Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
fontanna przy manhattanie
Autor Wiadomość
kkamila 


Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 60
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 10:19 pm   fontanna przy manhattanie

Buszując w necie przypadkiem trafiłam na to zdjęcie (z 1945), nigdzie go wcześniej nie widziałam dlatego zamieszczam :)

wrzeszcz.jpg
Plik ściągnięto 12040 raz(y) 76,86 KB

 
 
Jurek Plieth 


Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 38
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 11:36 pm   Re: fontanna przy manhattanie

kkamila napisał/a:
Buszując w necie przypadkiem trafiłam na to zdjęcie (z 1945), nigdzie go wcześniej nie widziałam dlatego zamieszczam :)

Świetne! Nigdy tego zdjęcia nie widziałem.
Mi się to miejsce bardziej kojarzy z restauracją Pod Kominkiem aniżeli z samą fontanną. W latach 60-tych bowiem przyjeżdżałem czasami z Grudziądza (gdzie mieszkałem) do Gdańska (gdzie marzyłem, aby zamieszkać) z wujostwem. Chodziliśmy na obiady do tejże restauracji, która wówczas zdawała mi się być lokalem jakiejś wyjątkowo wysokiej klasy. Czy tak było naprawdę, nigdy pewnie się nie dowiem :cry:
_________________
http://plieth.com
 
kkamila 


Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 60
Wysłany: Nie Maj 13, 2007 11:49 pm   ufff

Pierwszy zadowolony forumowicz :D podaję linka do strony, na której znalazłam zdjęcie, jest tam wiele innych chociaż konstrukcja strony pozostawia wiele do życzenia :II mam nadzieję, że się tam odnajdziecie jakoś, po lewej jest menu z fotkami :]


http://www.wmatlan.else.com.pl/gdansk.htm
 
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 7:41 am   Re: ufff

kkamila napisał/a:
http://www.wmatlan.else.com.pl/gdansk.htm

Zdjęcia ciekawe. Ciekawe też komentarze:
Cytat:
W dwumiesięczniku "30 dni" ze stycznia/lutego 2007 r. Mieczysław Abramowicz sugeruje w artykule "Schindler z Jelitkowa", że Deskowski zmarł z ran. Skąd w Polsce bierze się tylu redaktorów współczujących biednym Niemcom i wychwalających pod niebiosa różnych mniejszych i większych Schindlerów? Czyżby stąd, że większość polskiej prasy znajduje się w rękach prasowych koncernów niemieckich lub różnych niemieckich włazidupców powtarzających kłamstwa hitlerowskiej propagandy?

Cytat:
W Brzeźnie, przy ulicy Starowiślnej 2 (Weischelstrasse), znajdował się Browar Fischera. Zdjęcie z około 1915 r. Z tych zabudowań zachowały się fragmenty.

Cytat:
Niniejsza galeria zawiera zdjęcia zeskanowane z książki "In Danzig vor siebzig Jahren" (nie rozumiem co to znaczy, bo nie znam tego teutońskiego języka) wydanej przez Millenium Media Sp. z o.o. Książka jest skierowana do Niemców, ponieważ nie zawiera polskich objaśnień. Nic mi nie wiadomo, żeby została wydana wersja polska tej książki. Wybór zdjęć jest dostosowany do pruskiej mentalności, co łatwo zauważyć chociażby po zaprezentowanej tu próbce. Zdjęcia zostały zaczerpnięte z Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i zbiorów prywatnych, redaktion - Grzegorz Fortuna, sprachlische konsultation - Sonia Tusk (a co!!!). Nigdy nie zaszkodzi zarobić parę groszy na włazidupstwie Niemcom. Tym niemniej, wypadałoby przynajmniej podać polskie nazwy ulic. W polskich książkach Grzegorz Fortuna - redaktion i Sonia Tusk - sprachlische konsultation zamieszczają w nawiasach niemieckie nazwy ulic. W niemieckich książkach nie widzą potrzeby zamieszczania polskich nazw ulic. To jednoznacznie tłumaczy, po której stronie leżą ich sympatie i jak się to skończy. Hipokryci filogermanie.
_________________
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 11:27 am   

to jest wolność słowa. i jest to lepsze, niż zabranianie ludziom głoszenia swoich poglądów. nawet głupawych :wink:

swoją drogą ciekawe, czy pan Matlan poprawił drobne błędy w podpisach pod niektórymi zdjęciami :P
 
kkamila 


Dołączyła: 13 Maj 2007
Posty: 60
Wysłany: Pon Maj 14, 2007 12:46 pm   hmm...

szczerze mówiąc nie przyglądałam się wszystkim podpisom ale pewnie błędów i tak bym nie wyłapała bo dopiero zaczynam w temacie :oops:
 
 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Czw Mar 14, 2013 7:32 pm   

Czy ktoś potrafi podać dokladne miejsce ze zdjęcia,mi to wygląda na fontannę przy Manhatanie we Wrzeszczu,ale może tak nie jest.
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2661
Wysłany: Czw Mar 14, 2013 7:52 pm   

Przecież w temacie jest
Cytat:
fontanna przy manhattanie
 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Mar 14, 2013 9:07 pm   

Da się odczytać nazwę ulicy na tabliczce po lewej stronie (Jaśkowa Dolina?) i za fontanną na szyldzie? "Pod Kominkiem" - ech ile wspomnień, a naprzeciw po drugiej stronie ulicy chyba "Akwarium' i niedaleko "Kominka" synagoga i birsztuba. Pamiętam tez budowę wieżowca obok, gdzie dewizowe dziewczynki pokupowały lokale, do których sprowadzały "kominkowych", "akwariowych" i z "Cristala" konsumentów.
 
 
HENRYK0072 
HENRYK0072

Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 126
Wysłany: Czw Mar 14, 2013 9:36 pm   

Tak myślałem ,że to to miejsce,ale pewności nigdy za wiele,wśród znawców tematu.Pozdrawiam.
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Mar 15, 2013 12:06 am   

:w_mur:
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk