Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Masoneria w Gdansku
Autor Wiadomość
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sob Kwi 24, 2004 8:42 pm   

Byłem dzisiaj koło domu z symbolami masońskimi przy kościele na czarnej . Niestety w ostatnich dniach część emblematu odpadła i została tylko połowa. Zresztą obawiam się że i ona nie wiele przetrwa bo raczej trundo by było przekonać mieszkańców do wyremontowania budynku ( z tego co rozmawiałem z jednym z mieszkańców to podobno i owszem istneije jakiś fundusz remontowy ale raczej mała sansza żeby akurat na ten cel rpzeznaczyli pieniądze ) . Dlatego kto jeszcze nie widział tego na żywo to powinien to zobaczyć bo niedługo może tego już nie być.
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Kwi 24, 2004 10:16 pm   

to na Listę Greena?
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 8:33 pm   

Wiele wskazuje na to ze jednak nie bedzie takiej potrzeby. Pewne wstepne kroki zostaly podjete i moze uda sie odtworzyc brakujaca czesc a i stara zabezpieczyc.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Kwi 26, 2004 11:33 pm   Re: Masoneria w Gdansku

Gdanszczanin napisał/a:
...doweidzialem sie juz o co najmniej 3 budynkach zwiazanych z Gdanskimi lozami masonskimi ( o jednym oczywiscie ze strony dawny gdansk;): jednym na ogarnej , drugim przy politechnice i trzecim przy kosciele na czarnej ( a przynajmniej symbole przy wejciu na to wskazuja ).

Przepraszam, staram sie troche nadrabiac moja krotka tu obecnosc, ale wydaje mi sie, ze w Gdansku byla jeszcze jedna loza - Eugenia - w okolicy Kleines Irrgarten. Widoczna ona jest na planie z 1886 r. (dostepnym nota bene na stronie dawny gdansk). Znajdowala sie ona przy ul. Logen gang, ktora wziela swoja nazwe wlasnie od lozy.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 12:10 am   

jeśli mogę się wtrącić... mam nadzieję, że nie strzeleę babola (proszę jakby co, poprawić mnie):
masońskie oznaki są, a w każdym razie znajdowały się kiedyś na willi przy Trakcie Konnym (budynek "przyklejony" do poczty)
kielnia, cyrkiel...
co wiecie na temat tej willi???
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 12:24 am   

wstyd powiedzieć, ale ani w ząb nie kojarzę, gdzie przy Trakcie jest poczta. a już tym bardziej budynek do niej przyklejony...
a te symbole można znależć jeszcze w kilku miejscach, zwłaszcza w okolicach Politechniki. Gdybyś była w pobliżu -zrób zdjęcie!
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 12:29 am   

ejże, chyba żartujesz :)
chodzi o budynek między Tuwima a Śniadeckich
przejeżdżam tamtędy prawie codziennie, ale fota to już problem - nie dysponuję cyfrówką ani skanerkiem :(
myślę, że maestro Langfuhrterek będzie wiedział, co zacz
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 12:37 am   

słyszałem kiedyś, że jak nie ma czegoś w internecie, to to coś nie istnieje;)
ja mam podobnie z moją mapą- jeśli coś na niej nie jest zaznaczone, to ja od razu myślę, że tego nie ma.
usprawiedliwia mnie jedynie to, że jestem z Gdyni, Lanfuhrterek to musi wiedzieć
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 12:41 am   

Marcin, Marcin, Marcin...
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 1:41 am   

Cytat:
nie dysponuję cyfrówką ani skanerkiem

Podczas ostatniej wycieczki - tej po Wrzeszczu - padła propozycja przeprowadzenia eksploracji terenów w okolicach Tuwima i Śniadeckich. Może przy następnej okazji wybierzemy się tam i pstrykniemy omawianą pocztę. (też nie wiedziałem, że taka istnieje, a może istniała ?). Proponuję tydzień po majowych świętach, tj 9 maja.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 8:20 am   

seestrasse napisał/a:
Marcin, Marcin, Marcin...

Skoro już zostałem wywołany do tablicy :D , to wiem o który budynek chodzi. Mam nadzieję, że na dniach uda mi się pożyczyć apartat cyfrowy i udam się tam na "inspekcję". ;)
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7685
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 11:26 am   

Poczta to taki ładny, narożny budynek z wieżyczką, zrobiony zdaje się na pruski mur w tonacji biało-czarnej. Dla mnie niesamowite w tamtej dzielnicy jest przejście od willowej zabudowy przy Tuwima, Śniadeckich, Hoene-Wrońskiego do bardzo zgrzebnych domków z pruskiego muru przy Orzeszkowej i Wroniej. Czy ktoś może ma informacje, kiedy powstała ta zabudowa? wygląda to na domki robotnicze, może było to w okresie budowy stoczni Schichaua?
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 4:19 pm   

Cytat:
na "inspekcję


a może uda Ci się wejść do środka. Bo ja nie bardzo miałam odwagę. Jestem ciekawa jka wygląda wewnątrz. I na ile został ten budynek przerobiony.
czekam z niecierpliwością na wyniki Twojej inspekcji:)
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 6:30 pm   

Ja dosyc czesto zachodzilem na ta poczte (pracowalem niedaleko). Jej zaleta byl calkowity brak kolejek. Wnetrze stylowe ale na 100% przerobione w ostatnich kilku latach.
 
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Wto Kwi 27, 2004 11:42 pm   

pocztę znam, chodzi mi o resztę:))
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk