Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka
Autor Wiadomość
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 8:26 pm   Przeróbka

Witam wszystkich!! Mam pytanie, czy ktos posiada zdjęcia dawnej Przeróbki i jakieś informacje o dawnej nazwie ( chyba TROJAN)? :???:
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Sty 10, 2006 8:48 pm   

Dzielnica przed 1945 r. nazywała się TROYL. Jedyne zdjęcia z tej okolicy jakie posiadam to zdjęcia z obozu dla uchodźców w 1920 r.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 2:47 pm   Konie Trojańskie

Oto historyczne zdjęcie: Przeróbka w stanie wojennym - ul.Sienna /rok 1982/

Sienna 14.jpg
Plik ściągnięto 49600 raz(y) 73,28 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 3:08 pm   Jeszcze nie było cyfrówek

więc pan Gregorovius chwycił za pędzel i namalował Przeróbkę

M.K.Gregorovius Suszenie zboża na Przeróbce.jpg
Plik ściągnięto 49594 raz(y) 73,82 KB

 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 9:11 pm   

A z tą nazwą było tak.Jak coś poplączę ,proszę mnie śmiało poprawiać.Najpierw były tu nadwiślańskie łąki na których potem flisacy suszyli,itd po ichniemu przerabiali zboża.Wg prof Jerzego Sampa/to mój największy autorytet/różnojęzyczna ludność Gdańska łamała sobie języki nazywajac to miejsce Schorappke,Pszczrapke itd.Wzdłuż Wisły biegła wydeptana ścieżka do przeciagania róznych pływadeł w górę rzeki.Flisacy nazywali ją "trylem".Jak nastali Prusacy pierwsze chałupy, które tu stały nazwali Troylem.I tak było aż przyszła Armia Czerwona.Jak odeszła spolszczono tę nazwę na Trojan.Potem stwierdzono że Trojan to nie po polsku.Na Przeróbce mieszkańcy mówili "to jakiś hitlerowski generał" a Johannes Trojan to był ino zasłuzony dla Gdańska dziewiętnastowieczny ,dziś powiedzielibyśmy dziennikarz,pisarz lub felietonista.Był patronem pobliskiej ulicy Trojangasse czyli Seredyńskiego.Więc na krótko nazwano dzielnicę Zawiśle.I szkoda ,że tę nazwę zmieniono bo była krótka,polska i oddająca rzeczywisty charakter dzielnicy.No i w latach 50-tych powrócono do historycznej nazwy Przeróbka.Mieszkańcy a zwłaszcza panie jej nie lubiły ,bo konduktor w tramwaju przygadywał: Pani taka młoda i już na przeróbkę?Ale tak zostało.Amen.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 10:15 pm   

Trochę naciągana ta historia nazwy Przeróbka :% Przypomina mi to pewną moja ulubiona miejscowość - Kcynię. Otóż, co historyk, to inna teoria pochodzenia nazwy:

- od słowa "koftfica" :hihi:
- od słowa "krzest", "chrzest", "chrzcić"
- topograficzne przeniesieniu nazwy rzeczki, strumienia zwanego Kcynką, (a czemu nie odwrotnie :hmmm: ),
- dzierżawcze pochodzenie nazwy od osoby "Kret". Nazwisko to pierotnie w dopełniaczu powinno brzmieć "Krta", a jeśli dodamy sufiks nazwy miejscowej "ynia" otrzymamy "Krtynia",
- od "Kca", która w języku staropolskim oznacza szopę z desek,
- od staropolskiego "Krca" - trzcina.

Najciekawiej rzecz ujął w 1925 r. ks. Stanisław Kozierowski: "Kcynia, dziś miasto, a niegdyś stary gród z r. 1262 Kcina, ma odpowiednik w guberni Kałuskiej (...) W pobliżu Kcyni mamy nazwy osad przypominające nazwy na Białorusi, jak Pińsko. Z tego powodu pisze ks Kozierowski: Gdy uwzględnimy jeszcze wielkopolskie nazwy: Wełnę, Kopyl, Kynię, Pratwę i ich niemal równobrzmiące odpowiedniki ruskie, musimy przyjąć jakiś dawny związek szczepowy." I on to pisał przed wojną, powiatowy sekretarz PZPR lepiej by tego nie wymyślił :hihi:

A jedyne, według mnie rozsądne tłumaczenie to takie, że pochodzenie nazwy Kcynia jest niewyjaśnione, prawdopodobnie nazwa pochodzi z bardzo dawnych czasów (jakiś historyk w ten sposób przyznał sie, że nie zna rozwiązania tej zagadki :^^ ).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 10:27 pm   

ino co ma Kcynia do Troyla :wink: ale ładnie to objaśniłeś :== :hihi:
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sro Sty 11, 2006 10:34 pm   

A to, że w podobny sposób naciągało sie po wojnie różne nazwy. Co niby mieliby ze zbożem robić ci flisacy, jak je "przerabiać", młócić, a może mielić na mąkę :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 12:01 pm   

stanalex napisał/a:
Wg prof Jerzego Sampa/to mój największy autorytet/

...hmm..Samp jako autorytet? Może w pisaniu legend 8)) Ja bym się na nim tak w 100% nie opierał...
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Czw Sty 12, 2006 3:54 pm   Proszę o konkrety

Zaprosiłem do dyskusji ,ale konkretnej.Jeśli sa zastrzeżenia do pochodzenia "przeróbki" od przerabiania czyli suszenia,przesiewania,odchwaszczania zboża po trwającej tygodnie żegludze to bardzo proszę przedstawić inne oparte na konkretnym źródle.Jeśli nie ufa ktoś wiedzy prof.Sampa to proszę przedstawić innego znawcę tematu.Takie samo uzasadnienie prezentował Franciszek Mamuszka.Zapraszam do lektury II tomu "Historii Gdańska" pod redakcja E.Cieślaka np.od strony 490 Rozdział 6. "Dostawcy i organizacja transportu:spław wiślany"/autor rozdziału Maria Bogucka/.Na dyskusję na zasadzie "wydaji mi się" szkoda czasu.Pochodzenie nazwy Troyl zaczerpnąłem z Przeróbkowej strony w internecie gdzie autorzy również powołali się na konkretne źródło historyczne.Poszukajcie to znajdziecie.A więc najpierw dowody a potem do wody.Pozdrawiam.
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Wto Sty 17, 2006 9:35 am   Mieszkali w "naszych" domach

Może zainteresuje Was mieszkańcy ul.Siennickiej /Breitenbachstr./kto mieszkał tu przed Wami.

Mieszkancy.jpg
Plik ściągnięto 49462 raz(y) 72,54 KB

 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Sro Sty 18, 2006 7:59 pm   

Dziękuje wszystkim za wyjaśnienia i zdjęcia ( choć jest ich mało, ale rozumiem, Przeróbka to nie temat do zdjęć) :==
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Pią Sty 20, 2006 11:57 pm   Przeróbka czeka na boom....

Przeróbka faktycznie w porównaniu z kilkoma innymi dzielnicami nie miała okazji zabłysnąć.Tu nie osiedlali się bogaci gdańszczanie, nie bronili się bohatersko obrońcy Gdańska ani Danziga, mimo to o Przeróbce - Troylu wie cały swiat.To dzięki bohaterom książek Guentera Grassa - bo Koliajiczek z "Blaszanego Bębenka" gasił pożar "warsztatów kolejowych na Troylu",a bohater "Psich lat" na pieską ,żołnierską słuzbę i walkę ze szczurami w barakach w pobliżu dzisiejszych Fosforów chodził wzdłuż parkanu "zakładów kolejowych".Również Brunon Zwarra we "Wspomnieniach gdańskiego bówki" kilka razy wspomina o Przeróbce.Gdy powstanie nowy terminal kontenerowy,gdy odżyje Pusty Staw i plaża na Stogach/ czy to się wzajemnie nie wyklucza?/być może Przeróbka jako "na trasie" jeszcze zabłyśnie.Ja i tak ją kocham.Tu parkowały wszystkie moje samochody od tego na zdjęciu zaczynajac.

Trojan1953-1.jpg
ul.Lenartowicza-zanim powstał żłobek - przedszkole i kilka innych bloków
Plik ściągnięto 49374 raz(y) 51,76 KB

 
adpo6 
Myśle o Gdańsku


Dołączył: 09 Sty 2006
Posty: 86
Wysłany: Sob Sty 21, 2006 7:20 am   

Super :== . Więcej takich zdjęć, napewno macie jakieś prywatne zdjęcia z Przeróbką w tle, gdy się budowała do stanu obecnego :co_jest:
Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
Kocham dawny Gdańsk
 
 
stanalex 


Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 218
Wysłany: Sob Sty 21, 2006 12:12 pm   Siennicka

Znów coś znalazłem

Siennicka.jpg
Siennicka pół wieku temu
Plik ściągnięto 49340 raz(y) 34,74 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk