Witam. Czy mógłby mi ktoś z forumowiczów powiedzieć do czego służy pokazany na zdjęciach słupek przydrożny? co oznaczają wyryte na nim symbole? [DA], [95]? na jednym z jego boków jest umieszczony metalowy element, taki sam, znajduje się na pobliskim budynku. Spotkałem się z opinią, że oznaczenie na budynku pokazuje poziom morza w tym miejscu, ale nie wiem ile jest w tym prawdy:)
Tez spotkałem się z opinią, że to reper ale brakowało na nim jakiś oznaczeń, cyfr i myślałem, ze to coś innego. W takim razie po co ten sam element na słupku, który jest 100m dalej?
Repery jakie widywałem, były najczęściej odlewane z żeliwa i faktycznie występowały tam napisy. Oba najprościej sprawdzić w Starostwie Nowodworskim. Tam znajdziesz księgę z opisem wszystkich punktów oznaczonych w ten sposób. W dziesięć minut wyjaśnisz sprawę.
A może słupek jako mniejszy element "wędrował" po terenie.
Też brałem to pod uwagę, ale wtedy trudniej będzie dociec co oznaczał kiedyś. Ten numer sugeruje mi, że był to kiedyś granicznik. "DA" - może terytorium gdańskiego, ale nie Wolnego Miasta Gdańska. Może być "dobrze" stary.
Dobrze by było gdybyś mógł dokładniej określić jego lokalizację. Najlepiej zaznaczyć na wycinku mapy
Przepraszam za jakość zdjęć, były robione telefonem. Kierunki zaznaczyłem baardzo schematycznie .
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Oba najprościej sprawdzić w Starostwie Nowodworskim. Tam znajdziesz księgę z opisem wszystkich punktów oznaczonych w ten sposób. W dziesięć minut wyjaśnisz sprawę.
A jaki wydział się tym zajmuje ?
Cytat:
A może słupek jako mniejszy element "wędrował" po terenie.
Moim zdaniem to mało prawdopodobne z kilku powodów. Reper na budynku (o ile to reper) jest wykonany z tego samego metalu, co na jednym z boków słupka. wyglądają jak zrobione w tym samym czasie. Oczywiście mogło tak być, że przy wmurowaniu go na budynku umieszczono go na słupku. Z tego co się dowiadywałem, to słupek ten stoi tam od "zawsze" nie był po Wojnie przenoszony.
Krzysztof napisał/a:
Ten numer sugeruje mi, że był to kiedyś granicznik. "DA" - może terytorium gdańskiego, ale nie Wolnego Miasta Gdańska.
i rozdziału o historii dowiadujemy się min. "Pokój Toruński zawarty w 1466r.,
usankcjonował przyłączenie Pomorza Gdańskiego, w tam także Żuław do
Polski. Zmienił się podział administracyjny Żuław. Żuławy Steblewskie i rejon
Szkarpowy (krzyżackie wójtostwo i urząd Rybicki na Wielkich Żuławach)
dostały się patrymonium gdańskiemu, część wschodnia Wielkich Żuław
w rejonie od dzisiejszej Gozdawy, drogi Marzęcino - Nowy Dwór po Półmieście
w 1457 r. otrzymał Elbląg. " Niestety w opracowaniu nie jest podana bibliografia.
Krzysztof napisał/a:
Może być "dobrze" stary.
Jak stary? Wieś została założona w 1703r, czy ten słupek może być starszy? Reper znajduje się na budynku z 1918r, jak wspominałem wygląda identycznie jak ten na słupku, chyba, że został do niego dodany później.
Post edytowany na prośbę autora - wymiana zdjeć
DW
kierunki_dsc01218_480x640_127.jpg
Plik ściągnięto 17240 raz(y) 43,67 KB
kierunki_dsc01219_480x640_177.jpg
Plik ściągnięto 17240 raz(y) 50,11 KB
słupek_640x480.jpg Mapa. Mała kropka w środku to słupek.
Plik ściągnięto 17426 raz(y) 75,47 KB
DSC01217_640x480.jpg Słupek i reper na budynku.
Plik ściągnięto 17426 raz(y) 63,64 KB
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Nie Sty 16, 2011 10:03 pm, w całości zmieniany 1 raz
Może to granica tej "Królewskiej Administracji", zaznaczonej na mapie z 1803 r.?
(Na mapie z 1811 r. już tam nie ma granicy - obydwa terytoria należą do Elbląga)
Co do repera - mam pewne wątpliwości. Repery powinny być (i były) instalowane na solidnych obiektach, takich które ze względu na dobre fundamenty odporne były na osiadanie: przyczółki mostów, śluzy, kościoły. Murowana szkoła mogła by być, ale słupek...?
A ten. Sympatyczni ludzie, nie powinieneś mieć kłopotów z rozwikłaniem zagadki.
Przy najbliższej wizycie w NDG to na pewno odwiedzę starostwo, bo jestem ciekawy czy mają to miejsce w jakiś sposób zewidencjonowane.
Krzysztof napisał/a:
Co do repera - mam pewne wątpliwości. Repery powinny być (i były) instalowane na solidnych obiektach, takich które ze względu na dobre fundamenty odporne były na osiadanie: przyczółki mostów, śluzy, kościoły. Murowana szkoła mogła by być, ale słupek...?
Mam podobne wątpliwości. Ówcześni geodeci na pewno zdawali sobie sprawę, że umieszczenie na przydrożnym słupku repera jest złym pomysłem. Bardzo łatwo może zmienić swoje położenie, a co za tym idzie wyniki pomiarów byłyby mało wiarygodne.
Krzysztof napisał/a:
Może to granica tej "Królewskiej Administracji", zaznaczonej na mapie z 1803 r.?
Jest to prawdopodobne. Ja wpadłem na inna koncepcje. Zanim założono wieś rósł na jej miejscu las należący do Nowego Miasta [Elbląg] i czy slup nie był rozgraniczeniem miedzy terytoriami Gdańska i Elbląga? Żeby nikt nie wchodził sobie w paradę i nie wycinał "cudzego" lasu ?
A i słuszna to opinia. Identyczny widnieje na domu mojego ojca na Olszynce.
Też tak myślałem. Ale to nie do końca prawda. Tego typu punkty wskazują (również) lokalizację danego punktu w stosunku do poziomu morza. Konkretne dane dla konkretnego punktu opisane są we wspomnianej książce. Jak się nazywa, nie wiem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum