Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pieckel - Piekło
Autor Wiadomość
Grażyna M.L 
Sapere aude


Dołączyła: 13 Sty 2010
Posty: 77
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 9:08 pm   

Mikołaj napisał/a:
Czy trzeba zamknąć szkołę symbol polskości

To nie pierwszy i nie ostatni symbol polskości do likwidacji :%
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 9:46 pm   

Pewnie się narażę ale to właśnie rząd Akcji Wyborczej Solidarność przerzucił na samorządy, między innymi, obowiązek utrzymania szkół w kraju. :II Teraz, kiedy te nie dopinają budżetów, Związek najgłośniej protestuje. Paranoja jakaś. :II W końcowym fragmencie artykułu pada oczywista propozycja, rozwiązania problemu. W efekcie sytuacja wrócić może do punktu wyjścia. Szkoła przestanie być placówką publiczną, stanie się własnością organizacji jakiejś społecznej i może nie trzeba będzie jej likwidować? W końcu dotacja oświatowa w przypadku powołania szkoły niepublicznej, pozostanie w miejscowości. Jest to już jakiś początek. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Maj 04, 2011 11:59 pm   

Grażyna M.L napisał/a:
nie ostatni symbol polskości do likwidacji

zacytowałem jedynie tytuł
nie mylmy faktów - szkoły są likwidowane ze wzgledów ekonomicznych, a nie ideologicznych
w tym przypadku bycie symbolem będzie raczej przyczyną pozostawienia szkoły, a nie jej likwidacji
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Maj 05, 2011 12:14 am   

Mikołaj napisał/a:
w tym przypadku bycie symbolem będzie raczej przyczyną pozostawienia szkoły, a nie jej likwidacji
Panorama opowiada, że klamka zapadła. Samorząd nie będzie utrzymywał tej szkoły. Nie pomogła nawet obecność na sesji Rady Powiatu polityków wszystkich maści. Może oni dołożą z własnych diet? :jezyk: Wreszcie się na coś przydadzą. Piłka jest teraz po stronie mieszkańców.
_________________
Poldergeist
 
Grażyna M.L 
Sapere aude


Dołączyła: 13 Sty 2010
Posty: 77
Wysłany: Czw Maj 05, 2011 5:29 am   

Mikołaj napisał/a:
nie mylmy faktów - szkoły są likwidowane ze wzgledów ekonomicznych, a nie ideologicznych

No właśnie, ale to przykre, że rachunek ekonomiczny i prawo rynku bierze górę nad symbolami, sentymentami i pamiątkami. Coś, co na siebie nie zarabia, nie ma prawa bytu, choćby było 'kolebką".
Dostojny Wieśniak napisał/a:
Nie pomogła nawet obecność na sesji Rady Powiatu polityków wszystkich maści.

A kto to wszystko tak u-rządził :hmm:
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Czw Maj 05, 2011 6:52 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Pewnie się narażę ale to właśnie rząd Akcji Wyborczej Solidarność przerzucił na samorządy, między innymi, obowiązek utrzymania szkół w kraju.

mało tego - dzięki reformie szkolnictwa i utworzeniu gimnazjów w większych miastach pozabierał z wiejskich podstawówek po dwa roczniki dzieci - myślę, że to był ostateczny gwóźdź do trumny!
dziwne, ale dwa autobusy działaczy Solidarności z Kwidzyna, pikietujące wczoraj w tej sprawie pod UM w Sztumie, sprawiały wrażenie kompletnej tego nieświadomości...
_________________
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Czw Wrz 24, 2015 1:27 pm   

Wnętrze kościoła katolickiego w Piekle.

Miro

Pieklo.JPG
Plik ściągnięto 13770 raz(y) 69,11 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Cze 05, 2019 5:04 pm   

Czy to starsza wersja tego kościoła?

Z: https://picclick.de/Fk-Pieckel-Pieklo-Kreis-Danzig-123787979283.html

s-l1600_fc.jpg
Plik ściągnięto 11111 raz(y) 77,14 KB

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lip 02, 2019 7:53 am   

Tajemnicza historia z tym kościołem.
Raz, że wszystkie teksty, do których dotarłem, piszą tylko o budowie kościoła katolickiego już w XX wieku, czyli tego, który dziś istnieje - bez wzmianki, by wcześniej był w Piekle jakiś inny. Ewangelicki zresztą też zbudowano dopiero w XX wieku (po wojnie zburzony).
Dwa - w ogóle Piekło pojawia się w źródłach późno, pierwsza wzmianka bodaj w lustracji królewszczyzn w 1570 r. i wówczas tylko jako nazwa przeprawy przez Wisłę - a kościół pokazany na pocztówce wygląda jeśli nie na gotycki, to przynajmniej na "dość stary".
Trzy - Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (tom VIII, 1887, s. 82) nie wzmiankuje w Piekle żadnego kościoła, podając jedynie, że na 723 mieszkańców w 1868 było 532 katolików, 190 ewangelików i 1 starozakonny, oraz że parafie katolicka i ewangelicka znajdowały się w Pogorzałej Wsi.
Wobec tego należy podejrzewać, że kościół ze zdjęcia stał w innej miejscowości, ale jakiej? nie jest to raczej ani istniejący katolicki, ani niezachowany ewangelicki w Pogorzałej. Wykluczyłem też po sąsiedzku Wlk. Mątowy, a nawet bliskie, choć odcięte nurtem Wisły Wlk. Walichnowy. Trzeba chyba szukać gdzieś dalej?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Wto Lip 02, 2019 10:40 am   

Nie wiem gdzie szukać, ale czy Gasthaus Begdon też nie jest wątpliwy?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lip 02, 2019 4:56 pm   

Jest jeszcze jedna pocztówka, też z gospodą Begdona i kościołem w innym ujęciu https://fotopolska.eu/458627,foto.html
Budynek dawnej szkoły (tej niemieckiej) istnieje chyba do dziś.

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lip 02, 2019 6:48 pm   

Dawno temu na forum Marienburg http://marienburg.pl/view...ec9050bd#136099 Linka uznała, że to po prostu kościół ewangelicki w Piekle. Jeśli trzymać się brzytwy Ockhama, to jest to chyba lepsza hipoteza niż kościół z jakiejś odległej nieznanej miejscowości. Zwłaszcza, że na tej drugiej pocztówce jest on podpisany tylko jako Kirche, a nie Kath. Kirche.
Informacje o kościele ewangelickim mam tylko z gablotki w istniejącym kościele katolickim. Podano tam, że ewangelicy wybudowali swój kościół w 1910 r. obok cmentarza i że w 1947 został on zburzony przez wojsko (!) z użyciem czołgów, a wyposażenie uległo rozproszeniu.
Mam jednak wątpliwości, czy w 1910 r. zbudowano by taką "archaiczną", drewnianą wieżę z wieloboczną izbicą, w typie jaki na Żuławach pojawia się w znacznie starszych obiektach (Kończewice, Kmiecin, Jeziernik i wiele innych)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
MłodyBocieK

Dołączył: 07 Sie 2018
Posty: 250
Wysłany: Sro Sie 07, 2019 11:59 am   

W Roczniku Gdańskim (tom LXXV- LXXVI 2015-2016) trafiłem na takie:

piekło ewang.jpg
Plik ściągnięto 10258 raz(y) 67,95 KB

 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Sie 07, 2019 8:51 pm   

Dzięki :==
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Maj 31, 2020 6:41 pm   

pumeks napisał/a:
Informacje o kościele ewangelickim mam tylko z gablotki w istniejącym kościele katolickim. Podano tam, że ewangelicy wybudowali swój kościół w 1910 r. obok cmentarza i że w 1947 został on zburzony przez wojsko (!) z użyciem czołgów,

Odwiedziłem Piekło.
Starsza (ale nie ode mnie) pani udzieliła informacji. Pamięta burzenie kościoła i szacuje to na początek lat 60. Pamięta czołg pracujący przy tym działaniu. Nie wie, czy wtedy byli jacyś ewangelicy w Piekle, ale pamięta oburzenie mieszkańców.
Działka strasznie zarośnięta ale bardzo mizerne pozostałości można wypatrzyć.
Na Mestissblacie z 1910 kościoła jeszcze nie zaznaczono (tylko cmentarz), a na wydanym 35 zaznaczono tylko ten ewangelicki; nie zaznaczono istniejącego od 28 katolickiego.

kościół1.jpg
Plik ściągnięto 7379 raz(y) 100,8 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk