Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Masoneria w Gdansku
Autor Wiadomość
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sob Mar 20, 2004 11:38 am   Masoneria w Gdansku

Interesuje mnie ten temat poniewaz doweidzialem sie juz o co najmniej 3 budynkach zwiazanych z Gdanskimi lozami masonskimi ( o jednym oczywiscie ze strony dawny gdansk;): jednym na ogarnej , drugim przy politechnice i trzecim przy kosciele na czarnej ( a przynajmniej symbole przy wejciu na to wskazuja ) . Czy wiecie moze cos na temat tych miejsc , ich historii jak rowniez lóż masońskich w Gdansku? Chodzi mi przede wszystkim o te 2 ostatnie budynki ( o tym z ogranej sporo sei dwoiedzialem z dawnego Gdanska).
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Mar 20, 2004 12:00 pm   

była o tym mowa na C@fe Trójmiasto (temat trochę rozsiany, trzeba przejrzeć cały wątek), choć być może niektórym od września ub.r. coś więcej udało się ustalić. Zgadując kiedyś "masońską" zagadkę u Gruena obiecałem czegoś więcej poszukać na temat budynku obok kościoła "na czarnej" ale trochę to zaniedbałem... postaram się poprawić w najbliższych dniach.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Mar 20, 2004 1:09 pm   

O Masonerii jest sporo literatury. Co do budynków we Wrzeszczu: Loża "Zum siegenden Licht" (Pod zwycięskim światłem) miała siedzibę przy ulicy Własna Strzecha (Eigenhausstraße) 18 i raczej nie wspomina się o innych siedzibach lóż we Wrzeszczu. Więc budynki przy Wróblewskiego i przy Czarnej mogły być po prostu domami jakichś masonów - entuzjastów, którzy ozdobili swoje budynki symbolami bractwa, ale jest też możliwość że są to po prostu symbole róznych wydziałów Politechniki - które też mogą się kojarzyć z symbolami masońskimi.
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Sob Mar 20, 2004 2:27 pm   

Własnie poszukałam, bo pisalismy o tym na forum gazety. Nie pamiętam czy to jest jedyna taka wiadomość:


"Jedno z ciekawszych osiedli mieszkaniowych Wrzeszcza noszące nazwę "Własna
Strzecha" / w bliskim sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej/ liczy już sobie sto
lat. Wśród jego charakterystycznych, bliźniaczo podobnych domków robotniczych,
uwagę zwraca przypominająca swoją bryłą niewielką świątynię, nietypowa budowla.
Jest to dawna loża masońska, należąca niegdyś do działającej w Gdańsku od 1873
roku loży "Ku Zwycięstwu Światłu". Innym lokalem, w którym systematycznie
spotykali się w latach 1925 - 1933 tutejsi wolnomularze była willa na Wzgórzu
Sobótki, należąca obecnie do Gdańskiego Ośrodka Telewizji Polskie. Obiekt ten
pozostawał w ścisłym związku z lożą "Pod Trzema Kolumnami", z siedzibą
macierzystą w Bayrreuth na terenie Bawarii." To jest fragment z książki Jerzego
Sampa pt "Wrzeszcz".


:)
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sob Mar 20, 2004 11:26 pm   

Wlasnie obawialem sie ze ten temat mogl gdzies byc ale nie przegladalem forum wiec nie znalazlem . Co do tego fragmentu z Sampa ta akurat czytalem juz go. Szczerze mowiac mnie wlasnie najbardziej interesuje ten dom na czarnej.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Mar 26, 2004 12:18 pm   Loża masońska

Akurat dziś dostałem (od własciciela strony danzig-online) obrazek z siedzibą loży "Pod zwycięskim światłem" - to ten budynek przy ulicy Własna Strzecha.
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 1:51 pm   

Bez komentarza. :( Mieści się tu obecnie jeden z wydziałów PG.
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 2:40 pm   

Cholera :evil: czy mamy pewność, że chodzi o ten sam budynek?
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 2:47 pm   

Zwróćcie uwagę na to duże łukowate okno na parterze ,bardzo podobne na obydwu fotografiach .Wygląda tak jakby dobudowano ten budynek z lewej...
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 2:49 pm   

wydaje się, że tak, spójrz na trzy okna po prawej na parterze i potem takie wieksze półokrągłe- to się na pewno zgadza, reszta dobudowana
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Mar 29, 2004 9:49 pm   

Na poszukiwaniu tego budynku poświęciłem ponad pół godziny... Tak go oszpecono, że dopiero ten "tryptyk okienny" na parterze zwrócił moją uwagę. Już miałem kończyć poszukiwania, gdy zdałem sobie sprawę, że nie jest to "późny Gomułka", lecz poszukiwana kamienica. Szlag mnie trafia jak patrzę na te dwa zdjęcia, które dzieli stulecie. :evil:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 30, 2004 7:43 am   kolejna wpadka Sampa?

A jak to się ma do, cytowanego wyżej przez Lucy, fragmentu z prof. Sampa:

"Wśród jego charakterystycznych, bliźniaczo podobnych domków robotniczych, uwagę zwraca przypominająca swoją bryłą niewielką świątynię, nietypowa budowla. Jest to dawna loża masońska, należąca niegdyś do działającej w Gdańsku od 1873 roku loży "Ku Zwycięstwu Światłu"."

Ciekawe, czy to znaczy że pan profesor konfabuluje i nie widział budynku na oczy ;) czy też - jak to mu się często zdarza - w ogóle nie wie, o który budynek chodzi?
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Mar 30, 2004 8:35 am   

może Samp pisał o tym przy Wróblewskiego, on od biedy pasowałby do tego opisu. tyle, że niektórzy :roll: twierdzą, że żadnej loży tam nie było
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 9:15 am   

Mikołaj Wierzbicki napisał/a:
może Samp pisał o tym przy Wróblewskiego, on od biedy pasowałby do tego opisu. tyle, że niektórzy :roll: twierdzą, że żadnej loży tam nie było


No tak, to znaczy nie mogę powiedzieć, że nie było, ale nikt nie napisał, że była. Kasia kiedyś powołując się na Andrzeja Januszajtisa twierdziła, że symbole na tym budynku to w rzeczywistości tylko symbole wydziału budownictwa Politechniki na prywatnym domu któregoś z wykładowców tego wydziału.
Zdjęcie poniżej jest z archiwum InnegoGdańska Grüna (faktycznie, ten budynek mógł się Sampowi skojarzyć ze świątynką).
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Mar 31, 2004 9:41 am   Autopoprawka

Pumeks napisał/a:
i raczej nie wspomina się o innych siedzibach lóż we Wrzeszczu.


To mój błąd: w książce Hanny Domańskiej "Gdański Zakon Synów Przymierza" znalazłem informację, że willa przy Am Johannisberg 15 została ok. 1925 zakupiona przez lożę "Zur Kette an der Weichsel", z tym że budynek został udostępniony na miejsce zebrań adeptom innej loży: "Zu den drei Säulen" (Pod trzema Kolumnami), którzy zbierali się tutaj przez krótki czas - ich loża istniała co najwyżej do 1933 r., ale juz od 1928 r. przeżywała poważny regres.
Budynek przy Sobótki 15 był przez wiele lat siedzibą gdańskiej telewizji. Zdjęcie poniżej pochodzi z portalu gazeta.pl:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk