Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakład Gdańskografii
Autor Wiadomość
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 3:00 pm   Zakład Gdańskografii

Nazwa miasta widnieje ponoć (nie byłem, nie widziałem) we Francji w Paryżu na napoleońskim Łuku tryumfalnym.


Pozdrawiam, Pietrucha
_________________
Peter von Danzig
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 3:23 pm   

byłem, nie iwidzialem, ale wtedy się jeszcze takim rzeczom nie przyglądałem. jednak jak znam życie, na odpowiedź nie przyjdzie nam długo czekać.
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 3:31 pm   

Ale czy to aby nie grafficiarze ? :?
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Mar 10, 2004 4:00 pm   

Nie, z tego co się orientuje to są tam wszystkie miejscowości pod którymi wojska Napoleona stoczyły bitwy. Są jeszcze trzy polskie miasta
_________________
Peter von Danzig
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Mar 12, 2004 11:43 pm   

No to proszę znaleźć jakąś rodzinę czy znajomych we Paryżu, i posłać z aparatem i niech zrobią co trzeba :)
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 16, 2004 2:14 pm   Danzig w Paryżu

To w takim razie program minimum:
"Danzig" na Łuku Triumfalnym
"Rue de Danzig" i "Passage de Danzig" (oba były w "30 Dniach")
Grobowiec François Lefebvre'a, księcia "de Danzig", na cmentarzu Pere Lachaisse.
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Sro Mar 17, 2004 5:26 pm   

Widziałem zdjęcie łuku tryumfalnego w podręczniku do historii dla szkół średnich, chyba wydawnictwa gdańskiego
_________________
Peter von Danzig
 
 
Pietrucha 
onomasta-gangsta
Pietruszy


Dołączył: 07 Gru 2003
Posty: 1307
Wysłany: Czw Mar 18, 2004 5:58 pm   

Dokładnie na stronie 50, małe zdjęcie, na którym jest fragment insprikcji z Łuku Triumfalnego w Paryżu. Pośród wyliczonych miejsc bitew napoleońskich są: Plutusk, Ostrolenka, Dantzig.

Jest to podręcznik (A4 z wieżą Eiffla-dobrze napisałem :wink: ?) dla liceum i technikum "Historia II", część 1 "Od oświecenia do 1918 roku". Gdańskie wydawnictwo oświatowe.
_________________
Peter von Danzig
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Mar 19, 2004 9:29 am   

Aha... a ja znalazłem w necie zdjęcie grobu marszałka Lefebvre. Niestety, coś mi się pokręciło, nie ma tu w ogóle żadnej tytulatury, więc nie ma też nazwy Gdańska :?
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pią Mar 26, 2004 9:09 pm   Rue de Dantzig

Dla tych którzy "parlają" załączam skrót do metryczki paryskiej Rue de Dantzig. Swoją drogą stworzenie takiej metryczki gdańskich ulic to byłoby wyzwanie.
http://www.paris.fr/Carto...e/2554.nom.html
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pią Mar 26, 2004 10:45 pm   ile jest Gdańsków na świecie

Przetrząsając ostatnio internet w poszukiwaniu "gedaniców" znalazłem ciekawy materiał z Brazylii a dokładnie ze stanu Parana. Niestety portugalskiego nie znam a zwłaszcza jego wersji brazylijskiej ale przez analogię z hiszpańskim, który jest mi bliski udało mi się zrozumieć treść krótkiej notki o mieście CAMBÉ. Otóz to miateczko w Brazylii nosiło kiedyś nazwę NOVA DANTZIG. Jak podaje znaleziona przeze mnie strona internetowa zamieszkiwali je w dużej mierze emigranci z Wolnego Miasta Gdańska . Nie jest to chyba zbyt wiarygodna wiadomość. Wydaje mi się, że byli to po prostu emigranci z Gdańska i okolic z wcześniejszych czasów. Ciekawe jest to, że NOVA DANTZIG było znane z tego, że językiem używanym przez większość mieszkańców miasteczka był język niemiecki.
Na podstawie dekretu rządu brazylijskiego z 1943 wszystkie nazwy miejscowości w Brazylii mające coś wspólnego z krajami wrogimi temu krajowi w II Wojnie Światowej (Brazylia była sprzymierzona z Aliantami) zostały zmienione na inne - swojskobrzmiące. W ten sposób NOVA DANTZIG zmieniła się w CAMBÉ.
Ciekawe ile Dantzigów lub Danzigów jest na świecie? Myślę, że można się na nie natknąć w USA albo Kanadzie. Spróbuję ich poszukać. Może ktoś z was się natknął już kiedyś na jakiś Danzig na świecie?
Oto skrót do strony brazylisjkiego Nowego Gdańska
http://www.geocities.com/...9120/hist5.html
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 12:36 am   

Twoja relacja jest już na sieci :)
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 11:48 am   

A o jaką sieć chodzi? :shock: Czyżbym się powtórzył? Chyba nie? Nie jest ze mną tak źle. Jescze skleroza mnie tak nie zaatakowała. :?:
 
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Sob Mar 27, 2004 1:04 pm   

Nieeeee, miałem na myśli to, że to co napisałeś już skopiowałem i zamieściłem w Zakładzie Gdańskografii
 
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Kwi 12, 2004 7:28 pm   

Chciałbym pokazać Wam gdańskie ślady jakie znalazłem w Poznaniu. Gdy poszedłem ze święconką do O.O. Dominikanów na ścianach dziedzińca przed kościołem Dominikanów znalazłem tablicę pamiątkową korporacji studenckich a wśród nich i korporacji mającej coś wspólnego z Gdańskiem.
Innym sladem Gdańska był święcący nasze smakołyki ojciec Mirosław , który przez ładnych parę ładnych lat pracował na placówce dominikanów w Gdańsku
Załączam zdjęcia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk