Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wrzeszcz 1945r.-gdzie to mogło być?
Autor Wiadomość
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 5:26 pm   

Widzę Beaviso,że rozebrałeś to zdjęcie na czynniki pierwsze. Szczerze mówiąc dopiero po Twoim poście zwróciłem uwagę na obiekt,który może przypominać wiadukt. Idąc dalej tym tropem w Gdańsku są tylko trzy takie konstrukcje-na Zaspie,we Wrzeszczu i przy Bramie Oliwskiej. Przez chwilę zastanawiałem się,czy zdjęcie nie zostało wykonane na Kastanien Weg naprzeciw dworca kolejowego we Wrzeszczu.Gdyby zdjęcie zostało zrobione w osi ulicy w kierunku Oliwy to teoretycznie mogłoby się załapać przęsło wiaduktu. Problem w tym,że tam raczej na pewno nie było takiej zabudowy a lokalizacja w okolicy Zaspy i Bramy Oliwskiej jest mocno wątpliwa. Z drugiej strony może nie jest to kontrukcja wiaduktu a np. więźba dachowa zniszczonego domu? :hmmm:

Princessito,zdjęcie zamieszczone zostało w publikacji Panzerwaffe 1945 vol.II M.Kołomyjca i I.Moszczanskiego i opisane jako "żołnierze Armii Czerwonej w Gdańsku-Wrzeszczu pod koniec marca 1945 roku."
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sro Sty 12, 2011 7:01 pm   

wiadukt na Zaspie (ul. Lewonieckich) raczej też nie, ponieważ wiadukt znajduje się znacznie dalej od ulicy i nie zmieściłby się w tym kadrze.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
r098 

Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 3
Wysłany: Wto Sty 18, 2011 3:38 pm   

Witam, jest jeszcze jeden wiadukt w Letniewie, ale generalnie wydaje się, że łuk jest zbyt mały jak na "wiaduktowy".
Chyba, że jest zniszczony, co jest wielce prawdopodobne, przez co może być dodatkową wskazówką :==
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Sro Sty 19, 2011 4:54 pm   

Jeżeli to jest rzeczywiście wiadukt, to może któryś z już nie istniejących: nad Grunwaldzką koło Abrahama, nad Wita Stwosza koło Abrahama, nad Słowackiego.
Zwłaszcza Grunwaldzka i Stwosza pasowałyby, ale czy były tam takie ładne narożne budynki?

Więźba dachowa to raczej nie może być, bo jeśli zniszczono dom, to więźba byłaby doszczętnie spalona i rozsypana. Stawiam na konstrukcję stalową, zwłaszcza wiadukt.
Ostatnio zmieniony przez hudyjan Czw Sty 20, 2011 2:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Sty 20, 2011 5:24 am   

hudyjan napisał/a:
Jeżeli to jest rzeczywiście wiadukt, to może któryś z już nie istniejących: nad Grunwaldzką koło Abrahama, nad Wita Stwosza koło Abrahama


Wiadukty którte wymieniłes miały zupełnie inna konstrukcję,więc odpadają.

hudyjan napisał/a:
nad Słowackiego


Prędzej,ale zabudowa i brak widocznego nasypu z przyczólkiem już raczej nie pasuje do tego miejsca.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
Ostatnio zmieniony przez jayms Czw Sty 20, 2011 9:27 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Czw Sty 20, 2011 2:53 pm   

Jeżeli jest to jednak Wrzeszcz, to ja bym się upierał przy Grunwaldzkiej.
Porównałem np. z tą pocztówką ze strony www.danzig-online.pl
Na oko pocztówka jest chyba z lat 1925-30, tak więc do 1945 jeszcze sporo się mogło tu zmienić, zwłaszcza w ciągu kilku dni przed zrobieniem zdjęcia sowieckiego patrolu.
- biała ściana budynku gdzieś między Zatoką a De Gaulle'a - zgadza się
- cała perspektywa łącznie z lekkim łukiem ulicy w prawo - zgadza się
- ten dalszy słup (od trakcji tramwajowej?) - może się zgadza
- brak drzew, a to jedno przy czołgu takie grube - bo urosło, a resztę wyrwali, spalili, rozjechali, ?, ?, ? - może się zgadza
- budynku z balkonikiem narożnym nie widzę - może w 1930 był inny?, resztę zburzyli, spalili, ?, ?, ? - może się zgadza
Ale ten mały budynek (w czerwonym kółku) z dwuspadowym(?) dachem, jak niemal wiejski domek - do centrum Wrzeszcza mi nijak nie pasuje - nie zgadza się.
Już mam dość tego zdjęcia. Męczy mnie, dręczy, kradnie złośliwie czas, żona się wkurza.
Muszę sprawdzić, czy moja silna wolna nie jest za słaba - tydzień przerwy!!!

Pocztówka ze strony danzig-online.pl.JPG
Plik ściągnięto 16642 raz(y) 73,71 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Sty 20, 2011 3:27 pm   

hudyjan napisał/a:
Ale ten mały budynek (w czerwonym kółku) z dwuspadowym(?) dachem, jak niemal wiejski domek - do centrum Wrzeszcza mi nijak nie pasuje - nie zgadza się.

Ten, akurat mógłby być, ale reszta była inna.
Troszkę zdjęć tej pierzei jest tu: http://forum.dawnygdansk....ght=grunwaldzka

gdansk14_425.jpg
Plik ściągnięto 16633 raz(y) 57,88 KB

 
 
Blitz45 

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 10
Wysłany: Nie Lut 06, 2011 5:39 pm   

Witam Panowie, jestem pełen podziwu dla Waszego zapału, rozwiązania tej zagadki :==
 
Hinek 

Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: Sro Lut 09, 2011 10:34 pm   

beaviso napisał/a:

(1) Jeżeli jest to słoneczny poranek, to ulica przebiega w osi W-E, ukazana jest północna pierzeja ulicy, a czołg celuje lufą na wschód, co kompletnie nie pasuje do kierunków uderzenia na Gdańsk ani na Sopot, o ile czołg do końca przeciwstawiał się nacierającym Rosjanom.
(2) Jeżeli jest to słoneczne popołudnie, to ulica przebiega w osi N-S, ukazana jest wschodnia pierzeja ulicy, a czołg celuje lufą na południe, co z kolei nie pasuje do walk o Wrzeszcz, bo na tą dzielnicę Rosjanie nacierali z północy i zachodu. O ile w ogóle warto brać taki argument pod uwagę.

Z dość wysokim prawdopodobieństwem można założyć, że wiatr był z kierunku południowo zachodniego do zachodniego - bo takie u nas najczęściej wieją. Na zdjęciu widać że dym przemieszcza się od lewej strony w stronę fotografa czyli zachód byłby gdzieś przy lewej krawędzi zdjęcia a czołg miałby lufę skierowaną mniej więcej na wschód....
 
Dohler
Corvus

Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 97
Wysłany: Czw Lut 10, 2011 12:31 am   

W prawym dolnym rogu fotografii widać leżący młotek (lub coś podobnego). Po obu jego stronach, na ziemi są jakieś litery i cyfry. Może na lepszej rozdzielczości można by było coś odczytać?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Lut 10, 2011 2:49 pm   

Analizując długość cieni można ocenić jeszcze godzinę zrobienia zdjęcia. Ale czy to doprowadzi do rozwiązania?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Pią Lut 11, 2011 2:29 pm   

Prawdę mówiąc wcześniej nie zauważyłem tego młotka.
Mój dziadek miał taki młotek (teraz ja go mam). Wygląda identycznie, może to ten sam?
Gdyby dziadek żył, to bym się go zapytał, gdzie go znalazł, ale dziadek umarł 25 lat temu.
Poza tym dziadka nie było w kwietniu '45 w Gdańsku. Może więc odkupił ten młotek od pierwszego znalazcy. Trudno będzie dociec prawdy.
Ale przysiągłbym, że to ten sam. :hihi:
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Pią Lut 11, 2011 5:36 pm   

Zakładając, że jest to ulica Grunwaldzka - patrząc w kierunku Oliwy, tak jak to przedstawił na pocztówkach hudyjan, to dom na pierwszym planie jest domem narożnym, więc w prawo odchodzi ulica. Biorąc pod uwagę odległość od wskazanego żółtą linią domu z białym szczytem, mogłaby to być ulica Brunschoferweg - Waryńskiego. Tylko chodnik i murek biegną prosto, więc trochę się nie zgadza. No, chyba, że oba te elementy skręcają zaraz za krawędzią zdjęcia w prawo. Co o tym sądzicie ?
 
beaviso 


Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 182
Wysłany: Nie Lut 13, 2011 1:42 pm   

Sabaoth napisał/a:
Analizując długość cieni można ocenić jeszcze godzinę zrobienia zdjęcia. Ale czy to doprowadzi do rozwiązania?

Pozwoli wykluczyć niektóre ulice. Np. Grunwaldzka we Wrzeszczu przebiega w osi NW-SE, a przed Oliwą i dalej jako Niepodległości jest ulicą przebiegającą niemal idealnie N-S. Natomiast np. Kartuska przebiega W-E.

M.
 
Blitz45 

Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 10
Wysłany: Pon Kwi 20, 2020 9:09 pm   

beaviso napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
Analizując długość cieni można ocenić jeszcze godzinę zrobienia zdjęcia. Ale czy to doprowadzi do rozwiązania?

Pozwoli wykluczyć niektóre ulice. Np. Grunwaldzka we Wrzeszczu przebiega w osi NW-SE, a przed Oliwą i dalej jako Niepodległości jest ulicą przebiegającą niemal idealnie N-S. Natomiast np. Kartuska przebiega W-E.
M.

Beaviso , ta IV stała na ul. Kartuskiej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk