Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Górna Strzyża
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Kwi 21, 2014 12:40 pm   Górna Strzyża

Na końcu ul. Potokowej jest mały parking. Przy nim spotykają się dwie główne odnogi Strzyży wypływające z lasu. Północne ramię zbiera wody z okolic Złotej Karczmy, Matarni, Kokoszek i Karczemek Kiełpińskich sprowadza je do rozległej niecki na zachód od Kiełpinka które dawniej z pewnością było jeziorem. Przepustem pod obwodnicą woda wpływa do głębokiej doliny którą spływa do Brętowa, do wspomnianego parkingu. Miejsce urokliwe, dzikie (rezerwat przyrody).
Już bardzo dawno temu zwróciłem uwagę na zniszczone (niedokończone?) progi na strumieniu. Zauważyłem ich 6. Pozostały jako groble ziemne po obu stronach strumienia. Kiedyś mogły mieć jakieś przelewy (upusty) wzmocnione drewnem. Jeśli takowe były to już dawno temu Strzyża musiała się z nimi rozprawić. Poza groblami można zidentyfikować tylko wyrobiska w skarpach doliny, z których brano ziemię dla nasypów.
Aby dociec kiedy mogły powstać przeglądnąłem stare mapy. Nigdzie nie zaznaczono żadnego zbiornika powyżej grobli. Ale na Mestisschblatter z 1910 wyraźnie jest zaznaczona prawa strona grobli nr 1.
Czemu mogły służyć te budowle regulacyjne? Czy to jakaś stara koncepcja przeciwpowodziowa? Czy może służyły magazynowaniu wody dla potrzeb młyna (młynów) w Brętowie?
 
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Wto Kwi 22, 2014 8:26 pm   

Jako, że nie jestem hydrotechnikiem to powtórze to co kiedyś zasłyszałem. Aczkolwiek ile w tym prawdy to nie wiem.

Ale.
Przy młynach, flouszach itp. trzeba tworzyć kaskady, aby woda, mogła nadać odpowiedni moment obrotowy na koło. I im większa różnica pomiędzy pierwszym stopniem, a pkt woda - koło tym większa możliwa do osiągnięcia moc na kole.
Coś na zasadzie kilku dziurek w butelce. Ta na dole ma największe ciśnienie. (tak kiedyś było to łopatologicznie tłumaczone).
Ale.
Czy to prawda?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Kwi 22, 2014 9:20 pm   

Do najbliższego młyna z 2 km :II
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Wto Kwi 22, 2014 9:50 pm   

Krzysztof napisał/a:
Do najbliższego młyna z 2 km :II

Czy masz na myśli Jaśkowy Młyn? Według J. Szukalskiego istniały młyny w oby Nowcach - Górnym i Dolnym. Zawsze to ciut bliżej ;)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Kwi 23, 2014 9:38 am   

Ok. 2 kilometry jest do obecnego "zbiornika retencyjnego Górne Młyny", tam gdzie Matęblewska odchodzi od Potokowej. Wyżej już nic nie było (poza tymi groblami). Zbiornik retncyjny Nowiec II - to nowa konstrukcja, ale i ona nie wiele bliższa tych grobli.
Jaśkowy Młyn był niżej.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Kwi 23, 2014 8:11 pm   

Może zbiornik Nowiec II jest nowy, ale młyny które tam istniały daaawno temu, zapewne potrzebowały jakichś akwenów. Nie wiem, czy dzisiejszy zbiornik jest tożsamy z nimi. Może warto sprawdzić ;)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Kwi 23, 2014 9:50 pm   

Na mapie z 1811 r. zaznaczono chyba wszystkie. 7 - opisanych w Brętowie i Górnej Strzyży, oraz 3 nie opisane w Dolnej Strzyży. Są symbole młyna i narysowane zbiorniki wody powyżej (wszystko klarowne).
Te groble o których piszę są sporo wyżej, w lesie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk