Wysłany: Sob Lis 18, 2023 12:03 am Zabytki rejestrowe Powiatu Nowodworskiego
Nowy Dwór Gdański ul. Chrobrego 2,
Budynek mieszkalny powstał w 2 lub 3 ćw. XIX w. jako dom przeznaczony dla organisty nieistniejącego obecnie kościoła ewangelickiego w Nowym Dworze Gdańskim. Budynek usytuowany kalenicowo w stosunku do ulicy, reprezentuje typ żuławskiej wiejskiej drewnianej zabudowy mieszkalnej dla charakterystycznej dla pierwszej i drugiej połowy XIX w. Dom drewniany, w konstrukcji wieńcowo-zrębowej. Na ceglanej podmurówce, jednokondygnacyjny, nakryty wysokim dachem dwuspadowym krytym dachówką holenderką. Szczyty budynku oszalowane pionowo deskami zakończonymi dekoracyjną koronką. Zbudowany na planie prostokąta, dwutraktowy. Elewacje posiadają oryginalną kompozycję z czasów budowy. Naroża budynku osłonięte deskami imitującymi pilastry.
Nowy Dwór Gdański ul. Chrobrego 7,
Dom mieszkalny wzniesiony w połowie XIX w., drewniany, w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, na ceglanej, otynkowanej podmurówce, na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z poddaszem użytkowym. Elewacja frontowa czteroosiowa, z drzwiami wejściowymi na drugiej osi od zachodu, jednoskrzydłowymi z dekoracją płycinową. Elewacje boczne dwuosiowe. Otwory okienne prostokątne z drewnianymi opaskami (okna współczesne). Ściany zwieńczone drewnianym gzymsem podokapowym. Dach wysoki, dwuspadowy kryty eternitem (pierwotnie dachówka holenderka). Konstrukcja więźby dachowej płatwiowo-krokwiowa. Wnętrze dwutraktowe z sienią przelotową, w pomieszczeniach stropy belkowe. Schody na poddasze drewniane.
Nowy Dwór Gdański ul. Trzeciego Maja 3,
Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego powstał w poł. XIX w. Usytuowany na osi północ-południe z niewielkim odchyleniem w kierunku wschodnim, wybudowany w stylu neogotyckim, murowany z cegły, wzniesiony na planie prostokąta z wyodrębnionym, pięciobocznym prezbiterium od południa i dwoma kwadratowymi zakrystiami po obu stronach korpusu nawowego w części południowej. Prezbiterium oszkarpowane wysokimi, płaskimi, jednoskokowymi przyporami z ostrołukowymi blendami w części górnej. Okna ostrołukowe, w profilowanych otworach zamkniętych łukiem ostrym, w prezbiterium nad oknami, w zwieńczeniu fryz utworzony z triad niewielkich ostrołukowych okienek w każdej ze ścian. Portal w elewacji frontowej, rozglifiony, ostrołukowy, wyżej na osi tondo i dwa małe, ostrołukowe okienka po bokach, w szczycie siedem blend, ze zdwojoną na osi. Ściany szczytowe zwieńczone uskokowymi sterczynami, frontowa zwieńczona na osi kwadratową wieżyczką z ostrołukowymi oknami w trzech ścianach, nakrytą daszkiem stożkowym krytym blachą, ściany boczne i prezbiterium wieńczy fryz uskokowy. Bryła kościoła jednoprzestrzenna z wydzielonym, niższym prezbiterium i zakrystiami, nawa przykryta płaskim stropem belkowym, prezbiterium sklepieniem żebrowym. Korpus nawowy i zakrystie nakryte dachami dwuspadowymi, prezbiterium dachem pięciopołaciowym, całość kryta dachówką holenderką.
Nowy Dwór Gdański ul. Kopernika 15/17
Budynek magazynowy powstał w 1902 r., eklektyczny o cechach neogotyku. Murowany z cegły licowej, usytuowany szczytem do ulicy, wolnostojący, na rzucie wydłużonego prostokąta , bryła złożona z trzech części: południowej - dwukondygnacyjnej, ze ścianką kolankową i spłaszczonym, dwuspadowym dachem krytym papą, środkowej - poprzecznej, trójkondygnacyjnej, z analogicznym dachem, oraz północnej - parterowej, z płaskim dachem. Elewacja południowa, szczytowa, z dwuskrzydłowymi drzwiami na osi, obok których okna zamknięte łukiem odcinkowym podkreślonym ceglanym gzymsem; zamknięta trójkątnym szczytem ze schodkową sterczyną, w szczycie data „1902”, gzyms koronujący ceglany, schodkowy. Elewacja wschodnia (boczna) z analogicznymi podziałami, trójczęściowa; część południowa dwu i pół kondygnacyjna, w górnej partii wydzielone za pomocą lizen płyciny zamknięte podokapowym gzymsem schodkowym, otwory okienne jak w elewacji południowej, część środkowa trójkondygnacyjna zwieńczona szczytem trójkątnym podkreślonym schodkowym gzymsem, zwieńczonym sterczynami; cześć północna parterowa podzielona na trzy segmenty za pomocą lizen, gzyms koronujący ceglany, schodkowy. Elewacja zachodnia (frontowa) analogiczna do wschodniej, szczyt części środkowej zwieńczony półkolistym profilowanym gzymsem z klińcem, pod którym okulus, poniżej płycina wydzielona lizenami zwieńczona łukiem kotarowym, narożniki pilastrowane ze sterczynami wyprowadzonymi ponad połać dachu. Silnie zaakcentowane podziały wertykalna za pomocą lizen. Elewacja północna przysłonięta współczesną dobudówka. Budynek magazynowy przy ul. Kopernika 15/17 w Nowym Dworze Gdańskim zlokalizowany został w północno – zachodniej części miasta w pobliżu Tui (Tugi), gdzie w końcu XIX w. i na początku XX w. wznoszono zabudowę przemysłową związaną z dynamicznym rozwojem gospodarczym miasta.
Nowy Dwór Gdański ul. 3 Maja 2
Zespół fabryki i browaru Stobbego. Fabryka wódek gatunkowych i likierów Stobbego została założona w 1776 r., w 1784 r. powstał browar. Intensywna rozbudowa zespołu fabrycznego miała miejsce ok. 1880 r. Zespół budynków fabrycznych usytuowany jest w centrum miasta nad Tugą (Tui), na jej południowym brzegu. Z XIX-wiecznej zabudowy do czasów obecnych przetrwały dwa budynki: magazynowo-produkcyjny i produkcyjno-administracyjny. Budynek magazynowo-produkcyjny powstał w 1878 r. (data budowy uwidoczniona w szczycie), zajmuje północny fragment dziedzińca fabrycznego, bezpośrednio przylegający do rzeki Tui, neogotycki, murowany z cegły licowej, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z aneksem klatki schodowej od zachodu, dwu- i półkondygnacyjny, nakryty dwuspadowym dachem z pokryciem ceramicznym (holenderka). Narożniki budynku zaakcentowane pilastrami zwieńczonymi sterczynami, szczyty podkreślone fryzem arkadkowym, analogiczny fryz artykułuje elewację wschodnią i wieńczy szczyt zachodni aneksu klatki schodowej. Na wysokości drugiej kondygnacji fryz kordonowy ceramiczny złożony z kolistych kształtek różnej wielkości. Do budynku prowadzi dwoje drzwi metalowych; dwuskrzydłowe magazynowe w elewacji wschodniej flankowane pilastrami, zwieńczone łukiem odcinkowym podkreślonym fryzem z kółek ceramicznych oraz jednoskrzydłowe w elewacji południowej aneksu klatki schodowej. W elewacji szczytowej wschodniej występują ponadto drzwi załadunkowe w ostatniej kondygnacji, nad fryzem, zwieńczone łukiem odcinkowym podkreślonym układem cegieł. Analogiczne drzwi znajdują się w elewacji południowej (wzdłużnej) budynku, w drugiej osi od wschodu, na wysokości drugiej kondygnacji z zachowanymi pozostałościami dźwigu towarowego. Okna w budynku, zróżnicowanej wielkości, wąskie, zamknięte łukiem odcinkowym, stolarka metalowa. Pod oknami pierwszej kondygnacji szczytu wschodniego dwa okrągłe otwory wentylacyjne zamknięte żeliwnymi drzwiczkami z dekoracją roślinną. Wnętrze jednoprzestrzenne – w partii przyziemia sklepienie kolebkowe wsparte na masywnych filarach, w pierwszej kondygnacji belkowy strop na słupach, więźba dachowa powiązana z konstrukcją nośną drugiej kondygnacji,
płatwiowo-kleszczowa. Budynek produkcyjno-administracyjny powstał w 1883 r., nosi cechy neogotyku, (data powstania w sterczynie wieńczącej szczyt wschodni), obecnie przylega doń od strony południowej współczesny garaż i budynek administracyjny Straży Pożarnej. Wzniesiony na planie litery "L", zajmuje zachodni fragment dziedzińca fabrycznego. Murowany z cegły licowej, nakryty dachem dwuspadowym z pokryciem ceramicznym (holenderka), dwukondygnacyjny, bryła wielostopniowa, przekształcona na skutek podniesienia kondygnacji poddasza w partii centralnej, w osi południowej ryzalit ze ściętym narożnikiem pn., w którym drzwi wejściowe, nakryty poprzecznym dachem krytym holenderką, zamknięty trójkątnym szczytem z fryzem arkadkowym i sterczynami. Kondygnacje budynku artykułowane kordonowym fryzem ze skośnie kładzionej cegły. Na osi ryzalitu wrota wjazdowe, stolarka okienna w większości wymieniona, otwory okienne prostokątne, tylko w partii parteru w części środkowej zamknięte łukiem odcinkowym pokreślonym układem cegieł. Układ wnętrz w zasadzie dwutraktowy, uległ znacznym zmianom na skutek powojennych przebudów i adaptacji.
Nowy Dwór Gdański ul. Morska 74
Dom podcieniowy – zbudowany pod koniec XVIII w. Około 1880 r. przebudowany, remont kapitalny w 1963 r. podczas którego znacznie przebudowano wnętrze. W 1994 r. ponownie remontowany. Budynek drewniany w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, na kamiennej podmurówce, jednokondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem, w ¼ podpiwniczony, przy ścianie frontowej (północnej) podcień wsparty na pięciu słupach o ozdobnych mieczach, dach dwuspadowy nad częścią główną i podcieniem, w południowej połaci dachu współczesna lukarna przekryta dachem jednospadowym. Dach kryty dachówką holenderką. Podcień szalowany deskami w układzie poziomym.
Nowy Dwór Gdański ul. Morska 83
Obiekt o funkcji administracyjno-produkcyjnej, wzniesiony etapami w końcu XIX i początku XX wieku. Do budynku głównego przylega od zachodu część administracyjna, od wschodu natomiast budynek produkcyjny. Całość murowana z cegły, otynkowana. Częściowo podpiwniczona. Część środkowa parterowa, pięcioosiowa, ujęta dwoma ryzalitami. Ryzality dwukondygnacjowe, naroża boniowane. W partii górnej, naroża ryzalitów zdobione pilastrami. Ryzality nakryte dachami dwuspadowymi, z ażurowymi, snycersko zdobionymi wiatrownicami, zwieńczonymi pazdurami. Nad oknami parteru trójkątne naczółki. Część parteru pomiędzy ryzalitami trójosiowa, parterowa, z wysokim poddaszem. Drzwi główne na osi środkowej, ujęte dwoma pilastrami, zwieńczone trójkątnym naczółkiem, zdobionym stylizowaną palmetą. Stolarka okienna współczesna – nie naśladuje historycznych form okien.
Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 5
Dom wzniesiony w końcu XVIII w., remontowany i przebudowany w 2 poł. XIX i XX w., Założony na planie prostokąta, północną ścianą szczytowa zwrócony do ulicy, drewniany, odeskowany, parterowy, na podmurówce z kamieni polnych częściowo podpiwniczony, pokryty wysokim dwuspadowym dachem z dwoma lukarnami od wschodu i zachodu, krytym holenderką. Od pn. i pd. trójkątne, odeskowane szczyty, z listwami na styku desek, pod okapem, szczytu pn. Fragment gzymsu ząbkowego. Elewacje boczne wieńczy drewniany, profilowany gzyms okapowy wsparty na konsolach utworzonych z ostatków belek stropowych; na narożach budynku – drewniane bonie. W czasie remontu 1972 r. zlikwidowano wszystkie stare okiennice, elewacje pomalowano na olejno. We wnętrzu budynku, przekrytym drewnianym, belkowym stropem, zachowana drewniana klatka schodowa ze słupkami wolutowymi, drzwi płycinowe z nadświetlem na kutych zawiasach.
Bardzo mnie się te drzwi DSC_7186.JPG a zwłaszcza ta, nie jestem pewien czy dobrze nazywam, ościeżnica?
Wielkie dzięki za mnóstwo cennych i bardzo merytorycznych informacji dla fanów Żuław
Na szczęście nie jesteśmy na egzaminie u Tajchmana. Przy całym szacunku dla Pana Profesora. Niżej kilka detali. Ewidentnie zmieniano tu kilka razy zamki, klamka wtórna. Gdyby ktoś chciał kiedyś, można nawet określić pierwotną kolorystykę tej konstrukcji.
Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 9
Budynek mieszkalny zbudowany został pod koniec XIX w. Usytuowany szczytowo do ulicy. Wolnostojący, wzniesiony na planie prostokąta. W konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą, obecnie oszalowany deskami w układzie poziomym, na kamiennej, otynkowanej podmurówce, częściowo podpiwniczony. Budynek jednokondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Budynek po remoncie jak widać. Centrum miasteczka, zatem remontu ukryć się nie dało. Ktoś na to pozwolił.
Nowy Dwór Gdański, ul. Sikorskiego 14
Budynek mieszkalny zbudowany został ok. połowy XIX w. Usytuowany kalenicowo do drogi. Drewniany, w konstrukcji wieńcowo-zrębowej, na planie prostokąta, na podmurówce, oszalowanej deskami. Naroża budynku oszalowane deskami naśladującymi boniowanie. Budynek jednokondygnacyjny, z użytkowym poddaszem. Dach dwuspadowy kryty dachówką. Wydatny okap wsparty na ozdobnie opracowanych końcówek belek. Jak wyżej, po remoncie.
Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 21
Budynek powstał w 1935 r. jako część planowanego dużego kompleksu budynków domu niemieckiej wspólnoty narodowej, przeznaczony był na reprezentacyjną salę widowiskową i luksusową restaurację. Po 1945 r. budynek po dobudowie ze zniszczeń wojennych został wraz z sąsiadującym budynkiem hotelowym przeznaczony na pierwszy w Polsce Dom Kultury. Po utworzeniu Powiatu Nowodworskiego w 1954 r. placówka zmieniła nazwę na Powiatowy Dom Kultury, po 1975 r. zaś na Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury. Od 1991 r. mieści się tu Żuławski Ośrodek Kultury. Budynek wzniesiony w stylu modernizmu z odniesieniami do klasycyzmu. Budynek przy ul. Sikorskiego 21 jest środkowym skrzydłem planowanego kompleksu ulokowanego w północnym zakolu rzeki Tui, na jej wschodnim brzegu, połączony za pomocą parterowego łącznika z drugim budynkiem z zespołu – obecnie siedzibą Starostwa Powiatowego. Murowany z cegły ceramicznej, podpiwniczony, wzniesiony na rzucie prostokąta z wejściem głównym w ścianie szczytowej od północy i rozbudowanym tarasem ze schodami wejściowymi. Budynek dwukondygnacyjny, nakryty wysokim, czterospadowym dachem z pokryciem ceramicznym (holenderką). W bocznych połaciach dachu pojedyncze wystawki, na kalenicy wywietrzniki. Elewacje budynku ze skromnym detalem w postaci opasek okiennych i gzymsu koronującego z fryzem podokapowym. Elewacja północna - fasada, szczytowa, drzwi wejściowe potrójne, zwieńczone łukami pełnymi, w partii piętra w tych samych osiach występuję wysokie drzwi balkonowe flankowane oknami, przed którymi szeroki balkon z metaloplastyczną balustradą. Do szczytowej elewacji południowej dostawiony wysoki podest z lustrzanymi schodami. W elewacjach wzdłużnych rytmicznie rozmieszczone otwory okienne - w parterze kwadratowe, na piętrze prostokątne, oraz dwoje bocznych drzwi.
Nowy Dwór Gdański ul. Sikorskiego 23
Budynek Administracyjny ob. siedziba Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim powstał w 1936 r. jako część planowanego dużego kompleksu budynków domu niemieckiej wspólnoty narodowej, przeznaczony był na funkcje hotelowe. Po 1945 r., po odbudowie ze zniszczeń wojennych został przeznaczony na pierwszy w Polsce Dom Kultury. Po utworzeniu Powiatu Nowodworskiego w 1954 r. w budynku umieszczono biura Prezydium Powiatowej Rady Narodowej; dom kultury zachował kilka pomieszczeń parteru. Po likwidacji powiatu w 1975 r. w budynku umieszczono Urząd Miasta i Gminy Nowy Dwór, a od 1990 r. – filię Rejonowego Urzędu Pracy w Elblągu. Po reformie z 1998 r. stał się ponownie siedzibą Powiatu Nowodworskiego. Budynek wzniesiony jest w stylu modernizmu z odniesieniami do klasycyzmu. Budynek ten jest skrzydłem zachodnim planowanego kompleksu ulokowanego w północnym zakolu rzeki Tugi, na jej wschodnim brzegu, połączony za pomocą parterowego łącznika z drugim budynkiem z zespołu – obecnie siedzibą Żuławskiego Ośrodka Kultury. Murowany z cegły ceramicznej, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, złożony z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem prostym, nakryty dachami wielopołaciowymi krytymi dachówką karpiówką. W połaciach dachowych wtórne ciągi lukarn, nakryte wspólnymi daszkami pulpitowymi. Budynek wzniesiony na rzucie litery L, z trapezowym tarasem od strony północnej i półkolistym od południa, od wschodu parterowy łącznik z sąsiednim budynkiem, zawierający bramę przejazdową. Elewacje budynku ceglane, pozbawione detalu z wyjątkiem fryzu podokapowego ze skośnie układanej cegły i portalu wejściowego w szczycie północnym. Główne drzwi wejściowe w głębokiej niszy, zamkniętej łukiem pełnym o ościeżach ze sztucznego kamienia, dekorowanych motywami roślinnymi i żłobkowaniem. Układ wnętrza w obu skrzydłach budynku dwutraktowy. Parterowy łącznik z bramą przejazdową murowany z cegły, nakryty dwuspadowym dachem, krytym holenderką. Przejazd bramny sklepiony łukiem koszowym, podkreślony układem cegieł, w zworniku z obu stron bramy klińce ze sztucznego kamienia, płaskorzeźbione, z wizerunkami łodzi żaglowej i ryby.
Właśnie dobiega końca remont budynku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum