Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Olszynka
Autor Wiadomość
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pią Mar 18, 2005 5:59 pm   Olszynka

Byłbym wdzięczny za udostępnienie kopii lub skanów domumentów, zdjęć lub map dotyczących gdańskiej Olszynki, szczególnie ulicy Modrej. Za odzew z góry dziękuję :hurra:
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Sie 24, 2006 4:49 pm   

Znajomy podrzucił mi dzisiaj takie zdjęcie.Zostało ono z robione na Olszynce kiedy jego rodzina odbierała działkę.Dzisiaj ponoć ten teren zmienił się nie do poznania.Zbyt wiele na nim nie widać , ale może uda się jakoś rozruszać ten temat. :wink:

Olszynka-prawdopodobnie połowa lat 50-tych.jpg
Plik ściągnięto 47998 raz(y) 48,2 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Czw Sie 24, 2006 5:17 pm   

:==
Dziękuję za odzew. Już myślałem, że temat odszedł na dobre w niepamięć. Faktycznie, teren przedstawiony na zdjęciu jest trudny do identyfikacji ale myślę, że konsultacje ze starszyzną rodu przyniosą ciekawy efekt.
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Czw Sie 24, 2006 9:12 pm   

Na forum moja dzielnica napisałeś, że szukasz "materialnych śladów przeszłości dzielnicy (fragmenty przedwojennych napisów na kamienicach, stare hydranty, studzienki, itp.), które zachowały się do dziś i możnaby je uwiecznić na fotografii."
Jeśli chodzi o studzienki i hydranty, to chyba nie w tych stronach. Tu do dzisiaj częśc dzielnicy nie ma wodociągu, kanalizacji i gazu. Chociaż niedawno (na Modrej właśnie) znalazłem extra pokrywy zaworów (poczwórne!!!) z napisem Schieber firmy chyba HAWLE. Np na zakręcie Modra-Jelinki. Sprawdziłem w internecie - coś podobnego produkuje się obecnie, więc to raczej sprawka Saur Neptun.

W Archiwum jest sporo danych dot. głównie spisu ludności z lat 1874 - 1933, pewnie są też ulice, domy itd.
_____________________________________________
Archiwum Państwowe w Gdańsku
ul. Wały Piastowskie 5, skr.poczt.401
80-958 Gdańsk
tel: (58) 301-74-63 do 64
email: apgda@gdansk.ap.gov.pl
www.gdansk.ap.gov.pl

Nazwa główna:
Akta wsi Olszynka, obecnie część m.Gdańska
Daty: 1874 - 1933

Kategoria:
akta gmin i gromad

Znalezionych rekordów: 11
Inwentarz
10/615/0/1Einwohner - Controlle der Ortschaft Gross Walddorf.; 1874-1879; poszyt; stan dobry; ; ; niemiecki; 54; ; 358,83;358,139/1061; ; hasła indeksu: Gdańsk; Gdańsk - Olszynka; Gross Walddorf; Klein Walddorf; Olszynka;
itd itd _____________________________________________________

Ale to wszystko przedwojenne. O bardziej współczesne też się możesz pytac w archiwum, w końcu jesteś historykiem, nie?

Nawet jeśli tylko z zamiłowania.
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Czw Sie 24, 2006 10:04 pm   

Wielkie dzięki hudyjan za odzew. :hurra:
Moje zainteresowanie Olszynką wynika z faktu, że tu się urodziłem i tu w zasadzie wychowałem. Od najmłodszych lat fascynowały mnie dość liczne, dobrze utrwalone, ślady przeszłości. Jak dziś pamiętam dziecięce zabawy w starych schronach, zwanych popularnie bunkrami, czy choćby wojenne pociski wydłubywane ze ścian budynków przy ul, Maki i okolicznych. Z czasem zacząłem poszukiwać także innych informacji, niż te dotyczące śladów materialnych. Usłyszałem wiele opowieści o przedwojennych gdańszczanach, którzy uchowali się mimo wojennej zawieruchy, "imigrantach", repatriantach, wyczynach bohaterskiej Armii Czerwonej, kontowersyjnych wydarzeniach końca lat 40-tych czy tajemnych pochówkach członków SS. Z czasem zacząłem dostrzegać, że ta "moja" Olszynka zaczyna odchodzić w niebyt. Znikają budynki, znikają najdrobniejsze nawet ślady, nie tak znów odległej historii. Wiele z nich zreszta znam i tak już tylko z opowieści. Pomyślałem, że poza "rutynowymi" poszukiwaniami archiwaliów czy relacji ustnych, warto byłoby utrwalić to co jeszcze pozostało. Jako, że przyszło mi zaczynać w zasadzie od zera, choćby ze względu na ograniczenia obowiązkami codziennymi, czy zwykłym brakiem "cyfry", pomyślałem, że sam wiele nie zdziałam. Dlatego szukam kontaktu z osobami, które zajmują się tematem Olszynki, aby wzbogacić swoją wiedzę w tym temacie. Myślę, że wciąż jest to wdzięczny temat do "badań", bo pewnie jeszcze nie jeden strych czy piwnica, kryją prawdziwe skarby. Swoją zabawę w odkrywanie Olszynki traktuję totalnie amatorsko i nie prowadzę żadnej dokumentacji, :wink: myślę jednak, że warto byłoby pokusić się choćby o kilka zdjęć, bo za lat kilka może nie być już co utrwalać :cry:
 
hudyjan 

Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 120
Wysłany: Nie Sie 27, 2006 7:01 pm   

Wyprowadziłeś się z Olszynki?
"Wracaj, tam właśnie wracaj, gdzie się całkiem nie opłaca życ,
wracaj, wracaj tam, gdzie się na ogół ma gigant kaca,
lecz przynajmniej jest się napic z kim".
Z repertuaru "Bemibek"

Pogoniony twoim wezwaniem, przeszedłem się tylko moją Słonecznikową, Zawodziem, Dworkową, Makami i Wąskotorową - pełno jest starych tabliczek z gotyckimi numerami i strzałką. Jak na 20 minut poszukiwań to na razie wszystko.
 
kwidzin 
Notgeldmann

Dołączył: 13 Mar 2005
Posty: 422
Wysłany: Pon Sie 28, 2006 12:46 pm   

Oj, toć ja tylko po prośbie i nikogo nie gonię :) "Tamta" część Olszynki bardziej oddaje klimat dzielnicy. Szczególnie kilka domów przy Dworkowej i Osiedlu. To tam jeszcze można odnaleźć pociski w murach. Choć, dzielnica nie wydaje się przyjazna "zbłąkanym wędrowcom", to polecę wycieczkę wzdłuż bastionów, wizytę na ul. Niwki, czy ul. Sierpowej, gdzie można obejrzeć szczątki słynnych "bunkrów".
Choć nie mieszkam w tamtym rejonie już bodaj 16 lat, to wciąż jestem tam obecny duchem i kilka razy w miesiącu nawet cialem :hihi:
 
mojaorunia.pl 
mojaorunia.pl

Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 2
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:33 am   www.mojaorunia.pl

zapraszam do zapoznania się z wywiadem z panem Klemensem Fierke, mieszkańcem Olszynki od 1935 roku

http://www.mojaorunia.pl/...=artykul&id=224

entuzjastów dzielnic Oruni, Olszynki, Św. Wojciecha i Lipiec zapraszam na naszą stronę. staramy się informować na temat bieżących spraw tych dzielnic, ale także pisać o historii. zapraszamy do współpracy!
 
 
Olszyniak 

Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 4
Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:51 am   

Ponieważ mieszkam na Olszynce zacząłem pisać bloga o tej dzielnicy. Ponieważ jednak jestem ludnością napływową i mieszkam tu od 5 lat nie mogę korzystac z rodzinnych przekazów. Jeżeli znacie jakies olszyńskie historie, chetnie je wrzucę na bloga - http://olszynka.bloog.pl/
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 12:15 pm   

Bardzo się cieszymy.
Wystarczy jednak, jeśli umieścisz swój post w jednym miejscu.
Dublowanie tego samego posta w kilku wątkach to niepotrzbeny spam.
I zapraszamy do wątku powitalnego. :)
_________________
da, da, da...
 
 
marysiajk4 

Dołączyła: 28 Cze 2008
Posty: 4
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 8:59 pm   

Dzięki :) Ciekawy wywiad :D
Bloga zaraz zacznę czytać :)

pozdrawiam.


Mam jeszcze pytanie: czy macie może zdjęcia stare ul. Niwki?
 
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 8:57 pm   



Ul.Niwki to też dla mnie ciekawy temat.Ten przez wiele lat zapomiany zakątek Gdańska był przez wiele lat miejscem mojego zamieszkania. Ja również podjąłem temat Olszynka i na swej stronie www.nordstern-gdansk.za.pl prezentuje to co udało mi się do tej pory z tym tematem zrobić. Jak z własnego doświadczenia wiecie materiałów o Olszynce jest bardzo mało i ciężko jest do nich dotrzeć. Najważniejsze jest jednak to, że zainteresowanych tematem Olszynka jest coraz wiecej osób. Jest wiec szansa, że ruszmy do przodu.
Życzę sukcesów w poszukiwaniach.

Miro

www.nordstern-gdansk.za.pl
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 9:28 pm   

jayms, wydaje mi się,że na załączonym zdjeciu w oddali widać dom przy ul.Niwki
tzw.piekarnia.Numeru nie pamietam.Za tym domem można skręcić w prawo i dojść do ul.Żurawia.Widoczne pole ciągnęło sie od torów po prawej stroniie ul.Modrej aż do kanału.
Na mojej stronie jest zdjęcie ul.Modrej i to samo pole tylko z innej prespektywy.
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 9:43 pm   

No proszę,trzy lata wisiało to zdjęcie na forum aż trafiło na Ciebie Miro. Wniosek z tego: warto wstawiać wszystko co się ma,bo każde zdjęcie odnajdzie swojego odkrywcę. Dzięki :== :LL:
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Miro 


Dołączył: 22 Wrz 2009
Posty: 2094
Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 7:25 am   

jayms,chętnie bym dołączył Twoje zdjecie do tematu Olszynka na mojej stronie.
Co Ty na to...

Miro

:zgooda:
_________________
www.olszynka-walddorf.cba.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk