Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Mikołaj
Pią Lis 12, 2010 4:39 pm
Gdańskie cuukiernie i lodziarnie
Autor Wiadomość
wiewiorka 

Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 21
Wysłany: Pon Gru 06, 2010 2:00 pm   

Pamiętam doskonale tego murzynka na huśtawce :) a Murzynek-cukiernia mnie kojarzy się z bajaderkami,
których to spróbowałam po raz pierwszy właśnie tam.
Nie wiem czy pamięć zawodzi :) -wydaje mi się ,że tam obok na Podwalu była jeszcze jedna cukiernia.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Gru 08, 2010 10:49 am   Jeszcze jedna cukiernia

Informację wiewiórki potwierdził przyjaciel - fan gdańskiej historii. Wg tej wersji cukiernia znajdowała się pod numerem 104 lub 106. A ja w rupieciarni swojej pamięci skojarzyłem nazwę "POLONIA" ale oczywiście mogę się mylic.
 
totenkopf1956 
Jurek


Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 766
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: Pon Sty 31, 2011 11:46 pm   

Pragnę dorzucić kilka słów dotyczących gdańskich cukierni, które znałem z własnej autopsji i specjałów, którymi się w nich zajadałem:
Cukiernia " Warszawska "- babeczki z budyniem
Cukiernia " Bajadera " - rogaliki z dżemem różanym i makowce
Cukiernia " Sorento " - pomarańczowe lody z bitą śmietaną
Cukiernia " Stefanka " - ciastka ponczowe
Cukiernia na ul. Wajdeloty - tort makowy i keks
Lodziarnia " Miś " i lodziarnia " Eskimos " ( wiadmo dlaczego :D )
Cukirnia " Roma " obok PDT we Wrzeszczu
Wspomnę jeszcze o niezapomnianych lodach " Mewa " ( szkoda, że producent tych lodów zabrał recepturę tych lodów do grobu - jak informowała prasa )
W pełni solidaryzuję się z przedmówcami co do lodów i ciastek, a w szczególności do klimatu czasów w których przyszło spędzić nam dzieciństwo.
Z cukierni " Sorento " jadło się lody, do czasu, gdy człowiekowi robiło się " chłodno " ( przerabiałem to z moją obecną żoną )


Gdzie te czasy . . . gdzie te lody . . . :dziadek:
_________________
Jurek
 
Feldfebel 

Dołączył: 18 Lut 2009
Posty: 112
Wysłany: Czw Lut 03, 2011 9:03 pm   

totenkopf1956 napisał/a:
lodziarnia " Eskimos "
-ha to akurat mozna poczuć do dziś,wystrój także nie zmieniony i są "żetony"
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Pon Gru 19, 2011 1:06 pm   

Zesiu...jako starszy mieszkaniec Przymorza z radością donoszę,że był czas,kiedy w naszej "Sefance" były lody gałkowe..smaku ich w żaden,nawet najśmielej ryzykowny sposób nie można było porównać do lodów "Miś" ale były! Z braku innych,np.gdy w zielonej budce "Misia"na rogu Piastowskiej i Chłopskiej widniała kartka "Lodów brak" (a zdarzało się to często z racji dowozu ich z macierzystej firmy mieszczącej sie w Gdańsku),cała dziatwa biegła ochoczo do "Stefanki".. :D Serdecznie pozdrawiam!
_________________
..Nie każdy śmiech się zbudzić da! Nie każda łza się da powtórzyć!
 
Hagen 


Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 111
Wysłany: Sro Mar 14, 2012 8:28 pm   

Chciałbym przypomnieć, że w WZ-ce (kilka stopni w dół) oprócz eponimicznych WZ-etek były jeszcze Ptasie mleczka, ciastka o klasę lepsze.
 
Joachim 

Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 2
Wysłany: Wto Cze 04, 2013 8:54 pm   

Smaczne lody do 1940 roku,na wynos i konsumpcji na miejscu,sprzedawała na Długim Targu lodziarnia Toscani.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Wto Cze 04, 2013 9:15 pm   

Do 1940? 8O
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Czw Sie 22, 2013 3:45 pm   

Sabaoth napisał/a:
Róg Grażyny i Wajdeloty, najlepsze rurki z kremem we wczesnych latach 70-tych :^^


Ta cukiernia "Paradowski" funkcjonuje do dzisiaj. Wczoraj jadłem tam wspaniałe drożdżówki.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Pią Paź 10, 2014 8:32 pm   

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
Najlepsze lody we Wrzeszczu natomiast w wielokrotnie tu wspominanym Eskimosie (potem zmienil nazwe zdaje sie na Eskimo )

Dla mnie to zawsze był Eskimos ale jak w latach, bodajże 80-tych powstała budka z lodami na terenie rynku (bliżej wiaduktu), która dostała duży szyld "Eskimos" to ten stary Eskimos (po schodkach w piwnicy) zmienił nazwę na "Eskimo". Poprawcie mnie jeśli się mylę. No i najlepsze lody to były właśnie w tym po schodkach w piwniczce (mój rekord to 16 gałek za całe 8 złotych).



Okazuje się, że Eskimos i Eskimo to ten sam autor receptury a kiedyś jeden właściciel.

Prawdziwy Chleb Oliwski tylko z Oliwy
Cytat:
To ostatnia piekarnia działająca na terenie Oliwy. Odwiedziliśmy działającą od 30 lat piekarnię i cukiernię "Eskimos".
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
Alex 
SkyGuy

Dołączył: 22 Mar 2016
Posty: 1
Wysłany: Wto Mar 22, 2016 7:30 am   

"Slodkie" wspomnienia z dziecinstwa i wczesnej mlodosci, czasow kiedy mieszkalem w Gdansku to cukiernia "Warszawska" na Lagiewnikach z niewielkim, ale dobrym wyborem ciastek, ciast i pysznych lodow.
Natomiast na lepsze okazje zamiawiano u mnie w domu ciasta, torty w cukierniach "Orbis":
w hotelu "Monopol" i pozniej wspaniale rzeczy w cukierni hotelu "Hevelius".
 
Matti 
Miłośnik zegaru

Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 145
Wysłany: Nie Cze 05, 2016 8:02 pm   

Wczoraj otwarto lodziarnię Znane Smaki na ul. Tartacznej 5. Powróciła receptura lodów z Misia sprzed roku i cena 2 zł. Naprawdę, aż chce się tam wracać codziennie.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Cze 05, 2016 9:20 pm   

A co właściwie chodzi ze starym Misiem? Jakaś afera medialna się dosłownie zrobiła :wink: Nie wiem, gdzie się na lody wybrać :wink:
 
Matti 
Miłośnik zegaru

Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 145
Wysłany: Nie Cze 05, 2016 9:54 pm   

Zmienili się właściciele w wyniku spadku. Podnieśli cenę do 3 zł, ale tradycyjna receptura jest w Znanych Smakach na Tartacznej 5 i gałka po 2zl. To tak w skrócie. Dzisiaj tam kupowałem i szczerze polecam.
 
eMGie 

Dołączył: 18 Gru 2009
Posty: 26
Wysłany: Pon Cze 06, 2016 8:03 am   

Próbowałem tych niby oryginalnych lodów u nowego właściciela ( w starym miejscu), jak dla mnie nie da się tego jeść. Oprócz nazw nie mają nic wspólnego ze starą recepturą.
Super wiadomość, że otworzyli prawdziwego Misia :-) Na dniach na pewno ich odwiedzę.

mg
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk