Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańskim m
Autor Wiadomość
crolick 


Dołączył: 03 Wrz 2007
Posty: 45
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 7:31 pm   Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańskim m

Jakby zły dział to proszę o przeniesienie.

Inicjatywa ze wszech miar słuszna. Zobaczymy jak będzie z wykonaniem :wink:
Cytat:
Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańskim muzeum

Wyjątkową atrakcję szykuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad budową okrętu-muzeum, który będzie wierną rekonstrukcją słynnego kaperskiego okrętu "Piotr z Gdańska", znanego m.in. z przejęcia obrazu "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga.

Projekt zostanie zrealizowany na placu przy ul. Rycerskiej zobacz na mapie Gdańska, którym dysponuje Muzeum Archeologiczne. Plac ma powierzchnię prawie 4 tys. m kw. i spełnia funkcję tymczasowego magazynu do składowania dużych zabytków czy elementów drewnianych.

Budowa "Piotra z Gdańska" jako muzeum zastąpi poprzednią inicjatywę - stworzenia w tym miejscu podziemnego skansenu średniowiecznego Gdańska.

- Mieliśmy gotowy projekt odtworzenia średniowiecznego miasta pod ziemią na placu, w rejonie gdzie niegdyś była siedziba książąt pomorskich i część przygrodową, w której mieszkali rzemieślnicy, rybacy, czy służba dworska - tłumaczy dyrektor Muzeum Archeologicznego, Henryk Paner. - Wymyśliliśmy, że w tym miejscu odkopiemy relikty i odtworzymy fragment dawnego miasta z kilkoma ulicami i kilkunastoma domami, by pokazać nasze zabytki zwiedzającym w naturalnym kontekście.

Chcieliśmy do tych domów wstawić 40 "osób", których wygląd zostałby zrekonstruowany na podstawie zachowanych czaszek i innych kości szkieletu, by wiernie odtworzyć ich budowę anatomiczną i w ten sposób w pewnym sensie ożywić dawnych mieszkańców Gdańska.

Okazało się jednak, że pod placem przy Rycerskiej biegnie główny kolektor ściekowy miasta o średnicy 2,5 metra. Nie wolno było podejmować żadnych prac budowlanych nad nim, ani w jego najbliższej okolicy, a ewentualne przełożenie kolektora to bardzo skomplikowana i kosztowna operacja, na którą trzeba przeznaczyć ok. 4,5 mln zł. Dlatego z projektu zrezygnowano. Pomysł zagospodarowania placu przy ul. Rycerskiej na niestandardową jednostkę muzealną nie został jednak porzucony.

- Skoro nie możemy zrobić nic pod ziemią, to zrobimy nad ziemią. Planujemy wykonanie w tym miejscu rekonstrukcji okrętu średniowiecznego "Peter von Danzig", czyli "Piotra z Gdańska", który wysławił się m.in. przejęciem skarbów burgundzkiego galeonu "Święty Mateusz", w tym obrazu "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, klejnotów papieża Sykstusa IV, czy dóbr Medyceuszy, ówczesnych bankierów florenckich - dodaje Henryk Paner.

Praca nad budową statku-muzeum to proces rozłożony na lata. Dyrektor Muzeum Archeologicznego zapewnia, że nie warto spieszyć się z zakończeniem prac.

- Przy okazji budowy statku pokażemy technologię pracy i oddamy realia produkcji statku w średniowieczu od początku do końca. Pokażemy jakim miastem był Gdańsk w XIV i XV wieku, a był to przecież port na miarę Londynu, Amsterdamu czy Lubeki. Ta inwestycja musi mieć osobny budżet i się samofinansować. Mamy deklarację wsparcia od wielu instytucji i stowarzyszeń, rozmawiamy z władzami województwa pomorskiego i partnerami międzynarodowymi, ale prace zaczniemy z własnych środków jeszcze w tym roku.

Nie wiadomo jaką skalę będzie miało przedsięwzięcie - rozważane są dwie możliwości: budowa wiernej atrapy "Piotra z Gdańska" lub prawdziwego statku, który będzie można zwodować.

- Skłaniamy się ku temu drugiemu rozwiązaniu, które wprawdzie wymaga m.in. wszystkich pozwoleń i certyfikatów na budowę obiektu użytkowego, ale daje nam to dużo większe możliwości - przyznaje Paner. - Wtedy okręt mógłby spełniać także funkcję ambasadora Gdańska w różnych portach Europy i dawałby możliwość organizowania wycieczek w realiach średniowiecznego statku.

Trwają prace nad szczegółowym projektem budowy. Niebawem powstanie model w skali 1:50. Do rozpoczęcia budowy potrzebny jest jeszcze namiot, pod którym można będzie rozpocząć inwestycję. Gdy Muzeum go pozyska, będzie można oglądać postępy prac.

- Widzowie zobaczą jak się kładzie stępkę, jak się buduje wręgi, jak się montuje różne elementy konstrukcji statku. Zbudujemy szkielet, który będzie odkryty przez jeden lub dwa sezony, przygotowując deski na poszycie kadłuba, maszty, olinowanie. Chcemy uprzytomnić jak wyglądała praca nad budową takiej jednostki dlatego nie będziemy się spieszyć z ukończeniem prac. Myślę, że można mówić o perspektywie 10 lat, nim statek-muzeum będzie gotowy. Widzów będziemy zapraszać znacznie szybciej - kończy Henryk Paner.

Wokół okrętu zbudowane zostaną otwarte warsztaty, jakie w średniowieczu były potrzebne do budowy i wyposażenia okrętu, np. kuźnia czy warsztaty niezbędne do obróbki elementów szkutniczych, wyplataczy lin. Budowa "Piotra z Gdańska" ruszy jeszcze w tym roku

http://www.trojmiasto.pl/...eum-n54549.html
_________________
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 7:38 pm   

Świetny pomysł, od dawna o tym myślałem - mam nadzieję, że zrobią jednak pływający. Brema ma swoją kogę, to my możemy mieć Piotra.
_________________
da, da, da...
 
 
danielewicz 
Briefträger


Dołączył: 01 Lut 2008
Posty: 136
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 8:47 pm   

Ma być pływający i pełnić rolę ambasadora Gdańska.
_________________
Freie Stadt Danzig
 
 
Voit 

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 138
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 9:14 pm   

...Może nie będziemy musieli więcej znosić widoku tego paskudztwa dla Warszawiaków, Czarnej Perły.
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 10:03 pm   Re: Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańsk

Cytat:
Okazało się jednak, że pod placem przy Rycerskiej biegnie główny kolektor ściekowy miasta o średnicy 2,5 metra.


Zawsze takie stwierdzenia wywołują we mnie niedowierzanie. Ciekaw jestem, ile wydano na koncepcję rekonstrukcji średniowiecznego miasta, badania, opracowania, granty etc., zanim archeolodzy "dokopali się" do współczesnego ścieku? Plany infrastruktury zapewne były bardzo tajne i bardzo strzeżone.

Co do koncepcji rekonstrukcji "Petera von Danczik" jestem całym sercem ZA!!!
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 11:26 pm   Re: Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańsk

luanda napisał/a:
Zawsze takie stwierdzenia wywołują we mnie niedowierzanie. Ciekaw jestem, ile wydano na koncepcję rekonstrukcji średniowiecznego miasta, badania, opracowania, granty etc., zanim archeolodzy "dokopali się" do współczesnego ścieku? Plany infrastruktury zapewne były bardzo tajne i bardzo strzeżone.


Niepotrzebna ironia. Faktycznie w momencie, gdy rzucono ideę utworzenia skansenu na Rycerskiej, nikt nie pomyślał o uzgodnieniu planów z tzw. "gestorami sieci". Ale też, o ile wiem, owa rura (biegnąca prosto ku zabytkowej przepompowni na cyplu Ołowianki) zaczęła "kolidować" dopiero w momencie, gdy Muzeum Archeologiczne zaczęło projektować budowę wielkopowierzchniowego pawilonu wystawienniczego na całym terenie planowanego skansenu. Wcześniej nikt nie wspominał, że skansen wymaga wzniesienia tak dużego obiektu kubaturowego.

Notabene, gdzieś około 2008 roku Woj. Urząd Ochrony Zabytków próbował przekonać instytucję przygotowującą projekt modernizacji infrastruktury kanalizacyjnej, by zaprojektować zupełnie nowy kolektor dla ścieków z Wrzeszcza i Przymorza pod jezdnią ulicy Wałowej, a wyłączyć istniejące kolektory biegnące przez Stare Miasto i Zamczysko; właściwie dopiero z przytoczonego artykułu dowiaduję się, że tamta próba pozostała bez rezultatu.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Colonel 

Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 184
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 8:59 am   

Ale wracajac do początku. Ciekawi mnie kilka kwestii.
Jak wierna to ma byc rekonstrukcja, ile wiemy o autentycznym "Piotrze", ile wiemy o okretach z epoki, ile da się odtworzyć uwzględniając, fakt że mamy XXI wiek z jego wymaganiami technicznymi, bezpieczeństwa, socjalnymi i środowiskowymi?
Skąd kasa na tę budowę i ile to ma kosztować?
Skąd kasa na ekspolatację replikii ile to ma kosztować?
_________________
Polemika z durniem albo chamem jest bezcelowa, najpierw ściągnie cię na swój poziom, a potem pokona doświadczeniem.
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 4:52 pm   Re: Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańsk

pumeks napisał/a:

Notabene, gdzieś około 2008 roku Woj. Urząd Ochrony Zabytków próbował przekonać instytucję przygotowującą projekt modernizacji infrastruktury kanalizacyjnej, by zaprojektować zupełnie nowy kolektor dla ścieków z Wrzeszcza i Przymorza pod jezdnią ulicy Wałowej, a wyłączyć istniejące kolektory biegnące przez Stare Miasto i Zamczysko; właściwie dopiero z przytoczonego artykułu dowiaduję się, że tamta próba pozostała bez rezultatu.



A widzisz Pumeksie!, o tym mnie wiedziałem ;)

Mam nadzieję, że budowa nowego kolektora nie rozpocznie się... po położeniu nawierzchni na Nowej Wałowej, bo miał znowu będę okazję ironizować (niestety).
 
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 5:02 pm   

Jak dla mnie bedzie to hipotetyczna rekonstrukcja, nie wierze bowiem w 100% jesli nie ma zachowanego obiektu.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pią Sty 20, 2012 6:51 pm   Re: Zrekonstruowany "Piotr z Gdańska" nowym gdańsk

luanda napisał/a:
A widzisz Pumeksie!, o tym mnie wiedziałem

No raczej nie mogłeś wiedzieć, brało w tym udział dwóch ówczesnych inspektorów WUOZ (w tym piszący te słowa :P ) no i oczywiście Konserwator Wojewódzki.

princessita napisał/a:
Jak dla mnie bedzie to hipotetyczna rekonstrukcja, nie wierze bowiem w 100% jesli nie ma zachowanego obiektu.

Tym niemniej, Peter von Danczk (ex Peter van Rosseel) jest najwyraźniej dobrze udokumentowany źródłowo, jako okręt, który miał wywrzeć wielki wpływ na rozwój budowanych w Gdańsku (przede wszystkim na Lastadii) żaglowców. Znane są np. dość precyzyjne wymiary: długość pokładu 25 sążni, szerokość 21 łokci i 3 palce.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
Ostatnio zmieniony przez pumeks Pią Sty 20, 2012 7:03 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3893
Wysłany: Nie Sty 22, 2012 2:44 am   

Temat podzielony :arrow: Naduś
_________________
Poldergeist
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 12:39 am   

O okręcie "Peter von Danzig" można poczytać, a na pewno pooglądać rysunki w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej:
http://pbc.gda.pl/dlibra/...r_id=&lp=17&QI=
Pierwszy rysunek z tej pozycji w załączniku:

Peter.jpg
Bitwa morska okrętów Peter von Danzig i St. Thomas.
Plik ściągnięto 12216 raz(y) 109,51 KB

_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 7:01 pm   

Większość pewnie zna, ale dla porządku warto przypomnieć o artykule w Akademii:
http://www.rzygacz.webd.p...=77,471,0,0,1,0
_________________
da, da, da...
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Czw Lut 23, 2012 7:33 pm   

Zbych napisał/a:
Pierwszy rysunek z tej pozycji w załączniku:
Bitwa morska okrętów Peter von Danzig i St. Thomas.

Dwie wątpliwości... :hmm:
Z tego co kojarzę zdobyty (27 kwietnia 1473) statek nazywał się "St Matteo", a nie "St. Thomas".
A rysunek nie przedstawia wcale galejdy (pomimo podpisu pod rysunkiem). :skolowany: :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk