Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wieża w oliwskim lesie
Autor Wiadomość
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 12:33 am   Wieża w oliwskim lesie

wieża w oliwskim lesie

Cytat:
W oliwskim lesie, w okolicy skrzyżowania ulic Polanki i Bażyńskiego, stoi około 30-metrowa metalowa wieża. Cała konstrukcja jest mocno przerdzewiała i popękana. Stoi zupełnie niezabezpieczona, więc dostęp ma do niej każdy.

Gospodarzem terenu, na którym znajduje się wieża, jest Zarząd Dróg i Zieleni, jednak, jak się okazuje, nikt tam o jej istnieniu nie miał pojęcia.
- Pierwszy raz słyszę o takim obiekcie na naszym terenie - mówi Andrzej Dąbrowski z Działu Utrzymania Zieleni. - Proszę przynieść jakiś szkic, albo zdjęcie, to postaram się to wyjaśnić w ciągu kilku dni.
Po dostarczeniu przez nas zdjęć i wskazaniu dokładnej lokalizacji konstrukcji, sprawą zajął się leśnik Henryk Chorążewicz.
- Faktycznie, we wskazanym miejscu stoi wieża, ale dopiero teraz się o niej dowiedziałem. Z dołu jest ona niezauważalna, widać ją dopiero po wejściu na wzniesienie, na którym się znajduje. Niestety, nie udało się ustalić, który z poprzednich właścicieli ją zbudował i po co. Nasi specjaliści ocenią teraz jej stan techniczny i możliwości ewentualnego wykorzystania. Swoją drogą, jest ona ciekawie ulokowana. Widać z niej panoramę sporej części Gdańska - mówi.
W przeciwieństwie do administratorów, o istnieniu tajemniczej wieży wiedzą i to już od dawna, mieszkańcy Oliwy.
- Ta wieża stoi tam bardzo długo. Gdy byłem na niej pierwszy raz, jakieś 15 lat temu, już była w kiepskim stanie. Nie wiem, do czego służyła, może do obserwacji lasu albo zatoki - mówi Mikołaj Steppa, student mieszkający w okolicy. - Sądząc po liczbie rozbitych butelek wokół, to miejsce jest często odwiedzane, niekoniecznie przez wielbicieli pięknych widoków.


A więc...
kto zbudował tę wieżę, kiedy i po co?

wieza.jpg
Fot. Adam Warżawa
Plik ściągnięto 34895 raz(y) 26,81 KB

 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 12:49 am   

Cytat:
stoi około 30-metrowa metalowa wieża

Czy aby troszkę nie przesadzili. :hmmm:

Również "znam" tą wieżę. :wink:
Niezapomnianą atrakcją po wdrapaniu się na jej szczyt jest to, że nawet przy słabym wietrze "buja się" dość mocno :ok: - w swoim czasie fundowałem sobie odrobinę adrenaliny właśnie dzięki tej wieży. :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 6:43 am   

Spotkałem sie z opinią, że ta wieża związana była z lotniskiem na Zaspie, jako punkt świetlny ostrzegawczy czy nawigacyjny. Kiepskie wytłumaczenie, ale ciekawe.

A na górze rzeczywiście - buja nieźle :hihi:
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 8:19 am   

Marcin napisał/a:
Cytat:
stoi około 30-metrowa metalowa wieża

Czy aby troszkę nie przesadzili. :hmmm:

Również "znam" tą wieżę. :wink:
Niezapomnianą atrakcją po wdrapaniu się na jej szczyt jest to, że nawet przy słabym wietrze "buja się" dość mocno :ok: - w swoim czasie fundowałem sobie odrobinę adrenaliny właśnie dzięki tej wieży. :wink:

A jaka adrenalina, jak ją jeszcze jeszcze rozbujasz! Wystarczy, że dwie osoby zaczną ją szarpać na szczycie i "falowanie" jest całkiem niezłe :hihi: Tylko, że później schodzi się na nogach z waty :hihi:
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 8:56 am   

rispetto napisał/a:
A jaka adrenalina, jak ją jeszcze jeszcze rozbujasz! Wystarczy, że dwie osoby zaczną ją szarpać na szczycie i "falowanie" jest całkiem niezłe :hihi: Tylko, że później schodzi się na nogach z waty :hihi:


"Cała konstrukcja jest mocno przerdzewiała i popękana". Ciekawe ile adrenaliny sie wydzieli przy takim szarpaniu, kiedy ruch wiezy z bujania przejdzie w jednostajnie przyśpieszony ruch po łuku ku dołowi...

A właścieiwe, to nie jestem tego ciekawy.
 
parker 


Dołączyła: 08 Wrz 2004
Posty: 4927
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 9:03 am   

W życiu by mi nie przyszło do głowy włazić na coś takiego. Wy jesteście zboczeni...
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 9:06 am   

parker napisał/a:
Wy jesteście zboczeni...

Przyganiał kocioł garnkowi. Tu innych nie ma. :wink: :hihi:
_________________
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 9:18 am   

Wyjaśniam:
Mając tyle lat, ile mam teraz napewno bym na to nie wszedł nie mówiąc o bujaniu się 8O
No cóż w szkole podstawowej robiło się dużo rzeczy, o których rodzice nie wiedzieli :hihi:
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 10:14 am   

Dokładnie... :D
A poza tym wieża te 15-20 lat temu nie była "mocno przerdzewiała i popękana". :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 4:48 pm   

Ja właziłem na nią jakieś 10 lat temu chyba - nie wyglądała wówczas najlepiej, była popękana itd. Na górze nieźle bujało, ale za to fantastyczny widok, no i te miękkie nogi jeszcze w jakiś czas po zejściu na dół... :D
A co do jej genezy - słyszałem, że była to wieża obserwacyjna Ludowego Wojska Polskiego, ale nie wiem ile w tym prawdy...
_________________
da, da, da...
 
 
Gdanszczanin 

Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 577
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 9:17 pm   

A ja sie przyznam ze wchodzilem na nia calkiem niedawno :oops:
Adrenalina rzeczywsicie byla kilka razy zatrzymywalem sie zeby przemyslec moja decyzje : wchodzic czy nie :)
 
wodnik88 
Adamek


Dołączył: 08 Gru 2004
Posty: 269
Wysłany: Sro Maj 18, 2005 9:18 pm   

Wracając do pytania. Wieża w 85% jest związana z lotniskiem na Zaspie. Ci którzy wdrapywali się w czasie wietrzyka :wink: na samą górę, powinni zauważyć w każdym z czterech rogów jakby gwinty na żarówki. W połowie wieży jest też skrzynka z której jeszcze niedawno wystawały jakieś kable. Więc wszystko wskazuje, że to wieża ostrzegawcza. A tak poza. Szkoda, że wyszło na jaw. Teraz pewnie ją zamknął i tyle będzie z pięknego widoku na Gdańsk ( o ile jakaś piękna chmurka zwana smogiem nie zasłoni części krajobrazu). Tyle ode mnie.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Czw Maj 19, 2005 8:25 am   

wodnik88 napisał/a:
Wracając do pytania. Wieża w 85% jest związana z lotniskiem na Zaspie. Ci którzy wdrapywali się w czasie wietrzyka :wink: na samą górę, powinni zauważyć w każdym z czterech rogów jakby gwinty na żarówki. W połowie wieży jest też skrzynka z której jeszcze niedawno wystawały jakieś kable. Więc wszystko wskazuje, że to wieża ostrzegawcza. .


Ostrzegawcze lampy to są instalowane na większości wysokich obiektów. Na kominach, na Pałacu Kultury, na masztach antenowych, na dźwigach nawet...
 
rispetto 


Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 1585
Wysłany: Czw Maj 19, 2005 9:00 am   

Zoppoter napisał/a:

Ostrzegawcze lampy to są instalowane na większości wysokich obiektów. Na kominach, na Pałacu Kultury, na masztach antenowych, na dźwigach nawet...

Niedawno dowiedziałem się, że takie "lampy" montowane na masztach GSM kosztują około 30 tysięcy złotych :wow:
_________________
...........................................
Pomóż Hanusi jeśli możesz
http://dzieciom.pl/5002
...........................................
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pon Maj 23, 2005 7:56 pm   

Na niemieckiej mapie 1:100 000 wieży nie ma (Grosblatt z okresu przed 1939) a musiałaby być.
Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk