Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przejścia graniczne?
Autor Wiadomość
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 1:05 pm   Przejścia graniczne?

Temat słupków i kamieni granicznych z WMG jest przerobiony we wszystkie strony. A ja mam inne pytanie. Owóż przez granice zwykle można przejechać. Kolejowe przejścia graniczne to oddzielny temat, to z reguły coś więcej niż szlaban i budka.
Ale drogowe przejścia są o wiele prostsze. Właśnie sobie uswiadomiłem, że znam praktycznie tylko dwa takie miejsca, gdzie były dawniej przejścia graniczne.
1. ciąg Szosy Gdańskiej od strony Gdyni i Pommerscher Straße od Sopotu. Obecnie te dość oczywiste nazwy zostały zastapione górnolotnymi Zwycięstwami i Niepodległością.
2. Kalthof, czyli Kałdowo. W pierwszym albumie "Był Sobie Gdańsk" jest zdjęcie autobusu marki Komnick (produkowano je w Elblągu!) na przejściu granicznym WMG i Prus. Autobus stoi obok budynku celników i pograniczników, w tle neogotycki portal mostu na Nogacie. Oczywiście żaden z tych obiektów dziś nie istnieje...

No a gdzie były pozostałe przejścia? Z oczywistych względów najbardziej interesuje mnie Sopot. Od niepamiętnych czasów Sopot był połączony z Wielkim Kackiem brukowana szosą Großkatzer Straße. Obecnie to ciąg ulic Malczewskiego w Sopocie i Sopockiej w Wielkim Kacku. Malownicza szosa przez górzysty las. Czy na tej drodze było przejście graniczne, czy ona była po prostu zamknięta? A jeśli było, to gdzie?

A inne drogi? Obecne ulice Spacerowa, Słowackiego, Kartuska, Starogardzka? Obecna szosa numer 1 do Tczewa? Sa jakies ślady?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 1:21 pm   Re: Przejścia graniczne?

Zoppoter napisał/a:
No a gdzie były pozostałe przejścia?
Starogardzka? Obecna szosa numer 1 do Tczewa? Sa jakies ślady?

Tymi drogami dość często jeżdżę. Na tczewskiej szosie, między Kolnikiem a Miłobądzem, nie ma kompletnie nic. Nie wiem, czy cokolwiek się tam znajdowało. Natomiast na starogardzkiej, pomiędzy Gołębiewem Średnim (po stronie gdańskiej) a Gołębiewkiem (po polskiej) było przejście, podobno są tam zachowane częściowo budynki gdzie mieściła się polska strażnica graniczna.

A jak było na trasach kolejowych? czytałem że pociągi jadące z Tczewa zatrzymywały się na stacji Pszczółki i tam dokonywała się odprawa paszportowa. A na innych liniach? np. od strony Kokoszek?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 1:27 pm   Re: Przejścia graniczne?

Zoppoter napisał/a:
Spacerowa

To była zdaje się Koellner Chaussee (nie od Kolonii nad Renem, tylko od kaszubskiego Kielna). Bodaj Oliwiak wspominał na Cafe Trójmiasto, że w jednym z budynków w miejscu zwanym dawniej Renneberg, a obecnie Renuszewo bądź Rynarzewo, znajdował się posterunek graniczny.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 1:39 pm   Re: Przejścia graniczne?

pumeks napisał/a:
A jak było na trasach kolejowych? czytałem że pociągi jadące z Tczewa zatrzymywały się na stacji Pszczółki i tam dokonywała się odprawa paszportowa. A na innych liniach? np. od strony Kokoszek?


Nie, no takich szczegółów ja nie znam, ale ogólnie granica w czasie jazdy koleją z reguły polega na tym, że pogranicznicy wsiadają na granicznej stacji z jednej strony, pociag rusza do granicznej stacji z drugiej strony, po drodze sprawdza sie dokumenty, po czym pogranicznicy wysiadają i czekają na najbliższy pociag z powrotem. Można też sprawdzić dokumenty w czasie postoju pociągu. Biura pograniczników z reguły są w budynkach stacyjnych. Innymi słowy nie ma jakiejś specjalnej infrastruktury w rodzaju oddzielnych budynków, szlabanów, itd. Czyli sladów na ziemi się nie znajdzie, co najwyzej jakies informacje pisane albo zdjęcia.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 1:54 pm   

Oj Zoppoter, a to zacząłes temat!
Cytat:
Od niepamiętnych czasów Sopot był połączony z Wielkim Kackiem brukowana szosą Großkatzer Straße. Obecnie to ciąg ulic Malczewskiego w Sopocie i Sopockiej w Wielkim Kacku. Malownicza szosa przez górzysty las. Czy na tej drodze było przejście graniczne, czy ona była po prostu zamknięta? A jeśli było, to gdzie?

Jasne, że było tu przejście - mniej więcej w tym miejscu, gdzie po lewej stronie jest taki placyk tuż po wyjeździe z Brodwina. Było czynne kilka godzin dziennie. Są ponoć zdjęcia wjazdu Hitlera na teren WMG właśnie przez to przejście. W 5 nr BSG jest o tym więcej, jak będziecie chcieli, to potem zacytuję.
Cytat:
Spacerowa
jak najbardziej, tu też widoczne jest miejsce, gdzie było przejście.
Wieczorem napiszę więcej i powklejam jakieś mapki, obrazki.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:05 pm   

Mikołaj napisał/a:
Oj Zoppoter, a to zacząłes temat!


Oj, przepraszam najmocniej... :oops: :mrgreen:

Mikołaj napisał/a:
Jasne, że było tu przejście - mniej więcej w tym miejscu, gdzie po lewej stronie jest taki placyk tuż po wyjeździe z Brodwina. Było czynne kilka godzin dziennie. Są ponoć zdjęcia wjazdu Hitlera na teren WMG właśnie przez to przejście. W 5 nr BSG jest o tym więcej, jak będziecie chcieli, to potem zacytuję.


Czyli tam, gdzie i dzisiaj jest granica między Sopotem a Gdynią?

Mikołaj napisał/a:
Spacerowa jak najbardziej, tu też widoczne jest miejsce, gdzie było przejście.
Wieczorem napiszę więcej i powklejam jakieś mapki, obrazki.


Poproszę... :==
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:13 pm   

Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.

Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:20 pm   

Mikołaj napisał/a:
Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.


Mam. Ale zapomniałem, że tam cos było o granicach. A w zeszłym tygodniu przeglądałem go w poszukiwaniu wiedzy o kolejach...
W moim wieku skleroza nie jest niczym nadzwyczajnym.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:23 pm   

Mikołaj napisał/a:
Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych


No proszę. Tylko koleś trochę przesadził z tą III Rzeszą. Te przejścia graniczne funkcjonowały przez 20 lat, z czego na III Rzeszę przypada tylko sześć lat...
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:25 pm   

Zoppcio, biedny staruszku :haha:
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:29 pm   

lucy napisał/a:
Zoppcio, biedny staruszku :haha:


No... Dziękuję za zrozumienie
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 2:45 pm   

Mikołaj napisał/a:
Na stronie Bartosza Bajków jest sporo różnych budynków granicznych


Aha, czyli jednak w Kolniku jest jakiś budyneczek. I w Gołębiewie Średnim. Temu ostatniemu, o ile mi mówiono, odpowiadała po stronie polskiej strażnica w Gołębiewku, też zachowana do dziś.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 3:04 pm   

No, no, ani przez moment nie podejrzewałam, że mój ulubiony 'dworek' z Doliny Jadwigi to dawny budynek graniczny. 8O
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 4:50 pm   

[quote="Mikołaj"]Tak, właśnie na granicy Sopotu i Gdyni.
A nie masz tego nr 5 Był Sobie Gdańsk? Trudno o lepsze opracowanie. Jeśłi nie, to przy okazji zrobię ksero dla Ciebie.

A ja moge poprosić o ksero też????
bo nie mam tego numeru :???:
na zapas dziękuję i przepraszam za kłopot :oops:
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 8:38 pm   

Cytat:
A ja moge poprosić o ksero też????

Nie ma sprawy. Skanować, wybacz, nie będę, bo naprawdę sporo tego jest. Dam Ci na najbliższym spotkaniu ze wstążeczką jako prezent urodzinowy ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk