Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Artyści z Wolnego Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Nie Lip 10, 2016 6:14 am   

Fritz August Pfuhle (urodzony 5 marce 1878 w Berlinie; † 11 grudnia 1969 w Reinbeku, Niemcy)
zamieszkujący w Gdańsku Wrzeszczu przy ulicy Uphagena 24

Znany gdański artysta plastyk oraz pedagog. Projektant wielu plakatów i specjalnych karty okolicznościowych. Osobiście był projektantem witraża do dzisiejszego kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polski w Oliwie.
W 1895 roku słuchacz studium przy Berlińskim Muzeum Sztuki, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. W roku 1905 nauczyciel w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Berlinie. Od 1 października 1910 roku docent, następnie profesor rysunku na Wydziale Architektury Technische Hochschule Danzig. Był wielkim gdańskim malarzem i sam wykształcił grono znakomitych malarzy artystow oraz architektów. Jego uczniami byli m.in. architekt Wilhelm Ohm i Richard Tüngel oraz często bardzo młodzi malarze gdańscy jakich wzioł “pod swoje skrzydła”: Susanne Eisendieck, Lucia Steigerwald obie malarki nadmienione w tym temacie, oraz inni znani malarze Ernst Oldenburg, Stanisław Chlebowski, Fritz Heidingsfed, Manfred Kant, Wolfram Claviez, Karl Friedrich Kunz, Anni Spetzler, Julius Zellmann, Kurt Zeuner, Heinrich von Luckner.

Wiecej ciekawych informacji na ten temat :arrow: naduś Fritz August Pfuhle Gdańszczanin z wyboru.

Pfuhle obraz Matka.jpg
1909
Plik ściągnięto 18504 raz(y) 64,83 KB

Pfuhle karta artystyczna dwu kolorowa litografia.jpg
1912
Plik ściągnięto 18504 raz(y) 78,65 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pon Sie 15, 2016 8:24 am   

Karl Friedrich Kunz (urodzony 26 maja 1904 w Książniku gmina Morąg - zmarł 18 stycznia 1969 w Kladow; dzielnica Berlina, Niemcy)

Malarz pochodzący z tradycji artystów Politechniki Gdańskiej wyuczonych od 1920 roku w Gdańsku pod okiem artysty Fritza Agusta Pfuhle. W roku 1926 studiował też w Dreźnie. Malował krajobrazy Mazur i Prus Górnych. Ze swoim nauczycielem przyjaźnił się przez całe życie. Upamietnił go w 1944 roku na własnoręcznym portrecie: źródło

Fritz Pfuhle Portrait Karl Kunz 1944.jpg
Plik ściągnięto 18391 raz(y) 22,09 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Pią Sty 27, 2017 6:13 am   

Ciekawostka artystyczno graficzna (chyba w temacie), jest to dyplom honorowy z 14 czerwca 1938 roku przyznany za 25 lat pracy w kolejnictwie Danzig jako konduktor.

Dyplom wykonany w Instytucie Sztuki Grafiki R. Gorschalky Danzig. Artysta nieznany :???:

Dyplom wykonany przez Instytut Sztuki grafiki R Gorschalky Gdansk.JPG
Plik ściągnięto 17999 raz(y) 57,88 KB

 
dariusz08 


Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 152
Wysłany: Wto Sty 31, 2017 9:52 am   

Ernst A. Klauck (niemiecki malarz ur. w Kurlandii w 1900 r., zm. w 1977 r.) Do 1945 roku tworzący na pomorzu. Malował m.in. widoki przedwojennego Sopotu, Gdańska i okolic.

Oliwa.jpg
Plik ściągnięto 17903 raz(y) 27,46 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Wto Mar 07, 2017 6:51 am   

Erich Scholtis (urodzony 29 marca 1892 w Lubinie [Lüben] na Dolnym Śląsku - † 11 grudnia 1964 Akwizgran [Aachen] w Niemczech)

Artysta plastyk, malarz
malował głównie akwarele i grafiki. Zamieszkał początkowo w Gdańsku Oruni przy ul. Przyjemnej 6 (Linsingenstrasse 6), potem na Głównym Mieście przy ulicy Chlebnickiej 28 (Brotbänkengasse 28) i przed wyjazdem do Niemiec na Żuławach w miejscowości Przemysław (Prinzlaff).

Przed wyjazdem namalował cykl znanych rysunków Gdańsk po zniszczeniu :arrow: (Danzig nach der Zerstörung ) W roku 1946 Scholtis wyjechał wraz z rodziną jako uchodźcy do gminy (Bimöhlen) w prowincji Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein) z jej stolicą miastem Kilonia (Kiel). Artysta osiedlił się początkowo właśnie w Kiloni.

Dokładnie nie wiadomo kiedy ale zaprojektował, namalował i sprzedawał w Niemczech gdańską hazardową grę planszową “Danziger Heimat-Spiel”.


Kiedy sama gra została zaprojektowana i namalowana przez malarza to ciężko powiedzieć. Temat artystyczny zrobionych akwareli i uwidoczniona na jednym wizerunku 5Pf. moneta z Wolnego Miasta Gdańska wskazują nam na datę nie wcześniejszą niż rok 1932. Niemniej powszechnie wiadomo też że artyści gdańscy często cofali sie historycznie w tematach wykonywanych pracach artystycznych. Co prawda niemiecki wydawca gry - Rucks&Co GmbH istniał już w latach 1930-tych ale pierwsze znane mi wydanie gry “Danziger Heimat-Spiel” na sprzedaż powstało chyba dużo pózniej, najprawdopodobniej w latach 1940-tych na zlecenie samego artysty; na rynku było chyba wprowadzone do sprzedaży dopiero gdy wyjeżdża do Niemiec (po jesieni 1945 roku).

Zaprezentowana gra planszowa “Danziger Heimat-Spiel” była zrobiona na osobistą sprzedaż artysty i zostala wyprodukowana przez firme z miasta Kiel. Wszystkie orginalne gry posiadają małą czerwoną pieczątke firmową “Rucks&Co GmbH” na przykrywce od pudełeczka w dolnym lewym okienku grafiki, oraz zawierają pod niemieckim opisem gry bieżący adres zamieszkania Erich Scholtis.

Na podstawie znanych mi gier wiem że Erich Scholtis przed wyjazdem do Aachen wpierw osiedlił się tymczasowo w mieście Kiel. Wiadomo też że firma Rucks&Co GmbH miała własnie w tym samym niemieckim mieście swoją siedzibę. Kolejne wydania gry a właściwie opisu gry z środka opakowania mają małe zmiany wskazujące gdzie w danym czasie zamieszkiwał artysta jeśli ktoś był zainteresowany ją kupić. Plansza nie uległa zmianom.

Moja gra jest orginalna i pod swoim hazardowym opisem w jezyku niemieckim ma wydrukowany adres mieszkalny do artysty Erich Scholtis w mieście Kiel przy ulicy “Saarbrückenstraße 178”. Jest to raczej na pewno pierwsze wyprodukowane wydanie gry “Danziger Heimat-Spiel”. Jeśli się nie mylę to te pierwotne wydawnictwo zawierało w środku jeszcze jeden dodatkowy załacznik z inną grą planszową na papierze “Wymarzona podróż do Danzig” gdańskiej artystki Felicitas Wild. Ta dodatkowa gra znajduje się w moim obiekcie ale mogła być tam dodana całkiem przypadkowo przez pierwotnego właściciela mojej gry. Nie wiem czy oboje artyści się razem znali w tym samym czasie, można przypuszczać że prawdopodobnie tak.

Kartonik mojej gry i plansza ma napisany adres i nazwisko w kilku miejscach do byłej mieszkanki Zoppot z jej domowym adresem oraz z datą “bis 1945”. Myśle jednak że jest to tylko okres czasu do jakiego właścicielka gry zamieszkiwała w Zoppot, a sama data nie odzwierciedla daty produkcji lub wydania mojego obiektu. Wiem natomiast na pewno, że ta pani urodziła się 30 sierpnia w 1920 roku i wywodziła się z rodziny znanego niemieckiego doktora/profesora. Ile miała lat jak dostała gre i czy było to w Zoppot czy dopiero po ucieczce rodziny do Niemiec, jak by już miała ponad 25 lat to tylko moje domniemania?

Wydaje mi się że przedstawiona gra “Danziger Heimat-Spiel” wydawana przez Rucks&Co GmbH z Kiel w orginalnej edycji do sprzedaży została najprawdopodobniej wydrukowana na przełomie lat 1946-1950. Z cała pewnościa mogę powiedzieć że była zrobiona jeszcze przed wyjazdem artysty Erich Scholtis do Aachen. Pierwsze wydanie miało czarną drewnianą kostkę i sześć pionków (jak podawano w opisie do gry była dostosowana od dwóch do sześciu graczy). Miała nastepujące drewniane pionki: czarny, fioletowy, niebieski, zielony, żółty, oraz czerwony. Gra ma bardzo proste pojedyńcze kartonowe opakowanie.

Kolejne sprzedawane wydane gry miały opis z przekreślonym pierwszym niemieckim adresem artysty przy ulicy “Saarbrückenstraße 178” i widać pod korektą dodatkową pieczatkę z nowym adresem zamieszkania pod “Feldstraße 67”. Oba adresy były w tym samym niemieckim mieście Kiel.

Wiemy że około 1959 roku Erich Scholtis wyjechał do Aachen i reklamuje swoją orginalną gdańską grę przez kilka kolejnych lat w gazetce nekrologicznej “Sterbeanzeige” pod swoim nowym adressem zamieszkania “20-22 Luisenstraße” w Aachen. Ogłaszana wtedy cana gry to 4.5DM plus przesyłka 0.70DM.

Gra miała prawdopodobnie jasne umocniane papierowe brzegi na przykrywce do kartonowego opakowania. Tak jak to widać w muzem w Lubece.

Wcześniej przedstawione ogłoszenie w Danziger Hauskalender z lat 1975, 1976, 1979 to prawdopodobnie już ostatnia wersja wydania do orginalnej gry “Danziger Heimat-Spiel”, zrobiona w 10 lat po śmierci artysty. Myślę że data wydania była zwiazana z przedawnieniem praw autorskich i firma Rucks&Co GmbH w Kiel wydała kolejną wspóczesna wersję tej gry aby na tym po prostu zarobić. Z tego co wiem to w Niemczech wynalazek jest chroniony przez 20 lat co by wskazywało (biorąc pod uwage ogłoszenie w Danziger Hauskalender z 1975 roku) na opatentowanie gry przez artyste jeszcze przed rokiem 1955. Ta ostatnia komercyjna wersja gry wydana po śmierci artysty z drugiej połowy lat 70-tych ma ciemno niebieskawe umocniane papierowe brzegi na przykrywce do kartonowego opakowania. Ogłaszana wtedy cana gry to 18DM.

Nie jestem pewny czy ta nowo wyprodukowana gra posiadała jeszcze na verso okładki hazardowy opis do grania na pienądze. Prawdopodobnie miała już tylko plastykowe pionki oraz plastykową kostkę do gry. Ciekawy jestem czy ktoś z was ma taką wspóczesną grę aby to potwierdzić? To chyba ta sama gra co jest do sprzedania na :arrow: Ebay w Niemczech

Erich Scholtis.jpg
Plik ściągnięto 17616 raz(y) 23,54 KB

orginalna_gra_danziger_heimat_spiel.jpg
Plik ściągnięto 17616 raz(y) 21,74 KB

Saarbrückenstrasse 178.jpg
Plik ściągnięto 17616 raz(y) 10,76 KB

Feldstrasse_67.jpg
Plik ściągnięto 17652 raz(y) 6,97 KB

Caly opis Danziger Heimat Spiel.JPG
Plik ściągnięto 17645 raz(y) 28,84 KB

 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Mar 07, 2017 12:20 pm   

W tym opisie jest już zmieniony adres: Achen Luisenstraße 20-22.

Miro

spiel.JPG
Plik ściągnięto 17602 raz(y) 52,53 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Mar 08, 2017 2:34 am   

Miro napisał/a:
W tym opisie jest już zmieniony adres: Achen Luisenstraße 20-22.
:== Czy ta gra sprzedana w Aachen ma naklejony mały znaczek z herbem Gdańska na verso planszy do gry?

Wzmianka o Erich Scholtis w gazetce Nr1 Rundschreiben Mitteilungsblatt Bund der Danziger z listopada 1948 roku. Napisał kiedyś ładnie w jednym swoim liście: “Alles, was Danzig Betrifft, ist mir Herzensangelegenheit” - Nie jestem poliglotą ale chyba to w tłumaczeniu wyjdzie jakoś tak:

"Wszystko o Danzig, jest moje serce"

Rundschreiben Mitteilungsblatt Bund der Danziger November 1948 Nr1.JPG
Plik ściągnięto 17559 raz(y) 75,13 KB

 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pią Mar 17, 2017 11:27 am   

Kolejne wcześniejsze ogłoszenie, które ukazało się w Danziger Heimat z 1955 roku. Myślę, że chodzi tutaj o pierwsze wydanie “Danziger Heimat-Spiel”. Zakładam, że kalendarz ten był drukowany jesienią 1954 roku i gra była już w sprzedaży.

Miro

heimatspiel.JPG
Plik ściągnięto 17392 raz(y) 81,13 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Mar 18, 2017 1:24 pm   

Miro napisał/a:
Kolejne wcześniejsze ogłoszenie, które ukazało się w Danziger Heimat z 1955 roku.
:ok:
Miro napisał/a:
Myślę, że chodzi tutaj o pierwsze wydanie “Danziger Heimat-Spiel”.
Pierwsze orginalne wydanie “Danziger Heimat-Spiel” miało wydrukowany w opisie nie przekreślony adres mieszkalny do artysty Erich Scholtis w mieście Kiel przy ulicy “Saarbrückenstraße 178”.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Mar 30, 2017 11:33 am   

Erich Scholtis - piórko i akwarela "Spichlerze nad Motławą".

Erich Scholtis piorko i akwarela.jpg
Plik ściągnięto 17216 raz(y) 65,29 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sob Maj 01, 2021 1:34 pm   

Wiem na pewno że Senat Gdańska zamówił w 1927 roku takie obiekty:
- “Neubildung des Danziger Wappens (löwen auf goldennen wellen)”
- “wappen für Zoppot, Tiegenhof, Neuteich and Oliva.”

Czyli:
- Nową kreację herbu Gdańska (lwy na złotych falach)
- Herby Sopot, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw i Oliwa.

Czy ktoś z was był by w stanie mi pokazać o jakie konkretnie obiekty chodziło w tych przypadkach? :???:
Chodzi prawdopodobnie o jakieś namalowane prace artystyczne powstałe w roku 1927 dla Senatu.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Maj 19, 2021 9:35 am   

Adamdownunder napisał/a:
Max Buchholz, malarz plastyk i rytownik (urodził się 13 lutego 1878 w Legnicy - zmarl ?). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i we Wrocławiu. Był nauczycielem klas artystycznych w Wielkim Młynie i czlonkiem zrzeszenia artystow amatorow Gdańskich.

Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz. :dziadek:
Oto jedna z jego kolejnych gdańskich prac artystycznych.

Max Buchholz.jpg
Plik ściągnięto 7887 raz(y) 101,81 KB

Ostatnio zmieniony przez Adamdownunder Sro Maj 19, 2021 12:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Sro Maj 19, 2021 12:49 pm   

:co_jest:
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 699
Wysłany: Czw Lip 01, 2021 10:50 am   

Adamdownunder napisał/a:
Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz.

Zainteresowanych biografią i sztuką tego niemieckiego malarza i grafika, który pracował głównie w Gdańsku zapraszam do przeczytania całości opracowania w GZN-163 na stronach od 5 do 35 :arrow: KLIK

GZN 163.jpg
Plik ściągnięto 7406 raz(y) 80,79 KB

 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Sob Lip 03, 2021 8:57 am   

Adamdownunder napisał/a:
Adamdownunder napisał/a:
Max Paul Julius Buchholz urodził się 13 lutego 1878 roku w Legnicy, zmarł 11 października 1947 roku w niemieckim Pegnitz.

Zainteresowanych biografią i sztuką tego niemieckiego malarza i grafika, który pracował głównie w Gdańsku zapraszam do przeczytania całości opracowania w GZN-163 na stronach od 5 do 35 :arrow: KLIK
Gratuluję Adamowi za dotarcie do tych materiałów i przygotowanie ciekawego opracowania.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk