Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamień z Izbisk
Autor Wiadomość
Vito 
Vito

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 22
Wysłany: Czw Mar 11, 2010 9:02 pm   Kamień z Izbisk

Witam. Jestem świeżym użytkownikiem strony. Na co dzień wykonuję zawód dzięki, któremu mam przyjemność podziwiać piękną architekturę Żuław. Często udaje mi się natrafić na coś ciekawego. W miejscowości Izbiska (a dokładniej Izbiska Kolonia) natrafiłem na kamień. Wyryta data (1831) oraz krzyż wskazuje, że jest to nagrobek, ale wydaje mi się, że może być to upamiętnienie jakiegoś wydarzenia, bowiem od znajomych, którzy przybyli na Żuławy po ostatniej wojnie dowiedziałem się, że w Izbiskach znajdowała się kiedyś kolonia francuska. Nie wiem na ile jest to prawdziwa informacja i co upamiętnia kamień. Może ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat?
 
Vito 
Vito

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 22
Wysłany: Czw Mar 11, 2010 9:33 pm   Zdjęcie kamienia

Załączam jeszcze zdjęcie

Kamień z Izbisk 2.jpg
Tak wygląda kamień, o którym piszę
Plik ściągnięto 17904 raz(y) 69,43 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Mar 11, 2010 10:36 pm   

Piękny. Móglbyś zaznaczyć na mapce to miejsce?

1803r..jpg
Plik ściągnięto 17888 raz(y) 78,94 KB

 
 
Vito 
Vito

Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 22
Wysłany: Pią Mar 12, 2010 2:55 pm   

Witam. Dzięki za zainteresowanie tematem. Nie za bardzo orientuję się na mapie, którą podesłałeś, ale w zamian podam ci lokalizację kamienia na innej, współczesnej :) Jakby tego było mało to podeślę więcej szczegółów. Ale myślę, że jeżeli znasz teren to nie będziesz miał problemu ze znalezieniem go. Musisz jechać od Przemysławia, mijasz pompę, jedziesz drogą asfaltową w kierunku Stegienki, po prawej stronie znajdują się domki tzw. półbliżniaki. Mniej wiecej w środku tej części Izbisk stoi stacja transformatorowa. Od stacji jakieś 15 m jest polna droga, na jej począku znajduje się kamień (po prawej stronie).

Nowy obraz.jpg
Plik ściągnięto 17844 raz(y) 25,54 KB

Izbiska.jpg
Plik ściągnięto 17844 raz(y) 26,33 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Mar 14, 2010 1:51 am   

Po prawej dom malowany na biało. Za nim kanał, droga po prawej. Te 15 m od wieży transformatorowej, owszem, tyle że z małym hakiem. :wink:
Nie wiem co myśleć o tym kamieniu. Pierwsze skojarzenia oczywiste – mennonicki, nagrobny. Tylko co on robi w tym kontekście w polach? I do tego zupełnie nie ten poziom techniczny obróbki kamienia.
Jeżeli nagrobny innego wyznania, to trochę mało tego rytu. Obok leży betonowy klocek. Bez cięższego sprzętu od śrubokręta ze zmarzniętej ziemi, nie do podniesienia. Może na tym betonie jakaś wskazówka się znajdzie. Byle do wiosny. :)

1803r_206 kopia.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 65,21 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 66,27 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 68,81 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 64,17 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 17796 raz(y) 43,82 KB

_________________
Poldergeist
 
AnWe 

Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 218
Wysłany: Nie Mar 14, 2010 1:02 pm   

no rok 1831 sugeruje, że to na pamiątkę powstania listopadowego..... :brake:

ale poważnie rzecz ujmując - może jeśli nie sam nagrobek (bo to dziwne miejsce, chyba że kamień skądś przywędrował), to upamiętnia czyjąś śmierć, zwłaszcza że przy dacie jest krzyż wyryty. Ktoś umarł, kogoś piorun strzelił, kogoś zabili... w tradycji ludowej takie wydarzenia upamiętniano stawiając krzyże, czasem kapliczki, albo właśnie kamienie. Często jeśli to było miejsce morderstwa lub innej tragicznej śmierci. Tak jak dzisiaj stawia się krzyże przy drogach, gdzie ktoś zginął w wypadku
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Mar 14, 2010 11:04 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
DALEJ TROCHĘ

Chyba nie aż tyle.
Vito napisał/a:
Nie za bardzo orientuję się na mapie, którą podesłałeś

Rzeczywiście są problemy z jej orientacją, a to dla tego, że są na niej zaznaczone obecnie istniejące budynki. Sporo się namęczyłem z porównaniem jej ze zdjęciem satelitarnym.
Nie tylko w 1831 r. ale i później – do wybudowania śluzy w Gdańskiej Głowie na przełomie wieków, teren ten był terenem zalewowym Wisły. I to do 1840r., do powstania Wisły Śmiałej – Głównej jej odnogi.
Według mnie kamień leży w miejscu oznaczonym na mapach czerwonymi prostokącikami. Na mapie z 1803 r. w tym miejscu jest jakiś kanał – stara odnoga. W 1940 r. ten odcinek kanału już jest zasypany, ale pozostało lekkie obniżenie terenu i granica, która kiedyś przebiegała środkiem nurtu.

1803r..jpg
Plik ściągnięto 17734 raz(y) 65,19 KB

1940r..jpg
Plik ściągnięto 17734 raz(y) 79,75 KB

 
 
Malgosia 

Dołączyła: 05 Maj 2010
Posty: 2
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 2:52 pm   

Witam Wszystkich!

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie tym wspaniałym kamyczkiem, ktoóry należy do mnie. Kilka lat temu został ukradziony z mojej działki i przewieziony do pobliskiej miejscowości. 8O
Poprosiłam Policje o pomoc , i kamień udało mi się przewieźć na swoje miejsce.
Został wykopany z mojej działki kilkanaście lat temu a miejsce jego spoczynku zostało wybrane przez mojego Dziadka.
Dziękuję za wspaniale mapki :zgooda: .
Post edytowany. Używamy tutaj polskich znaków. :wink:
DW
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Sro Maj 05, 2010 4:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 4:59 pm   

Na początek zapraszam do tego wątku.
A wracając do tematu - niezwykła wiadomość. :szczena: Opowiedz coś więcej o tym kamieniu. Wiesz może czego dotyczy data, o ile jest to data?
_________________
Poldergeist
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Maj 05, 2010 9:21 pm   

Malgosia napisał/a:
Został wykopany z mojej działki kilkanaście lat temu a miejsce jego spoczynku zostało wybrane przez mojego Dziadka.

Rozumiem, że został wykopany w innym miejscu. Możesz określić dokładniej - gdzie?
 
 
Malgosia 

Dołączyła: 05 Maj 2010
Posty: 2
Wysłany: Czw Maj 06, 2010 11:25 am   

musze zapytac!
Jak tylko sie o tym dowiem postawie znaczek. :skolowany:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Maj 07, 2010 11:10 pm   

Jak donoszą badacze terenowi (może sami kiedyś coś o tym napiszą), w każdym domu w Izbiskach, ludność miejscowa rości sobie prawa własności do tego kamienia. To jak to jest? :skolowany:
_________________
Poldergeist
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Maj 08, 2010 8:39 am   

Za mało kamieni na żuławskich polach :hihi:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lip 23, 2020 9:01 pm   

Byłem tam wczoraj. Kiedyś
Malgosia napisał/a:
Witam Wszystkich!

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie tym wspaniałym kamyczkiem, ktoóry należy do mnie. Kilka lat temu został ukradziony z mojej działki i przewieziony do pobliskiej miejscowości. 8O
Poprosiłam Policje o pomoc , i kamień udało mi się przewieźć na swoje miejsce.
Został wykopany z mojej działki kilkanaście lat temu a miejsce jego spoczynku zostało wybrane przez mojego Dziadka.

Szczegółów pochodzenia kamienia niestety nie podała :II
Przypadkowy "lokals" sam z siebie poinformował, że kamień został wyorany na sąsiednim polu i pokazał miejsce w którym go znaleziono. Zaznaczyłem to miejsce na mapie z 1803 r. Wtedy w miejscu obecnej drogi było koryto odnogi wiślanej Schadelake, ale po tej jej stronie nie było żadnych zabudowań. Człowiek miał pewną wadę wymowy, ale jeśli dobrze zrozumieliśmy z drugiej strony kamienia jest informacja o tym, że upamiętnia on śmieć czyjeś 14 letniej córki.

kamień1.jpg
Plik ściągnięto 8475 raz(y) 79,8 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk