Hasło Stocznia Królewska (później Cesarska) kojarzy nam się z tym co pozostało po Stoczni Gdańskiej - ceglane hale istniejące do dzisiaj i to co niedawno zniknęło, a było tak charakterystyczne dla Gdańska przez ostatnie stulecie i ma całkiem niezłą dokumentację fotograficzną.
Dość długo obowiązywał zakaz wznoszenia na terenach przed miejskimi fortyfikacjami obiektów trwałych (murowanych). Z tego względu pierwotna zabudowa była drewniana. Niestety nie wiele rycin z tamtego okresu jest dostępnych.
W tym wątku chciałbym pozbierać obrazy i plany pokazujące jak wyglądała tamta starsza zabudowa.
Tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=6827
pumeks napisał/a:
Takie mam pod ręką (...) ma pokazywać sytuację w 1844
Za EG
Cytat:
Początkowo, w wyniku rozporządzenia króla prus. z 1 V 1844 powstała tzw. Korveten-Depost der Navigationsschule, zimowa baza postojowa, z możliwościami remontowymi, dla żaglowej korwety "Amazone"
Istnieje dość znana rycina Johanna Carla Schultza z 1857 r: KLIK
Niestety, nie mam dostępu do dobrej reprodukcji. Jedna z lepszych jest tu: http://fotopolska.eu/829296,foto.html
Budowa korwet „Arkona” i „Gazelle” w Stoczni Królewskiej w Gdańsku, Johann Carl Schulz, 1857
To 13 lat od powstania Korveten-Depost. Nie widać jeszcze żadnych wiat drewnianych - pod gołym niebem pracowano. Widok od strony Wisły - na dalszym planie widać wieże kościołów Starego Miasta.
na dalszym planie widać wieże kościołów Starego Miasta.
Z lewej kościół św. Bartłomieja, z prawej - dawny kościół szpitalny św. Jakuba (w tym czasie mieściła się w nim Biblioteka Miejska) z wieżą pozbawioną hełmu
W 1857 budowano okręty pod gołym niebem, ale później już pod drewnianymi wiatami.
Te obrazki ze strony: http://www.klauskramer.de...che_Marine.html strasznie malutkie, ale bardzo ciekawe.
1872 HANSA_Panzercorvette_0072.jpg HANSA, Panzerkorvette, Baujahr: 1875, Königliche bzw. Kaiserliche Werft, Danzig. Die neuerbaute Panzerkorvette HANSA auf der Danziger Werft während des Baus, 1872. MG-KM 034
Plik ściągnięto 26678 raz(y) 102,05 KB
1875 HANSA_Panzerkorv_0013.jpg HANSA, Panzerkorvette, Baujahr: 1875, Königliche bzw. Kaiserliche Werft, Danzig. Stapellauf der Panzerkorvette HANSA 1875. MG-KM 035
Takie wiaty pokazuje rycina Gottheila datowana 1861. Niestety znów mam tylko niezbyt dobre reprodukcje.
Nie wykluczam, że na rycinie Schultza po lewej stronie też widać fragment czegoś podobnego
Dużo konkretów o początkach Stoczni Królewskiej jest w ENCYKLOPEDII GDAŃSKIEJ i w GEDANOPEDII http://www.gedanopedia.pl..._KR%C3%93LEWSKA
W tych tekstach, jak i powyższej metryce jest jednak spora nieścisłość. Szaniec Wapienny był na północ od Składów Drzewnych Młodego Miasta, czyli w sporej odległości od Stoczni Królewskiej.
Cytat:
Baza powstała na nabytych od gminy Gdańsk w 1844 roku przez rząd pruski 5 morgach nad Wisłą, w rejonie Szańca Wapiennego i tzw. Składów Drzewnych Młodego Miasta (Jungstädtischer Holzraum), przy ujściu kanału zwanego Heckergraben (obecnie tereny stoczniowe).
Dość dobrze pokazuje starą, drewnianą zabudowę plan Buhsego. Gdy on powstawał istniała ta starsza zabudowa (budynki zaznaczono obrysem i zakreskowano), gdy władze wojskowe zezwoliły na stawianie obiektów trwałych (ceglanych) rozebrano drewnianą zabudowę i wymurowano nowe obiekty, częściowo, już w innym układzie i na większym terytorium. Na planie Buhsego kontury zburzonych obiektów "przekreślono" krzyżykami i wyryto kontury nowych (już bez zakreskowania ich). Dzięki temu uważnie wpatrując się w ten plan możemy oglądać starszą i nowszą zabudowę.
Na poniższym wycinku dodatkowo zaznaczyłem widoczne na rycinie Gottheila dwie wiaty nad pochylniami i dok pływający. Artysta patrzył z brzegu Holmu. Dodatkową ciekawostką są jakieś kominy zaznaczone w rejonie Lazaretu.
Spróbuję odnaleźć reprodukcję tej czarno-białej wersję ryciny, i może da się coś więcej wycisnąć ze skanera.
Czy ten komin nie mógł należeć do samej stoczni? np. jakiś tartak z napędem parowym?
To 3 kominy. Wydaje mi się, że bardziej odległe. Niżej zamieszczam jeszcze jedną mapkę z drewnianą zabudową, z zaznaczonym widokiem z ryciny. Strzałką zaznaczyłem przypuszczalny kierunek na kominy.
Plan nie jest zbyt czytelny (cyfry oznaczające poszczególne obiekty). Nie wiem jak go pozyskałem. Jeśliby ktoś potrafił znaleźć czytelniejszą kopię można by rozszyfrować funkcje poszczególnych obiektów.
Ale to co jest na kierunku kominów to "Holzschupen", czyli szopy na drewno.
To powiększenie wyjaśnia. Te 3 kominy, które brałem za odległe, duże - to 3 rury wystające z dachu budynku na "Legeplanie der echemalingen ..." oznaczonym nr. 14 - "Schmiede- und Schloser- werkstatt", czyli giętarni (?) i ślusarni.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum