Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wejście do tunelu.
Autor Wiadomość
Remington1 

Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 47
Wysłany: Sro Lis 18, 2009 10:52 am   

Gdańsk to jedno wielkie cmentarzsko. Z każdej wojny, czy oblężenia przybywała masa zwłok. O większości nawet nie wiemy gdzie ich pochowano, tj. zadołowano w masowych grobach.
Policja byłaby zainteresowana, gdyby szkielet miał dres i buty adidasa.
 
 
uKrawczyka 

Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 51
Wysłany: Pon Mar 25, 2013 10:15 pm   

Odkryte wejście... Nie do końca tak było. Odkryty został tylko dla promieni słonecznych, bo znane było od zawsze. Widoczne na fotce wejście faktycznie było przykryte ziemią, ale kolejne wejście znajdowało się kilkanaście metrów dalej w kierunku Biskupiej Góry - w przedniej częśći mostu ceglanego biegnącego nad Radunią.

Wejście znajdowało się z boku mostu , od strony Orunii, duże , prostokątne a za nim spore pomieszczenie , od którego szedł chodnik a właściwie dwa , jeden w kierunku ul. Toruńskiej, gdzie mijał odkryte wejście i szedł dalej , kolejne wejście było , jest nadal, tylko , że teraz zamknięte , na rogu trawnika przy początku ul. Toruńskiej vis a vis przy przejścia dla pieszych w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Tunel szedł pod torami kolejowymi i musiał dawniej iść pod fosą.

Drugi tunel , węższy , szedł w samym moście ceglanym w kierunku Biskupiej Góry , nad Radunią w chodniku zrobiono okragły otwór wg. mnie po to by można było czerpać wodę w razie potrzeby.

W latach sześćdziesiątych nie było tam trupów , były różne przedmioty z panzefaustami włącznie.

Wewnątrz pomieszczenia/chodnika, za widocznymi drzwiami, odkrytego wejścia, te które leży obok torów kolejowych, ściany były osmalone ogniem, widocznie użyto tam miotacza ognia.

Był to fragment przejść, którymi można było obejść całe miasto , z Biskupiej Góry przejścia szły pod kościołem Chrystusa Króla w kierunku fortów i w kierunku szpitala im Kopernika. Jedno z wejść było w skarpie przy w/w Kościele , betonowe obramowanie i stalowe drzwi wysokości ok. 1.20 metra , ale zostało zasypane/znniszczone przy budowie trasy AK / Wiaduktu prowadzącego na Pohulankę.

Niemcy wykorzystywali dane systemy do swoich celów np. budując schronisko na Biskupiej Górze zachowali dawne poterny i włączyli je do użytkowania np. wjeżdżając na policję od strony Biskupiej Góry , na przeciw ostaniego budynku , który stoi po lewej stronie , jest wjazd do garażu nie-garażu, jest to duże pomieszczenie ze stalowymi dużymi drzwiami , spokojnie mogła tam wjechać ciężarówka , z tego pomieszczenia , z jego prawego końca idzie poterna w kierunku budynków policyjnych, wysoka na jakieś 180 - 190 cm a szeroka na ok 80-90 cm cała zrobiona z cegieł , sufit w łuku. Nie doszedłem do końca bo nie byłem przygotowany , wprowadził mnie tam przy okazji pewnej syn milicjanata, więc nie wiem , gdzie prowadziła. W późniejszym czasie okoliczna młodzież urządziła tam sobie nieoficjalny klub.
_________________
Allelujah!
 
aldek1944 
Langfuhr

Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 62
Wysłany: Pon Paź 27, 2014 8:26 pm   Film mój z poterny

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be
_________________
Foto by Aldek1944.
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Sob Lis 01, 2014 11:07 pm   

Byłem pod koniec lat 90. w tym moście jeszcze przed remontem. Z kolegami wkręciliśmy sobie wówczas, że ten tunel prowadził kiedyś do... Bastionu św. Gertrudy 8)) Nie pytajcie mnie jak, bo nie wiem :brake:
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Sro Cze 15, 2022 8:43 pm   

O jaki fajny temat, dopiero teraz go znalazłem. Pozwolę go sobie odświeżyć. To jak w końcu przebiegała ta poterna - podsumujmy. Wejście na Biskupiej Górce koło koszar osobno stojący budyneczek. Biegła do ul. Zaroślak/Na Stoku a tam znajduje się betonowa konstrukcja z szeregiem metalowych drzwi ,to jak gdzieś wyczytałem robota Niemca z okresu II wojny, wejście do poterny, która miała robić jako zastępczy schron przeciwlotniczy dla okolicznych mieszkańców. Czy miałby to być koniec poterny, którego wyjście zostało przebudowane? Wg mnie raczej sama poterna biegła dalej, pod ulicą Zaroślak/Na Stoku, a to jest tylko dobudowane dodatkowe wejście. A zatem korytarz biegnie dalej w kierunku mostku. Ten został swojego czasu przebudowany czyli można pokusić sioę o stwierdzenie, że był dwupoziomowy? Górą ogólnodostępny, dół - dalszy ciąg poterny kończący się dziś bramą wychodzącą na tory, kiedyś wychodzącą aż na fosę. A nad fosą jakaś kładka do przeprawienia się na drugą stronę do miasta? Bo pod fosą to nie widzę jakoś korytarza, zbyt ryzykowne, nie ta technika nie ten czas.

Biskupia Górka.JPG
Plik ściągnięto 2674 raz(y) 96,69 KB

Na Stoku ul_3.JPG
Plik ściągnięto 2674 raz(y) 72,99 KB

 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Czw Cze 16, 2022 10:17 am   

No pod fosa to raczej nie - to juz chyba wyjaśniono w tym wątku. Po rozbudownie linii kolejowej wychodziło się na stację Petreshagen. Mozna było kartofle i skrzynie z amunicją nosić od razu na górę (na Górę).
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Czw Cze 16, 2022 2:04 pm   

Ok, nie wątpię, że po przebudowie poterna wychodziła na stację. Ale została zbudowana gdy jeszcze istniała fosa i właśnie połączenie tych dwóch interesuje mnie
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Cze 18, 2022 7:06 pm   

Niejaki Fotomemoria zamieścił kiedyś zdjęcie pokazujące, jak wyglądał wylot poterny przed II wojną światową (a może nawet wcześniej):





Z pewnością nie było tunelu pod dnem kanału Raduni i droga dla żołnierzy prowadziła po mostku. Natomiast! na jednym z odczytów pan Robert Hirsch pokazywał rysunek projektowy z pruskiego archiwum wojskowego, który mógłby pokazywać tenże mostek jako blokhauz, z grubymi ścianami i nakryty od góry, dzięki czemu przechodzący mostkiem byliby ukryci przed obserwacją, a tym bardziej przed nieprzyjacielskim ostrzałem,
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Sob Cze 18, 2022 10:24 pm   Re: Film mój z poterny

aldek1944 napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=EbkQQJECdY8&feature=youtu.be

Ciekawe zdjęcia. Szkoda, że nie opisane. Te lokalizacje które rozpoznałem opisałem przy stopklatkach.
Przeanalizowałem również to co uwieczniono na planie Buhsego. To co pod ziemią nie zaznaczono (pod jezdnią, miedzy kanałem, torem). Most cały zakreskowany jak budynki. Dalej tylko mury zewnętrzne, tak jakby nie były przykryte stropem. W murach widzę dwie bramy (narysowane tylko filary w których były osadzone) dla umożliwienia komunikacji cywilnej.
Nie rozszyfrowałem, gdzie może być ta studnia. Podejrzewam, że może być za mostem.

most10.jpg
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 108,35 KB

most1.jpg
wejście do poterny od strony torów
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 101,75 KB

most2.jpg
poterna pod drogą
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 65,59 KB

most3.jpg
przed schodami przejście do komory po lewej stronie (po prawej tylko wnęka)
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 68,14 KB

most4.jpg
widok z komory w stronę poterny
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 69,85 KB

most5.jpg
komora - widok w lewo od poprzedniego ujęcia
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 68,38 KB

most6.jpg
drabina nad studnią
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 80,49 KB

most7.jpg
studnia
Plik ściągnięto 2543 raz(y) 80,91 KB

 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Nie Cze 19, 2022 12:22 am   

Dziewczynka przy mostku to może być przełom wieków, lub nawet końcówka XIX.
Tego co zmalował Buhse, to szczerze trochę nie rozumiem. Projekt to, czy wyburzenia?
Ciekawe, że na planach, które mam zakompostowane w zakamarkach dysku, od Schroettera do Buhsego nic w tym miejscu nie ma - oprócz mostka.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Cze 19, 2022 8:42 am   

Wiercipietek napisał/a:
Projekt to, czy wyburzenia?

Buhse nie projektował; on przedstawiał stan zastany. Te mury przegradzające ulicę musiano rozebrać (możliwe, że jeszcze w XIX w.). O tym, że mogły one być i na moście mogą świadczyć grube, masywne, ceglane balustrady na moście i na zachodnim przyczółku. A z dokumentacji Buhsego wnioskuję, że były i na wschodnim przyczółku i osłaniały schody do poterny pod drogą przedstawione na filmie.

most8.jpg
Plik ściągnięto 2523 raz(y) 83,62 KB

 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Nie Cze 19, 2022 11:11 am   

Krzysztof napisał/a:

Buhse nie projektował

Racja nie Buhse - na jego planach smarowano później różne rzeczy (w urzędach czy pracowniach projektowych). Nawet na powyższym fragmenciku są przekreślenia, poprawki, a mur tej "szyi" od mostka ma dodatkowe oznaczenie. To nie jest czysty rysunek z pracowni Buhsego, tylko zapewne skan ksero z ksero z kopii wydruku odbitego z kamienia trawionego na podstawie buhsowego kreślenia.
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Nie Cze 19, 2022 1:30 pm   

Jeszcze mapa z 1815 r.
Wygląda tak jakby schody na skarpie były odkryte.

most9.jpg
Plik ściągnięto 2506 raz(y) 94,48 KB

 
 
Wiercipietek 


Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 577
Wysłany: Nie Cze 19, 2022 2:13 pm   

Ooo, takie ładne kolorowe i jeszcze nie w mojej puszce?
Tym planem otwierasz oczy niedowiarkom 8O
Choć jednocześnie cel tej "przystani" nad fosą coraz bardziej sie rozmywa.

Edyta :
a jest jakaś opcja na zorganizowanie wyprawy badawczej ?
_________________
Co to ja miałem w tej puszce ... ?
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Wto Cze 21, 2022 2:11 am   

pumeks napisał/a:


Z pewnością nie było tunelu pod dnem kanału Raduni i droga dla żołnierzy prowadziła po mostku. Natomiast! na jednym z odczytów pan Robert Hirsch pokazywał rysunek projektowy z pruskiego archiwum wojskowego, który mógłby pokazywać tenże mostek jako blokhauz, z grubymi ścianami i nakryty od góry, dzięki czemu przechodzący mostkiem byliby ukryci przed obserwacją, a tym bardziej przed nieprzyjacielskim ostrzałem,

Czyli można przyjąć, że wyjście widoczne na zdjęciach znajdowało się w połowie drogi z góry, ale dalsza odnoga szła pod mostek jako drugi niewidoczny poziom? No bo po co byłoby to wejście od strony torów, dokąd by prowadziło jak nie do mostku
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk