Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dwór biskupów włocławskich na Biskupiej Gżrce
Autor Wiadomość
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Wto Wrz 13, 2005 4:29 pm   Dwór biskupów włocławskich na Biskupiej Górce

Szukam informacji o dworze biskupów włocławskich na Biskupiej Górce. Czy ma ktoś z Was może jakieś wiadomości na temat jego ewentualnych fortyfikacji?
Podejrzewam, że ze względu na nieodległe protestanckie miasto, dwór biskupi
był w jakiś sposób umocniony, szczególnie po zburzeniu murowanego
dworu przez Krzyżaków w 1414 roku. Niestety nie posiadam żadnych
szczegółowych informacji na jego temat poza wiadomościami o tym, że na ten
temat pisała coś kiedyś dr Zofia Wilk-Woś z Łodzi.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7699
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 10:36 am   

W czasach kiedy ten dwór stał na Biskupiej Górce, nie było w pobliżu żadnych protestanckich miast, jako że Luter się jeszcze nie narodził, to raz.
Po zniszczeniu przez Krzyżaków, nowy dwór biskupi był na Chełmie.
Po drugie, w bliskości protestanckiego Gdańska istniało kolegium jezuckie w Szotlandzie i jakoś nie trzeba go było fortyfikować.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 11:16 am   

Czy to znaczy że dwór po 1414 r. nie został odbudowany? Nie twierdziłem, że w 1414 istniało protestanckie miasto (nic takiego nie napisałem), jednak założyłem, że jeżeli jakaś rezydencja istniała w tym miejscu to mogłaby być ufortyfikowana. Inne rezydencje biskupów kujawskich były ufortyfikowane (Ciechocin, Raciążek) dlatego zastanawiałem się, czy tak też nie było w przypadku Biskupiej Górki.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7699
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 12:07 pm   

Z tego co czytałem, nowy dwór powstał na Chełmie (zwanym poczatkowo Nową Górką, a od 1518 Stolzenberg) ale nie wiem dokładnie, w którym roku.
Istniał tam do XVII wieku - potem powstał na jego miejscu klasztor, a włodarze biskupi rezydowali od 1664 r. w Maćkowach.

W jednym z ostatnich tomów "Gdańskich studiów średniowiecznych" był artykuł Zofiii Wilk-Woś na temat procesu biskupa z zakonem krzyżackim o odszkodowanie za dwór spalony w 1414 r.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 12:59 pm   

Właśnie o ten artykuł mi chodziło. Czytał go ktoś?

Mam też następne pytanie. Czy znane są jakieś widoki klasztoru jezuitów w formie z XVIII wieku? Szukałem czegoś w publikacjach o budownictwie jezuickim na terenie I RP ale są tam tylko ogólne opisy.
_________________
"Czyny niezaistniałe wywołują często katastrofalny brak następstw"
 
janak 
Jaćko


Dołączył: 25 Paź 2004
Posty: 289
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 1:07 pm   

luka napisał/a:
Mam też następne pytanie. Czy znane są jakieś widoki klasztoru jezuitów w formie z XVIII wieku? Szukałem czegoś w publikacjach o budownictwie jezuickim na terenie I RP ale są tam tylko ogólne opisy.

Mój znajomy napisał doktorat o gdańskich jezuitach, a następnie wydał to w formie ksiązkowej, może tam są jakieś rysunki. O ile się nie myle, również w "2x30 dni' ostatnimi czasy coś na ten temat było.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7699
Wysłany: Sro Wrz 14, 2005 1:43 pm   

Z tym że nie było "klasztoru jezuitów". Było kolegium (szkoła) i kościół w Szotlandzie. Są znane z wielu ilustracji z XVII i XVIII wieku, kilka miesięcy temu był o tym artykuł w "30 dniach" (nr 55, wrzesień/październik 2004).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
luka 
urbs Gyddanyzc


Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 171
Wysłany: Czw Wrz 15, 2005 9:34 am   

Przepraszam w takim razie za przekształcenie kolegium w klasztor :hmmmm: .

Czy wie ktoś gdzie możńa kupić "Gdańskie studia średniowieczne" z artykułem Zofiii Wilk-Woś? A może ktoś czytał i wie czy jest tam coś o architekturze tego dworu?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7699
Wysłany: Czw Wrz 15, 2005 9:41 am   

Ja czytałem i nie ma kompletnie nic. Może poza wzmianką, że po zburzeniu w dniu 2.VIII.1414 r. Gdańszczanie zabrali cegły i użyli ich do wzniesienia jednej z baszt w ciagu forrytyfikacji miejskich. Po ciągnących się latami procesach, w 1435 r. biskupowi włocławskiemu przyznano odszkodowanie w wysokości 1200 florenów wegierskich (w dwóch ratach) oraz 1 postaw sukna brukselskiego.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk