Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przedszkole przy placu O'Rourke.
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 841
Wysłany: Pią Cze 25, 2004 8:40 pm   Przedszkole przy placu O'Rourke.

Moi Drodzy, intryguje mnie pewna sprawa... Otóż niedawno przypomniałem sobie o pewnej opowieści krążącej na temat przedszkola przy ul. Klonowicza, a właściwie przy placu E. O'Rourke w Dolnym Wrzeszczu. To miejsce towarzyszyło mi przez pierwsze kilkanaście lat życia, jako że wychowywałem się w domu naprzeciwko owego budynku (ul. Kochanowskiego). Pamiętam plotkę, zasłyszaną od starszych mieszkańców okolicy, jakoby przed rokiem 1945 była placówka Hitler Jugend. Byłem tam niedawno, niestety żadne konkretne ślady czegokolwiek się nie zachowały - obiekt przeżył generalny remont w latach 70. i służy sobie grzecznie za przedszkole. Poza samym budynkiem na uwagę zasługuje sporej wielkości kamień i całkiem duża kotwica, leżące na terenie ogrodu/placu zabaw. Niestety niewiele z nich można wyczytać - tablica przytwierdzona do kamienia została dawno temu zdemontowana - albo przez władze ludowe albo przez okolicznych meneli, co na jedno wychodzi... Był to ponoć jakiś pomnik marynarzy i kobieta z administracji obiektu pamięta, jak na początku lat 90. składali tam kwiaty jacyś Niemcy... Miałem trop sprawdzić, ale wciągnął mnie wir innych, bardziej współczesnych wydarzeń i drążenia tematu na razie zaniechałem... Dlatego też nie dysponuję żadnymi fotkami, choć niebawem zamierzam się sprawą znów zająć...
Wiem, że jest tu kilku mistrzów od takich peryferyjnych zagadek, więc pytam: czy ktoś wie coś więcej?
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Cze 25, 2004 9:24 pm   Re: Przedszkole przy placu O'Rourke.

Yarecque napisał/a:
więc pytam: czy ktoś wie coś więcej?


ja nic nie wiem :wink: , ale temat jest przyjemski
a poza tym fajny masz avatar :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 12:18 pm   

Szukając czegoś innego, trafiłem na ten wątek... czy przypadkiem ten plac nie nazywał się po niemiecku Stavanger-Platz? może to jest klucz do zagadki...
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 841
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 2:45 pm   

Na wszystkich mapach, jakie posiadam, miejsce to nazywa się Skagerrak Platz.

A jaki masz pomysł?
_________________
Kup moją najnowszą książkę "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych"!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 3:28 pm   

Ups... to mój błąd, oczywiście, Skagerrak a nie Stavanger.
Zdaje się, że nazwa tego placu ma upamiętniać bitwę morską z 31 maja/1 czerwca 1916, która u nas w Polsce jest nazywana Bitwą Jutlandzką, a po niemiecku - bitwą w Skagerraku (Skagerrakschlacht). Niemcy straciły 11 statków i ponad 2.500 ludzi, więc pomnik, o którym wspominaliście, mógł stanowić jakieś wspomnienie poległych w tej bitwie.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 3:35 pm   

O tym, że plac ten swoją dawną nazwą najprawdopodobniej nawiązuje do tej bitwy, domyśliliśmy (Yarecque i ja) się już jakiś czas temu, podejrzelwaliśmy tak. Pytanie jednak jest inne: czy ktoś może wie jak dotrzeć (albo po prostu wie? :wink: ), czy np. w tej bitwie brały udział jednostki z Gdańska? Albo zbudowane w Gdańsku...?
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 3:49 pm   

Zbudowanych w Gdańsku to chyba sporo - choćby flagowy krążownik Hippera "SMS Lützow", ale zdaje się że było takich statków znacznie więcej. Natomiast nie umiem odpowiedzieć, które z jednostek były związane z portem w Gdańsku jako miejscem stacjonowania.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Wto Gru 06, 2005 5:15 pm   

pumeks napisał/a:
Natomiast nie umiem odpowiedzieć, które z jednostek były związane z portem w Gdańsku jako miejscem stacjonowania.

Jeśli chodzi o port macierzysty, to moze pomocna będzie lista w wątku na FOW.
_________________
 
DarioB 

Dołączył: 23 Cze 2004
Posty: 1288
Wysłany: Sro Gru 07, 2005 8:50 pm   Re: Przedszkole przy placu O'Rourke.

Yarecque napisał/a:
Moi Drodzy, intryguje mnie pewna sprawa... Otóż niedawno przypomniałem sobie o pewnej opowieści krążącej na temat przedszkola przy ul. Klonowicza, a właściwie przy placu E. O'Rourke w Dolnym Wrzeszczu. To miejsce towarzyszyło mi przez pierwsze kilkanaście lat życia, jako że wychowywałem się w domu naprzeciwko owego budynku (ul. Kochanowskiego). Pamiętam plotkę, zasłyszaną od starszych mieszkańców okolicy, jakoby przed rokiem 1945 była placówka Hitler Jugend. Byłem tam niedawno, niestety żadne konkretne ślady czegokolwiek się nie zachowały - obiekt przeżył generalny remont w latach 70. i służy sobie grzecznie za przedszkole. Poza samym budynkiem na uwagę zasługuje sporej wielkości kamień i całkiem duża kotwica, leżące na terenie ogrodu/placu zabaw. Niestety niewiele z nich można wyczytać - tablica przytwierdzona do kamienia została dawno temu zdemontowana - albo przez władze ludowe albo przez okolicznych meneli, co na jedno wychodzi... Był to ponoć jakiś pomnik marynarzy i kobieta z administracji obiektu pamięta, jak na początku lat 90. składali tam kwiaty jacyś Niemcy... Miałem trop sprawdzić, ale wciągnął mnie wir innych, bardziej współczesnych wydarzeń i drążenia tematu na razie zaniechałem... Dlatego też nie dysponuję żadnymi fotkami, choć niebawem zamierzam się sprawą znów zająć...
Wiem, że jest tu kilku mistrzów od takich peryferyjnych zagadek, więc pytam: czy ktoś wie coś więcej?


Yarecque zapytaj Bananów, Serka, Bodzia, Mazola czy ŚP Czopasa oni powinni coś wiedzieć, w końcu całą młodość spędzili na placu zabaw tego przedszkola :)
_________________
www.DarioB.net - Kochasz Gdańsk? Zaglądaj na moją stronę :)
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 841
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 12:55 am   

:hihi:
_________________
Kup moją najnowszą książkę "Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych"!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7700
Wysłany: Czw Gru 08, 2005 9:59 am   

Corzano napisał/a:
pumeks napisał/a:
Natomiast nie umiem odpowiedzieć, które z jednostek były związane z portem w Gdańsku jako miejscem stacjonowania.

Jeśli chodzi o port macierzysty, to moze pomocna będzie lista w wątku na FOW.

Hm ale moje pytanie dotyczyło wyłącznie jednostek, tzn. okrętów wojennych floty cesarskiej uczestniczących w bitwie w Skagerraku. One generalnie bazowały chyba w Kilonii i Wilhelmshaven. Z tym, że na pewno jakaś część marynarzy pochodziła z Gdańska, ale czy były np. jednostki, do których całą załogę mustrowano w Gdańsku? tego nie wiem i nie mam pomysłu, gdzie takich informacji szukać.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk