Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"schrony" niemieckie w lasach oliwskich?
Autor Wiadomość
Bobbyx 
mały Sas


Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 4
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 8:46 am   "schrony" niemieckie w lasach oliwskich?

Jako że jestem nowy pozwolę sobie założyć nowy temat :D Kiedyś w rozmowie z pewna starszą osoba, mieszkającą przed wojną w Klukowie dowiedziałem się że zaraz po wojnie w lasach oliwskich podobno istniały "schrony" zbudowane przez Niemców. Były one zbudowane z drewnianych pali coś w rodzaju ziemianek. W "schronach" tych gromadzili swój dobytek - głównie meble, co oczywiście było nielada atrakcja dla polskiej ludności zaraz po zakończeniu działań wojennych :hihi: Czy ktoś jest w stanie potwierdzić tą informacje bądź posiada jakieś wiadomości na ten temat?
_________________
W pewnym starym mieście GDAŃSK, gdzie korona w herbie jest mamy swą drużyne, która zwie się Be Ka eS
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 5:27 pm   

To ,że istniały umocnienia wokół Gdańska to fakt,ale nie chce mi się wierzyć że ludność chowała tam np.meble celowo.Jeśli istniały jakieś schrony to miały one przeznaczenie typowo militarne.Powszechnym zjawiskiem było,że żołnierze znosili do takich obiektów różne cywilne "meble" np.:stoły,krzesła itp.Więc może ludzie ,którzy krótko po wojnie oglądali takie schrony wysnuli wniosek,że to niemieckie "kryjówki".
 
villaoliva 
Olivaer


Dołączył: 23 Wrz 2004
Posty: 3300
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 5:31 pm   

Meble nie lubią wilgoci, natomiast polecam do obejrzenia tajemniczą piwnicę u stóp Winterberg w Olivie
_________________
Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy


www.staraoliwa.pl
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 6:25 pm   

Człek w panice różne rzeczy robi... Toć tak samo swoje dobra zakopywano w powstańczej Warszawie czy getcie, nawet - jak ostatnio odkryto - w obozach koncentrayjnych (Majdanek). Wcale by mnie to nie zdziwiło.
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Bobbyx 
mały Sas


Dołączył: 29 Lis 2005
Posty: 4
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 7:20 pm   

Cytat:
To ,że istniały umocnienia wokół Gdańska to fakt,ale nie chce mi się wierzyć że ludność chowała tam np.meble celowo.Jeśli istniały jakieś schrony to miały one przeznaczenie typowo militarne.
Ale to niebyły militarne obiekty - zbudowne były z drewna a przecież to nie średniowiecze, nie były one raczej budowne przez wojsko ale przez ludzi chcących schować w pośpiechu swoje dobytki. Po wojnie te meble trafiły oczywiście do okolicznych polskich domów, w niektórych pozostaja zapewne do dziś (jeśli oczywiscie przetrwały tandete meblową lat 60 i segmenty gierkowskie :hihi: )
_________________
W pewnym starym mieście GDAŃSK, gdzie korona w herbie jest mamy swą drużyne, która zwie się Be Ka eS
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 8:22 pm   

Uwierz mi,że wokół Gdańska umocnienia obronne z 1945 r. były "średniowieczne",tzn.drewno i ziemia.Nie było czasu na budowanie betonowych schronów.
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Czw Gru 01, 2005 10:09 pm   

Bobbyx, na terenie jak najbardziej "profesjonalnie militarnej" niemieckiej baterii przeciwlotniczej na wzgórzu 84 w Kolibkach, obok pięknego, betonowego stanowiska dalmierza i betonowych, wyposażonych w techniczne urządzenia stanowisk artylerii, istniały (a resztki istnieją do dzisiaj), ziemno-drewniane, sporej wielkości, "średniowieczne" :mrgreen: składy-schrony amunicyjne.

Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk