Wysłany: Wto Mar 20, 2012 10:53 am Tak blisko? Tak daleko? O Mierzei i Żuławach na UG
"Tak blisko - tak daleko: Mierzeja i Żuławy Wiślane" - już 30 marca 2012 r. zapraszamy na spotkanie badaczy, regionalistów, studentów, a także, wszystkich sympatyków Mierzei i Żuław Wiślanych!
Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych, start godz. 10.00. Wstęp wolny.
Szczegółowe informacje o sympozjum, a także o badaniach socjologicznych: http://projektmierzeja.blogspot.com/
jest cenne. Problemy komunikacyjne mieszkańców wioski Stegna na tle problematyki żuławskiej, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych leaderów, oraz pozbawionych liderów mniejszości narodowych, wyznaniowych, seksualnych i wszystkich innych obyczajowych są z całą pewnością warte poznania.
Tłumna obecność osób zainteresowanych z całą pewnością zainspiruje dalsze badania nad równie ciekawą problematyką, dotykającą wszak każdego z nas, którzy pewnie nie do końca świadomi jesteśmy tego co nas otacza.
Więcej światła!
Karolina CK napisał/a:
TEMATYKA SYMPOZJUM
Badania mobilności (mobility studies) stanowią stosunkowo nowy paradygmat w obrębie nauk społecznych, który w większym stopniu niż dotychczas uwzględnia znaczenie poruszania się ludzi w przestrzeni, ale także zróżnicowania i nierówności w zakresie ograniczania ruchu. W paradygmacie tym uznaje się, że dla identyfikacji przestrzeni i jej granic praktyki społeczne są bardziej istotne niż wyobrażenia czy rozwiązania administracyjne. To one wskazują bezpośrednio, gdzie znajduje się i jakie jest centrum, gdzie są granice miejsca i w jaki sposób konkretne formy aktywności tworzą jego charakter. Ważny w badaniu praktyk ruchu w przestrzeni jest aspekt cielesnych aspektów przemieszczania się ludzi oraz odpowiadające im fizyczne formy zagospodarowania przestrzeni. Istotny jest emocjonalny stosunek ludzi do tych miejsc i związanych z nimi form ruchu odczuwanych jako własny wybór, potrzeba lub przymus, przyjemność lub nieprzyjemność i niewygoda, możliwość lub ograniczenie. W obrębie badań prowadzonych w ramach tego paradygmatu uwzględnia się także dynamikę obiektów i zjawisk pozaludzkich, naturalnych i wytworzonych przez człowieka.
Powyższe zagadnienia chcielibyśmy na planowanym sympozjum omówić w związku z obszarem Mierzei Wiślanej i Żuław – miejsc, których specyfikę wyznacza aktywne działanie wód Delty Wisły i Morza Bałtyckiego, a jednocześnie historia walki człowieka z żywiołem wodnym. Nakłada się na nią historia ruchów ludności kilku narodów, podejmowanych z własnej woli i wymuszonych, przedsiębiorczości i stagnacji, ruchu i zatrzymania. Efekty tych różnorodnych procesów przekładają się na nadawanie rolniczego lub turystycznego charakteru konkretnym miejscom, rozmaite problemy społeczne, poczucie peryferyjności i odcięcia lub otwarcia i szans. Interesuje nas także, jak obecnie mieszkańcy regionu i jego miłośnicy w różnych formach aktywności przeciwstawiają się stagnacji i zapomnieniu, podkreślają i nadają nową tożsamość miejscom oraz wyznaczają nowe kierunki mobilności przestrzennej w obrębie regionu i poza jego granice.
W ostatnim bloku tematycznym zaprezentowane zostaną wyniki badań ze Stegny: wsi rybackiej położonej na Żuławach. Przedstawione zostaną między innymi wnioski z wywiadów oraz badań kwestionariuszowych, które przeprowadzone zostały na mieszkańcach Stegny, rybakach oraz turystach, odwiedzających ten obszar.
Cieszę się, że Ci się podobało. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze zorganizować takie spotkanie, być może lub, a może dodatkowo gdzieś na terenach mierzejowo-żuławskich.
Dziękuję wszystkim, ktorzy zaszczycili nas swoim przybyciem, nierzadko z dalekich krańców Polski. Mam nadzieję do zobaczenia!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum