Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka
Autor Wiadomość
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Pią Lip 24, 2015 11:11 am   

Na pierwszym zdjęciu widać historię budowania mostów. Od małego do największego. :==
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Pon Lip 27, 2015 10:12 am   

Wracając do początków mostu, zdjęcie zapożyczone z skyscrapercity.com
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Wrz 21, 2015 8:21 pm   

Bardzo zmienia się nasza Przeróbka. Powiało wielką Europą: "przystanki wiedeńskie", samosmarujące się szyny tramwajowe,nowe elewacje starych budynków, nowe mosty.Niewiele zostało z tej dzielnicy, którą pamiętam z dzieciństwa.Stada krów wracające co wieczór z pastwisk ulicą Lenartowicza. Owce pasące się na łące, gdzie dziś stoi blok Lenartowicza 13. No i ogrody, a nawet sady na zapleczu budynków przy Siennickiej i Lenartowicza.Wozy z sianem przejeżdżające w drodze powrotnej ze Stogów, sorry z Sianek jak to się wtedy mówiło. Kolumny żołnierzy wracających ze śpiewem z poligonu przy Sączkach" A un do wojska był przynależniony,a una za nim płakała..." Kury chodzące po podwórkach i świnki w drewnianych chlewikach.Wóz z nieśmiertelnym" szmaaaty, buteeelki". No nie, nie chciałbym do tego wrócić. Ale takie drobiazgi postanowiłem uwiecznić. Przy każdym wejściu do starszych budynków jeszcze niedawno była taka wycieraczka-skrobaczka ułatwiająca oczyszczenie zabłoconych w ogrodzie butów. Stara brama do ZNTK do dziś ma po bokach kamienne odboje zabezpieczające ją od uderzeń wystającą osią wozu konnego.Takie drobne ślady.

DSC06168.jpg
Lenartowicza 1 przed remontem
Plik ściągnięto 19830 raz(y) 101,96 KB

DSC06166.jpg
Brama ZNTK
Plik ściągnięto 19830 raz(y) 34,54 KB

 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Pon Wrz 21, 2015 10:29 pm   

stanalex, bardzo ladnie to napisales. Sentymentalnie. :== :dziadek:
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Wto Wrz 22, 2015 4:53 pm   

Stanalex, jeszcze trzeba dodać kozy hodowane np. przy ul.Ku Ujściu w barakach. :dziadek:
Takie "skrobaczki" były montowane przy każdym wejściu do budynku /tylko montowane w podłożu wejścia/.np. przu ul Lenartowicza.
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Wrz 22, 2015 8:06 pm   Gdzie wieś graniczyła z miastem

Nie da się ukryć, mieszkaliśmy wtedy prawie jak na wsi. Na dodatek prawie każdy miał kawałek działki za mostami i własne warzywa. Drzewek owocowych tam wtedy nie sadzono. Co ciekawe nie było żadnych altanek ani nawet ogrodzeń a nie pamiętam by nam coś z działki zginęło. Zafascynowało mnie zdjęcie które nieco wyżej dodał adpo6. Podobne gdzieś widziałem, ale to jest wyjątkowo wyraźne.Zwróciłem uwagę na zabudowania w miejscu gdzie dziś stoi Szkoła Podstawowa nr 61. Wprawdzie rzadko tam bywałem. ale nie pamiętam, by coś tam było przed budową szkoły. Pamiętam za to jej uroczyste otwarcie w 1960 roku. Przeniesiono nas z "szóstki" i był to dla nas szok. Szóstka wtedy kojarzyła się z ponurymi klasami i korytarzami. Takie prawie koszary. Była niesamowicie zatłoczona, uczyliśmy się na zmiany.Woźny - pan Szulc chodził po schodach ze zwykłym dzwonkiem.W nowej szkole były jasne klasy,dobrze wyposażone gabinety, wielki korytarz i tarasy na które wypuszczano nas na przerwach, a dzwonek był elektryczny!Niestety nie było sali gimnastycznej, którą zbudowano w drugim etapie. Zresztą Sbigneus wiesz to dobrze. To co jeszcze zaskakuje to wielka infrastruktura placów i nabrzeży drzewnych. Jak widać sporo wody zasypano po wojnie. Wydaje mi się,że na zdjęciu linia kolejowa na Holm jest gotowa, natomiast ta do Danzig-Troyl w budowie. Na nasypie jeszcze nie ma toru i wiadukt nad ulicą też chyba nie skończony. Ciekawią mnie zabudowania gospodarcze przy ul. Budzysza. Widać je na zdjęciach z budowy linii tramwajowej na Stogi, o której dyskutowaliśmy na Facebooku. Ja pamiętam już tam tylko ogródki działkowe i bocznicę kolejową, która przecinała linię tramwajową i dochodziła do składów drzewnych w pobliżu stoczni jachtowej. Po wojnie w miejscu, gdzie dziś kończy się ulica Andersena, stały ruiny jakiejś zabudowy, chyba przemysłowej. Pamiętam,że właściciele motocykli skrzyknęli się i z rozbiórkowej cegły pozyskanej stamtąd postawili wspólny garaż przy bloku Lenartowicza 22. Tych zabudowań nie ma na zdjęciu, czyżby powstały w czasie wojny? Żal tylko,że fotograf nie obrócił obiektywu bardziej w lewo.A może tylko chwilowo nie znamy takiego zdjęcia?.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Wrz 22, 2015 9:16 pm   Wieczór wspomnień

Patrząc dziś na ulice upstrzone plakatami wyborczymi, pamięć podsunęła mi jeszcze taki obrazek. Rzecz dotyczy Przeróbki ,ale w innych dzielnicach pewnie było podobnie. W latach pięćdziesiątych władza przed wyborami fundowała nam, dzieciakom taką atrakcję: Na niebie pojawiał się lecący nisko dwupłatowy kukuruźnik, z którego sypały się tysiące ulotek. Zbieraliśmy je dosłownie się bijąc. Mimo, że niektórzy umieli czytać, nie mogliśmy zrozumieć czemu w tym wieku już mamy iść do urn. Pliki ulotek targaliśmy do domu, gdzie rodzice chwalili nas za zapobiegliwość. Wtedy nieodzownym wyposażeniem każdej toalety był gwóźdź. Przeważnie po prostu wbity w ścianę, ale były też gwoździe wbite do artystycznie wyciętej, zawieszonej na ścianie deseczki. Zarówno format jak i grubość a zwłaszcza zielony kolor ulotkowego papieru idealnie pasowały do tego gwoździa. Znacznie lepiej niż pocięte gazety. Bo to nieprawda, że w PRL był wciąż problem z papierem toaletowym. Przez pierwszych kilkadziesiąt lat po prostu nie było go wcale. Taka była wymierna korzyść z wyborów. :hihi:
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Nie Lut 14, 2016 9:00 pm   Nie nadążam...

Tak, tak zmienia się nasza Przeróbka. Po zagospodarowaniu nabrzeża Martwej Wisły, remoncie ulic Siennickiej i Lenartowicza, wyremontowaniu wielu budynków przez wspólnoty właścicieli mieszkań,rozbiórce baraków,teraz przyszedł czas ma wiadukty.Te ponad stuletnie już zdemontowano a obok powstają nowe. To co mnie zaskoczyło, to całkowita likwidacja torowiska prowadzącego do dawnej stacji towarowej Kanał Kaszubski, ZNTK, Fosforów i dalej na Holm. Stareńki wiadukt już leży w krzakach czekając na pocięcie a jego przyczółki znikną lada dzień. Znika też nasyp. Kiedyś, gdy na podwórkach nie było zjeżdżalni dla dzieci, właśnie pochyła, betonowa krawędź przyczółka służyła nam w takich rozrywkowych celach. Posypywało się ją piaskiem i zjeżdżało, aż z butów się dymiło.Niektórzy próbowali zjeżdżać na tornistrze. Skutek dla butów i tornistrów był jednakowo opłakany. Było, minęło. Najważniejsze ,że znacznie poszerzone zostaną przejścia pod wiaduktem, spokojnie zmieści się chodnik i droga dla rowerów. Znacznie bezpieczniej będą przechodzić dzieci do szkoły.Będzie OK.

W3.jpg
Plik ściągnięto 19206 raz(y) 70,71 KB

W4.jpg
Plik ściągnięto 19206 raz(y) 69,86 KB

 
Włos 

Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 4
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pon Lut 15, 2016 10:42 am   

Tymczasem wrzucę piękną Siódemkę po naprawie P5 w barwach Orion kolej, wykonaną właśnie w ZNTK Gdańsk-Przeróbka kilka dni temu. Także widać, że zakład jeszcze działa i wykonuje jakieś modernizację, ktoś dokładniej zna jego sytuację ?

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Lut 15, 2016 1:21 pm   

ZNTK działają obecnie jako Zakład Naprawy Taboru Kolejowego i Miejskiego sp z o.o. Korzystając z jednej hali dawnych zakładów i nadal zatrudnianych doskonałych fachowców potrafią wyremontować wszystko co jeździ po szynach a nawet więcej. Zastanawiałem się jak do nich po szynach teraz dojechać, ale zauważyłem z "samolotu" jakiś nowy czy odnowiony tor pod wjazdem do lada moment uruchamianego tunelu. Czyli istnieje kolejne połączenie ze stacją Gdańsk-Przeróbka.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Lut 16, 2016 2:08 pm   Poranne obrazki

Zasłużony stary most kolejowy nad Martwą Wisłą właśnie przechodzi do historii. To już ostatnie jego obrazki, bo panowie z młotami pneumatycznymi i palnikami czekają. Miejmy nadzieją, że piękne nowe mosty wytrzymają równie długo.

Most2016.jpg
Plik ściągnięto 19071 raz(y) 64,18 KB

Był most.jpg
Plik ściągnięto 19071 raz(y) 56,25 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pon Mar 04, 2019 5:16 pm   Z rodzinnego albumu

Jerzy Baca - kolega z podwórka i z pracy, mieszkaniec Trojanu - Przeróbki od urodzenia, przekazał do zeskanowania kilka zdjęć z rodzinnego albumu. Większość wykonano na poczatku lat 50-tych ubiegłego wieku na łące, na której później stanął blok Lenartowicza 24 oraz sklep - dziś Żabka. W latach naszego dzieciństwa pasła się tam co najmniej jedna koza, chyba był też groźny baran. To było nasze ulubione miejsce zabaw. Radzę zwrócić uwagę na ruinę budynku, który stał przed dzisiejszym blokiem nr 22. Została rozebrana krótko po zrobieniu tych zdjęć, bo rozpoczęła się budowa.Moje zdjęcie z tego okresu i z tego miejsca jest też w tym wątku. Wygląda na to ,że załogę Warsztatów Głównych PKP / potem ZNTK/ wspierali żołnierze albo hufiec junaków SP / Służba Polsce /. Wychodzą niestety z pustymi miskami.

Przeróbka 50 C.jpg
Plik ściągnięto 14124 raz(y) 82,14 KB

Przeróbka 50 E.jpg
Plik ściągnięto 14126 raz(y) 103,58 KB

Przeróbka 50C.jpg
Plik ściągnięto 14126 raz(y) 96,24 KB

Przeróbka 50 B.jpg
Plik ściągnięto 14126 raz(y) 61,76 KB

Przeróbka 50A.jpg
Plik ściągnięto 14126 raz(y) 116,01 KB

 
Krystyna.waw

Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 4
Wysłany: Sro Mar 20, 2019 2:52 pm   obóz 1914 - 1919

Przeczytałam z zaciekawieniem. Podziwiam lokalny patriotyzm.
Sprowadził mnie do Przeróbki mój przodek.

Leon Baranowski służył w carskim wojsku i dostał się do niewoli niemieckiej w pierwszych dniach wojny.
Sadzę, że należał do pierwszych jeńców wojennych sprowadzonych do tego obozu.
Informacja z Czerwonego Krzyża
https://www.myheritage.pl...ory=&side=front
Niedługo będę w Gdańsku. Na pewno zajrzę do Archiwum Państwowego. Oglądam zdjęcia, czytam opracowania m.in. Andrzeja Romanowa, ale co teren, to teren.
Czy dostanę się na tereny przy ul. Promowej? Mapy google tam nie sięgają.
Może zachował się tam jakiś barak, murek, cokolwiek z tamtych czasów?
Wie ktoś coś?
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Mar 20, 2019 5:54 pm   

Czy to ten obóz którego zdjęcie jest na 21 stronie tego wątku?

Nie jestem pewny jego lokalizacji, ale podejrzewam,że znajdował się przy ulicy Ku Ujściu, tam gdzie był i późniejszy (II WŚ) obóz. Tam żadnych śladów nie znajdziesz :II

Ku Ujściu 1944.jpg
Plik ściągnięto 13827 raz(y) 117,6 KB

Ku Ujściu Google.jpg
Plik ściągnięto 13827 raz(y) 46,45 KB

 
 
Krystyna.waw

Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 4
Wysłany: Sro Mar 20, 2019 6:15 pm   

Tak, to ten obóz.
Zdjęć np. na Fotopolska jest więcej
https://gdansk.fotopolska.eu/Oboz_jencow_rosyjskich_Gdansk
Prof. Romanow pisze, że znajdował się w rejonie obecnej ul. Promowej. Większość jeńców mieszkała na barkach. Tylko oficerowie mieli baraki na stałym lądzie.
Szkoda, że nic nie znajdę.
Dzięki, że się odezwałeś.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk