Wysłany: Pon Lis 17, 2008 3:07 pm Wejście do tunelu.
Witam serdecznie!
Mam pytanie takie. Czy może ktoś z forumowiczów orientuje się czemu służy wejście zlokalizowane w wale pomiędzy torami kolejowymi a kanałem Raduni na Zaroślaku? Ostatnio są tam ślady bytności jakiejś ekipy remontowej najprawdopodobniej ale jestem tam niestety poza godzinami ich pracy. Wejście to znajduje się na wysokości Urzędu Wojewódzkiego.
Przeszukałem wszystkie fora i inne źródła ale: albo nie umiem szukać albo nic nie ma na ten temat Zdjęć niestety nie posiadam - aparat padł.
Ja sie orientuję. Jest to współcześnie, bodajże po powodzi 2001 (szczegóły sprawdzę wieczorem w domu) odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów (tunel wspomina choćby Grass w "Psich Latach" o ile dobrze pamiętam). Na pytanie "czemu służy" odpowiedź w zasadzie brzmi "służy zamknięciu dostępu do tunelu"
Sprawdziłem. Według moich informacji jest to faktycznie, odkryty przypadkowo w 2001 r., wschodni koniec zachowanego odcinka poterny. Reszta poterny (prowadząca do fosy przy bastionie Wieben) została zniszczona w latach 90. XIX wieku w związku z poszerzaniem wykopu kolejowego.
Po odnalezieniu zasypanego końca tunelu w 2001 r podjęto decyzję o wykonaniu w tym miejscu portalu i bramy, wzorowanych na architekturze fortecznej z epoki powstania poterny (czyli I poł. XIX wieku).
W uzupełnieniu: widok z mostku na Kanale Raduni w kierunku dawnych koszar na Biskupiej Górce - widoczny betonowy schron (?) z okresu II wojny św., połączony ze wspomnianą poterną. I zdjęcie górnego końca poterny, obok dawnych koszar.
odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów
Z tego co mi wiadomo, to poterna łączyła koszary na Biskupiej Górce z Wiebenkaserne i miała w razie potrzeby umożliwiać szybkie wzmocnienie załogi na Biskupiej Górce żołnierzami z koszar przy Fleischergasse/Poggenpfuhl.
Co do współczesnego wykorzystania tego tunelu to jakieś 2 lub 3 lata temu brygada remontująca i oczyszczająca kanał Raduni na czas robót zrobiła sobie w nim magazyn (czytaj: zacienione miejsce gdzie w spokoju można popijać pyffko).
_________________ BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
Co do Wiebenkaserne, to czy masz jakieś dowody? tunel musiał powstać w latach dwudziestych XIX wieku, wraz z budową koszar na Biskupiej G., a wtedy jeszcze żadnych Wiebenkaserne nie było. Moim zdaniem, poterna z Biskupiej G. dochodziła tylko do fosy przy bastionie Wieben. Przejścia pod fosą raczej nie było. Oczywiście po wewnetrznej stronie fosy był dalszy system kazamat i potern, więc oczywiście możliwość komunikacji z koszarami Wiebego (po ich wybudowaniu) zawsze istniała.
No nie, żadnych prac wykopaliskowych ani badań przy użyciu georadaru nie uskuteczniałem.
Wzmianka o połączeniu Wiebenkaserne z Biskupią Górką pojawiła się w prasie lokalnej ("Dziennik Bałtycki" ?) parę lat temu jak odsłonięto rzeczony fragment tunelu. Jeśli od tego miejsca pociągnąć linię prostą to jej wylot faktycznie byłby w koszarach Wiebego.
_________________ BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
Budowę podziemnego, długiego korytarza (poterny) łączącego Biskupią Górkę z miejskimi fortyfikacjami planował już gen. Haxo, przy okazji budowy analogicznego połączenia wychodzącego z Redity Napoleońskiej na Forcie Góry Gradowej. Ostatecznie udało się zrealizować jedynie to drugie.
Nie wiem dokładnie, kiedy powstała omawiana przez nas poterna, z pewnością jednak w I poł. XIX w. Na Biskupiej stacjonowała załoga pruska już od 1814 r. (najprawdopodobniej urządzono jakieś tymczasowe koszary). Koszary te, które znamy, powstały w okresie 1827-1833. Do 1818 r. wojska przebywające w mieście nie były demobilizowane (a przynajmniej większość z nich), utrzymywano ich w stałym pogotowiu. W tym czasie prace fortyfikacyjne ograniczały się jedynie do bieżących napraw i uzupełnień - jestem więc prawie przekonany, że datację poterny należy umieścić gdzieś w przedziale 1818-1833.
Od lat 30. XIX w. fortyfikacje Biskupiej Górki zmieniały swój kształt dopiero w II poł. XIX w. - dotyczyło to m.in. Szańca Jezuickiego. Pod koniec XIX w. zmodernizowano też same koszary. Ale wówczas nie budowano by już takiego chodnika - fortyfikacje lądowe Gdańska traciły na znaczeniu (upraszczano jedynie właśnie forty Biskupiej i Gradowej, planowano jedynie umocnienia linii kolejowej i na terenie Zaspy), a poterna (tak mi się wydaje) była już wówczas swego rodzaju anachronizmem (inna sprawa - przecież wew. ciąg obwałowań miał ulec rozbiórce...).
Poterna nie łączyła się z koszarami, a jedynie z bastionem Wijbego.
Na południe od Siedlic wznosi się Biskupia Góra (Bischofsberg), której nazwa pochodzi stąd, że stał tu niegdyś pałacyk biskupów kujawskich z Włocławka.
Dojście przez ul. Schwarzes Meer i Grosse Berggasse. Zejść stąd można podziemnemi schodami na Petershagen. Ze szczytu piękny widok na miasto i okolicę.
Zasypany czy jak?
_________________ "Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."
Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum