Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Industrie und Handelskammer zu Danzig
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 12:08 am   Industrie und Handelskammer zu Danzig

Bardzo proszę o pomoc!
Czy ktos może powiedzieć coś na temat instytucji "Industrie und Handelskammer zu Danzig"? Cóż to takiego było (tak, izba przemysłowo handlowa, wiem - ale co taka izba robiła, czym się zajmowała)?
No i czy była to jedna organizacja (czy jak ją zwać) w całym Gdańsku, czy mogło ich być więcej?
Żeby było trudniej, nie wiem w jakim okresie to to działało - najbardziej prawdopodobny jest okres WMG, ale może to też być okres wcześniejszy - dokładnie nie wiem, w każdym razie raczej nie wcześniej niż w XIX wieku (to tylko moje przypuszczenia).
Za wszelką pomoc i wskazówki z góry wielkie dzięki.
_________________
da, da, da...
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 5:01 am   Re: Industrie und Handelskammer zu Danzig

Foto
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 9:02 am   

Izby gospodarcze generalnie zajmują się tym samym (no może z wyjątkiem PIPH :^^ ) czyli wspieraniem przedsiębiorstw, ułatwianiem nawiązywania kontaktów gospodarczych, pomocą prawną, arbitrażem, itp. Zajrzyj na stronę www.kig.pl inne izby działały i działają podobnie.

Jak było przed wojną, nie jestem pewien, ale była wtedy chyba tylko jedna izba, teraz są i regionalne i branżowe.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 10:22 am   

Szczegóły muszę sprawdzić, ale ta izba powstała zdaje się w 1935 r. z połączenia dwóch dziewiętnastowiecznych organizacji:
- Korporacji Kupców Gdańskich, powstałej w 1822 r., w okresie Wolnego Miasta nazwanej Izbą Handlową (Handelskammer);
- Związku Przemysłowców (Gewerbe-Verein) - nie wiem kiedy powstał, ale od 1845 miał siedzibę w znanej kamienicy przy Heilige-Geist-Gasse 82.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
Ostatnio zmieniony przez pumeks Czw Maj 05, 2005 10:24 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 10:24 am   

Bo znalazłem w czeluściach sieci ciekawe odznaczenie na wstążce (wyglądem przypominające państwowy order), które było ustanowione właśnie przez tę instytucję (przynajmniej jej nazwa na odznaczeniu widnieje). Odznaczenie ma też inskrypcję "Fuer treue mitarbeit" (za wierną współpracę) - zastanawiam komu mogło być ono wręczane - pracownikom, współpracownikom, kontrahentom izby?
Chciałbym rozwikłać historię tego medalu, a do tego mogą, jak sądzę przydać się informacje o samej Izbie.

handlow.GIF
Plik ściągnięto 30700 raz(y) 3,37 KB

_________________
da, da, da...
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Maj 05, 2005 10:25 am   

Dlaczego nie mogę usunąć podwójnego posta?
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 9:54 am   

Jeszcze mam zdjęcie siedziby przy Długim Targu po demolce, prawdopodobnie z początków kwietnia 1945 :wink:

IndustrieUndHandelskammer.jpg
Plik ściągnięto 30672 raz(y) 24,31 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Maj 06, 2005 11:07 am   

Pumeks, czy udalo Ci się sprawdzić kiedy ta izba powstała - czy na pewno był to 1935 r.?
_________________
da, da, da...
 
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Cze 03, 2005 2:33 pm   

Zobaczcie na jaką ciekawą fotę udało mi się dziś trafić. :mrgreen:
Fota ze strony Sabaotha.


skanuj.jpg
Danziger Bank Fur HAndel Und Gewerbe AG
Plik ściągnięto 30603 raz(y) 21,83 KB

_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Cze 03, 2005 3:20 pm   

A w trzeciej kamieniczce na prawo od Izby siedzibę miał "parabank" niejakiego Borisa Sokolower :^^ który był wujkiem Aviego, z którym to koresponduję od dłuższego czasu.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 7:56 am   

No właśnie, to dolne zdjęcie też niedawno gdzieś widziałem, ale nie pamiętam za chiny, gdzie :hmmm:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 7:32 pm   

R. Ruhnau "Danzig gestern und heute"? :wink:
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Cze 23, 2005 6:16 pm   

Mam informacje o Izbie (z artykułu Wacława Borowskiego "Produkcja przemysłowa Wolnego Miasta Gdańska", Komunikaty Instytutu Bałtyckiego, zeszyt specjalny nr 2, Gdańsk 1975):
Cytat:
Po dojściu do władzy NSDAP od polowy roku 1933 nastąpiły zasadnicze zmiany w ustosunkowaniu się Senatu do przemysłu. Nowi władcy postawili sobie bowiem za jedno z naczelnych zadań rozładowanie bezrobocia, które na początku roku 1933 przekroczyło liczbę 40 tys. osób, co stanowiło około 1/5 wszystkich czynnych zawodowo w tym czasie. Zgodnie z tym co wyżej było powiedziane, sukces w tym względzie można było osiągnąć przede wszystkim na drodze ożywienia produkcji przemysłowej i budownictwa mieszkaniowego.
Łączyło się to z daleko idącymi planami władz nazistowskich zorganizowania społeczeństwa gdańskiego na zasadach stanowych; co w przyszłości miało usunąć wszelkie niedomogi istniejącego ustroju społeczno-gospodarczego. Projektowano więc zrzeszenia osób i firm reprezentujących różne zawody w sześciu izbach o charakterze ciał publiczno-prawnych z Główną Izbą Gospodarczą na czele. Tę ostatnią - na razie o charakterze tymczasowym -rzeczywiście powołano do życia, ale rychło ją zlikwidowano. Nie zrealizowano tez nigdy rozporządzenia o utworzeniu 6 izb. Powołano do życia tylko przedstawicielstwo rolnictwa - Izbę Chłopską, natomiast istniejąca już Izba Handlowa i Izba Rzemieślnicza zostały przeorganizowane na nowych zasadach. Na podstawie rozporządzenia z 28 VII 1934 r. na miejsce dotychczasowej Izby Handlowej powstała Izba Przemysłowo-Handlowa, której sama nazwa świadczyła o przeniesieniu punktu ciężkości z handlu na przemysł.
Ostatecznie organizację Izby Przemysłowo-Handlowej ustaliło rozporządzenie Senatu z 9 XII 1936 r., na mocy którego zniesiono wprowadzoną przez poprzednie rozporządzenie wybieralność członków Izby zarówno spośród właścicieli zakładów, jak też pracowników umysłowych i fizycznych, a całą władzę w tej instytucji skupiono w rękach wyznaczonego przez Senat prezydenta. Stanowisko to powierzono kupcowi Hugonowi Schnee. Mianował on 48 członków Izby wyłącznie ze świata kapitału.
W ten sposób Izba Przemysłowo-Handlowa straciła swój dawny charakter samorządu określonych grup kapitalistycznych i w rzeczywistości stała się organem administracji gospodarczej nazistowskiego Senatu. Prezydent bowiem tej instytucji działał samodzielnie w myśl zasad "wodzostwa", najwyżej konsultując się z członkami Izby. Wkrótce jednak władze nazistowskie poszły dalej w tym kierunku, ogłaszając 20 XII 1937 r. rozporządzenie, na mocy którego Izba Przemysłowo-Handlowa z wyjątkiem ustalania cel została upoważniona do wydawania dla zrzeszonych w niej zakładów obowiązujących zarządzeń, ogłaszanych w oficjalnym organie "Staatsanzeiger". Za niewykonywanie tych zarządzeń Izba mogła nakładać grzywny w wysokości 2000-3000 guldenów.
Statut Izby Przemysłowo-Handlowej przewidywał tworzenie przy niej tzw. grup fachowych ("Fachgruppen"), przy czym zasadniczo inicjatywa w tym względzie miała wychodzić z dołu. W wypadku powstania takiej grupy wszelkie osoby i firmy danej branży zobowiązane były do niej przystąpić. Kierował nią mianowany przez prezydenta Izby "Fachgruppenführer", działający oczywiście na zasadach "wodzostwa". Miał on prawo skreślić z prowadzonego przez grupę rejestru niepożądanego członka, który tym samym tracił prawo wykonywania zawodu. Miało to na celu głównie wyeliminowanie z życia gospodarczego Żydów, których najwięcej było w handlu i w pewnych działach rzemiosła, natomiast stosunkowo niedużo w samym przemyśle. Stąd tez prawdopodobnie tylko niektóre branże przemysłowe zorganizowały się w grupach fachowych, jak przemysł metalowy, czekoladowy i cukierniczy, przetwórstwa owoców i warzyw, poligraficzny i wyrobów z papieru, wytwornie wody sodowe) i napojów owocowych. Inne branże pozostały w ramach dobrowolnych zrzeszeń istniejących od początku przy Izbie.

Danziger, wysyłam ci to na priv jako plik w formacie .doc, z przypisami.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Cze 23, 2005 7:18 pm   

Dostałem, dzięki :D
_________________
da, da, da...
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Lis 25, 2006 8:51 pm   Sklep w Koenigsberg

Czy ktoś z Was orientuje się co to za sklep,i jakie ma powiązania z Gdańskiem.Czy była to filia jakiegoś gdańskiego przedsiębiorcy?

Koenigsberg 1945 r. mm.jpg
Plik ściągnięto 29800 raz(y) 68,41 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk