Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dolne Miasto - ul. Chłodna - poszukuję starych fotografii
Autor Wiadomość
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Sob Sie 05, 2006 1:05 pm   Dolne Miasto - ul. Chłodna - poszukuję starych fotografii

Kilka miesięcy temu przyszło mi zamieszkać przy ul. Chłodnej...
Ze względu na lokalną społeczność okolica koszmarna, domagająca się pracy u podstaw na jaką nie byłoby stać naszych bohaterów Orzeszkowej, jednak ze względu na zabudowę wspaniałą!
Niestety, nie będę odkrywczy pisząc, że zniszczenia i dekady zaniedbań oraz wandalizmu, nie przysłużyły się urodzie Dolnego Miasta. Biorąc jednak pod uwagę wrażenie jakie ciągle jeszcze sprawiają tutejsze budynki, trzeba oddać, że musiały być piękne, a rzemieślnicy je tworzący (bo nie odważę nazwać się ich budowlańcami (za dużo skojarzeń z „Alternatywy 4”) posiadali umiejętności i technologie, na jakie już teraz stać wyłącznie nielicznych.
Przechadzając się po okolicy nieraz zastanawiałem się, jak tutaj wyglądało w czasach, kiedy po ulicach nie buszowały hordy nastoletnich bandytów, a lokatorzy dbali o zamieszkiwaną substancję?..
Stąd bierz się moja prośba o pomoc, wskazanie miejsc, gdzie mógłbym odnaleźć jakieś stale fotografie ul. Chłodnej d. Straussgasse?

Z góry dziękuję.

A.
 
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Sie 06, 2006 3:04 pm   No to jest nas dwoje

Niedawno kupilam mieszkanie przecznice dalej.Szukam zdjec i, przede wszystkim, budujacych wiadomosci.Podobno Dolne Miasto jest w programie pilotazowym rewitalizacji Gdanska.Program ow zaklada miedzy innymi przemieszanie ludnosci, to znaczy wyjazd patologii.Troche przyjdzie nam poczekac,ale mysle,ze warto.
Szukam wlasciwie wszystkiego,bo do tej pory najbardziej interesowal mnie Wrzeszcz.Do dzis jest tam moj Dom a na Dolnym Miescie zainstalowalam matke.
Wiesc gminna niesie,ze sasiednia kamienica ma byc rychlo "wysiedlona",bo od dawna nikt za nic nie placi.Z drugiej strony widac remonty i meblowozy.Dzieje sie.
 
wk 

Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 2
Wysłany: Sro Mar 04, 2009 2:23 am   

Również poszukuje zdjęć ul.Chłodnej. Swego czasu mieszkałem tam 20 lat...więc mam duży sentyment. Szukam od dłuszego czasu i niestety nic nie znalazłem. A może ktoś miał więcej szczęścia i podzieli się z znami ?
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Mar 24, 2009 12:53 pm   

Furya napisał/a:
Szukam zdjec i, przede wszystkim, budujacych wiadomosci

To prosze :
Dolne Miasto odzyska historyczny charakter. Ulica Łąkowa będzie odnawiana od gruntu

Cytat:

Co prawda, odrestaurowanie pierwszej kamienicy przy ulicy Łąkowej nie jest jeszcze początkiem zaplanowanej rewitalizacji zaniedbanego Dolnego Miasta, ale każdą inwestycję na tym obszarze należy traktować jak krok przybliżający nas do przywrócenia tej dzielnicy dawnej świetności - podkreśla Grzegorz Sulikowski, kierownik Referatu Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Do takich inwestycji, już wykonanych, trzeba zaliczyć też uporządkowanie i zagospodarowanie bastionów. Realizacja programu odnowienia Dolnego Miasta, z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, będzie kosztować 100 milionów złotych. Przewiduje on jednak przede wszystkim gruntowną przebudowę ulicy Łąkowej i dochodzących do niej ulic Wróblej, Profesora Kieturakisa, Śluza, Kurzej, Radnej i Dolnej, a także odcinek ulicy Toruńskiej. W efekcie odtworzona będzie aleja Łąkowej, na której ułożone zostaną kamienne nawierzchnie jezdni i chodniki, zainstalowane stylowe oświetlenie oraz powstaną pasy obsadzone zielenią. Przeobrazi to ulicę w ciąg spacerowy.

Sulikowski zaznacza, że koszty prac drogowych wyniosą 76 mln zł. Większą część tej kwoty pochłonie całkowita wymiana starych instalacji podziemnych, ze szczególnym uwzględnieniem sieci kanalizacyjnej i odwadniającej. Chodzi tu głównie o osuszenie gruntu i zabezpieczenie przed zawilgoceniem fundamentów domów. Niezależnie od tego wspólnoty mieszkaniowe będą mogły występować, razem z urzędem miejskim, o dofinansowanie z funduszy unijnych wykonania izolacji pionowych i poziomych murów fundamentowych budynków, którymi zarządzają. W programie rewitalizacji ujęto także tworzenie dzielnicowych ośrodków społeczno-kulturalnych, integrujących lokalną społeczność. Będą one mieściły się w odbudowanych z ruin starych budynkach przy ulicach Dobra 8 i Reduta Wyskok.

Zdegradowana dzielnica Gdańska do renowacji

Dolne Miasto jest historyczną dzielnicą Gdańska, położoną na jego obszarze południowo-wschodnim. Jej granice stanowią Nowa Motława i fortyfikacje bastionowe z bramami Nizinną i Żuławską oraz fosami. Włączona została do obszaru miejskiego w XVII stuleciu, gdy zbudowano okalające je fortyfikacje. Początkowo jej podmokły teren nie był zagospodarowany. Po odwodnieniu zbudowano na nim letnie rezydencje (zachowany pałacyk Uphagena) bogatych gdańszczan. Na przełomie wieków XVIII i XIX teren użytkowały zakłady zbrojeniowe (fabryka karabinów). Pod koniec XIX stulecia stała się dzielnicą mieszkalną, z kamienicami czynszowymi, z których część przetrwała wojnę. W roku 1883 uruchomiono linię tramwajową, wiodącą od Bramy Wyżynnej przez ulicę Długą i Długi Targ do Bramy Żuławskiej oraz wybudowano zajezdnię tramwajową na końcu ul. Łąkowej, zamkniętą w 1999 roku.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Mar 24, 2009 1:11 pm   

Tym razem faktycznie chodzi o Dolne Miasto, a nie o okolice Placu Wałowego na Starym Przedmieściu, które ostatnio nie wiadomo czemu bywają łączone z Dolnym Miastem. Zresztą autor też ulega tym tendencjom, skoro "z rozpędu" wymienił Bramę Nizinną.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Wto Mar 24, 2009 4:45 pm   

Oby, oby.
Jak juz mówiłam wiele razy - nie ma szans na nowe zycie dzielnicy, bez zasądzonych juz prawomocnymi wyrokami eksmisji. A eksmisji nie będzie.
 
luanda 
lubię tu wpadać


Dołączył: 05 Sie 2006
Posty: 289
Wysłany: Wto Mar 24, 2009 6:25 pm   

Chodziło mi o dawne fotografie Chłodnej, a nie zadawnione eksmisje... Macie coś? :hiihihi:
 
 
Rumcajs 
Rumcajs


Dołączył: 27 Paź 2004
Posty: 232
Wysłany: Wto Gru 14, 2010 1:51 am   

A props zadawnionych eksmisji, podjąłem współpracę w Partnerstwie Dolne Miasto Otwarte - zapraszam wszystkich mieszkańców Dolnego, jest energia, są umiejętności, są pieniądze.
Horyzont zaczyna wyglądać jaśniej na Dolnym.

Proszę kontaktujcie się na mejl lukdar[na]post.pl
_________________
Wstawać! Wstawać i ćwicyć!
Ale czemu?! Bo rano jest!
Eeee, u mnie jest jeszcze noc...
 
 
djjack 
OH z DM


Dołączył: 15 Gru 2013
Posty: 235
Wysłany: Sro Cze 09, 2021 11:07 am   Welodrom na Chłodnej

Welodrom na Chłodnej
_________________
https://www.facebook.com/opowiadaczehistorii
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk