Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Śluzy w Gdańsku
Autor Wiadomość
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Maj 12, 2019 10:54 am   

Szukajcie, a znajdziecie.
Wprawdzie brama z tych zdjęć jest za mostem, a nie na nim, ale kilkadziesiąt lat wcześniej brama mogła stać w innym miejscu. Bardzo podobna przy moście prowadzącym do Młodomiejskich Składów Drewna.


 
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Maj 13, 2019 10:41 pm   

Szanowni,
jeszcze nikt tu nie wspomniał o sztafażu- myślę, że także trzeba to wziąć pod uwagę.
Już na tym Forum przecież rozszyfrowano takie historie gdzie autor się bawił w niedosłowność (panoramę Schoenlebera zdaje się między innymi?).
Nie jestem przekonany, by w takiej odległości poza fortyfikacjami stały tego rodzaju budynki.
Sorry! Galadhornie za łyżkę dziegciu.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Maj 16, 2019 8:39 pm   

Pora wrócić do śluz.
Ostatnio dotarło do mnie, że jeszcze jedna śluza istniała w ciągu nowożytnych fortyfikacji Gdańska zaraz za wybudowaną w 1887/1888 Bramą Stoczniową Werft-Tor.
Od 1623 do dzisiaj istnieje Kamienna Śluza na wlocie Motławy do Gdańska. W 1625 wykonano nowe bastiony po północnej stronie miasta. Przypuszczalne już wtedy przy Bastionie Lis (Fuchs) wykonano Śluzę Lazaretu (Pockenhausche). W Danzig und seine Bauten na stronie 299 jest napisane (tłumaczenie pumeksa):
Cytat:
Od dawna tylko część wód Motławy spływała do Wisły poprzez Kamienną Śluzę; pozostała część płynęła fosami koło Bram Wyżynnej i Św. Jakuba, by poprzez tzw. Śluzę Lazaretu (Pockenhausche Schleuse) ujść do Wisły.

To właśnie ta śluza była przystosowana do intensywnego spuszczania wysokich wod z fos i żuławskiego koryta Motławy, jak również całej wody z Żuław Gdańskich w przypadku ich zatopienia (celowo, lub naturalnie). Intensywny spust wody nie byłby korzystny dla miejskich nabrzeży i statków przy nich stojących. Wybrano miejsce nieodległe od nurtu Wisły i dodatkowo na wprost śluzy wykopano rów nazywany Pfand Graben (Zastawny Rów), lub Trahn Graben (nie znalazłem znaczenia słowa Trahn). O spodziewanej intensywności przepływu wody może świadczyć to, że gdy Stocznia Cesarska pozyskała w latach 80 XIX w. teren pod rozbudowę z tym kanałem, przed bastionami Lis i Ryś i zdecydowano zasypać ten kanał zlikwidowano również Śluzę Lazaretu. Nową śluzę wybudowano około 100 m na południe na wprost odcinka fosy zewnętrznej przed Bastionem Ryś i na jego przedłużeniu, przy zabudowaniach Mlecznego Piotra wykonano przekop - Durchstich bezpośrednio do rzeki.
Na planie Buhsego widzimy starszy (zaixowany) i nowy stan. Jeśli dobrze odczytuję nowa śluza opisana jest: Schleusen Waerter. Schleusen to czasownik (?). Waerter też nic konkretnego mi nie mówi.

13 Pockenhausche 18xx.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 98,53 KB

13 Pockenhausche 18xx kanał.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 116,15 KB

12 Pockenhausche 1884.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 96,96 KB

14 Pockenhausche 1893.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 112,98 KB

15 Pockenhausche 1897.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 115,05 KB

56669632_1302579259880414_727987177031467008_n.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 85,58 KB

Werf Thor.m.jpg
Plik ściągnięto 14111 raz(y) 101,03 KB

 
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pią Maj 17, 2019 8:46 pm   

Do poszukiwań obiektu z rysunku Gottheila jeszcze jeden kamyczek (z pracy p. Samóla Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium).

Ponieważ wątek jest o śluzach, to spytam o (prawdopodobnie) urządzenie hydrotechniczne:
otóż o Wał Słomiany
Czy ten Wał Słomiany to jest inna nazwa Siennej Grobli? :hmm:

Cytat:
Jeśli dobrze odczytuję nowa śluza opisana jest: Schleusen Waerter. Schleusen to czasownik (?). Waerter też nic konkretnego mi nie mówi.

A może to opis (budynku) śluz wartownika- zachowując oryginalny szyk?

skan_0004.jpg
Plik ściągnięto 14065 raz(y) 94,22 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Maj 17, 2019 11:26 pm   

MłodyBocieK napisał/a:
A może to opis (budynku) śluz wartownika- zachowując oryginalny szyk?

Też brałem to pod uwagę :zgooda:
MłodyBocieK napisał/a:
spytam o (prawdopodobnie) urządzenie hydrotechniczne:
otóż o Wał Słomiany
Czy ten Wał Słomiany to jest inna nazwa Siennej Grobli?

Jak najbardziej. To jest na Siennej Grobli. Wspaniała dokumentacja fotograficzna. Na planie Buhsego wygląda to tak:

Na planach opisane jako "Bär." Co Januszajtis rozszyfrował jako <słowo "batatdeau" (niemieckie Bär) oznacza grodzę>.

Ta śmieszna nazwa "Wał Słomiany" wzięła się z pewnością z mało precyzyjnego tłumaczenia z języka niemieckiego.
Jest szansa, że zobaczymy niebawem pozostałości tej grodzy bo w miejscu gdzie była właśnie trwają prace ziemne pod jakąś zabudowę.

_925.jpg
Plik ściągnięto 14050 raz(y) 58,85 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Sie 13, 2019 8:31 am   

http://www.opowiadaczehis...2l86pUcL_fuhlP4
Cytat:
ulica Śluza, która rozpoczynała się w przeszłości w miejscu gdzie obecnie Reduta Wyskok łączy się z Redutą Miś. A kończyła na styku II i III Kamiennej Grobli. Na jej końcu już w 1615 roku działała Wielka Śluza odprowadzająca wodę kanałem Śluzowym do Nowej Motławy


Cytat:
Wielka Śluza odprowadzająca wodę kanałem Śluzowym do Nowej Motławy. Podobnie jak w przypadku wielu innych ulic na Dolnym Mieście (np. Szuwary, Zielona albo Dolna), rów melioracyjny biegnący centralnie przez ten teren przyczynił się do tego, że każdy z brzegów powstałego kanału miał swoją osobną nazwę. Ten po stronie północnej od 1650 roku nosił nazwę Schleusen Gasse czyli ulicy Śluzowej (a nie Śluza tak jak teraz). A ten po stronie południowej Borngasse czyli ulicy Studziennej (nazwa pochodziła od studni pompującej wodę, która była zamontowana w pobliżu Wielkiej Śluzy).

Na planie z 1822 podkolorowałem sieć wodną którą była odprowadzała wodę do tej śluzy i studni.

śluzowa.jpg
Plik ściągnięto 13602 raz(y) 111,63 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Mar 23, 2020 11:46 am   

Na stronie: http://www.nakole.net/w_20170301.php "MIASTO POD ZIEMIĄ" z 01.03.2017 roku znalazłem ciekawe zdjęcie przedstawiające pozostałości odkopane przy ul. Śluza. (patrz - poprzedni post)

Cytat:
Już kierując się do domu, odkrywam przypadkiem coś ciekawego. Przy ulicy Śluza trafiam na wykop dość szczelnie ogrodzony stalowym płotem. Na terenie nikogo nie ma, więc trzeba sobie radzić samemu. Przez szparę dostrzegam, że głęboko w wykopie są jakieś drewniane konstrukcje. Przeciskam rękę z aparatem przez rozszerzającą się u dołu szczelinę i robię na ślepo kilka zdjęć. Na zdjęciu widać drewniany pomost odkryty jakieś dwa metry poniżej poziomu gruntu. (...) To, co widzimy może być kanałem odchodzącym niegdyś od Motławy, niewidocznej na zdjęciu, ale znajdującej się przed futurystycznymi budynkami w tle. To też niezła ciekawostka, którą trzeba będzie skonfrontować z którąś ze starych map, co czynię jeszcze tego samego dnia. Tylko na jednej, spośród dostępnych mi map, odnajduję, nie tylko kanał odchodzący od Motławy wzdłuż ulicy Śluza [Schleusengasse, choć tu akurat chyba Schleissen Gasse], ale cały system kanałów, niejako dublujący tutejszy układ ulic. Normalnie Wenecja!

To mogą (mogły) być pozostałości tej "Wielkiej Śluzy".
Przy okazji warto przeczytać wszystko bo i inne ciekawe obiekty są tam sfotografowane i opisane.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Mar 27, 2020 7:00 am   

Z: https://www.gedanopedia.p...9ALUZA_KAMIENNA
Widok od strony miasta.
"Berthold Hellingrath, Młyn przy Śluzie Kamiennej, około 1925"

3_Sluza_kamienna.jpg
Plik ściągnięto 12172 raz(y) 118,8 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Maj 29, 2020 8:39 am   

XIX-wieczny przepust wodny na działce przy Wałowej
https://www.trojmiasto.pl...ej-n145497.html

Niezbyt mądrze napisano:
Cytat:
Gdy odszukamy interesujące nas miejsce na planie Gdańska z 1885 roku, widać przebiegający przez nie ciek wodny. Wypływa on z pobliskiego kanału Raduni i prawdopodobnie, poprzez odkryty właśnie przepust wodny, prowadzi do znajdujących się tuż obok dawnych fortyfikacji miejskich.

To przepust łączący dwa odcinki fosy wewnętrznej pod drogą do stoczni.

Stocznia2m.jpg
Plik ściągnięto 11404 raz(y) 93,06 KB

 
 
Buczek 


Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 20
Wysłany: Sro Cze 17, 2020 6:29 pm   

Autor poszedł trochę na łatwiznę... i się zgubił. A wystarczyło przyjrzeć się mapie. Mimo, że w tytule, jak byk, stoi: odkryto przepust i fundamenty bramy, a na zdjęciach widać, że przepust jest za bramą, to Autor umiejscawia odkrycie na kanale, który jest przed bramą. Tymczasem ten kawałek wody to krótki łącznik Kanału Raduni z zaledwie już wtedy reliktem kanału biegnącego dawniej wzdłuż linii 3 bastionów od Lisa po Motławę. Cały ów kanał widać dobrze na mapie z 1809 roku.


Plan der Stadt Danzig 1809 [fragm]


Dziś przebieg tego kanału odzwierciedlają ulice Wałowa i częściowo Stara Stocznia. Gdy wznoszono Bramę Stoczniową, kanału już nie było. Była z pewnością regularna Wall-Gasse, która, jako ciąg komunikacyjny zaplecza bastionów musiała zresztą funkcjonować od początku ich istnienia, a od przełomu lat 70 i 80 stanowiła dojazd do koszar huzarskich.

Wszystkie zaś mapy, na których obecna jest już Werft-Thor, w takiej, czy innej postaci, pokazują sam łącznik kanału biegnący w miejscu, gdzie dziś jest dojazd do garaży między Biurami SNG, a Bazą Transportu.

A jeśli chodzi o odkrywkę, to "wszedłem, spenetrowałem, uwieczniłem".



Sprawa chyba zasługuje na założenie osobnego tematu, a więc:

Brama Stoczniowa [Werft Thor]

Pozdrawiam
Paweł
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Pon Maj 17, 2021 11:10 am   

Wcześniej się pojawiło:


Trafiłem na artykuł pani Marty Pawlik-Flisikowskiej z BG PAN o... zdjęciach :)
to dołożę poniższe. Chyba na Forum było, ale nie udało mi się odszukać :II

z jednorożca.jpg
Plik ściągnięto 8118 raz(y) 90,88 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Maj 17, 2021 4:08 pm   

Ciekawe, ale zagadkowe zdjęcie.
Miejsce obiektu z pierwszego planu łatwo ustalić. Od wieży Mariackiego poprzez koniec Angielskiej Grobli. Ale tu nie jest Bastion Jednorożec, a płaszcz pomiędzy fosami. Ta śluza była w tym płaszczu (nie jak sugeruje opis pod zdjęciem "w Bastionie Jednorożec"), ale przed Jednorożcem, a tu jesteśmy przed Bastionem Lew. W tym miejscu była przegroda fosy zewnętrznej i jakiś przepust w niej, ale za plecami fotografa. :???:

lew.jpg
Plik ściągnięto 8105 raz(y) 110,45 KB

lew2.jpg
Plik ściągnięto 8105 raz(y) 102,36 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lis 25, 2021 7:41 pm   

Podejrzewam, że nie tylko ja miałem problem ze zrozumieniem co jest czym na tej rycinie.

Tu: https://www.facebook.com/...152385371488105
jest czytelniejsza rycina podobnej bramy
Cytat:
Brama Oliwska
Rok 1873
APG 1121_225

Pomimo, że nie ta, ale sporo wyjaśnia.

12087947_961864313873536_8210686776600493694_o.jpg
Plik ściągnięto 6518 raz(y) 62,97 KB

 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Gru 19, 2021 1:00 pm   

Pochwalę się :wink:
https://www.trojmiasto.pl...il-n162536.html

ryc 8 zestawienie.m.jpg
Plik ściągnięto 6160 raz(y) 117,82 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Gru 20, 2021 8:15 am   

Krzysztof napisał/a:
Pochwalę się :wink:

I słusznie, bo jest czym :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk