Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyścigi samochodowe - Gdańsk i okolice
Autor Wiadomość
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Pią Wrz 30, 2005 9:22 pm   Wyścigi samochodowe - Gdańsk i okolice

Witam,

Trafiłem na to forum przypadkowo, ale sądząc po fachowości jego użytkowników liczę na pomoc.

Moim hobby jest historia polskich wyścigów samochodowych - przedwojennych oraz tych z lat 50 i 60. W związku z tym mam prośbę.

6 pażdziernika 1957 roku na ulicach Gdyni rozegrano 2 eliminacje wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski. Obwód trasa liczył 2600 metrów. Czy ktoś mógłby powiedzieć na jakich ulicach wówczas się ścigano. Interesują mnie wszystkie informacje związane z tamtym wyscigiem. Poszukuję zdjęć, programu, wyników (chociaź te mam dosyć dokładne) i czego tam jeszcze.

Liczę na pomoc
Andrzej
 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Pon Paź 03, 2005 8:05 pm   

Jak na razie brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Trudno.

Obok historii polskich wyścigów interesują mnie także zawody na ziemiach, które teraz zaliczają się do terytorium naszego kraju. Dość dokładnie zbadałem historie wyścigów samochodowych oraz bardziej liczących sie motocyklowych na Dolnym Śląsku, w okolicach Swinemünde (Świnoujścia) i Kolbergu (Kołobrzeg). Teraz pora na ziemie położone na wschód t.zn. Prusy Wschodnie itp.

Tyle na razie udało mi się ustalić na temat Gdańska:

Pierwszymi samochodowymi zawodami w Gdańsku była jazda niezawodności zorganizowana przez Wschodnioniemiecki Automobilklub (Zuverlässigkeitfahrt des Ostdeutschen A.C.). Odbyła się ona 12 lipca 1907 roku na trasie Zoppot (Sopot) – Neustadt (Wejcherowo) – Schoenwalde (Szemud) – Coeln (Kielno) – Zoppot. Trasa liczyła sobie 75 km długości. Małe pojazdy klasy III (Kleine Wagen) pokonywały ją dwukrotnie, natomiast pojazdy Klas I i II (Grosse Wagen i Mittlere Wagen) trzy razy. W zawodach wzięły udział 22 samochody

Zwycięzcami zostali:
I Klasse: Grosse Wagen: Artur Migeod (Koenigsberg), Benz
II Klasse: Mittlere Wagen: Eugen Pauly (Sporwienen=Sporwiny), Adler
III Klasse: Kleine Wagen: Woik (Langfuhr=Wrzeszcz), Piccolo


Dwa lata później w dniach 13-14 lipca rozegrano Ostdeutsche Tourenpreisfahrt czyli Wschodnioniemiecką jazdę samochodów turystycznych (coś w rodzaju rajdu).
Pierwszego dnia rywalizowano na trasie Danzig – Elbing (Elbląg) – Zoppot, a następnego na trasie Zoppot - Oliva – Zoppot. W tej imprezie wystartowały 23 auta.
Klasyfikacja na pierwszych miejscach wygląda następująco:
1. Herbert Ephraim (Goerlitz), Opel
2. Erwin Achenbach (Koenigsberg), Opel
3. Otto Merkisch (Koenigsberg), Adler
4. Fritz Eichstädt (Koenigsberg), Benz
5. Müller (Koenigsberg), Adler
6. Dr. Hans Lengnick (Tilsit=Sovietsk), Adler
7. Focke (Koenigsberg), Gaggenau
8. Dr Dräer (?), Komnick



Mam informację, że w 1925 roku Danzig-Zoppoter Flachrennen wygrał w klasie samochodów sportowych Graf Eckart von Kalnein na samochodzie Steiger (2900) z Schloß Domnau i. Ostpreussen, czyli Domnowa. Nic więcej na ten temat nie znalazłem oprócz sportowego kalendarza, w którym na dzień 9 sierpnia 1925 był zaplanowany Automobile Trial w ramach Danziger Meisterschaftspokal (pucharu Gdańska)

Teraz trochę o motocyklach:

W 1926 roku drogowe mistrzostwo Gdańska zdobył Hans Franzkowski (Danzig-Langfuhr), który na motocyklu Harley Davidson pokonał 35 km w 22 minuty i 4 sekundy.

Kolejne wyrywkowe informacje to daty Straßenmeisterschaft von Danzig (chodzi tu prawdopodobnie o motocyklowe mistrzostwa Gdańska): 7 i 21 czerwiec 1931.

Danziger ADAC-Kraft-Straßenmeisterschaft: 18 czerwiec 1932.
W tym licznym w wypadki i defekty wyścigu z 30 motocyklistów do mety dotarło tylko 11.

Jeżeli ktokolwiek wie coś na temat tych zawodów a także innych bardzo proszę o informację.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Wto Paź 04, 2005 7:16 am   

anjakub napisał/a:
Jak na razie brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Trudno.


Na tym forum jest co najmniej dwóch takich, którzy chętnie sami by sie czegoś dowiedzieli w tej branzy... Niestety brak źródeł...

Tym bardziej jestem pełen podziwu, że udało Ci się ustalić tak wiele.

:wow: :==
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Wto Paź 04, 2005 12:26 pm   

Poszukam czegoś u Rychtera, w książce "Moje dwa i cztery kółka". Jednak nie obiecuję, że zajdę coś akurat o tym wyścigu z '57.. :hmmm:
_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Wto Paź 04, 2005 12:33 pm   

Dzięki za pomoc, ale w tej wyjątkowo egocentrycznej pozycji nic na ten temat nie znajdziesz. No, chyba żeby autor startował w Gdańsku, na pewno by o tym wspomniał (Jest tylko a Rajdzie AP)
 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Sro Paź 05, 2005 10:06 pm   

Ot tak dla poddierżki razgawora, chociaż jutro wyjeżdżam na kilka dni na Rajd Wawelski.

Kilka informacji na temat gdańskiej motoryzacji w roku 1910.

Zarząd regionu VIII (Gau VIII - Pommern, Ost und Westpreussen) Deutsche Motorfahrer-Vereinigung, czyli Niemieckiego Związku Motocyklistów, mieścił się w Gdańsku. W jego skład wchodzili:
I przewodniczący: Felix Kawalki (kupiec)
II przewodniczący: Kaufmann Balkwitz (kupiec)
Skarbnik i sekretarz: Gustav Glatten
Zastępca: Borris (fabrykant)

W Gdańsku znajdowały się przedstawicielstwa handlowe następujących firm samochodowych:
Komnick = Automobilfabrik F. Komnick, Elbing. - Dominikswall 12
Benz = Benz & Cie, Rheinische Gasmotorenfabrik AG, Mannheim. - Stadtgraben 5
Protos = Siemens-Schuckertwerke, GmbH, (Protos-Benzinwagen, Elektrisch. Last-, Luxus- Feuerwehrwagen, Motorboote u Luftschiffe, Automobilwerk) Nonnendamm bei Berlin. - Reitbahn 4

Inne Automobilhandlungen w Gdańsku (nie wiem pojazdami jakich marek tam handlowano) :
Hermann Kling, Langenmarkt 20
Egon Krahn, Sandgrube 22
Stielow & Foerster, Elisabethwall 6
Ing. Otto Ziemen, Dominikswall 12
oraz
Danzig-Langfuhr
Max Bauer, Hauptstrasse 13

Karoserie do samochodów wyrabiała firma Julius Hybbeneth, Fleischergasse 18/22
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 08, 2005 6:15 pm   

Znalazłem zdjęcia z przedwojennego wyścigu w Gdyni, jak tylko zeskanuję to wrzucę.
 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 8:54 pm   

Gdański rekord Polski (motocyklowy)

W końcu lat 50. Szczecińska Fabryka Motocykli zawarła porozumienie z Gdańskim Klubem Motocyklowym "Budowlani", na mocy którego przekazała kilka motocykli Junak-350 do celów sportowych. W zamian za to GKM zobowiązał się do przekazywania swoich doświadczeń.
Wiosną 1959 roku postanowiono ustanowić motocyklowe rekordy Polski, chociaż podstawową dyscypliną klubu był motocross. Przystąpiono więc do modernizacji Junaka 350: oprofilowano przednią część motocykla, obniżono masę ramy, wzmocniono silnik, zmieniono gaźnik. Do przeprowadzenia próby wybrano fragment autostrady między Tczewem a Malborkiem. 15 kwietnia 1959 roku za kierownicą zasiadł Franciszek Stachiewicz, były zawodnik motocrossowy. Na 1-kilometrowym odcinku trasy przeprowadzono dwa przejazdy, w obu kierunkach (24,35 i 23,9 s) ze średnią prędkością 149,3 km/h. Niestety pomiary czasu prowadzono ręcznie, gdyż zawiodły fotokomórki. Ustanowiono także rekord Polski w klasie 350 ccm na 1 km ze startu stojącego - 102,42 km/h.
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Pon Paź 10, 2005 8:58 pm   

:wink:

rekord2.jpg
Plik ściągnięto 32923 raz(y) 22,55 KB

_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
Goldwasser 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 104
Wysłany: Sro Paź 12, 2005 7:30 pm   

Plakietki samochodowe z gdanskich rajdow to tez ich swietna dokumentacja
-wiadomo przynajmniej kiedy to bylo, gdzie, a czasami kto bral udzial
/tu policja/. Niektore z plakietek wymienialy miejscowosci startu i docelowe.
Mialem kiedys mozliwosc zakupu 13-tu takich plakietek z Gdanska i Prus
Wschodnik- niestety transakcja nie doszla do skutku-nie mialem przy sobie takich
pieniedzy, a ze sprzedawca kontakt sie urwal. Chce mi sie z tego powodu
walic dzis lbem o sciane. Taka gratka juz sie nie trafi-stad moja rada dla
wszystkich zbieraczy: znajdujesz "rzecz" to zero namyslu chocbys mial zostac
w skarpetkach.

kat1.jpg
Plik ściągnięto 32894 raz(y) 58,83 KB

kat2.jpg
Plik ściągnięto 32894 raz(y) 67,02 KB

 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Sro Paź 12, 2005 8:52 pm   

Całkiem niezłe te plakiety i co ważne z elementami Gdańska, a nie pojazdów czy jakichś ornamentów. Jednak niewiele mają one wspólnego ze sportem. Często były to turystyczne zjazdy gwiaździste, czy popularne na początku lat 30 marsze wierności.
Też się przekonałem na własnej skórze, że jak trafi się coś interesującego to trzeba brać od razu. Ciekawe co było wśród tych 13 plakiet?
 
jahrek 


Dołączyła: 07 Mar 2005
Posty: 555
Wysłany: Czw Paź 13, 2005 11:47 am   

Ze swoich zbiorów. Wszedłem kiedyś w posiadanie takich oto powojenych plakiet drogą wymiany na kilka wehrmachtowskich pocztówek. Ciekawe, że na tej z 47 roku jest silny akcent gdański, choć trasa nawet o nasze miasto nie zahaczała..widać taki chwyt propagandowy...
Co do drugiej, z 46r., pochodzi z pierwszej imprezy motorowej zorganizowanej w regonie po wojnie [z tyłu posiada dwie śruby, można ją zamontować na kratownicy atrapy :D ]

plakietka 1947.jpg
Plik ściągnięto 32848 raz(y) 34,59 KB

plakietka 1946.jpg
Plik ściągnięto 32848 raz(y) 78,27 KB

_________________
als laeg' zauberhaft versteint drunten eine Maerchenwelt...
 
 
anjakub 

Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 16
Wysłany: Pią Paź 14, 2005 8:33 pm   

Zwycięzca mistrzostw Gdańska z 1926 roku - Hans Franzkowski (Danzig-Langfuhr).

Danzig-1926.jpg
Źródło: The Harley-Davidson Enthusiast, nr 93 (luty 1929)
Plik ściągnięto 32805 raz(y) 26,26 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Paź 14, 2005 9:43 pm   

Trochę o rajdach motocyklowych jest na stronach Harleya:

http://www.harleysons.de/...Tour%201930.htm
http://www.harleysons.de/ hdig11.htm

może komus się będzie chciało przejrzeć całość: http://www.harleysons.de/

101.jpg
W. Meschke, deutscher Teilnehmer aus Danzig-Langfuhr
Plik ściągnięto 32798 raz(y) 19,97 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 15, 2005 10:25 pm   

Mikołaj napisał/a:
Znalazłem zdjęcia z przedwojennego wyścigu w Gdyni, jak tylko zeskanuję to wrzucę.

zeskanowałem właśnie:

gdy_skwer_rajd.jpg
Plik ściągnięto 32782 raz(y) 122,24 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk