Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
slupy graniczne WMG
Autor Wiadomość
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Sie 07, 2012 8:30 pm   

W Dzienniku Bałtyckim - Polska z dnia 3 sierpnia 2012 roku ukazała się informacja zatytułowana Kamień przypomni o dawnej granicy. Staraniem Pana Henryka Wiszniowskiego z Towarzystwa Miłośników Orłowa odtworzony został jeden z dwóch kamieni wersalskich, które stały na granicy polsko-gdańskiej przy ujściu Potoku Swelina do Zatoki Gdańskiej. Więcej w załączonym artykule.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2097
Wysłany: Czw Paź 25, 2012 6:15 pm   

Dwa zdjęcia z aukcji na ebay.
Weißenberg-Biała Góra.

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 7:29 pm   

no i mam sporego newsa!
dostałem właśnie cynk od dość pewnego informatora, że trójkątny słupek graniczny z Białej Góry (ten z fotek powyżej) zachował się!
wyciągnięty z ziemi przez Niemców leżał przy śluzie do około 1960 roku, a następnie został zabrany przez miejscowego rolnika i do dziś leży dobrze ukryty w jego gospodarstwie.
informator (miejscowy) nie chciał zdradzić nazwiska owego rolnika, ale "podejrzanych" jest kilku i w tej chwili rozważam ze znajomymi kilka wariantów postępowania, jak najbardziej zgodnego z prawem oczywiście.
jeśli tylko informacja okaże się być prawdziwa, to... po prostu bomba!
o ewentualnych postępach w sprawie będę informował rzecz jasna :D
_________________
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 7:32 pm   

Jestem w szoku :szczena:
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Nie Lis 11, 2012 8:51 pm   

Bomba.
Powiedzmy ze jest i gospodarz pozwoli zabrać, to gdzie go postawimy ?

Tym samym miejscu historycznym gdzie stał przed wojną określając granice aby ludzie robili sobie przy nim pamiątki fotograficzne czy będzie stał w muzeum gdzie sobie ludzie przed szybką popatrzą na chwile , oto jest pytanie :roll:
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Pon Lis 12, 2012 8:15 am   

classix napisał/a:
Powiedzmy ze jest i gospodarz pozwoli zabrać, to gdzie go postawimy ?

najlepiej oczywiście gdyby stanął w historycznym miejscu z ewentualną tablicą informacyjną. ale nauczony doświadczeniem (przy poprzednim historycznym kamieniu) wiem, że lokalne władze mają często różne własne pomysły.
a na pomoc lokalnej władzy jestem w sumie skazany w tej sytuacji, dałem zresztą już odpowiedni cynk znajomemu, który pracuje w Urzędzie Miasta. obiecał pogadać z burmistrzem.
w muzeum stał nie będzie na pewno, bo takowego w okolicy nie ma.
dla mnie najważniejsze jest to, że słupek przetrwał i żeby go teraz odzyskać, bo czy będzie stał tu, czy tam, to i tak lepiej, niż kiedy leży w czyjejś stodole przysypany słomą...
_________________
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Lis 12, 2012 10:44 am   

Ja też uważam za historycznym miejscu z tabliczką informaczyją aby tam stał ale to trzeba zrobić tak trochę na siłę, pogadać z gospodarzem(lub innym) aby pociągnął traktorem(lub innym sposobem) na to miejsce i ustawić odpowiednio w jednym dniu naprzykład w poniedziałek. Wtedy będzie fakt dokonany i na pewno nikt nie będzie wpieprzać bo nikt nie będzie wiedział kto postawił i nikomu nie będzie przeszkadzać.

No wiesz w stodole złe ale też złe aby był włożony do magazynu na jakieś lepsze czasy.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Pon Lis 12, 2012 12:03 pm   

I ja proponuję powrót tego znaku granicznego na jego pierwotne miejsce. I koniecznie obok tablica informacyjna. Zagospodarowanie tego miejsca uchroniłoby, mam nadzieję, od kradzieży. Poza tym, odtworzenie tego trójstyku stałoby się wspaniałą ciekawostką historyczną Białej Góry.
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Pon Lis 12, 2012 12:27 pm   

do tego właśnie będę dążył, na razie jednak trzeba odzyskać słupek! :pojedynek:
_________________
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Wto Lis 13, 2012 10:26 am   

Wiadomość jest znakomita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak jak poprzednicy uważam, że słupek powinien zostać postawiony na dawne miejsce,
oczywiście z tablicą informacyjną.

Ja już się piszę na urczystość odsłonięcia.

Pozdrawiam i trzymam kciuki
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 1:14 pm   

To trzeci już mój znaleziony tym roku słupek graniczny, ten B 157 stoi na kaszubach na prawidłowym miejscu nie ruszonym od początku , jest zarośnięty, nie można podjechać autkiem. Piechotą wzdłuż rzeki można dotrzeć , po dotykać i po fotografować na pamiątkę.

Mam już zapisane współrzędne w gps od Trzepówka do Bożego Pola c049 - c137 i mam zamiar do końca wpisać wszystkie współrzędne, jeśli ktoś będzie chciał to później podzielę z plikiem gpx aby mógł też obejrzeć taką piękną trasę graniczną oglądając lasy, rzeki, łąki, zwierzęta, wsie.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 2:19 pm   

Ekstra! Gratuluję.
Ustawienie kamienia granicznego wskazuje, że granica przecinała ciek wodny. Brak linii kierunkowych, że granica biegła wzdłuż cieku. Wg mapy przy B 157 granica przebiegała wzdłuż cieku. Co Ty na to?
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 2:40 pm   

To prawda, wskazuje na górze na kamieniu ze granica przecina ciek wodny a to dlatego aby wskazywał następny kamień graniczny, bo rzeka jest trochę krzywa.
Racja, rzeka jest granicą ale aby dokładnie wyznaczać wzdłuż rzeki musieli więcej kamienni postawić a tak wskazują od kamienia do kamienia.
Spotkałeś kiedyś kamień graniczny bez linii kierunkowych?
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 4:19 pm   

Tak. Widziałem dwa P-D kamienie graniczne w m. Krzyżancowice k. Praszki. Kamienie te, stojące obecnie przy drodze, przeniesione zostały z granicy "mokrej" przebiegającej wzdłuż rzeki Prosny. Na głowicach tych kamieni nie było linii kierunkowych, z w środkowy otworek wbite były metalowe pręty. Po co, tego nie wiem. W m. Ligota Tworkowska, to koło Raciborza, zebrano z osiem kamieni z granicy na rzece Odrze. Tutaj nie jestem do końca pewien, czy na nich nie było linii. Nie mam dostatecznej ilości zdjęć głowic.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Gru 06, 2012 10:16 pm   

Bogusław napisał/a:
Na głowicach tych kamieni nie było linii kierunkowych, z w środkowy otworek wbite były metalowe pręty. Po co, tego nie wiem.

A może ma jakiś związek tym ze nie było linii kierunkowych ze były wbite metalowe pręty? Zagadka !

Chce tutaj poczytać wszystko co piszecie o kamieniach granicznych, po analizować aby przyszłym roku pozwiedzać. Jak nie będę czegoś wiedział zadam pytanie.
Najważniejsze obejść całą granice WMG, coś szalonego zrobić w życiu. :mrgreen:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk