Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Artyści z Wolnego Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Wto Lut 10, 2015 9:16 am   

Suzanne Eisendieck ( urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) Malarka
Miejsce jej zamieszkania w Gdańsku przed wyjazdem na obczyzne jest nieznane. Pare dodatkowych informacji o artystce na innym temacie w naszym Forum

Rodowita Gdańszczanka malowała w bardzo charakterystycznym sobie stylu. Po owocnej współpracy ze znanym gdańskim malarzem F.A. Pfuhle oraz ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych w Berlinie wyjechała na stałe do Paryża. W roku 1938 wyszła za mąż za znanego malarza imresjoniste - Dietz Edzard. Tak artysta przedstawił żone na swoim obrazie olejnym w 1963 roku. Kliknij tutaj

Na dole fotografia Suzanne Eisendieck w kawiarni des Deux Magots w Paryżu. Zdjęcie wykonane w 1936 roku.

Większość szkiców do malarstwa Eisendieck charakteryzowało się sposobem ich wykonania przez szybkie dynamiczne ruchy ołówkiem. Popularność jej malarstwa i popyt na gotowe obrazy w galeriach pozostawiało jej mało czasu na dodatkowe studia rysunkowe. Jej doskonałość w tej dziedzinie jest jednak niezaprzeczalna i szeroko odzwierciedlona w ukończonym malarstwie.


Poniżej przedstawiam nieznany dotychczas szkic wykonany do planowanego obrazu Suzanny Eisendieck - najprawdopodobniej pokazujacego malarkę i portret jej malowanego modela w pozie siedzącej z lat 1936-1937.

Suzanne Eisendieck fotografia 1936.jpg
Plik ściągnięto 19551 raz(y) 41,57 KB

Suzanne Eisendieck sample sketch.JPG
Plik ściągnięto 19551 raz(y) 17,15 KB

Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Sro Wrz 09, 2015 11:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Pon Mar 02, 2015 10:28 am   

Adamdownunder napisał/a:
Suzanne Eisendieck ( urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) Malarka
Miejsce jej zamieszkania w Gdańsku przed wyjazdem na obczyzne jest nieznane.

No to wygląda na to że troszeczke się pospieszyłem z moim ostatnim postem.

Po bardzo długich poszukiwaniach udało mi się w końcu dotrzeć do miejsca urodzenia naszej gdańskiej artystki Suzanne Eisendieck. Rodzice artystki byli Polakami niestety pozostaje ona zapomniana w artrystycznej literaturze polskiej.

Wiem już na pewno że Suzanne Eisendieck (urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) zamieszkiwała w Danzig na - Halzraum Platz 2 B.

Zwracam sie przy okazji do was wszystkich z prośbą o udostempnienie w tej cześci forum jakiechkolwiek mapek samej lokalizacji budynku, zdjęć lub pocztówek pokazujacych ten wlasnie dom lub linka na Forum Dawnego Gdańska do miejsca gdzie już były umieszczone. Chodzi mi szczególnie o lata 1906-1930, wiem że sama ulica nie istnieje lub nie posiada obecnie nazwy.
Niestety nie znam tak dobrze naszego Gdańska jak wy ale mimo to chcę wszystkim przypomnieć i uwiecznić to miejsce zamieszkania znanej artystki polskiego pochodzenia.
Ostatnio zmieniony przez Mikołaj Sro Wrz 09, 2015 11:53 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 11:43 am   

Mam do was wszystkich zapytanie, czy to może być Holzraum Platz 2B :???:

Holzraum Platz 2B.jpg
Plik ściągnięto 19331 raz(y) 83,24 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Mar 05, 2015 6:25 pm   

Jest nie wykluczone, że początkowy odcinek ul. Am Holzraum, albo to rozszerzenie ulicy, na zakręcie, było tak nazywane.
Tu (na lewo od numeru 3) widać jak ten placyk wyglądał, a za dżewaim nr. 2.

I inna mapkaP:

Obrazki z: http://forum.dawnygdansk....er=asc&start=30
 
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Pią Mar 06, 2015 12:28 am   

Adamdownunder napisał/a:
Mam do was wszystkich zapytanie, czy to może być Holzraum Platz 2B

Przejrzałam księgę adresową WMG 1937-38 i:
- nazwy Holzraum Platz nie znalazłam
- znalazłam Eisendick Annę (nazwisko bez litery "e" między i a c) pod adresem Am Holzraum 2b.
To prawdopodobnie ktoś z rodziny i zapewne o ten adres chodziło :)
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Sob Mar 07, 2015 10:24 am   

EwkaW napisał/a:
Przejrzałam księgę adresową WMG 1937-38 i:
- nazwy Holzraum Platz nie znalazłam
- znalazłam Eisendick Annę (nazwisko bez litery "e" między i a c) pod adresem Am Holzraum 2b.

Anna Eisendick była matką artystki. Suzanne zmieniła swoje nazwisko panieńskie jako dorosła osoba na SUZANNE EISENDIECK i tak już potem zawsze podpisywała swoje prace artystyczne.

Krzysztof napisał/a:
Jest nie wykluczone, że początkowy odcinek ul. Am Holzraum, albo to rozszerzenie ulicy, na zakręcie, było tak nazywane.

Biorac pod uwage bardzo wiarygodne informacje i wasze posty moge potwierdzic teraz że dom pod numerem 2B obok ulicy Am Holzraum na pewno był podawany w oficjalnych dokumentach urzędowych pod nazwą Holzraum Platz 2B.

Dziekuję serdecznie za waszą pomoc i udzielone dodatkowe informacje. :ok:
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Nie Mar 08, 2015 10:10 am   

Zdjęcie początkowej części Am Holzraum z troszeczke widocznym Holzraum Platz zaraz za numerem 19.



Chyba już znane ale tym razem bez Zeppelina.

An Holzraum 19 3a 3b 4a 4b 4c Danzig.jpg
Plik ściągnięto 19163 raz(y) 50,71 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 3:05 am   

Zwrócono mi uwagę że popełniłem dosyć poważny błąd w starszym poście. :ok:

Adamdownunder napisał/a:
Clara (Klara) BREHMER (XIX – XX wiek) Malarka i grafikarka zamieszkująca w latach 1917 -1929 w mieście Sopocie pod adresem Große Unterführung 9 Zoppot, (dzisiejsza ulica Podjazd 9)

"grafikarka", niestety takie słowo nie istnieje. On to grafik, ona - graficzka, choć ze względu na grafików komputerowych, okreslajacych się właśnie jako graficy, dla artysty uprawiajacego gatunek artystyczny zwany grafiką stosuje się, może nieco archaiczne pojęcie rytownik. Aby nikt nie pomylił tego z grafiką komputerową :wink: , miałem na myśli słowo rytowniczka. :oops:

Tak na marginesie to już wiem że artystka mieszkała na początku w Sopocie a później w Gdańsku od 1931 do roku 1939. Kilka ostatnich wzmianek o jej zamieszkaniu są pod adresem Horst-Hoffman-Wall / Promenade 24 Danzig (Dzisiejsza ulica 3 Maja)

Clara (Klara) BREHMER (XIX – XX wiek) Malarka i rytowniczka mieszkała w latach 1917 do 1939 w mieście Zoppot i Danzig.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Kwi 23, 2015 10:29 pm   

Daniel Chodowiecki był urodzony 16 Października 1726 roku w Gdańsku i zmarł 7 Lutego 1801 roku w Berlinie. Malarz, rysownik, rytownik oraz miniaturzysta.
Mieszkał przy Heilige-Geist-Gasse 53, dzisiejsza ulica Św. Ducha. Ten orginalny dom już nie istnieje ale jest przedstawiony na jego szkicu poniżej.

Kiedyś napisał w jednym ze swoich listów do Józefa Łęskiego profesora astronomii na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie „Za zaszczyt sobie poczytuję być prawdziwym Polakiem, chociaż jako pierwszy z Chodowieckich w Niemczech osiadłem”. Artysta posiadał biegłą znajomość języka francuskiego i niemieckiego oraz do pewnego stopnia języka polskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie posiadając gruntownych akademickich studiów malarskich, został mianowany dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i piastował to stanowisko aż do śmierci.

Dom Chodowieckiego Sw Ducha 53.jpg
Plik ściągnięto 18828 raz(y) 49,72 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Czw Sie 06, 2015 3:24 am   

Ozdobna wineta do telegramu z “Freie Stadt Danzig”, wykonana przez artyste Max Buchholz

Telegramm Max Buchholz.jpg
Plik ściągnięto 18393 raz(y) 97,12 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Pon Sie 10, 2015 10:18 am   

No i jest jeszcze jedna ozdobna wineta do telegramu z “Freie Stadt Danzig”, wykonana przez artyste Max Buchholz.

Tym razem bez pełnego podpisu ale za to z jego inicjałami takimi jakie robił na powszechnie znanych medalach "Für besondere Leistungen" , "Danziger Rettungsmedaille" oraz zaprojektowanych przez siebie znaczkach pocztowych w tym okresie.

Troche więcej na ten temat :arrow: linka

Wineta sygnowana MB inicjal Maxa Buchholz.jpg
Plik ściągnięto 18289 raz(y) 95,81 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Nie Sie 16, 2015 12:44 pm   

Drzeworyt Max Buchholz „Weichselkähne” lub „Barki wiślane

Troszeczke mi przypomina z widoku wcześniej zaprezentowany na naszym forum EXLIBRIS "administratora" :% no ale to tylko moja teza :hmm:

Sami sobie oceniajcie jak macie ochote :)



Danzig drzeworyt Max Buchholz.jpg
Plik ściągnięto 18222 raz(y) 78,91 KB

 
Dario 

Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 67
Wysłany: Sro Gru 09, 2015 5:25 pm   

Dzień dobry,
Już jakiś czas temu zakupiłem obraz z gdańskim motywem.
Obraz podpisany, ale ciekawy jestem, czy to nic nie warty bohomaz, czy może autor jest komuś znany.
Pozdrawiam.

obraz.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 117,33 KB

 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Pią Gru 11, 2015 9:49 am   

Dario napisał/a:
czy to nic nie warty bohomaz

Mi osobiście wydaje się że obrazy powinno się oceniać tematycznie i jeśli chcesz abyśmy go tylko szacowali po podpisie, to w tym przypadku jest to raczej nieznazny artysta. Tematycznie to musi być ładny - bo jak sam piszesz z gdańskim motywem. Jak coś znajdziesz o artyście lub ktoś coś więcej ci podpowie to bonus nie tylko dla ciebie ale i na upamietnienie tej osoby co go kiedyś namalowała.

Jest zapewne wielu zapomnianych malarzy amatorow, a jeszcze wiecej kiczy malarskich. W czasie wojny jak ktoś miał talent to malował czym się dało nawet na desce lub drewniamnej płycie. Tak też najprawdopodobnie było w przypadku twojego obrazka bo wydaje mi się że widać na nim ślady tak zwannych znaków „foxing”.
:zarobiony:

Powodzenia w poszukiwaniach.
 
Adamdownunder 
Adam K


Dołączył: 17 Kwi 2013
Posty: 704
Wysłany: Nie Gru 20, 2015 1:18 pm   

Lucia Steigerwald (ur. 22 styczeń 1913 r. w Łodzi; zm. 17 sierpnia 1995 r. w Hanowerze) – malarka i rzeźbiarka.

Lucia Steigerwald jako córka niemieckiego inżyniera spędziła młodość w Gdańsku, gdzie w latach 1932-1936 studiowała sztuke w Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig pod okiem Profesora Fritz A. Pfuhle i Profesora Willy Drost. Potem przeniosła się do Paryża i w latach 1950-tych osiedliła się na stałe w Hanowerze.

Przy nadchodzącym Bożym Narodzeniu aby was wprowadzić do tego typowego świątecznym nastroju mam do pokazania jej okolicznościawy linoryt "Danziger Weihnacht".
Jest to wycinek orginalnej pracy artystycznej troszeczkę zapomnianej przez nas artystki i zarazem uwiecznieniem jej talentu malarsko rzeźbiarskiego w Danzig.

Lucia Steigerwald.jpeg
Plik ściągnięto 17645 raz(y) 48,33 KB

Gdansk Boze Narodzenie.jpg
Plik ściągnięto 17645 raz(y) 98,43 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk