. A może jakiejś wspóczesne zdjęcie dla "gdańszczanina" na obczyżnie? :LL:
renekk - Nie Lis 13, 2011 10:03 pm

Dla tych, którzy (nie wiedzieć czemu) nie widzą obrazków:
Sbigneus - Nie Lis 13, 2011 10:14 pm

O renekk jestem w "domu". :zrowko:
żółtoskrzydły - Nie Lis 13, 2011 10:32 pm

Do którego roku funkcjonował układ ze zdjęcia 200_136.jpg ? Głowę daję, ze go pamiętam, a to oznacza pierwszą połowę lat 60.
renekk - Nie Lis 13, 2011 10:41 pm

Chyba do 69/70.
Krzysztof - Pon Lis 14, 2011 10:59 am

Mało elementów wspólnych na tej 'komp1_185.jpg"
Pozwoliłem sobie je zaznaczyć. Most wprawdzie nie ten sam, ale we właściwym miejscu.

dandola - Pon Lis 14, 2011 12:40 pm

A teraz jestem w domu. Czyli tej i tej po lewej stronie chałupy już nie ma? A ja myślałem o tej, co stoi i po lewej resztki wieży kościołowej. :głupi_ty:
slowik45 - Pon Lis 14, 2011 5:34 pm

No to ja obstaję przy swoim , że to ten budynek ze zdjęcia 1372_147.jpg .
Sabaoth - Pon Lis 14, 2011 7:18 pm

dandola napisał/a:
A teraz jestem w domu. Czyli tej i tej po lewej stronie chałupy już nie ma? A ja myślałem o tej, co stoi i po lewej resztki wieży kościołowej. :głupi_ty:


Dandola, resztki wieży kościoła Zbawiciela są duuuużo dalej. Spójrz na mapę!

1. Kościół Zbawiciela, po którym została do dzisiaj wieża, a właściwie tylk ojej dolna część.
2. Kościół Mennonitów, istniejący do dzisiaj.
3. Miejsce, w którym stała omawiana kamienica.

bavar - Pon Lis 14, 2011 7:22 pm

dandola napisał/a:
A teraz jestem w domu. Czyli tej i tej po lewej stronie chałupy już nie ma? A ja myślałem o tej, co stoi i po lewej resztki wieży kościołowej. :głupi_ty:


Dlatego słusznie początkowo twierdziłem, że muszą to być okolice ex-Gildii :hihi: Koło Zaroślaka jest owszem też mostek ceglany ale inny z niby-wieżyczką :dziadek:

dandola - Pon Lis 14, 2011 7:51 pm

Errare humanum est. O tej chałupie myślałem, a tu się okazuje daleko w prawo. :głupi_ty: .
Sabaoth - Pon Lis 14, 2011 8:56 pm

Ale na początku 7 strony tego wątku wyjaśniłem Ci, że kościół Zbawiciela jest daleko za nami.
dandola - Wto Lis 15, 2011 9:15 am

A ja musiałem się upewnić, że zrozumiałem dobrze myśl.
pumeks - Wto Lis 15, 2011 10:08 am

Targ Sienny z przyległościami na Geländeplan z 1935
pumeks - Czw Lis 17, 2011 12:09 pm

Zestaw trzech zdjęć Targu Siennego, data nieznana (liczę na Was), zapewne lata 60. lub 50. XX. wieku:

Widoczna nieistniejąca dziś, dolna część ul. Rogaczewskiego (dawna Sandgrube), wyjazd w kierunku Oruni przed przeniesieniem na ul. Okopową odbywa się jak przed 1945 z Targu Siennego wzdłuż Kanału Raduni. Koło budynku Lasów Państwowych widoczne jakieś ruiny (dziś jest tam wykop w którym biegnie ul. Armii Krajowej)

Widać tory tramwajowe skręcające (chyba z ul. Bogusławskiego) w kierunku Oruni.
Ciekawostką jest niezachowany dziś budynek (widoczny znad drzew mansardowy dach) zapewne za torami kolejowymi, pomiędzy obecną Gildią a zachowanymi do dziś budynkami przy ul. Górka, oraz wysoki dach Szpitala Wojewódzkiego (?) z sygnaturką.

Tutaj zaskoczeniem jest, widoczny na przedłużeniu Targu Rakowego, niezachowany dziś budynek przy ul. 3 Maja.

Przy okazji trochę atrakcji dla miłośników starej motoryzacji :wink:

Mikołaj - Czw Lis 17, 2011 2:00 pm

:==
Dana - Czw Lis 17, 2011 2:35 pm

Cuda :== Czy mogę mieć w tym miejscu pytanie? Co to za tor tramwajowy skręcający z Targu Rakowego pod obecną Dyrekcję Poczty Polskiej? Czy to jakaś mijanka, tor techniczny ? Nie znam nomenklatury. Do dziś widać pozostałości szyn.
Marek Z - Czw Lis 17, 2011 3:12 pm

Coś wspaniałego ! :zgooda:
Krzysztof - Czw Lis 17, 2011 4:45 pm

Dana napisał/a:
Co to za tor tramwajowy skręcający z Targu Rakowego

Ten? :szept:
http://www.forum.dawnygda...p=122495#122495

Dana - Czw Lis 17, 2011 5:21 pm

Tak, ten. Dzięki. A ten wątek niedawno przeglądałam i nawet sama dopisałam się na temat komina i chłodni "elektrowni tramwajowej". Czyli ten tor to jakby techniczna linia dojazdowa do tej elektrowni. :hmm:
slowik45 - Czw Lis 17, 2011 5:46 pm

Ale ruch na ulicach :D , i ładna fontanna w miejscu Konopnickiej jeszcze stoi .
Gucio - Pią Lis 18, 2011 12:34 pm

na stronie FotoPolska znalazłem dwa fajne ujęcia:




dandola - Pią Lis 18, 2011 12:43 pm

Pierwsze zdjęcie to chyba po prawej Zakład Ubezpieczeń lub jego sąsiad na rogu Wałów Jagiellońskich i Huciska, a drugie - czyżby fragment Danziger Hofu lub Reichsbanku?
Mikołaj - Pią Lis 18, 2011 12:56 pm


feyg - Pią Lis 18, 2011 1:04 pm

Gucio napisał/a:
na stronie FotoPolska znalazłem dwa fajne ujęcia:

Obrazek

Obrazek


Tyle że Targu Siennego na nich jak na lekarstwo :hihi:

Zbych - Sro Lut 01, 2012 6:34 pm

bavar napisał/a:
Ja uważam, że Radunia została puszczona jakąś rurą...

renekk napisał/a:
Ciekawe, dlaczego :hmm:

To wyjaśniają te zdjęcia:

Tory kolejowe zostały odsunięte na zachód, ale także został obniżony ich poziom, co wyraźnie wynika ze zdjęć. Dawniej tory kolejowe przechodzące przez Targ Sienny były położone wyraźnie wyżej niż tory na terenie stacji. Teraz są na poziomie torów stacyjnych. Wystarczy stanąć na wiadukcie Hucisko - Nowe Ogrody i porównać głębokość wąwozu z torowiskiem z wysokością mostu na Hucisku nad wodą Kanału Raduni. Tutaj tory są położone niżej niż poziom wody kanału i nie zmieniają swego poziomu do miejsca przecięcia z nim, tam też są niżej i dlatego Kanał Raduni musiał zostać syfonowany.

norveg - Czw Lut 02, 2012 10:35 pm

Zbych napisał/a:
dlatego Kanał Raduni musiał zostać syfonowany.

Wygląda to tak:

Zbych - Pią Lut 03, 2012 8:02 pm

Świetnie widać na tych zdjęciach przebieg syfonu. Jego przebieg świadczy o tym, że już w chwili budowy przewidywano dodanie linii torów. Ponieważ syfon jest poniżej poziomu lustra wody w Kanale Raduni woda płynie w nim pod niewielkim ale jednak nadciśnieniem, co odróżnia przepływ syfonem od przepływu wody w skanalizowanym strumieniu. Cały syfon musi być szczelny od wejścia wody do jej wyjścia.
norveg - Pią Lut 03, 2012 9:00 pm

Zbych napisał/a:
Jego przebieg świadczy o tym, że już w chwili budowy przewidywano dodanie linii torów.


Gdańsk Śródmieście był planowany i odpowiednie przedłużenie torów etc.

Sabaoth - Wto Mar 13, 2012 6:50 pm

I jeszcze jedno ujęcie (wiem, było ale słabszej jakości) z Targu Siennego.

źródło: zbiory własne autora postu

uKrawczyka - Sro Lip 04, 2012 6:31 pm

Tak, tory zostały przesunięte na zachód o kilkadziesiąt metrów. Dla Radunii zbudowano betonowe , prostokątne koryto i puszczono ją w ten sposób pod ziemią. Działo sie to na początku lat siedemdziesiątych. Budynku widocznego na zdjęciu od dawna tam nie było. Był pusty plac, jakby przedłużenie placu na którym parkowały autobusy WPK. Póżniejsze miejsce Wolnego Handlu po 1989r. a nastepnie parking Gildii.

Zdjęcie robiono z mostu, lub z jego najbliższej okolicy, pod którym przejeżdżały pociągi a na którym była ulica prowadząca na Biskupią górę, bardzo blisko ul. Menonitów i kościoła tam się znajdującego, obecnie Kościół Zielonoświątkowy.

Most w/w rozebrano a na jego miejscu postawiono potężny most drewniany. Tymczasowy, stał wiele lat. Był b. wysoki i długi , o wiele dłuższy od swojego poprzednika. W tym czasie rozpoczęto roboty budowlane, trwające kilkanaście lat, w wybudowano w/w betonowy kanał Radunii i wiadukt na którym tramwaj 6 ma pętlę - wlot na ul. Armii Krajowej.

EwkaW - Sro Lip 04, 2012 6:47 pm

uKrawczyka napisał/a:
placu na którym parkowały autobusy WPK

Kiedyś także autobusy PKS.

Zbych - Sro Lip 04, 2012 8:13 pm

EwkaW napisał/a:
Kiedyś także autobusy PKS.

Mały dworzec PKS pamiętam, ale niezbyt dokładnie. Pamiętam w tym miejscu most, ale nie pamiętam, czy dworzec PKS był po zachodniej stronie mostu, czy po wschodniej, razem z autobusami miejskimi.

Krzysztof - Sro Lip 04, 2012 9:41 pm

PKS był za Kanałem Raduni. 4 (5) stanowisk.
EwkaW - Sro Lip 04, 2012 10:17 pm

Krzysztofie nieoceniony, z którego roku jest ten plan Gdańska pa russki 8O ?
Ty to masz kopalnię :wink:

Krzysztof - Czw Lip 05, 2012 9:05 pm

Ta i inne radzieckie mapy polskich miast 1:10000 są na stronie AMPG http://mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=48
Niestety wczoraj i dzisiaj nie dostępne. :???: Mam nadzieję, że to tymczasowe problemy.
Te gdańskie wydane były w latach 70, ale według mnie przedstawiają stan z 69 r.

Zbych - Pią Lip 06, 2012 2:52 am

Cytat:
PKS był za Kanałem Raduni. 4 (5) stanowisk.

Bardzo dziękuję za odpowiedź .

Rysio - Pią Lip 06, 2012 6:16 pm

Krzysztof napisał/a:
Niestety wczoraj i dzisiaj nie dostępne.


One są niedostępne od dawna :II .Tak żałuję,bo chciałem nałożyć tę mapę na ujawnioną na FDG amerykańsko-brytyjską z obozem jenieckim na Stolzenbergu.To chyba ten szukany.Pamiętam,że rów przeciwczołgowy odchylał sie od ul. Worcella biegnąc z południa na północ w kier. zachodnim. A tam ten obóz :lol:

norveg - Pią Lip 06, 2012 6:39 pm

Rysio napisał/a:
Krzysztof napisał/a:
Niestety wczoraj i dzisiaj nie dostępne.


One są niedostępne od dawna :II .Tak żałuję,bo chciałem nałożyć tę mapę na ujawnioną na FDG amerykańsko-brytyjską z obozem jenieckim na Stolzenbergu.To chyba ten szukany.Pamiętam,że rów przeciwczołgowy odchylał sie od ul. Worcella biegnąc z południa na północ w kier. zachodnim. A tam ten obóz :lol:


Są jeszcze mapy tu:
http://polski.mapywig.org/news.php

A tę radziecką, przedstawiającą stan z ok. 1960 r. (bo jest linia tramwajowa do Sopotu, a ta została zlikwidowana na początku 1961 r.) może mam gdzieś na dysku, to ewentualnie na priv zapraszam.

Dieter - Pią Lip 06, 2012 11:53 pm

Rysio napisał/a:
Pamiętam,że rów przeciwczołgowy odchylał sie od ul. Worcella biegnąc z południa na północ w kier. zachodnim.

Ja jako dzieciak widzialem jak ten row kopali w 1944 roku i tylko sie dziwilem dlaczego oni to robia... :skolowany:

naltar - Sob Lip 07, 2012 2:12 pm

Krzysztof napisał/a:
Ta i inne radzieckie mapy polskich miast 1:10000 są na stronie AMPG http://mapy.eksploracja.pl/viewpage.php?page_id=48
Niestety wczoraj i dzisiaj nie dostępne. :???: Mam nadzieję, że to tymczasowe problemy.
Te gdańskie wydane były w latach 70, ale według mnie przedstawiają stan z 69 r.

nie wiem, dlaczego sa niedostepne, zapytam Kazika. Ale jesli jest jakis staly problem, to w sierpniu udostepnimy te skany jakos inaczej, na stale, moze przez mapstera, albo przez ftp superstefana.
nb, Gdynia tez bedzie, dwa arkusze.

n.

Rysio - Nie Lip 08, 2012 11:16 pm

Dieter napisał/a:
Ja jako dzieciak widzialem jak ten row kopali w 1944 roku i tylko sie dziwilem dlaczego oni to robia...


Postaram się wygładzić grymas zdziwienia na buźce Twej od jesieni 1944r. :wink: Rów od zachodu prawda?A kto wojował z nazi od zachodu? Hurhil prawda? To pierwsze primo.A drugie primo-gdzie schować porcelanę Rosenthala,złoto,srebra rodowe przed Hunami Hurhila.Głęboko do ziemi prawda? A,że dobytku dużo,to kopano od krańca Twojej Schanzenbergweg do prawie Stolzenberger Weibergersstrasse.Tak się rozwiazuje dedukcją(!) węzły gordyjskie.Zgoda Dieter? :zgooda:

pumeks - Wto Kwi 30, 2013 10:54 pm

Fajna fota (m. in. widać Hotel Vanselow) z forum Nowego Portu, wyszperana przez Totenkopfa:

Jehuda - Sob Lip 20, 2013 8:24 pm

I kolejny Vanselow:

http://www.bild.bundesarc...earch[focus]=24

Krzysztof - Sro Sie 12, 2015 7:02 pm

Targ Sienny 167 lat temu. (1858 r.)
https://www.facebook.com/...?type=1&theater

Miro - Czw Sie 13, 2015 6:27 pm

Heumarkt, pocztówka z 1903 roku.

Miro

Jogi - Nie Wrz 13, 2015 1:41 pm

Niedawno pojawiła się na Fotopolska panorama przedstawiająca omawiane w tym wątku "skrzyżowanie" torów kolejowych, kanału raduni oraz ulicy.
http://www.fotopolska.eu/....html?o=u110178

Wiercipietek - Nie Wrz 13, 2015 9:15 pm

Hmmmm .... 25% pocztówki to zdjęcie, a reszta to retusz lub nieudolny rysunek?
Aż tak niepocztówkowy był prawdziwy widok?

Miro - Pią Paź 02, 2015 7:25 pm

Heumarkt..(Targ Sienny).

Miro

EwkaW - Pią Paź 02, 2015 10:02 pm

Nooo, to zdjęcie ma klimat :D Jestem na ten rejon wyczulona, bo to przecież mój fyrtel.
A jak widzę tę rosnącą inwestycję i kilometry żelbetowych ścian ze sterczącym zbrojeniem, to mi tak jakoś ... :II

Miro - Sob Lis 14, 2015 1:08 pm

Zdjęcie z zasobów Bundesarchiv 1945 rok.

Miro

Wiercipietek - Sob Lis 14, 2015 5:20 pm

Luty 1945 bez śladów śniegu ... hmmm.... Inaczej to do tej pory widziałem.
m@rek - Sob Lis 14, 2015 6:24 pm

Niby tak ale... ludzie ubrani "na zimowo".
Anker - Sob Lis 14, 2015 8:55 pm

http://forum.dawnygdansk....ghlight=#137604
Miro - Czw Lis 26, 2015 1:19 pm

Zdjęcie z około 1888 roku.
Pochodzi z TU Berlin.

Miro

pumeks - Czw Lis 26, 2015 2:34 pm

Bardzo fajne foto. :== Spróbowałem zrobić trochę lepszy obrazek z tymi paniami :wink:
Chociaż bardziej zaciekawiło mnie to, co widać z lewej strony.

Dla zainteresowanych głębiej LINK DO FOTOGRAFII

EwkaW - Czw Lis 26, 2015 10:51 pm

To chyba widok od strony Katowni?
Co to za budynek w drugim planie?

pumeks - Pią Lis 27, 2015 8:09 am

To St. Elisabeth Stift, Heumarkt 5,



Pokazywany już kilka razy w tym wątku na różnych ujęciach.

Miro - Wto Sty 19, 2016 6:42 pm

Mobilizacja Volkssturmu 1944.

Miro

Miro - Pią Lut 19, 2016 12:28 pm

Reklama hotelu Vanselow.

Miro

Miro - Pią Maj 27, 2016 8:19 pm
Temat postu: Zegar publiczny na Heumarkt.
Gazeta Gdańska 15.12.1928 nr 287


Cytat:
Zegar publiczny na Heumarkt.
Jak sie dowiadujemy, stanie się w najbliższym czasie zadość ogólnemu życzeniu publiczności, jakie kilkakrotnie już dość dawno temu w prasie wyrażano a mianowicie, żeby na rynku siennym (Heumarkt) postawiono zegar publiczny podający czas normalny. Firma Neufeld u Söhne jak nam donoszą, zgodziła się w porozumieniu ze senatem na postawienie takiego zegara naprzeciwko hotelu Wanselow na wysepce ulicznej przystanku tramwajowego.



Miro

pumeks - Wto Wrz 06, 2016 9:49 am

W związku z ciekawymi rezultatami badań archeologicznych towarzyszących budowie Forum Gdańsk, polecam drukowany Katalog (w bardzo przystępnej cenie 15 pln) a także wystawę w Ratuszu.
Miro - Czw Sty 05, 2017 3:15 pm

Zdjęcie według opisu z 1930-40 roku.

Miro

pumeks - Czw Sty 05, 2017 3:28 pm

To nie jest Targ Sienny... i chyba to w ogóle nie jest Gdańsk :hmm:
pumeks - Czw Sty 05, 2017 10:44 pm
Temat postu: Wykopek
Za to to - prosto z Targu Siennego, a właściwie to jeszcze z Heumarkt
Miro - Pią Kwi 28, 2017 4:12 pm

Heumarkt 1937 r.

Miro

MłodyBocieK - Wto Lis 27, 2018 12:18 pm

Na Targu Siennym

Grafika J. Gottheila


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group