Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
dworek w Muggenwinkel
Autor Wiadomość
Rysiek 
Pietzkendorfer

Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 88
Wysłany: Wto Mar 21, 2006 9:31 pm   dworek w Muggenwinkel

Witam wszystkich.
Szukam informacji na temat dworku, który znajduje się w Muggenwinkel /zdjęcia, historia itp/
Obecnie jest to skrzyżowanie ulic Piecewskiej, Morenowa a Trzy Lipy.
Może nazwa ulicy Trzy Lipy, ma jakiś historyczny związek z tym miejscem?



Tuż obok dworku znajduje się stary, podłużny budyneczek. Ktoś z Was wie, jaką spełniał funkcję?



Pozdrawiam
_________________
>>>>>>>>>> DA <<<<<<<<<<
 
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 1:28 pm   

Kiedyś mój kolega tam mieszkał (w tym dworku), ale było to lat temu *.naście. Spróbuję go wypytać, co pamięta.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Czw Mar 23, 2006 4:57 pm   

przy okazji mam też pytanie - czy ulica Migowska nie ma nazwy własnie od Migówka? (bo Migowo trochę nie po drodze)

a patrząc na starą mapę - przedłużenie dzisiejszej Migowskiej wychodziło własnie blisko Migówka

nie mogę niestety z tej mapy odczytać jak podpisana jest Migowska (po niemiecku - może czasem Muggenwinkeler Weg??) - w spisie Sabaotha nie ma :(

migowska x.JPG
Plik ściągnięto 24240 raz(y) 23,25 KB

 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Pią Mar 24, 2006 6:53 pm   

Też przyznam że ten dworek mnie zawsze intrygował to w końcu najbliższy zabytek od mojego domu raptem 100 m .
Ten podłużny budynek to podobno była świniarnia i nie jest raczej szczególnie stary ( zdecydowanie powojenny ) .
Jeszcze do niedawna obok dworku stał niewielki ceglany budyneczek, (ten mogł być starszy) ale kilka lat temu go wyburzono.
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Mar 29, 2006 7:14 am   

Widać z Emaus udało się więcej nic można było przypuszczać, natomiast z Migówkiem znacznie gorzej. A przecież tu też były jakieś budynki (na terenie Zakłądów Graficznych), obok był Trzy Lipy (Dreilinden). Zagłada musiała przyjść w podobnym okresie co Emaus.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 6:46 pm   

Dworek to nie jest, ale lokal gastronomiczny niemniej z ul. Migowskiej (1924). Może się przyda

wiebe.jpg
Plik ściągnięto 23488 raz(y) 74,13 KB

 
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Pon Mar 21, 2011 10:59 pm   

O dworku było już tu: http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=5213

Powtórzę tylko, że:

1) ściśle rzecz biorąc, dworek znajduje się w Trzech Lipach, a nie w Migówku;
2) Trzy Lipy (Dreilinden) to dawna nazwa tego dworku.

Dodam, że biały budyneczek, który jeszcze niedawno stał obok, a który już wyburzono, to dawna pieczarkarnia. Wiem to od ojca, którego znajomy nosił się kiedyś z zamiarem wykupienia tego obiektu.

Grzechu: Tak, nazwa ulicy Migowskiej (skądinąd błędna) wzięła się właśnie stąd, że ulica ta wiodła kiedyś do Migówka. Tutaj potwierdzenie: http://www.danzig.at/index.php?id=53,1176,0,0,1,0 (a więc poprawnie: Migówkowska)
 
Krystyna 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 25
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 7:13 pm   Re: dworek w Muggenwinkel

Rysiek napisał/a:
Witam wszystkich.
Szukam informacji na temat dworku, który znajduje się w Muggenwinkel /zdjęcia, historia itp/
Obecnie jest to skrzyżowanie ulic Piecewskiej, Morenowa a Trzy Lipy.
Może nazwa ulicy Trzy Lipy, ma jakiś historyczny związek z tym miejscem?

Obrazek

Tuż obok dworku znajduje się stary, podłużny budyneczek. Ktoś z Was wie, jaką spełniał funkcję?

Obrazek

Pozdrawiam


Witam serdecznie-po przeczytaniu pytania chciałabym opisać trochę miejsce "Trzech Lipek"Rzeczywiście rosły tam przy dworku piękne ,dorodne lipy .Mieszkałam na Cygance do roku 1962 na ul. Beethvena blisko majątku, bo tak był nazywany w latach powojennych.
Mieścił się tam PGR.Niestety dworek został przekształcony na biuro i mieszkania dla kierownictwa oraz pracowników.Piękne duże wnętrza przebudowane na mniejsze pokoje.
Oprócz dużego domu ,był po lewej stronie drogi ,która prowadziła do "Piecki"mniejszy,tam rownież mieszkali pracownicy.Przed wojną był to dom zarządcy majątku.Obok była obora,a na środku podwórka, co mnie zawsze dziwiło gnojówka.Za tym budynkiem był sad owocowy.Przy dużym dworku na podwórku była też obora i inne pomieszczenia gospodarcze.W jednym z nich ludzie porobili sobie mieszkania tymczasowe w latach 50-tych.Na samym rogu po lewej stronie przed małym domkiem był wybudowany już za czasów PGR spichrz,którego przebudowali za jakiś czas na świetlicę,póżniej na bibliotekę,ale to już nie za moich czasów.Ja z majątku też korzystałam, ponieważ brałam mleko dla dziecka prosto od krów.Majątek organizował półkolonie dla dzieci,z których moje dzieci też korzystali,będąc u Babci na wakacjach na Beethovena,mieszkając już w Szczecinie.Wozem drabiniastym wyścielonym słomą ,zaprzężony w dwa konie ,jechały dzieci do Otomina nad jezioro.Mile to wspominają.Niestety, PGR padł.Ludzie szukali innych
zajęć,wyprowadzili się do lepszych warunków.Na pięknych polach powstało osiedle "Morena"i pozostała tylko nazwa "ul. TRZY LIPY"i nasze wspomnienia.
Pozdrawiam-Krystyna.
 
Rysiek 
Pietzkendorfer

Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 88
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 7:29 pm   

Krystyna napisał/a:
i pozostała tylko nazwa "ul. TRZY LIPY"i nasze wspomnienia.


Przepiękna historia, jak z opowiadania....

Masz może jakieś zdjęcia z tego okresu
_________________
>>>>>>>>>> DA <<<<<<<<<<
 
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 8:24 pm   

Rysiek napisał/a:
Masz może jakieś zdjęcia z tego okresu


http://www.forum.dawnygda...ic.php?p=118221
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Krystyna 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 25
Wysłany: Sro Mar 30, 2011 9:48 am   

Rysiek napisał/a:
Krystyna napisał/a:
i pozostała tylko nazwa "ul. TRZY LIPY"i nasze wspomnienia.


Przepiękna historia, jak z opowiadania....

Masz może jakieś zdjęcia z tego okresu


Witam-zdjęcia jakie miałam podał link p. Bartosz.Zdjęcie na którym kolega trzyma dziecko na ręku,to własnie on mieszkał w prowizorycznym mieszkaniu na podwórku dworku.To lata 1955-57. Krystyna
 
Fuzzy 
globetrotter

Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 56
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 1:45 am   

grzechuu, o tym myślałem: migowska x.JPG
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Pon Sty 16, 2012 9:20 am   

żdjęcie z 1908 roku.
Dreilinden (Trzy Lipy).

Miro

1908 dreilinden trzy lipy..jpg
Plik ściągnięto 22360 raz(y) 53,7 KB

_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Wto Sty 17, 2012 1:07 pm   

Miro napisał/a:
żdjęcie z 1908 roku.
Dreilinden (Trzy Lipy).


Czyli to stało gdzieś między Burdlem/biblioteką a wzgórzem (gdzie teraz jest kościół), gdzieś tam gdzie był (i wciąż jest) parking przed Zakładami Graficznymi, albo na terenie gdzie powstał budynek Zakładów (teraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny)?
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Czw Sty 19, 2012 11:50 am   

Analizując wiele map wychodzi, że tak. Podaję fragment z 1978, gdzie teren Trzech Lip (oprócz spichrza/Burdla) przykryły już obiekty przemysłowe:



Widać też, że skrzyżowanie (Schuberta/Trzy Lipy/Beethovena) musiało wkróce zostać przebudowane. Ja takiego trójkąta nie pamiętam. Natomiast doskonale pamiętam stan sprzed budowy ronda.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk