Wysłany: Czw Mar 09, 2006 7:21 pm Podsłuchane w radioodbiorniku
Cytat:
Na ciekawe znalezisko natrafili remontujący sopocki Urząd Miasta robotnicy. Pod podłogą znaleźli dwie gliniane tabliczki z 1923 roku. Na jednej z nich wyryto napis szkalujący ludność żydowską i polską.
-Zrywając podłogę w wydziale komunikacji, natrafiliśmy na glinianą tabliczkę, na której napis jest wyryty po niemiecku. „Gdańsk zalany jest ponad miarę żydami i polakami, ale oni nigdy go nie dostaną”- czytamy w liście. Przyszłość pokazała zupełnie co innego-mówi Katarzyna Kucz-Chmielecka, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.
Na odwrocie tabliczki widnieje napis – „do zobaczenia w niebie”. Pod tym hasłem podpisał się ktoś o imieniu Lukas.
-Prawdopodobnie umieścił ją pod podłogą jeden z budowniczych urzędu. Magistrat w 1923 był rozbudowywany, dobudowywano jedno skrzydło. W tym czasie tabliczka musiała zostać schowana pod posadzką-dodaje Katarzyna Kucz-Chmielecka.
Wysłany: Sro Maj 24, 2006 6:58 pm Planetarium w Gdyni
Cytat:
Nowa atrakcja turystyczna na zbliżający się sezon wakacyjny w Gdyni.
Na przeciwko mariny przy skwerze Kościuszki otwarte zostanie planetarium. W budynku będzie można prześledzić całą mapę nieba, zobaczyć konstelacje gwiazd i ruch słońca. Nie ma tam jednak, jak sugeruje nazwa instytucji - modeli planet.
-Początkowo chodziło głównie o pokazanie ruchu planet. Potem zaczęto dokładać do tego coraz więcej najrozmaitszych rzutników. W planetarium pokażemy 4850 gwiazd, czyli trochę więcej ile człowiek o przeciętnym wzroku może zobaczyć - mówi mgr. Marek Szczepański z Akademii Morskiej w Gdyni.
Budynek wyposażony jest w aparaturę z 36-cioma rzutnikami nieba zamkniętymi w kuli projektora. Komu będzie służyć?
-Planetarium już dziś pełni trzy funkcję, jako ośrodek dydaktyczny dla studentów Akademii Morskiej, jako placówka oświatowa dla uczniów gdyńskich szkół oraz jako atrakcja turystyczna którą w tym sezonie po raz pierwszy oferujemy na skwerze Kościuszki-mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Pomysł stworzenia planetarium powstał w latach 60-tych. Wtedy też zakupiono i sprowadzono z Niemiec specjalistyczną aparaturę na zamówienie Państwowej Szkoły Morskiej. Teraz budynek i sprzęt władze Akademii postanowiły wyremontować i udostępnić dla szerszej publiczności.
Już czynne. Otwarte jest codziennie. Seanse o 11.00 i 12.30 (a dla zorganizowanych grup także o innych godzinach). Bilety w cenach: 3 zł. ulgowy i 5 zł. normalny. Zgłoszenia i rezerwacja miejsc na seanse przyjmowane są telefonicznie pod numerami: 058 620 92 18, 058 620 74 63, 058 690 11 13, faksem: 058 660 31 86 lub poprzez formularz na stronie: www.frwsm.com.pl
Niezwykłego odkrycia dokonano podczas prac drogowych na ulicy Spacerowej w Gdańsku. Podczas prowadzenia wykopów dla podziemnych instalacji, znaleziono kilkanaście fragmentów po niemieckich nagrobków z nieistniejących już cmentarzy. Po II Wojnie Światowej wykorzystywano fragmenty nagrobków do utwardzania nawierzchni, wykonywano z nich nawet schody, chodniki i ogrodzenia.
- W Gdańsku problem ten został rozwiązany, ponieważ w maju otwarte zostało gdańskie lapidarium do którego będą trafiały historyczne nagrobki-mówi Romuald Nietupski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Trudno dokładnie stwierdzić z jakiego okresu pochodzą owe nagrobki, bo na większości z nich zachowały się jedynie fragmenty napisów. Na prośbę Wojewódzkiego Konserwatora zabytków dokonano selekcji gruzu, wybierając kilkanaście fragmentów nagrobków. Na razie trafiły na składowisko.
- Usiłujemy powołać komisję, która będzie dokonywała selekcji nagrobków, które maja trafić do lapidarium. Wszystkie nagrobki, które będą miały charakter historyczny trafią do lapidarium-dodaje Romuald Nietupski.
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku ma też projekt, związany z upamiętnieniem miejsc w których znajdowały się niegdyś, nieistniejące już dziś stare cmentarze.
- w Gdańsku było dużo cmentarzy, które zostały zlikwidowane. Chcemy je upamiętnić, zwłaszcza te na terenie których powstały zieleńce. Od tego roku będziemy ustawiać płyty granitowe z informacją o nazwie tego cmentarza, w jakich latach istniał i jakiego obszaru dotyczy-dodaje Romuald Nietupski.
Lapidarium znajduje się w parku przy ulicy Narutowicza, przylegającym do Politechniki Gdańskiej. Trafiły tam już pierwsze nagrobki znalezione na ulicy Spacerowej. W to miejsce będą również trafiały wszystkie inne nagrobki, które zostaną zakwalifikowane przez komisję.
Ulica Spacerowa jest tylko jednym z kilku miejsc w których dokonano takiego odkrycia. nagrobki znajdowano też w innych częściach Gdańska. Ostatnio - między innymi wbudowany w nawierzchnię nagrobek przy ulicy Matemblewskiej. Trzy nagrobki znaleziono przy ulicy Śniadeckich. Dwa z nich trafiły już do lapidarium.
Lapidarium dla wybranych? Nie wiem co oznacza zwrot "nagrobek historyczny" ale rozumiem, ze te nie-historyczne nadaja sie na cele budowlane. Chyba, ze sa z kiepskiego materialu - wowczas na smietnik?
Calkowita racja. Pozostale proponuje wykorzystac przy budowie arcydziela Gdanskiej architektury - Nowej Lastadii - najlepiej jak plyty chodnikowe przy promenadzie
Calkowita racja. Pozostale proponuje wykorzystac przy budowie arcydziela Gdanskiej architektury - Nowej Lastadii - najlepiej jak plyty chodnikowe przy promenadzie
Nie zdziw się, jeśli tak będzie rzeczywiście. Obejżałem sobie to nasze Lapidarium i jestem pełen obaw.
Ale o tym już w wątku poświęconym Lapidarium.
_________________ www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę
Składowisko amunicji - prawdopodobnie największe od czasów II Wojny Światowej - odkryto w Gdańsku. Natrafili na nie robotnicy w trakcie prac budowalnych na stadionie Lechii Gdańsk. Pod ziemią od ponad 60 lat leżały moździeże, pociski artyleryjskie, granaty moździeżowe i granaty nasadkowe. Jak powiedział Radiu Gdańsk Zbigniew Korytnicki z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku waga trotylu w wydobytej z ziemi amunicji przekracza 350 kg. Wszystkie ładunki są uzbrojone. Pod ziemią może być ich jednak znacznie więcej. W razie wybuchu siła rażenia byłaby ogromna. Na miejscu są już saperzy. Ich prace mogą potrwac nawet do jutra. Nie ewakuowano okolicznych budynków, w tym Akademii Medycznej, jednak ze względów bezpieczeństwa zamknięto dla ruchu ulicę Smoluchowskiego.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum