Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ślady granicy polsko-niemieckiej
Autor Wiadomość
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 2:23 pm   

Kamień graniczny A001 był a dziś jest odnowiony w miejscowości Dębki, blisko Żarnowca.
Za mostem przy rzece.

 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Mar 19, 2013 7:59 am   

Pomysł godny pochwały.
Jest tylko małe "ale". Kamień ten wykonano zbyt starannie. Niepotrzebnie wyszlifowano jego boki. Głowica zamiast mieć lekką wypukłośc ma coś w rodzaju daszku. A przecież A oo1 to jeden z najlepiej udokumentowanych fotograficznie przedwojennych znaków granicznych. Szkoda.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Nie Cze 09, 2013 9:26 pm   

Wygląda na to, że idea rekonstrukcji kamieni wersalskich zrodziła się niemal jednocześnie w różnych zakątkach Polski. Po kamieniu A 001 z dawnej granicy polsko-niemieckiej postawionego przy mostku na Piaśnicy i kamieniach A 001 z granicy polsko-gdańskiej, które jak się wydaje w najbliższym czasie zostaną ustawione w pobliżu ujścia Sweliny, jeszcze jeden powrócił na przedwojenną granicę. Tym kamieniem wersalskim jest granitowa kopia znaku G 001 z Wierzbna. Tam stoi oryginalny znak graniczny. Nowy kamień wersalski umiejscowiony został przy drodze z Pszczewa (kiedyś Betsche) do m. Silna, przy wjeździe na niewielki parking leśny. Parking ten wybudowany przez Nadleśnictwo Bolewice znajduje się w miejscu niemieckiego urzędu celnego, jakieś 200 m od rzeczywistego przebiegu linii granicznej. Warto zaznaczyć, iż kopię tą wykonano bardzo starannie. Zapomniano wykuć otworek i strzałki na głowicy. I choć ustawiony jest około 9 km od pierwotnego miejsca to robi wrażenie. Całość uzupełnia ustawiona na parkingu tablica informacyjna. Niestety w treści zakradł się błąd, gdzie jako rok podpisania traktatu pokojowego podano 1918.
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 8:33 am   

A widziałaś ten kamień przed pałacem w miejscowości Wierzbno?
Wczoraj bylem na granicy w Jamno za Parchowem na Kaszubach, tak sobie pomyślałem ze niektóre kamienie graniczne mogły być zakopane w ziemi bo najłatwiej było to zrobić, w czasie wojny przez ludność i po wojnie przez żołnierzy.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 12:56 pm   

Tak, widziałem. Namawiałem ich kiedyś, żeby pomalowali go tak jak to było przed wojną. Nie są zbyt chętni do tego.
Zgadzam się z Tobą, że niektóre kamienie mogą być jeszcze pod ziemią. Tak sobie myślę, że pod ziemią może leżeć wersalski J 001 (ten koło Rawicza). Normalne kamienie Niemcy pousuwali w czasie wojny. Wersalski stał w terenie podmokłym. Do tego w czasie wojny dokonano regulacji stosunków wodnych - wykopano nowe kanały. I być może przy okazji tego, zamiast siłować się z wyciąganiem i wywózką, wrzucono go do dołu. Nawet na ten temat rozmawiałem z miejscowymi regionalistami.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Cze 18, 2013 3:59 pm   

Mam prośbę. Albo źle szukałem, albo nie znalazłem. Pilnie potrzebny mi widok kamienia granicznego z okolic Łapina. Był tu polski posterunek graniczny, a na stacji kolejowej przejazd i przejście graniczne. A przy mała sugestia. Może dałoby się w tym temacie pokazywać prócz słupków, kamieni granicznych itp. ukazywać zdjęcia zachowanych (a może i dawnych) celnic, posterunków granicznych.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Cze 19, 2013 9:26 am   

To jest przecież temat o śladach dawnej granicy polsko-niemieckiej :rwie_wlosy:
Kamień z Łapina to raczej tu: słupy graniczne WMG
Ten dział forum liczy 5 tematów i naprawdę nie trzeba używać wyszukiwarki, żeby zapoznać się z nimi wszystkimi :II
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lis 14, 2013 11:32 am   


Byłem 10 listopada w leśniczówce Zwierzyniec, za Kwidzynem i Gardeją, aby obejrzeć ten wielki kamień graniczny polsko-niemieckiej z numerem na mapie IV1
Była pogoda to sobie pochodziłem w lesie ową granice od IV3 do III232, aż nad jezioro Kuchnia. :wink: Chociaż 120 km od Gdańska do Leśniczówki, to wycieczka udana.

Zastanawiam się.
Jak oni pilnowali granice czy każdy miał przeznaczony odcinek do pilnowania, raz swój Niemcy, raz swój Polacy. A może było tak, ze ten sam odcinek granicy pilnowali razem Niemcy i Polacy, jeśli tak to mogli nawzajem przy kamieniu granicznym popyskować, pogadać, zapalić papierosa lub porzucać kamieniami. :D

http://www.muzeum.kwidzyn...le/SchKaw23.pdf
Ostatnio zmieniony przez classix Czw Lis 14, 2013 10:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Hagedorn 
Westpreussen


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 271
Wysłany: Czw Lis 14, 2013 7:38 pm   

mała ciekawostka: dziś, na dziedzińcu zamku w Olsztynie natknąłem się na taki oto słup graniczny: bo bokach Versaille z datą, z przodu P, z tyłu D, a z góry jak na zdjęciu - ciekawe, skąd go przytargano...
_________________
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Lis 14, 2013 7:52 pm   

Góra wygląda jakby to była trójgranica :hmm:
 
 
classix 

Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lis 14, 2013 8:01 pm   

Hagedorn napisał/a:
mała ciekawostka: dziś, na dziedzińcu zamku w Olsztynie natknąłem się na taki oto słup graniczny: bo bokach Versaille z datą, z przodu P, z tyłu D, a z góry jak na zdjęciu - ciekawe, skąd go przytargano...

Wcześniej pisaliśmy o nim, dzięki za nowe fotki kamienia granicznego z numerem I 001/V 001.
Jak jedziemy kierunku Warszawy, za Niedzicą są Napierki, tutaj stał:
http://up.programosy.pl/f...ch_a_polska.jpg
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 1:33 pm   Gr. Wiede / Pastwa

Na poprzedniej stronie wstawiłem zdjęcie domu podcieniowego przez środek którego biegła granica. Teraz znalazłem inne, które lokalizuje to miejsce w Gr. Weide (Pastwa/ Kwidziń).

Miro
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Czw Lis 10, 2016 1:50 pm   

Po wielu latach poszukiwań odnaleziony został kolejny kamień wersalski - J 001. Zakopany był i obecnie się tam znajduje na granicy miejscowości Dębno Polskie i Przywsie.
Pozdrawiam.
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Lis 15, 2016 8:42 pm   

J 001
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Wto Lis 15, 2016 9:02 pm   

Natomiast na terenie Ośrodka Szkolenia SG w Lubaniu, gdzie utworzono lapidarium kamieni granicznych ustawiono replikę ostatniego znaku granicznego wyznaczającego zachodnią granicę z Niemcami (O 228), a jednocześnie ostatniego znaku z granicy polsko-czechosłowackiej. Kamień ten, jeden z dwóch wyznaczających trójstyk P-D-CS, oznaczony był symbolem A2.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk