Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cafe Königshöhe
Autor Wiadomość
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 4:24 pm   

Obiecana pocztówka z Cafe Königshöhe. Może komuś uda się ustalić dokładną lokalizację tej kawiarenki?

koenigshoehe.jpg
Plik ściągnięto 22462 raz(y) 59,22 KB

 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 4:33 pm   

A ja mam jeszcze taką na dysku - nie wiem czy była na Forum - raczej Aukcyjna. Natomiast co do mapy z 1899 to kilka dni cierpliwości, bo jest na starym kompie, a online widzę że już nie ma.
[Czy władze mogłyby utworzyc nowy temat dla tych dwóch postów o Cafe Königshöhe? :P bo raczej jeszcze o niej popiszemy ;) ]

Langfuhr Gdansk - KÖNIGSHÖHE CAFE - 1932.JPG
Plik ściągnięto 22456 raz(y) 33,93 KB

 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 8:23 pm   

Znalazłem stronę na której zamieszczono kilka starych pocztówek. Jest tam i ta zamieszczona powyżej przez Mayskiego. Zwróćcie uwagę na pierwszą pocztówkę.

http://www.chem.ug.edu.pl/~tomek/wrzeszcz.htm

U góry w lesie na wzgórzu widać wyraźnie jakiś budynek, którego dziś już nie ma. To może właśnie być Cafe. To wzgórze do grzbiet równoległy do tego na którym znajduje się park Oberhofu. Z parku Oberhofu nie mogło być panoramy na Wrzeszcz jak ta z pocztówki. Przysłania je właście to wzgórze. Wnisek: Jeśli taka była lokalizacja Cafe to znajdowało się ono na szczycie wzgórza z którego podnurza biła słynna studzienka z uzdrawiającą wodą. Gdzieś ponad akademikiem gdzie mieści się Mechanik.

W związku z Oberhof po naszym dzisiejszym spacerze, pojawiły się nowe pytania i żadnych odpowiedzi :skolowany:

1. Co za ceglany budynek z kamienną piwnicą (datowany przez Krzysztofa na XIX w.) znajdował się w środku parku Oberhof na tyłach dworu? Jego wymiary to ok. 30m/10m. dziś jego lokalizację wskazuje duża ilość porozrzucanych starych cegieł, zachowany fragment kamiennych ścian piwnicy i kupki cegieł porośnięte bluszczem.

2. Czym były zabudowania Oberhof?

Dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszego spaceru. Miło było poplotkować o historii w dobrym towarzystwie :D
A Krzysztofowi wyrazy uznania za energię i wigor jakim emanuje :masta:
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 8:39 pm   Lokalizacja 100 %

:huuurra: :brake: :mrgreen: :amen: :roftl:

Znalazłem lokalizacje. Mayski plisss - ja tego technicznie nie ogarnę. Wrzuć tę mapkę w wątek. Jest Cafe dokładnie w miejscu o którym piszę jeden post wyżej.

http://www.rzygacz.webd.pl/galgen/?Cmentarz

Pytanie: Co mieściło się zatem w parku Oberhof? Ta mapka niczego tam nie pokazuje.
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 8:43 pm   

Kształt budynku jest precyzyjnie wyrysowany na mapie i identyczny jak Cafe na pocztówce :haha:
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 8:48 pm   

I tu też jest Cafe choć mapka mniej precyzyjna. też wskazuje na to wzgórze
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 8:48 pm   

http://www.google.pl/imgr...1t:429,r:13,s:0
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 9:11 pm   

Znalazłem wątek na niemieckim forum. Niestety nie znam tego języka. Poświęcony jest w całości Cafè Königshöhe. Może ktoś da radę to z grubsza przetłumaczyć i wrzucić tutaj króciutkie streszczenie dla dobra ogółu :wink:
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 9:30 pm   

Fuzzy, na mapach, które znalazłeś, nie ma zaznaczonej lokalizacji kawiarenki (chyba że czegoś nie widzę). Punkcik oznaczony jako Königshöhe to prawdopodobnie ślimak! Przejrzę moje mapy, może uda mi się coś ustalić.
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 9:38 pm   

http://www.rzygacz.webd.pl/galgen/?Cmentarz

Mayski - druga mapka - ta kolorowa. Powiększ ją i wtedy na wzgórzu zobaczysz budynek ;)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 9:42 pm   

Fuzzy napisał/a:
Zwróćcie uwagę na pierwszą pocztówkę.
http://www.chem.ug.edu.pl/~tomek/wrzeszcz.htm

To według mnie dworek przy (obecnie) Traugutta. Na planie, na czerwono zaznaczyłem kierunek na niego i sąsiada z lewej.
Cafè Königshöhe powinno być u podnóża Königshöhe (jak słusznie lokalizujesz). Na planie z 1920 r. to mogą być te zabudowania, zaznaczone na fioletowo. Z kawiarni widać politechnikę. Rozpoznać można: komin (k), chłodnię (ch) i wieżyczkę (w) nad wejściem do gmachu głównego.

kawiarnia.jpg
Plik ściągnięto 22382 raz(y) 100,88 KB

Sobieskiego.jpg
Plik ściągnięto 22382 raz(y) 113,95 KB

koenigshoehe.2.jpg
Plik ściągnięto 22382 raz(y) 100,77 KB

 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Gru 03, 2011 11:02 pm   

Cytat:
[Czy władze mogłyby utworzyc nowy temat dla tych dwóch postów o Cafe Königshöhe? :P bo raczej jeszcze o niej popiszemy ;) ]

wedle życzenia

mam jeszcze prośbę "organizacyjną", zwłaszcza do Fuzzyego, o nie pisanie posta pod postem z kilkuminutowym albo nawet kilkusekundowym odstępem
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Nie Gru 04, 2011 2:26 am   

Na wstępie - Mikołaju wybacz początkującemu forumowiczowi. Uczę się panować nad emocjami i analizować nim coś zamieszczę. Poniżej efekt kilkugodzinnej pracy.

Nałożyłem na siebie dwa obrazy. Aktualny widok satelitarny i opublikowaną przez Krzysztofa mapę. Stwierdziłem, że moja radość była przedwczesna. Wytypowane przez Krzysztofa barwą fioletową obiekty na mapie to również nie jest "Cafe".

W wyniku analizy:

1. Zeskalowanych i nałożonych na siebie obrazów (plan z 1920 + widok satelitarny)
2. Analizy drzewostanu ze zdjęcia satelitarnego
3. Analizy osi widokowych

Stwierdzam z pewnością:

Lokalizacja "Cafe" była dokładnie taka jak na drugom z poniższych obrazów.
Kolor czerwony: budynek murowany
Kolor żółty: drewniana dobudówka - taras
kolor niebieski: ogródek restauracyjny

Budynki zaznaczone na fioletowo przez Krzysztofa (jeden, najmniejszy wciąż istnieje - widać go na zdjęciu satelitarnym) znajdują się w głębi doliny a osie widokowe nie pokrywają się. Zaznaczone budynki znajdują się na zbyt niskich poziomach.

kawiarnia_198b.jpg
Plik ściągnięto 22331 raz(y) 100,53 KB

kawiarnia_198cc.jpg
Plik ściągnięto 22331 raz(y) 113 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Gru 04, 2011 11:07 am   

Fuzzy napisał/a:
Lokalizacja "Cafe" była dokładnie taka jak na drugom z poniższych obrazów.

Ja bym optował za lekkim przesunięciem jej na zachód, do nasady tego wzniesienia. Na końcu widziałbym tylko punkt widokowy. To może być ten zaznaczony niebieską strzałką budynek z planu, z 1920 r.

kawiarnia4.jpg
Plik ściągnięto 22285 raz(y) 112,4 KB

kawiarnia3.jpg
Plik ściągnięto 22285 raz(y) 106,16 KB

 
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Nie Gru 04, 2011 11:37 am   

Obiekt znajdował się gdzieś na szycie tego wydłużonego wzniesienia. Mógł nie być na jego końcu a u podstawy tam gdzie łączy się z "głównym pasmem" jak sugeruje Krzysztof. Budynku nie ma na mapie z 1920. Ten wskazany strzałką kwadrat znajdował się dokładnie w południowo zachodnim rogu dzisiejszego boiska za akademikami. Oj chyba po wypitej kafcę wybieram się na spacer :hihi:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk