Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Lalkowskie napisy
Autor Wiadomość
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Wto Wrz 10, 2013 10:39 pm   Lalkowskie napisy

Czy znalazłby się ktoś biegły w gryzmołach w języku Goethego i przetłumaczył na nasze inskrypcję z obrazka?
Podniosłem kontrast i zmieniłem kolory, ale zmniejszanie bitmapy niestety pogarsza czytelność.

Napis01c.jpg
Plik ściągnięto 7931 raz(y) 106,12 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 2:37 pm   

Na dole niewątpliwie:
Lalkau, den 4 Mai 1876
Wyżej mam problem: Ludwig (nazwisko do odcyfrowania) den 5 Mai (1876 wpisane powyżej) i potem to już się poddaję :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Czw Wrz 12, 2013 2:57 pm   

He he, skończyłem tak samo. Planuję bytność "na obiekcie" w przyszłym tygodniu, wezmę specjalnie inny aparat.
Niestety nic nie jest wieczne, entropia jest dodatnia, a korozja biologiczna postępuje.
Kościół w Lalkowych jest studnią grafitti i taki napisów. Część z nich znika teraz, część zniknęła w pożarach, a wiele zniknie niebawem, bo skoro ja się kręcę po kościele, to znaczy, że ktoś mówił o remoncie ... Wieżę czeka solidna interwencja.

Swoją drogą dobry temat na jakąś pracę historyczną. Była taka? :roll:
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 12:24 pm   

Eeee.. byłem w Lalkowych kilka razy, ale lepszego zdjęcia nie zrobiłem (daruję opowieści dlaczgo). Tak sobie pomyślałem, że może ten napis nie jest całkiem po niemiecku. Wiele z napisów to mieszanina polsko-niemiecka nazwisk i imion.

Wypatrzyłem też kolejne napisy. Zresztą ile razy obejdzie się kościół, albo wlezie na wieżę, zawsze widać coś nowego, wystarczy, że troszkę zmieni się światło.
Taki kolejny pytajnik : co oznacza znaczek pod datą? Jakieś sugestie? Gdzieś taki widzieliście?

1835-65.jpg
Plik ściągnięto 7558 raz(y) 60,77 KB

 
Kaspian 

Dołączył: 17 Paź 2013
Posty: 2
Wysłany: Czw Paź 17, 2013 3:36 pm   

Dla tego regionu charakterystyczny był nie Mittle-Hoch Deutsch a Plattdüütsch, potocznie nazywany językiem Hanzy. Co prawda dane mam co do lat trochę wcześniejszych, ale może to widoczny relikt języka na tych terenach? Jest to jak by zlepek języka polskiego i niemieckiego.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Lis 04, 2013 11:08 am   

Kaspian napisał/a:
Jest to jak by zlepek języka polskiego i niemieckiego.

Nic podobnego, to język germański, względnie dialekt języka niemieckiego (aczkolwiek bardziej podobny do współczesnego niderlandzkiego niż niemieckiego) używany w całych północnych Niemczech, ale zróżnicowany na lokalne gwary/dialekty. Z polskiego mógł mieć jedynie jakieś zapożyczenia (na terenach, gdzie występowała ludność polska), ale w żadnym wypadku nie był to "zlepek" jak języki kreolskie, czy "pidżyny".
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk