Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Kamień ul. Żeromskiego i inne kamienie w Sopocie
Autor Wiadomość
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Kwi 24, 2004 12:32 am   Kamień ul. Żeromskiego i inne kamienie w Sopocie

Kamień znajduje się w lesie na końcu ul. Żeromskiego, z uwagi na gabaryty nie ma obawy, że ktoś go sprzątnie.
Co napisane? Na pewno Otto, nazwisko i poniżej Zoppoter. No i data. Reszty się nie domyślam.
 
Maciek 
Krzywek

Dołączył: 09 Mar 2004
Posty: 286
Wysłany: Sob Kwi 24, 2004 9:37 am   

Cytat:
z uwagi na gabaryty nie ma obawy, że ktoś go sprzątnie

Che,che Polak potrafi. :D :( :wink:
_________________
Nie wiem, nie znam się, nie orientuje się, zarobiony jestem !
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Kwi 30, 2004 8:48 pm   

No tak, odczytać trudno. Ktoś dosyć skutecznie skuł nienawistny gotyk, dobrze, że chociaż datę zostawił w spokoju (bo cyferki takie mało gotyckie).
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Sro Maj 19, 2004 11:56 am   

Kamień ten jest dokładnie opisany w artykule M. Sperskiego "Sopockie pomniki" (Jantarowe szlaki nr 3/2001).
Napis brzmiał:

Herrn
Otto Gerike
1924-1933
Zoppoter
Stadtverordneter


Otto Gerike (1861-1933) był m. in. członkiem sopockiego magistratu w l. 1922-24, a potem prezesem Towarzystwa Upiększania Sopotu. Zajmował się m. in. wytyczaniem i zagospodarowywaniem szlaków turystycznych w sopockich lasach (ławeczki, altanki, tablice informacyjne itp.). W 1921 r. zbudował dla siebie willę przy (dzisiejszej) ul. Żeromskiego 28, w której mieszkał do końca życia.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 12:31 pm   

Wspomniany artykuł omawia niektóre przedwojenne sopockie pomniki, ale jak już wiemy - nie wszystkie (brak choćby kamienia z toru wyścigów konnych - nazwa "hipodrom" jakoś mi nie leży :wink: - i tego z ulicy Łużyckiej). Być może część informacji powtarzał pan Sperski w innych swoich pracach, których nie znam, a wy możecie znać - widziałem np. na stronie Mikołaja, że opis pomnika leśniczego W. Heusmanna jest choćby w książce Sopot. Przewodnik. Może jednak nie znacie informacji o dwóch kamieniach, które tu zacytuję:

W górnej części Doliny Kamiennego Potoku, na skraju lasu, przed wejściem na teren ujęcia wody przy końcu dzisiejszej ulicy Kolberga, po zachodniej stronie Brodwina znajdował się - początkowo do połowy widoczny - głaz narzutowy o wys. 2,2 m i ciężarze około 10 ton. W latach 20. XX wieku na głazie tym wyryto niemieckojęzyczny napis o treści: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Ujęcie wody pitnej zbudowane w latach 1922-1926. W latach 30. głaz wydobyto w całości na powierzchnię i ustawiono na niewielkim, kamienno-betonowym fundamencie. Po roku 1945 napis skuto, nie zastępując go jednak polskim tekstem.

W 1934 roku po zbudowaniu na wierzchołku Królewskiego Wzgórza schroniska młodzieżowego, u stóp wzniesienia, ustawiono głaz narzutowy o wys. 1,6 m. Napis na głazie informował:
Albert Forster Hütte (Schronisko Alberta Forstera). Po 1945 napis skuto, głaz natomiast stoi do dziś obok przystanku autobusowego przy ulicy 23 Marca, u wylotu Doliny Gołębiewskiej.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pią Cze 04, 2004 10:49 pm   

oto te kamienie, pierwszy zdjęty z 3 godziny temu, drugi z archiwum
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Nie Cze 06, 2004 11:08 pm   

a tak kamień przy ujęciu wody wygląda za dnia
 
olaf 

Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 12
Wysłany: Czw Cze 10, 2004 9:43 pm   

No i juz wiem! :hihi:
Wlasnie wrocilem z wyprawy do Miasta Mych Przodkow. Podczas spaceru po sopockim lesie natknalem sie ow kamien. Obfotografilem go by Was spytac co, lub kogo upamietnia, no i prosze bardzo! Odpowiedz lezy na tacy. Dziekuje bardzo, to bardzo fajne forum, :== szkoda tylko, ze nie wyrabiam sie z czasem i nie moge obwachac tu wszystkich katow.
Pozdr Oleandro
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Cze 21, 2011 11:44 am   

Zbrodnia wykuta w kamieniu

dopisałem komentarz pod tekstem, ale pewnei tutaj szybciej dostanę odpowiedź -
Czy ktoś wie jak jest z materiałami źródłowymi na podstawie których ta opowieść i podobne powstają?
Czy to wykracza poza sfotografowany w lesie kamień z napisami? Autor odnalazł materiały w gazetach z tamtego czasu, akta śledztwa/sądowe wyciągnął z archiwum, czy tylko puścił wodze fantazji?
Pytam, bo kilka lat temu spędziłem w PANie kilka godzin na przeglądaniu mikrofilmów z gdańskich gazet z tego okresu i żadnych artykułów o tym wydarzeniu nie znalazłem.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7684
Wysłany: Wto Cze 21, 2011 12:04 pm   

Mikołaj napisał/a:
dopisałem komentarz pod tekstem, ale pewnei tutaj szybciej dostanę odpowiedź -
Czy ktoś wie jak jest z materiałami źródłowymi na podstawie których ta opowieść i podobne powstają?
Czy to wykracza poza sfotografowany w lesie kamień z napisami? Autor odnalazł materiały w gazetach z tamtego czasu, akta śledztwa/sądowe wyciągnął z archiwum, czy tylko puścił wodze fantazji?

Oczywiście pewności nie mam, ale z kręgów zbliżonych do redakcji portalu Trojmiasto słyszałem, że pan Pizuński swoje historie spisuje w oparciu o akta sądowe.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk