Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża Bartosa
Autor Wiadomość
turecki 
Motorniczy
ech te....


Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 826
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 5:26 pm   

tak czytając poprzednie posty po kolei[:)] też doszedłem do wniosku,że na składzie drewna,który być może zajmował się też jego obróbką mógł się znajdować silos na trociny.Kanałami mógł być poprowadzony układ rur zasysających trociny i pył drzewny z budynków stolarni itp.A na górze mógł,ale nie musiał znajdować się wentylator zasysający-lub element filtra[nie znam jego nazwy] odpowiedzialny za oddzielenie powietrza od trocin.
_________________

 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Nie Lut 25, 2007 6:27 pm   

turecki napisał/a:
wentylator zasysający-lub element filtra[nie znam jego nazwy] odpowiedzialny za oddzielenie powietrza od trocin.


cyklon + filtr chiba ?8))
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Nie Mar 04, 2007 7:28 pm   

[quote="Strach"]
turecki napisał/a:
wentylator zasysający


a może ta wieża była przewidziana jako stelaż pod okrągły zbiornik na wodę z przeznaczeniem do tankowania parowozow . oczywiście wodą .
te trojkąty zostały dopiero pożniej zamurowane , pewno ten obiekt w 1944 roku uzyskał rangę obiektu obronnego : pkt. obserwacyjny a może nawet radar .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Nie Mar 04, 2007 8:25 pm   

Z całą pewnością nie był to bunkier,nie podstawa pod dźwig,nie trafo.Najprawdopodobniej nie stacja rozładowcza-elewator(brak możliwości rozładunku-załadunku wagonów,tory musiały by iść równolegle z nabrzeżem)A że mocno ostrzelany to chyba w Gdańsku wszystko było ostrzelane :cry: a tym bardziej taki obiekt "obserwacyjno-snajperski".Najbliższe prawdy wydaje mi się silos na trociny(brak torów pod wieżą czyli możliwość "podjechania"np.ciężarówką i jej załadunek poprzez lej zsypowy. :hmmm: a może nie... :co_jest: byłem tam ostatnio i znów idę,może coś "przyjdzie"...A może by tak większą grupą na wiosnę pomyszkować?Jestem otwarty na propozycje... :lol:
_________________

 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Pon Mar 05, 2007 9:18 pm   

tobocian napisał/a:
... :co_jest: byłem tam ostatnio i znów idę,może coś "przyjdzie"...A może by tak większą grupą na wiosnę pomyszkować?Jestem otwarty na propozycje... :lol:


czy myślisz o tym samym co ja .
najpierw trochę historii o " Strohdeich ".
niestety po niemiecku ale dla chcącego _____

" Der 1847 gebildete Schulzenbezirk Strohdeich auf dem linken Weichselufer. Dazu gehoeren die Kaiserliche Werft nebst den anliegenden Wiesen, Milchpeter, Schuitensteg, das eigentliche Strohdeich, der Polnische Haken mit dem alten Hofe, Kalkofen, Schiffchenbrücke, Ganskrug und Nehrungscher Weg, der Weiße Hof, Weißhoefer Außendeich mit Kirrhaken und Rückforter Schanze mit Fort Kalckreuth.
Aus den auf dem rechten Weichselufer belegenen Grunstücke von Strohdeich war am 4. 4. 1878 die Landgemeinde Troyl gebildet worden. "

a tu tej strony adres.
ale do tematu .
mało kto wie , że w Gdańsku już przed wojną istniała firma petrochemiczna .
akurat w Ebayu .at są jej akcje .

patrz tutaj

no a teraz wiemy już do czego miała służyć ta wieża w przyszłej rafinerii .
i wiadomo już po co te otwory w ścianach .

pozdrowienia z Wrzeszcza

MonitorErdoelZu.jpg
wieża echstracji ropy .
w dole pasowały cysterny samochodowe , do ktorych spuszczano ciezki olej ( napędowy )
Plik ściągnięto 20161 raz(y) 10,74 KB

_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Wto Mar 06, 2007 9:52 am   

nad stawem napisał/a:
mało kto wie , że w Gdańsku już przed wojną istniała firma petrochemiczna .
akurat w Ebayu .at są jej akcje .

patrz tutaj


Wydaje mi się że w Gdańsku było kilka firm związanych z ropa naftową. :???: Pewnie trzeba by się zastanowić nad definicją firmy petrochemicznej. Obecnie na terenach starych firm są współczesne związane z petrochemią.

A i napisy się zachowały :wink: http://www.forum.dawnygda...opic.php?t=3208

nad stawem napisał/a:

no a teraz wiemy już do czego miała służyć ta wieża w przyszłej rafinerii .
i wiadomo już po co te otwory w ścianach .

pozdrowienia z Wrzeszcza
ropa [/quote]

Nic nie rozumiem :???:
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Wto Mar 06, 2007 10:23 am   Firma petro?

:hmmm: cuś mi ta petrochemia do tego miejsca nie pasuje :???: ale kto wie :hmmm: tylko coś za cienkie filary jeżeli na zbiornik z olejem,no i te dziury z cegły to by chyba nie wytrzymały nacisku?trociny to trociny,leciutkie a olej to ma ciężar koło 760-860kg/m3 to by troche ważyło :hmmm:
_________________

 
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Wto Mar 06, 2007 10:25 pm   Re: Firma petro?

tobocian napisał/a:
:hmmm: cuś mi ta petrochemia do tego miejsca nie pasuje :???: ale kto wie :hmmm: tylko coś za cienkie filary jeżeli na zbiornik z olejem,no i te dziury z cegły to by chyba nie wytrzymały nacisku?trociny to trociny,leciutkie a olej to ma ciężar koło 760-860kg/m3 to by troche ważyło :hmmm:


popatrz tak wygląda wieża do produkcji oleju napędowego z węgla w czasie II wojny św.
nie potrzeba było wielkich " Murow "



a jeszcze jedno te " dziury " zostały zamurowane dopiero poźniej do obrony przed nacierającym wrogiem .
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Sro Mar 07, 2007 12:07 pm   zbiorniki

Cytat:
popatrz tak wygląda wieża do produkcji oleju napędowego z węgla w czasie II wojny św.
nie potrzeba było wielkich " Murow "

No na pewno nie murów bo zbiorniki ze stali były :^^ a co do zakładów petrochemicznych czy składów to na mapach są zaznaczane:
-Baltisch-Amerikanische Petrol
-Baltoil AG
-Nobel
-Polish State Petrol Co
No a nieszczęsna wieża Bartosa to na terenie Bergforda(składy,import export drewna) była,no ale kto wie :hmmm: może masz i słuszne podejżenia :???:
p.s.jedyny zbiornik metalowy otoczony murem z cegły :OO był na terenie CPN-2 obok Basenu górniczego(łaziłem po nim :P )
_________________

 
 
Strach 


Dołączył: 26 Sie 2005
Posty: 783
Wysłany: Sro Mar 07, 2007 2:01 pm   

Rzeczywiście obok fabryki paliwa syntetycznego są podobne konstrukcje. Silosy te służyły jednak do magazynowania węgla. Równie dobrze może być to cokolwiek :hmmm:

Hydrierwerke Poelitz Aktiengesellschaft
 
nad stawem 
to ja


Dołączył: 09 Lis 2006
Posty: 359
Wysłany: Sro Mar 07, 2007 10:15 pm   Re: Firma petro?

tobocian napisał/a:
trociny to trociny,leciutkie a olej to ma ciężar koło 760-860kg/m3 to by troche ważyło :hmmm:

akurat to zauważyłem i oczywiście z tym się nie zgadzam , że trociny są leciutkie .
jako mistrz stolarski mam trochę pojęcia o ciężarze właściwym drewna , i oczywiście trocin bo to "
"jedno i to samo " , właściwie są cięższe .
zacznijmy świerkiem , ktorego do 1945 prawie w naszych szer. geograficznyh nie używano --
--świerk okorowany nie suszony 750-850 kg/m3
--sosna , ktora była wszechobecna 750-880 kg/m3
--a tu ciekawostka , dąb , drewno ktore było wszędzie potrzebne , 1180-1270 kg/m3
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
to ta twoja " ropa " jest bardzo leciutka .
:co_jest:
_________________
http://www.mierzeja1945.prv.pl/
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Czw Mar 08, 2007 8:43 pm   ciężar właściwy

No tak ale napisałeś o drewnie a nie o trocinach,to coś jak kaczka i pierze :OO nie bierz mojej wypowiedzi do siebie,tak po prostu myślę głośno...no bo kurcze jakoś jak pociągnąć jakiś pieniek o dł.0,5mtr i gr. 30 cm(0.15m3) to trzeba sie napocić a jak worek z trocinami (też 0.15m3) to w sumie z łatwością :P a skąd wiesz że te dziury zamurowali po wojnie? :hmmm: :zgooda:
_________________

Ostatnio zmieniony przez tobocian Pią Mar 09, 2007 11:00 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Mar 08, 2007 9:57 pm   

Co jest cięższe, kilogram pierza (albo trocin) czy kilogram żelaza? :%
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Mar 09, 2007 11:19 am   

To zależy w jakich warunkach :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Pią Mar 09, 2007 12:03 pm   

No to z tych dwóch ciężarów to stawiam na :piwo: Tyskie! :haha:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk