Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Encyklopedia Gdańska
Autor Wiadomość
W.Danielewicz 
Valdemaras


Dołączył: 28 Lut 2010
Posty: 146
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 2:42 pm   

Niestety Pan M. Gliński w niektórych swoich hasłach mija się z prawdą. Mam tu na myśli np. hasła o Stoczni Wojana czy inne sprawy "mokre". Wiem nikt nie jest doskonały ale czasami lepiej coś nie dopisać niż podać nie prawdę.
_________________
W.Danielewicz
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 3:14 pm   

slowik45 napisał/a:
... więc jakiś 1965 - 67r. Pamiętam to bo mama zawsze pilnowała żebym nie wpadł do fontanny ...

Ten okres jest w polu zainteresowań Fotomemorii i na jego stronach są zdjęcia Targu Węglowego z tych czasów, w szczególności z roku 1973: 1, 2, 3.
Nie kojarzę tylko fontanny.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 4:30 pm   

Przejrzalam i na pewno jej juz nie chce, wiekszosc informacji sa zawarte w innych ksiazkach, zostaly wiec powielone. Brakuje mi hasel odnoszacych sie do tanca i baletu, dzialanosci Tauberta, Czerwinskiego i wielu innych znanych tancerzy. Jakim sposobem tance cechowe znalazly sie w hasle o teatrze? :dziadek:
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 5:39 pm   

Cytat:
Nie kojarzę tylko fontanny.
o tu

teatr_wybrzeze.jpg
Plik ściągnięto 16083 raz(y) 30,07 KB

_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 7:30 pm   

Teraz kojarzę, pamięć odświeżona, dzięki.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 8:25 pm   

pumeks napisał/a:
zgadnijcie: z kim Skiba chodził do klasy?

Pumeksie, czy zgadłam? :???:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 10:22 pm   

EwkaW napisał/a:
pumeks napisał/a:
zgadnijcie: z kim Skiba chodził do klasy?

Pumeksie, czy zgadłam? :???:

Hmm... no trochę mi nie wypada... w każdym razie, ważniejsze (z całym szacunkiem) osoby niż pan Kosycarz też uczyły się w SP 50, a następnie w I LO :%
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
EwkaW 


Dołączyła: 04 Wrz 2011
Posty: 589
Wysłany: Nie Gru 30, 2012 11:23 pm   

Krótko mówiąc, nie wygrałam nagrody :cry:
A starałam się jak ta foczka z oliwskiego ZOO http://www.trojmiasto.pl/...sem-n64982.html
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Pon Gru 31, 2012 12:42 am   

pumeks napisał/a:
:%
A czemu się jeżysz? :D
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 1:09 pm   

ruszyła Gedanopedia, internetowa wersja Encyklopedii Gdańska
http://gedanopedia.pl
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 6:55 pm   

Encyklopedię dostałem pod choinkę, do tej pory zdążyłem ją jedynie pobieżnie przejrzeć, bo św. Mikołaj przyniósł mi też i inne ciekawe lektury.
Niestety, wnioski wysnuwające się z lektury tego dzieła są zatrważające.
Może na początek plusy: duża objętość, ładnie wydana, będzie dobrze wyglądać na półce (zwłaszcza jak ktoś dostał wydanie w skórze, czy płótnie - ja mam tylko to standardowe). No i – było nie było – jest to chyba jedyna encyklopedia Miasta jaka do tej pory wyszła. A więc, w sumie wypada ją mieć. Na tym chyba koniec plusów.

Minusy:
1. Mnóstwo błędów, hmm... jak to nazwać... - redakcyjnych może (?) - chodzi o literówki i inne duperele wynikające z ewidentnego niechlujstwa/niedociągnięć korekty (np. że Jacek Kurski jest bratem Jacka Kurskiego).

2. Polityka. Niestety ewidentnie widać, że jest to dzieło stworzone przez/dla/ku czci (niepotrzebne skreślić) budyniowej kliki. Świadczy o tym już sam skład komitetu honorowego, w którym zostali uwzględnieni np. prawie wszyscy ważniejsi przedstawiciele gdańskich kościołów/związków wyznaniowych, oprócz... głowy największego z nich, rzymskokatolickiego czyli abpa Głodzia, który jak wiadomo z budyniową ekipą się zbytnio nie lubi. Jest za to abp. senior Gocłowski, który te relacje ma "odrobinę" cieplejsze. Cokolwiek by myśleć o urzędującym arcybiskupie, to takie pominięcie dobrze nie wygląda. Oczywiście możliwe, że abp. Głódź był o udział w komitecie proszony, ale odmówił - to by autorów Encyklopedii oczywiście usprawiedliwiało, niemniej IMHO jest to mało prawdopodobne.
O upolitycznieniu świadczy też dobór niektórych biogramów (nie tylko panaprezydentowy brat, ale też i np. spory biogram matki obecnego Prezydenta RP, która z Gdańskiem tyle ma wspólnego, że mieszka tu od 1997 r.
Tu może się nieco czepiam, ale co tam: biogramy Olechnowicza, Bielińskiego i Skarbka czy zbyt obszerny (jak na mój gust) artykuł na temat Lotosu można jeszcze wybaczyć - wiadomo, sponsor wymaga, ale moim zdaniem starczyłyby te wszystkie pochwalne laurki, które zamieszczono na początku i końcu dzieła, dodawanie odpowiednich haseł było chyba zbędne.
A tu , to już na pewno nie moje czepialstwo, tylko coś, na co zwróci uwagę każdy: otóż na stronie 740 mamy hasło "Organizacje pozarządowe", zilustrowane dużym zdjęciem "Wolontariuszy Fundacji Hospicjum". Nietrudno zauważyć, iż jeden z wolontariuszy przerasta innych o głowę, również charakterystyczny, jajowaty kształt czaszki wydaję się być dziwnie znajomym. To zresztą nie jedyne zdjęcie, którego bym się czepił - wystarczy dobrze przejrzeć obrazki i (jeśli nie jest się zaślepionym fanem obecnego układu rządzącego) pewne prawidłowości się zauważy.
Dobra, dosyć o polityce, idźmy dalej.

3. Dobór haseł, zwłaszcza biogramów. Już tu kilka osób o tym pisało, ale nie sposób nie poruszyć tego tematu. Oprócz tych, o których wspomniałem wcześniej, to nie bardzo rozumiem po co np. hasło "ORMO" i „Milicja Obywatelska”? Czyżby to były gdańskie instytucje? Można o nich było wspomnieć, owszem, ale w haśle nt. historii policji gdańskiej na przestrzeni dziejów, a nie tworzyć osobne, obszerne hasła.
Albo hasło "Angela Merkel"? Jest ono wprawdzie tylko odnośnikiem do hasła "Willi Jentzsch", ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż ten senator WMG nie doczekałby się swojego (hasła), gdyby nie był dziadkiem obecnej pani kanclerz.
Czesław Niemen - z całym szacunkiem, ale czy fakt, że ktoś przez krótki czas mieszkał w Gdańsku od razu predestynuje do opracowywania jego biogramu? ... nie jestem pewien.
Wielu haseł za to brak - np. byłego prezydenta Franciszka Jamroża. Nie był może najbardziej świetlaną postacią, ale były prezydent Miasta chyba na biogram zasługuje? Dlaczego brak jest Mikołaja Trzaski? Dalej - skoro jest Skiba, to dlaczego nie figuruje w Encyklopedii Jarek Janiszewski albo Koñjo (o Tymańskim już było mówione)? Albo z innych, pozamuzycznych maniek – czemu nie ma takich haseł jak choćby np. Reignald Tower, Richard Haking, Andrzej Sulewski (Pirat), Tadeusz Duffek, Stanisław Michel, Janusz Trus, Michał Targowski? Może to i nie najważniejsze postacie w historii Miasta, ale skoro na całkiem spore biogramy zasłużyli np. Jarosław i Danuta Wałęsowie, albo szereg postaci „publicznych” znanych chyba jedynie czytelnikom tej encyklopedii, to ci wymienieni przeze mnie chyba też mogliby się w niej znaleźć? Ba, czemu nie wspomniano o – bądź co bądź honorowym obywatelu WMG – Hermannie Göringu (Hitler biogram ma :hihi: )?
Czemu jedne hasła są niepotrzebnie zbyt rozbudowane, a inne (np. artykuły na temat Machandla albo KS Gedania) zdecydowanie zbyt krótkie?
W haśle „Lechia” – wiem, że kryterium „najbardziej znani piłkarze” jest mocno uznaniowe, ale na litość – skąd tam się wziął np. Tetteh, czy Lukjanovs? Przy okazji – nie znam się na wewnątrzplatformianych wojenkach, ale coś mi się zdaje, że ekipa Jego Jajowatości musi nie przepadać za panem phemiehem, skoro największą ilustracją do artykułu o Lechii jest zdjęcie ukazujące pamiętny transparent skierowany do Donala Tuska („Nie jesteś, nie byłeś, nie będziesz nigdy kibicem Lechii”).

4. Na koniec – błędy merytoryczne. Z tego co pisali poprzednicy jest ich sporo. Ja wyłapałem tylko kilka drobniutkich (np. mieszanie pojęcia „honorowy obywatel Gdańska” i „honorowy obywatel WMG”), ale i jeden poważny – mianowicie w haśle „Herb Gdańska” zamieszczono podhasło o rzekomym herbie I WMG (ten z tańczącymi parami, pojawiał się i u nas na Forum). Jeśli mi autor hasła przedstawi jednoznaczne „kwity” na prawdziwość zawartych w nim tez, publicznie swoje zarzuty „odszczekam” i postawię flaszkę Machandla, albo i dwie. Ale póki co, skoro na wszelkich monetach, rycinach itp. artefaktach, nie wspominając o literaturze, widnieje wyłącznie i niezmiennie herb znany do dzisiaj, pozwolę sobie na daleko posunięty sceptycyzm. :wink:

To takie moje pierwsze wrażenia, po wstępnym przejrzeniu „dzieła”.
_________________
da, da, da...
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 7:06 pm   

I ja znalazłem pod choinką to "wiekopomne" dzieło tylko jeszcze jakoś czasu nie starczyło by przekartkować. A po przeczytaniu opinii zastanawiam się, czy mnie coś nie trafi podczas kartkowania. :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 7:54 pm   

danziger napisał/a:
podhasło o rzekomym herbie I WMG (ten z tańczącymi parami, pojawiał się i u nas na Forum). Jeśli mi autor hasła przedstawi jednoznaczne „kwity” na prawdziwość zawartych w nim tez, publicznie swoje zarzuty „odszczekam” i postawię flaszkę Machandla, albo i dwie. Ale póki co, skoro na wszelkich monetach, rycinach itp. artefaktach, nie wspominając o literaturze, widnieje wyłącznie i niezmiennie herb znany do dzisiaj, pozwolę sobie na daleko posunięty sceptycyzm. :wink:

Nie wiem, o jakim herbie z tancerzami mowa, da się to gdzieś odszukać?
Ja to bym chętnie zobaczył kwity, że w latach 1807-13 w ogóle używano pojęcia "Wolne Miasto Gdańsk" w jakimkolwiek języku... bo mam poważne podejrzenia, że dla Francuzów oficjalnie była to République de Dantzig, jak na francuskojęzycznej Wikipedii. :roll:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Sty 08, 2013 11:23 pm   

pumeks napisał/a:
Nie wiem, o jakim herbie z tancerzami mowa, da się to gdzieś odszukać?

Nie wiem czy się da - ktoś kiedyś tu coś takiego zamieszczał (jakaś użytkowniczka płci przeciwnej :wink: , o ile pamiętam) i nawet jakaś niewielka dyskusja była. Gdzie to nie wiem, nie mogę znaleźć, ale i nie szukałem zbyt intensywnie.
W załączniku masz obrazek jak to wyglądało.


pumeks napisał/a:
Ja to bym chętnie zobaczył kwity, że w latach 1807-13 w ogóle używano pojęcia "Wolne Miasto Gdańsk" w jakimkolwiek języku... bo mam poważne podejrzenia, że dla Francuzów oficjalnie była to République de Dantzig, jak na francuskojęzycznej Wikipedii. :roll:

Używano. Zarówno samego terminu "WMG" jak i "Wolne Hanzeatyckie...."
Kwit masz np. tu: http://rzygacz.webd.pl/index.php?aid=528
Teksty innych dokumentów (choć chyba tylko w polskim tłumaczeniu), w których te terminy się pojawiały, były też np. w książce Zalewskiego o napoleońskim WMG.

159_177.jpg
Plik ściągnięto 15678 raz(y) 24,11 KB

_________________
da, da, da...
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Sty 09, 2013 1:04 am   

A ten skan herbu to skąd się wziął, jeżeli można? :hmm: Czegoś korona z podpisem mi nie gra, stąd pytanie.
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk