Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pon Cze 21, 2010 10:09 pm
Szlakiem dawnej granicy WMG
Autor Wiadomość
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 7:45 pm   Szlakiem dawnej granicy WMG

Wybrałem na spacer wzdłuż dawnej granicy Wolnego Miasta Gdańsk a Polską , zobaczyć jak ona dokładnie szła przez rzekę, osiedle, ulice i lasy.
Zrobiłem wycieczkę od rzeki Swelina w Kamiennym Potoku do Matarni , wycieczka trwała 10
godzin.
Oryginalnych słupków granicznym nie ma już od Sopotu do Matarni ale można czuć jak to kiedyś było ,teraz są słupki gminne i lasów państwowych.
Znalazłem dwa słupki PKP w rzece Swelina , na to wygląda też na dawną granice kolejową.
A granice w lesie są już drogami zarośniętymi ale zgubić raczej nie powinno, pod warunkiem mapy topograficznej , gdzie są oznaczone numery jak na słupkach.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Cze 14, 2010 5:10 pm   

Wybrałem jeszcze raz tą samo trasą , tym razem trwała 5 godzin z Sopotu do obwodnicy w Matarni.
Jak zna się to łatwiej idzie . :hihi:
Przede mną ktoś też chodził i zostawił ślady w postaci ustawionych kamieni na pniu drzew lub narysowanych czerwonym farbą na drzewach.
Trasa piękna bo ciągle przebywamy lasach bukowych ,nawet zająca i dzika spotkałem.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 8:27 pm   

Ciekawi mnie czy jakiś kamień z kamiennego Potoku jest ten przed wojenny ?
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Wto Cze 22, 2010 11:45 am   

Gratuluję super wycieczki.
Trochę zazdroszczę, jako stary wyjadcz graniczny.

Pozdrawiam
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lis 25, 2010 11:03 am   

Tym roku zrobiłem wycieczkę piszą od rzeki Swelina w Sopocie do rzeki Radunia za Sulminem.
Udało przejeść trochę granicą Niemiecko-Polską za Żarnowcem i Dębkach.
Kilka razy w Przebrnie na granicy Wolnego Miasta Gdańsk a Niemcami.
Zawsze łącze taką historie z przyrodą ,odpoczynek w lesie i nad morzem to oderwanie od cywilizacji .
Przebrnie mamy aż 6 oryginalnych słupów granicznych, ten szósty jest nowy, osobiście go znalazłem.
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 3:23 pm   

Szacunek!! :masta:
Ja schodziłem kilometry (FD/P) od Kiełpina Górnego począwszy a na Gołębiewie skończywszy i.......nic.
Jeszce raz . Gratulacje!!
 
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Wto Lut 01, 2011 9:08 pm   

Makabunda napisał/a:
od Kiełpina Górnego począwszy a na Gołębiewie skończywszy


To kawał drogi poszedłeś, teraz został ci kierunek Wisła.
Mam nadzieje ze tym roku dojdę do Gołębiewa :hihi:

Jeszcze dwie fotki z mojego znalezionego słupka granicznego nad zalewem wiślanym , numer G002.
Jak widać na słupku mamy dwie kreski, jedna pokazuje zalew wiślany a druga kreska na drogę w Przebrnie.
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sro Mar 16, 2011 9:14 pm   

Makabunda napisał/a:
Szacunek!! :masta:
Ja schodziłem kilometry (FD/P) od Kiełpina Górnego począwszy a na Gołębiewie skończywszy i.......nic.
Jeszce raz . Gratulacje!!

a ja znalazłem przy torach w Łapinie :D :huuurra: ciekawe kto go ustawił ...nie jest wkopany
_________________
Foto-Lisek
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Mar 16, 2011 9:19 pm   

tomi napisał/a:
a ja znalazłem przy torach w Łapinie :D :huuurra: ciekawe kto go ustawił ...nie jest wkopany


He, też mam ochote postawić kilka słupków z oznaczeniami przeciwny kierunek :huuurra:
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pią Mar 18, 2011 4:57 pm   

Spacerek zrobiłem już w tym tygodniu od rzeki Sewelina do Matarni, zauwazyłem piękny widok na zatokę gdanską przy byłym słupku granicznym A086 i wiele pięknych kamieni mozna spotkac na szlaku WMG.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 9:17 pm   

Sekcja A zaliczyłem tym roku, odcinek ten liczył około 40 km i na piechote to jest nie mały wyczyń dla nóg :hihi:
Dziś wycieczka od Kiełpina Górnego do Sulmina.
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 3:02 pm   

a ja szedłem po drugiej stronie raduni od tego łuku do łapina :D
_________________
Foto-Lisek
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 6:29 pm   

tomi napisał/a:
a ja szedłem po drugiej stronie raduni od tego łuku do łapina :D


Jak odkryje oryginalny słupek z napisami od Łapina, dostaniesz od mnie opierz, porządny. :huuurra:
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sro Mar 23, 2011 6:58 pm   

z tego co sie dowiedziałem od tubylca :) to ponoc w latach 60-70 słupki zostały wykopane i wywiezione pod szczecin natomiast zamiast nich wstawiono mniejsze granitowe ok 15cmx15 wystaja na ok 30 cm. W jakim celu???
_________________
Foto-Lisek
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Mar 24, 2011 9:20 am   

Jeśli były wtedy jak mówi tubylec, aż dziwne ze ktoś tak dał tyle trudu aby przyjechać, wykopać i pojechać. Być może ktoś budował dom a może było zalecenie od państwa. Tylko możemy domyślać.
Wtedług mnie to było dziwne aby mogły tak stac do lat 70-tych, ponieważ jak wszędzie wykopywano po wojnie, to dlaczego tak miał być wyjątek. :roll:
----------------
Zrobiłem wycieczkę w środe, ten słoneczny dzień.
Zacząłem od Niestępowa, szedłem twoją ulubioną trasą czyli torami kierunek Łapina Dolnego, poprawiłem twój słupek i FD postawiłem w kierunku do torów, teraz zgadza się. :haha:

Nie miałem łatwego zadania (czułem wcześniej) w Łapinie Dolnym chodzić po tych górach bo wszędzie psy szczekały na mnie. :hihi:
Stado dzików spotkałem przy tej rzecze co płynie tego małego oczka wodnego.

A późnej szedłem przez sady owocowe(dwa razy skakałem przez płot) a później przeciąłem drogę która idzie do Kolbud , pózniej prosto do stawku i doszedłem do Jezioro Łapińskiego ,wzdłuż brzegu przy drzewach widać rozbite słupki, da przejść przez istniejące ośrodki wypoczynkowe.

Z zachodniego brzegu Jezioro Łapińskiego skręciłem lewo (jak na mapie widać) i doszedłem 2-3 km i nie wiedzialem gdzie iść dalej (fotka 3).

Uwaga , szedłem sobie prosto i widzę ładną polane w środku lasu.
A to okazało to bagno zakryte liściami.
Wszedłem po kolana w spodniach, najczęsciej noszę lepsze spodnie w plecaku na wymianę.
A co mam jeszcze w plecaku 8)) to mapy,czekolady,papier,wode,jedzenie,aparat cyfrowy
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk