Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ślady granicy polsko-niemieckiej
Autor Wiadomość
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Czw Maj 19, 2005 1:29 pm   

Mikołaj napisał/a:
gdzie on jest? :???:


Ten pal. :-)
Nie należało szukać kamiennego SŁUPKA, hehe.
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Pią Maj 20, 2005 6:25 pm   

Ciekawe z jakiego jest materiału. Kamienny czy żeliwny?
Podobne słupy / pale znajdowały się na odcinku L dawnej granicy polsko-niemieckiej. Prawdopodobnie wykorzstano słupy z okresu zaborów. Taki słup można sobie obejrzeć w Pyzdrach na dziedzińcu muzeum. Ma wysokość ok. 2 m. Inny, mniejszy (0,50 m) jest w Kwileniu nad Prosną. Chodzi tu o okres zaborów - granica prusko-rosyjska.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Nie Maj 22, 2005 10:06 am   

Bogusław napisał/a:
Ciekawe z jakiego jest materiału. Kamienny czy żeliwny?


Zapytałem kolegę, który tam był i focił:
"Na pewno nie drewniany. Kamienny albo betonowy ale raczej kamienny."
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Nie Cze 12, 2005 9:10 am   

Bartosz mógłbyś się zapytać kolegi, w którym miejscu (w miarę dokładnie) jest ten słup. W lipcu będę chciał pokręcić się w paru miejscach dawnej granicy. Planuję też być w okolicy tego jeziora.

Bogusław
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sro Lis 16, 2005 2:41 pm   

Cześć,
nie doczekałem się podpowiedzi, gdzie dokładnie jest ww. słup graniczny.

Pozazdrościłem Makabundzie odwiedzenia okolicy Zdun i "przekroczenia" tam dawnej granicy RP-DR. Ładnie prezentują się odnowione po obu stronach "granicy" dawne budynki straży granicznej i celników. Dawna granica państwowa, a obecna województw Wielkopolskiego i Dolnośląskiego przebiega wzdłuż strumienia (rowu). Niestety dawne znaki graniczne zostały usunięte. Znaleźć je można w Krotoszynie, w i koło muzeum oraz przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przy budynku muzeum weksponowany jest min. kamień wersalski. Nie był on jednak kamieniem rozpoczynającym kolejny odcinek graniczny, ponieważ w okolicy tej takiego nie było. Jest on, kamień, jakiś dziwny. Ma napis "Versailles 28.6.1919". Brakuje na nim oznaczeń graniczących państw tj. P i D. Na głowicy wyryto linie wyznaczające kierunki do najbliższych znaków granicznych, wykonano je "w poprzek", tj nie w stronę boków z ww. napisem.
Słupy graniczne, które są przy pomniku Powstańców Wielkopolskich pomalowano jak współczesne na granicy polsko-czeskiej i -słowackiej. Jest to błąd! Przedwojenne słupy nie miały malowanych na czerwono głowic.
Postaram się dołączyć dwa zdjęcia.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sro Lis 16, 2005 5:45 pm   

Oto te zdjęcia:
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 4:13 pm   

Bogusław

Faktycznie słupek Wersalski wygląda mi bardziej tak jakby ktoś zeszlifował litery P i D i w ich miejsce dodał napis Wersalski. Swiadczy o tym także wielkość słupka. Jak się nie mylę jet on klasy B a nie A.

Pozdrawiam

Jarek
Marienburgczyk
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Sob Lis 19, 2005 9:52 am   

Cześć,

jak zobaczyłem ten kamień, to pomyślałem, że jest to miniaturka normalnego kamienia wersalskiego. Po porównaniu wymiarów boków i wysokości okazało się, że jest on normalnej wielkości, tj. 40x40x75. Jest trochę niższy, o około 5 cm, od tego w Przebrnie, czy też w Koszalinie. Może go głębiej wkopano? Na lewym boku (patrząc na foto) są ślady kul. Z rozmowy z pracownikiem Muzeum Regionalnego dowiedziałem się, że kamień ten, jak i słupy poboczne pochodzą z okolicy dawnego przejścia granicznego w Zdunach. W muzeum jest jeden słupek, przed - dwa plus kamień wersalski, a przy pomniku Powstańców Wielkopolskich kolejnych sześć słupków. Pomnik ten znajduje się pomiędzy ulicami Zdunowską a Klonowicza przy parku. Podobno po usunięciu ich z linii granicy przez pewien czas wkopane były przy murze cmentarza. Tam nie byłem.
W Zdunach jeden z mieszkańców pokazał mi w lesie pozostałości po solidnym szlabanie, podobno granicznym. Słupków nie znalazłem.

Pozdrawiam
Bogusław
 
Bartosz B. 


Dołączył: 05 Wrz 2004
Posty: 533
Wysłany: Sro Lis 23, 2005 7:19 pm   

Bogusław napisał/a:
Cześć,
nie doczekałem się podpowiedzi, gdzie dokładnie jest ww. słup graniczny.


Ajejku.Jakoś to było w czasie urlopów i uleciało bo wątek był martwy. Kolega pisze, że to przy południowo-zachodnim krańcu Jez. Wapińskiego, przy drodze lokalnej Zelgniewo - Skórka, która "ociera się" o brzeg jeziora
_________________
http://www.berlinka.pcp.pl - autostrada Berlin - Gdańsk - Królewiec
 
Bogusław 


Dołączył: 21 Lis 2003
Posty: 102
Wysłany: Nie Lis 27, 2005 7:16 pm   

Dziękuję Bartosz. Postaram się tam wrócić w lecie.
Pozdrawiam
Bogusław
 
Makabunda 
po prostu ziom


Dołączyła: 21 Paź 2003
Posty: 1143
Wysłany: Wto Lip 04, 2006 6:05 am   

Poniżej krótka relacja z wizyty w oklocach Lipusz i Somin. Nie byłem tam w poszukiwaniu sladów granicy ale niektóre rzeczy same "lezą w oczy". Oto one

P.S. Zauważyłem, że załączniki zamieściłem w odwrotnej kolejności niz zamierzałem. :hmmm: Za utrudnienia przepraszam.
 
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Czw Lip 13, 2006 5:39 pm   

Polecam forumowiczom artykuł w ostatniej POLITYCE nr 28 z 15 lipca o śladach granicy prusko - polskiej od trójstyku granic Polski, Litwy i Prus na południe.
Tytuł artykułu mówi sam za siebie "Rozmowy nad pruską granicą"

Pozdrawiam
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
roland 


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 780
Wysłany: Wto Sie 29, 2006 5:19 pm   Chłopcy radarowcy

Wiem, że to zdjęcie się kiedyś pojawiło. Granica w Kolibkach, dzisiaj ukochane miejsce "Chłopców Radarowców" z komendy sopockiej.
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 8:06 pm   

Panowie

W czasie mojej ostatniej penetracji granicy polsko - pruskiej w okolicach Iławy udało mi się znaleźć oryginalne 2 słupki graniczne. Są one przeniesione 3 kilometry od granicy w miejscowości Karaś.

Pozdrawiam
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
jarek 

Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 78
Wysłany: Sro Lis 01, 2006 8:08 pm   

Kolejne zdjecie kamienia nr 2
_________________
Jarek
Marienburgczyk
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk