Wysłany: Sro Maj 21, 2008 7:12 pm Wolne Miasto Gdańsk
Witam.
Poszukuje statystyk na temat Wolnego Miasta Gdańska. W szczególnosci odnośnie stosunków polsko - niemieckich na teranie Gdańska w latach 1920-33. bardzo prosze o pomoc.
Chodzi o kontakty między Polakami a Niemcami. Czy pojawiały się jakieś konflikty między nimi? Jeśli chodzi o statystyki to byłabym zainteresowana np. liczbą zawieranych polsko-niemieckich małżeństw.
chodzi mi o kontakty spoleczne i polityczne. Bardzo bym prosila o podanie jakis linkow lub tytulow ksiazek, bowiem potrzebne mi to jest do pracy licencjackiej, ktorej temat to "Stosunki polsko - niemieckie w Wolnym Miescie Gdańsku w latach 1920 - 33.
Gdyby tak sformułował prośbę o pomoc gimnazjalista, to bym się nie dziwił.
Nawet, biorąc pod uwagę poziom dzisiejszej matury, nie zdziwiła by mnie taka prośba sformułowana przez maturzystę. Oczywiście to, że by mnie nie dziwiła nie znaczyłoby, że mi się podoba. Ale jeśli w taki sposób informacji poszukuje ktoś, kto kończy/jest w połowie studiów, to jeszcze mnie dziwi. Jeszcze - bo pewnie niedługo i to mnie dziwić przestanie. Może za jakiś czas w ten sposób poszukiwać będą materiałów doktoranci...
Ale ad rem: agihome, poszukaj publikacji Henryka Stępniaka. Tytułów podpowiadać nie będę, bo mi się nie chce.
Gdyby tak sformułował prośbę o pomoc gimnazjalista, to bym się nie dziwił.
Nawet, biorąc pod uwagę poziom dzisiejszej matury, nie zdziwiła by mnie taka prośba sformułowana przez maturzystę. (...) Ale jeśli w taki sposób informacji poszukuje ktoś, kto kończy/jest w połowie studiów, to jeszcze mnie dziwi. Jeszcze - bo pewnie niedługo i to mnie dziwić przestanie. Może za jakiś czas w ten sposób poszukiwać będą materiałów doktoranci...
chodzi mi o kontakty spoleczne i polityczne. Bardzo bym prosila o podanie jakis linkow lub tytulow ksiazek, bowiem potrzebne mi to jest do pracy licencjackiej, ktorej temat to "Stosunki polsko - niemieckie w Wolnym Miescie Gdańsku w latach 1920 - 33.
Z ostatnio czytanych gorąco polecam "Neugarten 27" A. Męclewskiego z 1974 roku. Wbrew tytułowi jest tam o wiele więcej niż o Gestapo. Szeroko są opisane stosunki polsko-niemieckie, szczególnie w dwóch pierwszych rozdziałach poprzedzających wybuch wojny.
Poza tym jeszcze pozycje w rodzaju "Gdańsk w Cieniu Swastyki" (nie pamiętam autora) oraz wiele innych. Jest tego masa.Także Archiwum Państwowe w Gdańsku - masa dokumentów.
Jakbyś potrzebowała jeszcze jakiejś pomocy, służę. Sam chciałem pisać pracę magisterską z takiego tematu ale lata 1920 - 45 Pisałem jednak o gen. Sikorskim i rządzie na emigracji
Gdzie praca? Na UG? Kto promotorem? (jeżeli możesz zdradzić oczywiście)
_________________ "Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."
Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
...ciekawe, ciekawe. Posiadam w domu taką płytkę (jest ona zresztą dostępna w IH na UG) z... bazą danych dot. wszystkich prac magisterskich, które zostały obronione na UG od 1970 do 2004 roku włącznie. Parę tysięcy tego. Autor, temat, promotor, data obrony oraz hasła przedmiotowe.
Prac zatytułowanych "Stosunki polsko-niemieckie" dot. okresu 1920-1939 (albo w całości, albo po cześci) naliczyłem kilka. Do tego prawie dziesięć (nie pamiętam, czy 8 czy 9) stawiających stosunki polsko-niemieckie w świetle osoby któregoś z Wysokich Komisarzy Ligi Narodów. W dużej mierze, jak je przeglądałem, to ... masło maślane. Wszystko to samo.
Najgorsze jest to, że w prawie wszystkich tych prac promotorem była...jedna i ta sama osoba. Przykre.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum