Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
elbląski neo neogotyk :) i neomodernizm :)
Autor Wiadomość
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 8:57 pm   

gimnazium na Krolewieckiej , przed I wś .
na pierwszym planie TW15 w kierunku miasta .

gymnasiumfa.jpg
Plik ściągnięto 15303 raz(y) 54,94 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
racibo 
burzymurek


Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 94
Wysłany: Sro Lip 04, 2007 9:24 pm   

przepraszam bo dawno tam nie byłem, to są te gary ? czy policja?

po czasie: edit/ yhhh dwójka przecie - strasznie ta armii czerwonej długa
_________________
nie lubię podpisów
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Wto Lip 10, 2007 10:32 pm   

martwypies napisał/a:
przepraszam bo dawno tam nie byłem, to są te gary ? czy policja?

po czasie: edit/ yhhh dwójka przecie - strasznie ta armii czerwonej długa


akurat jadę jutro do Elbląga na 2 tygodnie urlopu i po powrocie zobaczymy co z tych starych zdjęć pozostało . :== :==
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Czw Lip 26, 2007 7:42 pm   

martwypies napisał/a:

po czasie: edit/ yhhh dwójka przecie - strasznie ta armii czerwonej długa


jest tam teraz zespoł szkoł ogolnokształcących i coś tam jeszcze .

a tu porownanie tylko kąt zdjęcia troszku inny bo drzewa już nieco większe :hihi:

gymnasiumfa.jpg
Plik ściągnięto 15162 raz(y) 54,94 KB

gymnazium.JPG
Plik ściągnięto 15162 raz(y) 47,75 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 6:52 pm   coś nie tak

ostatnio jak jechałem do Kamionka zauważyłem dwa kierunkowskazy .
na jednym jest coś nie tak .
ciekawe kto sie tam pomylił ?

R..JPG
Plik ściągnięto 15104 raz(y) 54,56 KB

R...JPG
Plik ściągnięto 15104 raz(y) 31,71 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Wto Lip 31, 2007 9:38 pm   

poprawnie chyba jest Rubno Wielkie :)
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Sie 01, 2007 2:19 pm   

Ale z tego wynika, ze Rubno to inna miejscowość - na kilometr przed Rudnem :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
warmia 

Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 7
Wysłany: Sro Gru 03, 2014 6:35 pm   

Mnie osobiście elbląska neo-STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (czy raczej neo-"STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)") zdecydowanie się nie podoba.Olbrzymią większość zabudowy stanowią niestety całkowicie bezwartościowe,modernistyczne potworki (szczególnie brzydkie są neo-"kamienice",zbudowane w latach 90-tych).Moim zdaniem wszystkie neo-kamienice,powinny zostać zbudowane w stylu neo-gotyckim i ewentualnie neo-renesansowym.Bardzo niekorzystnie wygląda również budynek "ratusza staromiejskiego",zamiast tego potworka powinno się zbudować piękny,duży gmach w stylu neo-gotyckim.Nie dziwię się Elblążanom,że neo-"STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" za mocno ich nie przyciąga (choć sporo tam sklepów i lokali gastronomicznych).W Malborku sytuacja wygląda zupełnie inaczej,bo jak wiadomo w miejscu dawnego starego miasta stoi osiedle bloków,tak więc niestety nie ma możliwości zbudowania malborskiej neo-starówki (300 km>>).
 
Rose926 
Ruckenau


Dołączyła: 09 Wrz 2009
Posty: 67
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 4:09 pm   

Zgadzam się z przedmówcą. Zadziwia mnie fakt, że po wojnie dało się wiernie odbudować gdańską starówkę (300 km>>), a w dzisiejszych czasach, gdzie możliwości są o wiele większe, elbląskiej się "nie dało", pomimo że z tego co mi wiadomo przedwojennych zdjęć starówki (300 km>>) elbląskiej zachowało się nie mało (podobno, poprawcie mnie jeśli się mylę).
_________________
"Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze, że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody. Lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą.."
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 10:25 pm   

Gdańsk odbudowywano tuż po wojnie, a przynajmniej w zamierzeniu, ideałem do którego dążono był stan sprzed zniszczeń 1945 r. Odbudowa elbląskiego Starego Miasta to lata w sumie nieodległe (pamiętam z dzieciństwa stan, kiedy go nie było), a więc od roku 1945 upłynęło wiele wody i zmieniły się gusta i mody :) Dlatego jest ona świadectwem innej epoki, innej myśli architektonicznej i konserwatorskiej. Jednym się to podoba, innym nie - można na ten temat wiele dyskutować. Co wg mnie jest na pewno dobre: kamienny, a nie betonowy bruk czy asfalt na ulicach, odtworzenie zarysu pierzei, mała architektura, obiekty autentyczne, mnogość lokali. Wieczorem i rankiem elbląska STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)-Nówka jest naprawdę urokliwa. Niektóre budynki są naprawdę ładne. Myślę, że kreowanie pseudo-gotyku teraz, kiedy naprawdę wyszedł dawno z mody, nie byłoby właściwe, stanowiłoby anachronizm. Na idealne odtworzenie Starego Miasta w E-gu był czas tuż po wojnie. Natomiast okropny jest dla mnie ten Ratusz :khmm: do tego niefunkcjonalny, jak mówi większość osób, które o nim opowiadają a i ja miałam okazję tego trochę doświadczyć.
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Czw Gru 04, 2014 10:27 pm   

Czemu jak napisze się "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>)" to pojawia się 300 km? Jakiś tajemniczy skrypt antystarówkowy w odniesieniu do Gdańska np.? :D
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Gru 05, 2014 3:14 am   

A bo Starófka jedna jest tylko. Z Gdańskiem ma tyle wspólnego, że powstała z wyszabrowanego z Gdańska, szerzej Pomorza, Warmii i Mazur materiału.
Rose926 napisał/a:
Zadziwia mnie fakt, że po wojnie dało się wiernie odbudować gdańską starówkę (300 km>>), a w dzisiejszych czasach, gdzie możliwości są o wiele większe, elbląskiej się "nie dało",
Na Głównym Mieście odbudowano fasady. To, na co patrzysz to sztuczka, nic więcej. Za fasadami kryją się budynki, nie mające nic wspólnego z układem przestrzennym istniejącym przed rokiem 1945. To są bloki. Z wyjątkami oczywiście. W dzisiejszych czasach możliwości są zdecydowanie mniejsze. Ze świecą szukać fachowców, jacy byliby w stanie odbudować jedną kamienicę a co dopiero dzielnicę.
Zmieniły się czasy, zmieniły obyczaje.
A poza tym, po co powielać stare wzory? :roll:
„Trzeba z żywymi naprzód iść...” :P
Co nie znaczy, że zachwyca mnie jakoś odbudowa historycznego centrum Elbląga. W Kołobrzegu wyszło to zdecydowanie lepiej.
_________________
Poldergeist
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Pią Gru 05, 2014 9:38 am   

Linka napisał/a:
Czemu jak napisze się "STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>) (300 km>>)" to pojawia się 300 km? Jakiś tajemniczy skrypt antystarówkowy w odniesieniu do Gdańska np.? :D

Te 300 km to przybliżona odległość z Gdańska do miasta, w którym znajduje się ta jedyna starówka, którą wymienił Dostojny w swoim poście.
_________________
Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
 
Anker 

Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 274
Wysłany: Pią Gru 05, 2014 11:38 am   

[quote="Dostojny Wieśniak"]powstała z wyszabrowanego[/quote Ten manewr stosowano w Gdańsku od wieków. Np . Gdzie się podziała cegła ze zburzonego zamku krzyżackiego można zobaczyć w wykopach na ul. Św. Ducha i innych.
https://www.youtube.com/r...e+Gda%C5%84ska+
Polecam.
Najgorsze w tym wszystkim że skutkiem radosnej twórczości "poprawiaczy" Gdańsk powoli zaczyna wyglądać jak Legoland.
http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=253478
 
Rose926 
Ruckenau


Dołączyła: 09 Wrz 2009
Posty: 67
Wysłany: Pią Gru 05, 2014 4:13 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A poza tym, po co powielać stare wzory? :roll:
„Trzeba z żywymi naprzód iść...” :P


Nie wiem po co :P Ale w takim razie nie nazywajmy tego szpetnego nowotworu "starówką".
_________________
"Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze, że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody. Lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą.."
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk