W najbliższy piątek wielki dzień dla magistrantów, doktorantów i całej rzeszy pomorskich czytelników. Po półrocznej przerwie zostanie otwarta Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk.
Bibliotekę zamknięto16 maja. Siedziba przy ul. Wałowej wymagała remontu. Końca dobiegała też budowa nowego obiektu w sąsiedztwie, do którego trzeba było przeprowadzić sporą część gnieżdżących się już w starym obiekcie zbiorów.
Właśnie udało się zakończyć najważniejsze prace. W piątek odbędzie się uroczyste otwarcie nowego obiektu biblioteki. Od poniedziałku, 21 listopada ze zbiorów będą mogli korzystać czytelnicy.
W nowym obiekcie znajdą miejsce powojenne zbiory. Wcześniejsze książki, rękopisy i inne dokumenty pozostaną w starej siedzibie, którą w czasie remontu udało się wyposażyć w sieć komputerową z dostępem do Internetu. Identyczną instalację, z katalogiem bibliotecznym on-line, ma także nowy obiekt.
- Wyposażyliśmy go też w klimatyzację, windy oraz toalety i podnośnik dla niepełnosprawnych - mówi Artur Wolski, rzecznik PAN. - Na pierwszym piętrze znajdują się przeszklone i wyposażone w kamery pokoje do przeglądania szczególnie cennych zbiorów. W budynku są też trzy czytelnie, z których największa ma 50 miejsc.
Magazyny w nowym budynku mogą pomieścić 800 tysięcy tomów (w tym spory zapas na przyszłe zbiory).
Budowa nowej siedziby biblioteki przy ul. Wałowej kosztowała około 18,5 mln zł. Pochodzą w większości z budżetu państwa.
Tylko zbiory powojenne przeniesli? miał być cały XIX i XX wiek w nowym budynku... eh... jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co się ma... dobre choc i to, że otworzą...
Już to widzę, jak da znać o sobie "polski b...del". Ciekawe, czy odnajdę książki z których korzystałem pół roku temu . Podczas przeprowadzki zapewne część zbiorów się zawieruszyła, a to sygnatury się pozmieniały, a to pani Zosia kawą coś zalała...
Gazeta Wyborcza, Izabela Jopkiewicz 17-11-2005 napisał/a:
Zamiast jedynej czytelni będą cztery, katalog dostępny on line zastąpi tradycyjne karteczki w szufladach - dziś uroczyste otwarcie nowego budynku Biblioteki Gdańskiej PAN. Od poniedziałku będą się nim cieszyć czytelnicy
Budynek Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk powstawał przez pięć lat . Nowy gmach ulokowano przy ul. Wałowej, nieomal naprzeciwko jedynej dotychczas siedziby biblioteki. Inwestycja kosztowała prawie 18,5 mln złotych, większość sfinansowała PAN.
- Potrzebowaliśmy miejsca, bo stare magazyny książek pękały w szwach - mówi Maria Pelczar, dyrektor BG PAN. - Podzieliliśmy zbiory i czytelnie. Skorzystają z tego także czytelnicy.
Do nowej siedziby przeniesiono 150 tys. książek i czasopism wydanych po 1945 roku, na przeprowadzkę czeka jeszcze 50 tys. W czteropoziomowym magazynie na 40 kilometrach półek zmieści się 800 tysięcy woluminów. Każda książka opatrzona jest chipem strzegącym przed kradzieżą. Korzystający z czytelni będą pod nadzorem kamer - na tyle precyzyjnych, że pracownik ochrony będzie mógł przeczytać notatki czytelników w swoim pokoju.
Na parterze biblioteki ulokowano komputerowe katalogi książek - na razie jeszcze nie wszystkich. Wszystkie katalogi zbiorów będą dostępne w wersji komputerowej, również w internecie, od połowy 2006 roku. Obok katalogów znajduje się wypożyczalnia, informacja naukowa i sześć wyciszonych pokoi do pracy indywidualnej. Na I piętrze są trzy czytelnie: ogólna dla 50 osób, czasopism na 10 miejsc oraz teatrologiczna na 17 miejsc. W tej ostatniej będzie można skorzystać z kilkunastu tysięcy książek o tematyce teatralnej, obejrzeć afisze z wielu spektakli i rękopisy. Czwarta czytelnia BG PAN jest doskonale znana naukowcom i studentom - mieści się w starej siedzibie.
- I wciąż będziemy z niej korzystać, udostępniając tam zbiory specjalne, XIX-wieczne i z pierwszej połowy XX wieku - wyjaśnia Maria Pelczar. - Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał przejrzeć jedną książkę z tej czytelni, a drugą wydaną np. w 1990 roku, urządzimy to tak, by nie przenosił się w trakcie pracy między budynkami.
DLA GAZETY
prof. Roman Wapiński,
przewodniczący rady naukowej BG PAN
Od maja począwszy studenci i pracownicy naukowi w Trójmieście musieli sobie radzić bez biblioteki PAN, co nie było łatwe. Nowy budynek był potrzebny, choćby dlatego że mamy w Trójmieście coraz więcej studentów, a także prywatnych uczelni, które nie mają własnych bibliotek. Pamiętać trzeba, że BG PAN, która powstała w 1596 roku, była pierwszą biblioteką publiczną w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest ważnym miejscem dla wszystkich interesujących się dziejami Morza Bałtyckiego i Północnego. Rodziła się jako część kultury obu tych akwenów, a odwiedzali ją czytelnicy z Antwerpii czy Bremy. Do dziś znaczeniem wykracza poza Polskę. To jedna z nielicznych w naszym kraju bibliotek o takim znaczeniu naukowym.
_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum