Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
różne rodzaje litery S
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 4:10 pm   

Mikołaj napisał/a:
Tak przy okazji - ciekawostka dot. pisowni - inaczej pisane s, inaczej sch .

Niezupełnie. Istniały dwa rodzaje "s", jedno - wyglądające zupełnie jak nasze - używane tylko na końcu wyrazu (w wyrazach złożonych, typowych dla j. niemieckiego, również na końcu wyrazu wchodzącego w skład dłuższego wyrazu, wiem że brzmi to nieco skomplikowanie, ale chodzi mi o to ze w tym sensie to pierwsze "s" jest na końcu wyrazu "Kriegs") i drugie wyglądajace jak nasze "f" bez poprzeczki, pisane na poczatku i w środku wyrazu. Dlaczego tak było - keine Ahnung :???:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 4:14 pm   

pumeks napisał/a:
drugie wyglądajace jak nasze "f" bez poprzeczki

Już tej litery się nie używa?
_________________
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 4:22 pm   

Obecnie raczej nie... nawet kiedyś chciałem coś napisać takim pismem i własnie żaden z fontów które przeglądałem nie dawał takiej możliwości.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 6:05 pm   

Podobnie sprawa się ma z Sütterlinem, zwykłe "s" ma kształt zbliżony do 1, "s" kończące wyraz ma kształt zbliżony do 6, no i jest jeszcze podwójne "ss", które jest połączeniem zwykłego "s" z literą "z" (czyli jakby 1 z 3) i ma kształt zbliżony do greckiej litery "beta", dokładnie takie cóś: ß.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 6:20 pm   

Sabaoth napisał/a:
no i jest jeszcze podwójne "ss", które jest połączeniem zwykłego "s" z literą "z" (czyli jakby 1 z 3) i ma kształt zbliżony do greckiej litery "beta", dokładnie takie cóś: ß.


I stąd niemiecka nazwa litery "eszet" (czyt. escet), a nie "beta". W niektórych "stylizowanych" tekstach widac zresztą że to nie beta tylko sklejone s i z.

Podejrzewam, że to s w formie f bez pałeczki ma swoje korzenie w pismie gotyckim i w czasach, gdy owo gotyckie pismo powstawało. Może to było nawet nieco inaczej wymawiane wtedy...?
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Lut 20, 2006 7:04 pm   

Cytat:
Podejrzewam, że to s w formie f bez pałeczki ma swoje korzenie w pismie gotyckim i w czasach, gdy owo gotyckie pismo powstawało. Może to było nawet nieco inaczej wymawiane wtedy...?

Pewnie było inaczej wymawiane, tak jak za czasów mojej edukacji w szkole podstawowej wymagano innej wymowy dla "ch", a innej dla "h". Wcześniej różnice były pomiędzy "ż" i "rz" oraz pomiędzy "u" i "ó".
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 8:52 am   s

pumeks napisał/a:
Mikołaj napisał/a:
Tak przy okazji - ciekawostka dot. pisowni - inaczej pisane s, inaczej sch .

Niezupełnie. Istniały dwa rodzaje "s", jedno - wyglądające zupełnie jak nasze - używane tylko na końcu wyrazu (w wyrazach złożonych, typowych dla j. niemieckiego, również na końcu wyrazu wchodzącego w skład dłuższego wyrazu, wiem że brzmi to nieco skomplikowanie, ale chodzi mi o to ze w tym sensie to pierwsze "s" jest na końcu wyrazu "Kriegs") i drugie wyglądajace jak nasze "f" bez poprzeczki, pisane na poczatku i w środku wyrazu. Dlaczego tak było - keine Ahnung :???:


Przedstawiam przykład litery s w środku wyrazu
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 9:17 am   Re: s

roland napisał/a:

Przedstawiam przykład litery s w środku wyrazu


Ale ten wyraz składa się z dwóch wyrazów. Bei i Schlag. Typowa dla jezyka niemieckiego zbitka.

Nie wiem, co te słowa w takiej wersji oznaczają, Oddzielnie to byłoby "przy uderzenie"... :hihi:
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 9:25 am   

Beischlag = przedproże. Tak więc zbitka to nie jest.
_________________
da, da, da...
 
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 9:32 am   

Jest to tytuł książki o przedprożach gdańskich.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 9:41 am   

danziger napisał/a:
Beischlag = przedproże. Tak więc zbitka to nie jest.


To, ze oznacza co innego niz w wersji oddzielnych słów nie świadczy o tym, że to nie zbitka. Niemiecki rodowód tego okreslenia moze na przykład pochodzić stąd, ze mowa o miejscu z którego puka sie (uderza) do drzwi...

Weźmy inny przykład: Schlagzeug - czyli "narzędzie do uderzania". Tyle, ze to w rzeczywistości perkusja. Ale perkusja rzeczywiscie jest przyrządem do uderzania....
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 10:27 am   

Zoppoter napisał/a:
To, ze oznacza co innego niz w wersji oddzielnych słów nie świadczy o tym, że to nie zbitka.

Specjalistą językowym nie jestem więc mogę się mylić, ale wydaje mi się, że o fakcie czy coś jest zbitką, czy nie przesądza źródłosłów. Słowo, które pozornie jest zbitką dwóch innych (bo brzmi jak dwa złączone słowa) może nią wcale nie być, tylko pochodzić od jakiegoś zupełnie innego słowa.
Jaki jest źródłosłów słowa "Beischlag" nie wiem, ale wersja z pukaniem do drzwi wydaje mi się mało prawdopodobna...
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 3:20 pm   

W każdym razie, gdyby tam było dajmy na to Beischlagstreppe (nie jestem pewien czy da się użyć takiego słowa), to s byłoby takie "wysokie", a s - "normalne".
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
AvM 

Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 149
Wysłany: Sro Lut 22, 2006 6:37 pm   

Mam taki alfabet z rosyjskigo slownika, ale
nigdziej indziej tego nie widzialem.
 
fritzek 
THE BEST-IA


Dołączyła: 20 Sie 2004
Posty: 1078
Wysłany: Pon Mar 13, 2006 1:30 pm   

A co to jest wg Was? :wink:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk