Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Oberhof (Górzyna) - okolica parku przy Jaśkowej
Autor Wiadomość
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Maj 01, 2010 8:13 pm   

Dla porządku przenoszę do tego wątku wszystkie trzy zdjęcia ze strony Hardera...



i dodaje od siebie dwa zdjęcia wieży:




Obie fotki zostały zrobione ok. roku 1990. Talerzy na wieży jak na lekarstwo – zaledwie cztery. :D
 
nuk 

Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 8
Wysłany: Pon Maj 03, 2010 2:28 pm   

Witam i pozdrawiam ! :) Pamiętam te zabudowania ze spacerów w latach 90-tych. Wtedy koczowali tam bezdomni. Często soszyło się tam pranie. A jakoś tak koło 1990 widywałem zapakowany samochód.
 
tofik90 

Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 27
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 5:27 pm   

Co się dzieje z tym wątkiem, czemu nikt nic nie pisze ?
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:57 pm   

Bo to bardzo tajemniczy temat. Ja nadal nie mogę tam trafić, nigdt nie słyszałem o tym rejonie.
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
tofik90 

Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 27
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Wrz 13, 2010 10:46 pm   

Mogę Ci wytłumaczyć jak tam trafić a nawet porobić zdjęcia tego, co pozostało po tym budynków
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pon Paź 04, 2010 11:28 am   

zdjęcie, na którym widać instytut (sprzed 1976 r.)

gorzyna2.JPG
źródło: kronika LWSM "Morena"
Plik ściągnięto 18954 raz(y) 14,88 KB

gorzyna.JPG
źródło: kronika LWSM "Morena"
Plik ściągnięto 18954 raz(y) 14,21 KB

 
tofik90 

Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 27
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Sro Paź 06, 2010 11:10 pm   

Co to za instytut ? On jeszcze istnieje ? Gdzie sie znajduje/ował ?
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Czw Sty 27, 2011 11:29 pm   

tofik90 napisał/a:
Co to za instytut ? On jeszcze istnieje ? Gdzie sie znajduje/ował ?



Instytut im. Herdera – ośrodek badawczy historii Europy Środkowo-Wschodniej znajdujący się w Marburgu. Założony w 1950 ośrodek jest instytucją pozauniwersytecką finansowaną przez rząd federalny oraz wszystkie kraje związkowe. Spełnia rolę placówki badawczej i naukowej instytucji usługowej. Biblioteka instytutu gromadzi literaturę z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych dotyczącą krajów Europy Środkowo-Wschodniej jak i pochodzącą z tych krajów w językach wschodnio- i zachodnioeuropejskich. Zbiory biblioteki liczą obecnie około 390.000 pozycji.
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sob Sty 29, 2011 10:49 am   

witam,
pamietam ten domek z przybudówka . Ruina jakich mało czesto tamtedy chadzałem do szkoły pieszo z moreny. Dxziwni ludzie tam mieszkali jeszcze jakies 6-8 lat temu stały ruiny i faktycznie mieszkali tam "fetorsi". teraz to tylko nierówności terenu.
Natomiat same radary to jak pamietam od 83 posiadały te same budynki ogrodzone podwójnym płotem z tabliczka "zakaz fotografowania"a w okresie stanu wojennego to były tam nawet w ochronie wojskowi.
_________________
Foto-Lisek
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 3:02 pm   

Zaczepiłem jednego z okolicznych mieszkańców. Stwierdził, że pierwotnie wieża była niska i że jej wysokość wynosiła mniej niż połowę obecnej wysokości (potwierdza to zdjęcie z kroniki). Powiedział też, że później, prawdopodobnie w drugiej połowie lat 80., tę niską wieżę rozebrano i zbudowano nową - tę, która stoi obecnie.
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Nie Kwi 17, 2011 8:12 pm   

Zamieszczam zdjęcia kilku obiektów znajdujących się na terenie Oberhof. Trudno mi określić ich charakter. Fortyfikacje? A może pozostałości po obiektach cywilnych?

10.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 72,55 KB

9.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 59,78 KB

8.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 77,89 KB

7.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 61,15 KB

6.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 64,36 KB

5.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 74,62 KB

4.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 71,34 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 79,75 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 40,22 KB

1.JPG
Plik ściągnięto 18066 raz(y) 72,06 KB

 
shink 

Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 1
Wysłany: Nie Kwi 17, 2011 9:12 pm   

Mieszkam na Morenie niedaleko miejsca widocznego na zdjęciach maisky więc las był ważnym elementem mojego dzieciństwa. Pamiętam że mieszkała tam wielodzietna rodzina, około 7-10 osób. Zawsze można było zobaczyć wywieszone pranie jak i szczekające psy. W ostatnim okresie ich pobytu tam był nawet domek na drzewie usytuowany na lewo od wejścia na "teren posesji". Wyprowadzili się około roku 95-97, nie pamiętam niestety dokładnie.
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Wto Cze 07, 2011 9:51 pm   

No i stało się. Deweloper wykupił ziemię znajdującą się między ul. Czubińskiego a wieżą nadawczą. Mają tam powstać cztery domy/domki. Wycinka drzew już ruszyła. Szkoda.
 
slawekk67 

Dołączył: 29 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Czw Cze 30, 2011 10:03 pm   

Na "radary" chodziło się zimą zeby zjeżdzac z górki która była obok domu z ogromną anteną satelitarną. Ja tez pamietam ze za stanu wojennego postawili tam żołnierza z bronią. Antena chyba przekazywała/odbierała sygnał telewizyjny, niedaleko przy ul. Sobótki była TVP Gdańsk. Nie wyglądało to na teren wojskowy. Pamietam tez słabo te domy w lesie w okolicy, ale co tam było i kto tam mieszkał nie mam pojecia.
 
archicar 

Dołączył: 09 Sty 2010
Posty: 26
Wysłany: Nie Lip 31, 2011 1:42 am   

Witam po dłuższej przerwie...

Mieszkam na przeciwko "radarów" przy ul. Sobieskiego. Z dzieciństwa pamiętam właśnie tę niską wieżę. Potem postawili tego kolosa... fuj i zniszczyli piękny widok.
W stanie wojennym istotnie było tam postawione do "ochrony" wojo. Stał nawet kilka dni SKOT.
To wieża przekaźnikowa telewizji, UKFu i nadajników wojskowych i milicyjnych.
Dziś spełnia dodatkową (w zasadzie główną!) funkcje stacji bazowych różnych telefonii komórkowych.

Na radary chodziło się na narty i sanki. Już w latach 80 był plan zagospodarowania górki na wzór oliwskich "lagrów". Stocznia i ktoś tam jeszcze (chyba Politechnika Gd ale nie jestem pewien) miał postawić tam wyciąg orczykowy taki jaki dziś stoi na Łysej w Sopocie.
Nic wtedy z tego nie wyszło... z resztą jak zwykle... a szkoda.
Nawet dziś to bardzo atrakcyjny teren narciarski. Ma mikroklimat, świetne warunki terenowe (osłonięta wzgórzami i lasem dolinka), wszelkie media (woda i prąd 3 faza) potrzebne do zasilania wyciągu i naśnieżania i niemal darmową ochronę zważywszy na sąsiedztwo wieży. Na dodatek dostępna jest zarówno z Moreny, jak i z Migowskiej (dobry dojazd serpentyną!) a także z Sobieskiego. Miejsc na parkingi jest w bród.
Od jakiegoś czasu próbuję tym zainteresować władze Gdańska. Szczerze mówić jest na takie coś szansa choć lokalizacje są 3. Radary, Park Gutenberga i reaktywacja Lagrów.
Ta ostatnia choć najprostsza niestety ma mankament w postaci ciasnoty parkingowej między blokami. Park Gutenberga za to jest zbyt płaski i ma stok południowy.
Zatem Radary są moim zdaniem najlepszym miejscem na mikrostację narciarską. Jeśli by to z głową zrobić to sopocka Łysa może się zwijać....
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk