Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Do zlokalizowania - między Strzyżą Górną a Brętowem
Autor Wiadomość
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 6:01 am   Do zlokalizowania - między Strzyżą Górną a Brętowem

Od dłuższego czasu nurtuje mnie, gdzie dokładnie mogły stać te budynki ze zdjęcia od Sabaotha... Podpisane są jako "Zabudowania między Strzyżą Górną a Brętowem (Am Wege von Hochstrieß nach Brentau)".

Jeśli to "Am Wege von..." no to by chyba sugerowało, że to ul. Słowackiego (?) - ale jakoś nie mogę do tej ulicy dopasować takiej skarpy z budynkiem :???: I gdzie by była ulica - na dole, czy u góry...



[Przy okazji też upewnijmy się u właściciela - jak rozumiem ten niemieckojęzyczny podpis jest dosłowny i był na odwrocie zdjęcia, więc jest pewny? :) Zdjęcie pochodzi z tej podstrony http://www.danzig-online.pl/tours/winter.html ]

105.jpg
Am Wege von Hochstrieß nach Brentau
Plik ściągnięto 6652 raz(y) 50,91 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7696
Wysłany: Sro Paź 23, 2013 8:47 am   

Zdjęcie zimowe, robione pod słońce - czyli można z dość dużym prawdopodobieństwem założyć, że w kierunku południowym? (tak między SE a SW)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 217
Wysłany: Czw Paź 24, 2013 10:44 pm   

Też mam dziwne wrażenie, że to skarpa ul. Słowackiego na wysokości schodów prowadzących od ul. Arciszewskiego, choć żadnych dowodów nie jestem w stanie podać. Gdyby słońce było w zimowym zenicie, to oczywiście lokalizacja byłaby błędna, ale może zdjęcie jest odwrócone i należy czytać je jak poniżej; wówczas mogłaby to być godz. 15, pamiętajmy nie było wtedy zimowego czasu.

105_180.jpg
Plik ściągnięto 6518 raz(y) 42,84 KB

 
 
Vilip 


Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 26
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 10:52 am   

Gdyby tak miało być, to autor zdjęcia na pewno nie stoi przy samej ul. Słowackiego. Skarpa w rzeczywistości jest większa (wyższa i bardziej rozciągnięta), nie wiem jak wyglądała przed wybudowanie bloków od nr 55, ale widoczne budynki i tak musiałyby stać dużo wyżej. Ponadto sądzę, że było by widać sosny w okolicach ślimaka i starego cmentarza. Prędzej obstawiłbym okolice brętowskiej bramy, ale też nie do końca mi pasuje.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 2:37 pm   

Tylko hmmm - nawet jeśli ta skarpa kształtem by pasowała, to gdy patrzę na stare mapy, to mam wrażenie, że domki nie stały na niej, tylko u jej podnóża, bo są tuż przy ulicy...
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 3:08 pm   

grzechuu napisał/a:
to mam wrażenie, że domki nie stały na niej, tylko u jej podnóża

Zdecydowanie tak.
Ani (przy odwróconym zdjęciu) po prawej stronie Słowackiego, ani (bez odwracania) po lewej stronie Partyzantów nie było takiego, wysoko stojącego domu. :II
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Paź 25, 2013 8:15 pm   

Tylko, że wtedy wzgórza były łyse, to może utrudnić lokalizację. Brak drzew widać dobrze na zdjęciu Hoffmanna:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk