Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzywe Koło - Kriefkohl
Autor Wiadomość
KrzysztofUrbani 
Krzy.Urbaniak

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 51
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 7:52 am   

pumeks napisał/a:
Dopytam się jeszcze eksperta, bo widzę w Twoich postach daty budowania przez Dalitza organów w Koźlinach (1750), Osicach (1761) i Różynach (1787), a w którym roku powstały te w Krzywym Kole?


W zachowanym w bibliotece PAN w Gdańsku rękopisie gdańskiego organisty Eggerta z ok. 1800 r. (rękopis zawiera zbiór dyspozycji tj. spisów rejestrów wszystkich gdańskich organów oraz organów w miejscowościach okolicznych) przy wpisie z "Kriefkohl" napisane jest:

"Diese Orgel ist 1791 von Fried: Rudolph Dalitz verfertiget"
Ostatnio zmieniony przez KrzysztofUrbani Czw Lip 31, 2014 8:16 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 7:54 am   

Dziękuję :masta:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
KrzysztofUrbani 
Krzy.Urbaniak

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 51
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 8:27 am   

W przypadku Osic należy jeszcze doszczegółowić:

w swojej publikacji "Geschichte der Orgelbaukunst in Ost- und Westpreussen von 1333 bis 1944", Verlag Weidlich, Würzburg 1984, Jan Janca i Werner Renkewitz przypisują instrument Hildebrandtowi i datują na rok 1720.

Nie może to być prawdą, chociażby z uwagi na zastosowany w snycerce prospektu ornament rokokowy. Snycerka gdańskich organów z warsztatu Hildebrandta z ok. 1720 r. (patrz szafa organowa ze św. Brygidy, której ocalałe fragmenty są dziś eksponowane nieudolnie w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku) to jeszcze klasyczny suchy akant z wplecioną weń dość szeroką wstęgą.

Poza tym na szafie w Osicach znajduje się data 1761. Data ta oczywiście może odnosić się do czasu wykonania polichromii prospektu, jednak moim zdaniem może ona się z dużym powodzeniem odnosić do wykonania prospektu (czyli także instrumentu). Organy Dalitza z 1766 r. w kościele Bożego Ciała w Gdańsku zdobione są już snycerką rokokową.

Dodatkowo atrybucję instrumentu w Osicach potwierdzają analogie w wykonaniu detalu wnętrza obiektu względem instrumentów w Krzywym Kole i Różynach. Więcej w moim wykładzie z listopada 2012 r., który wygłosiłem na konferencji organologicznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, dla zainteresowanych slajdy z tego wykładu tutaj:

https://www.dropbox.com/s...UEw-ZEVKS9Wh-2a
 
KrzysztofUrbani 
Krzy.Urbaniak

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 51
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 8:40 am   

Z projektem badawczym Hildebrandt / Dalitz / dalsi uczniowie Hildebrandta wiązało się jeszcze poczynione "przy okazji" odkrycie w 2012 r. uznawanych od 1945 r. za zaginione utworów organowym Daniela Magnusa Gronaua, organisty wielkich organów kościoła św. Jana w Gdańsku.

Więcej na ten temat tutaj:





Publikacja do zamówienia także przez www.orgelcentrum.de

Odkrycie poszerza cały znany do tej pory północnoniemiecki repertuar organowy epoki baroku o 15% (!!!). W przygotowaniu jest wydanie dzieł, które ukaże się pod koniec 2014 r. w Ortus Verlag / Berlin.

Utwory są o tyle cenne, że stanowią największy pochodzący spod pióra jednego kompozytora XVIII-wieczny zbiór utworów organowych opartych na chorale luterańskim. Dodatkowo każdy z utworów zawiera szczegółowe informacje dotyczące konkretnych rejestrów organów u św. Jana, których należy użyć dla danej kompozycji.

W latach 1744/46 Hildebrandt rozbudował wielkie świętojańskie organy znacząco, dodając dwie wieże basowe. Owe wskazówki registracyjne odnoszą się do instrumentu u św. jana w wersji stworzonej przez Hildebrandta.

Pierwsze nagrania części odkrytych dzieł Gronaua, razem z pierwszym nagraniem wszystkich dzieł gdańskich organistów Theophila Andreasa Volckmara oraz Christiana Friedricha Mohrheima, zrealizowane na odrestaurowanych organach Hildebrandta w Pasłęku, pojawiło się na dwóch płytach CD na przełomie 2013 i 2014 r.






Płyty są do kupienia na itunes amazon.com lub poprzez stronę wydawcy http://paschen-projects.de

Więcej o organach Hildebrandta tutaj: www.hildebrandt-paslek.pl (polecam galerię).

Pozdrowienia,
K.
Ostatnio zmieniony przez KrzysztofUrbani Czw Lip 31, 2014 9:04 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
KrzysztofUrbani 
Krzy.Urbaniak

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 51
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 8:49 am   

Jeszcze o organach w Krzywym Kole:

z rękopisu Eggerta dowiadujemy się jeszcze, że instrument posiadał urządzenia "Cimbel Stern", tj. wirującą gwiazdę z dzwonkami, oraz "Engel Trompet", tj. ruchomą figurkę anioła trzymającego w swych dłoniach trąbkę. Figurka ta wraz z gwiazdą musiała się znajdować nad centralnym ogniwem prospektu, tj. nad niższą środkową wieżyczką, i została usunięta zapewne w ramach szabru piszczałek.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 1:18 pm   

Czy czas się zatrzymał.
I drzewa jakby te same.

Miro

krzywe kolo.._final.JPG
Plik ściągnięto 17413 raz(y) 89,44 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 11:52 pm   

Lekturę Dorawy podpowiadałem drugiemu Krzysztofowi :wink:
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 4:27 pm   

W zestawieniu z barokowym umeblowaniem i obrazami, czy organami Dalitza z 1791 r., zachowany mechanizm zegara wieżowego nie robi już być może takiego wrażenia - tym niemniej, dorzucam go do listy skarbów Krzywego Koła.

DSCF2007.jpg
Plik ściągnięto 17303 raz(y) 62,3 KB

Krzywe_Kolo_Kosciol_mechanizm_zegara_1.jpg
Fot. Wikimedia Commons
Plik ściągnięto 17303 raz(y) 74,42 KB

Krzywe_Kolo_Kosciol_mechanizm_zegara_3.jpg
Fot. Wikimedia Commons
Plik ściągnięto 17303 raz(y) 65,63 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 4:57 pm   

Jakoś mam opory przed wstawianiem fotek takich ruchomości. Bardzo to podatne na dewastacje i zniknięcia.
Kręci to to wskazówkami, czy tylko trwa w swojej szafce?
Ta sama firma sprawiła zegar kościelny w Czersku.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 5:18 pm   

Rzymska śruba w środku jakby współczesna.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 5:32 pm   

Nie "macałem" tego werku - może następnym razem spróbuję. Zdjęcia zaś są ogólnie dostępne na Wikimedia Commons, stamtąd je "pożyczyłem" (te dwa, bo zdjęcie tarczy zegarowej jest moje własne)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 575
Wysłany: Sob Sie 02, 2014 7:40 pm   

Tylko nie wkładaj palca w tryby. :wink:
No gdyby działał, to by coś się kiwało, kręciło i cykało. To mało prawdopodobne, bo trzeba by systematycznie łazić na wieżę i za pomocą korby podciągać kamienie.
Ale może przełożenie napędu z zegara na tarczę jest sprawne - trzeba spojrzeć na przebieg tej osi. Ona, plus kilka zębatek, przenosi kręcenie na wskazówki.

Śruba rzymska chyba nowa. Napina jakąś linkę idącą w górę (do kuranta?). W załączniku inny przykład tego samego modelu, ale trochę uszkodzony. Cud, że przeżył pożar.

Weule 1913.jpg
Linka do czegoś tam w górze
Plik ściągnięto 17266 raz(y) 90,16 KB

krzywe_kolo_kosciol_mechanizm_zegara_1_172xx.jpg
Oś napędzająca wskazówki na tarczy
Plik ściągnięto 17269 raz(y) 84,36 KB

_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Sie 21, 2014 12:16 pm   

Dom podcieniowy w Krzywym Kole na przedwojennym zdjęciu.

Miro

Kriefkohl.JPG
Plik ściągnięto 17162 raz(y) 24,96 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 12:53 pm   

Dom z poprzedniego postu zachował się do dziś, natomiast dzięki Miro'wi możemy zobaczyć dwa inne domy podcieniowe z Kriefkohl, dziś już nieistniejące

Kriefkohl-Dorfstrasse-in-Kriefkohl-Danz-Niederung-1957-G-Rautenberg-Ungel.jpg
Plik ściągnięto 16454 raz(y) 81,53 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Lut 23, 2015 1:34 pm   

Droga wiejska, kościół, dwa podcienie w Krzywym Kole ujęte trochę bliżej,
no i zima.

Miro

dorfstrasse kriefkohl...JPG
Plik ściągnięto 16448 raz(y) 41,25 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk